Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση Ηλεκτρικων Συσκευων


Papadgianis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cyberguy είπε

με τα παρελκόμενα φτάνει τα 0.25 η KW εαν εχεις καλό πρόγραμμα (δεν μιλάω εαν είσαι σε κυμαινόμενο) οπότε~83 euro τον χρόνο γλιτώνεις. Καθώς ένα ψυγείο το κρατάς καμια 15ετία στην καλύτερη, θα τα βγάλει τα λεφτά του

0,25 ειναι μεγαλη υποθεση, σκεψου οτι με το κοινωνικο η εκπτωση ειναι 0,065.

Το καινουριο ψυγειο θα εχει και καλυτερη ψυξη, τωρα το καλοκαιρι εχω ακομα και 10οC το μεσημερι στο πανω ραφι, δεδομενου οτι ανοιγει και συχνα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, rus είπε

Δεν εχει σημασια αν το συνολο ειναι 3, 6 ή 12k. Δεν ειναι λεφτα οι 330 κιλοβατωρες κατ ετος?

Πόσα περ. € ειναι με τα παρελκομενα τους, ξερει κανεις?

...το νόημα αυτού που είχα πει είναι ότι "δεν σώνεσαι" κόβοντας μόνο 330 κιλοβατώρες ανά έτος (που πολύ αμφιβάλλω ότι θα είναι τόσες, όσο εξελιγμένα και να είναι τα νέα, μου φαίνεται απίθανο να καίει ένα ψυγείο γύρω στα 20 Βατ την ώρα. Αλλά τεσπα...). Λεφτά φυσικά και είναι, απλά δεν είναι πολλά (πες χοντρικά πως είναι 150€). Όταν έχεις 6Κ κιλοβατώρες/έτος, πρέπει να κόψεις κι από αλλού, και το θέμα είναι ότι στην πράξη, ο κόσμος πολύ δύσκολα μειώνει τις καταναλώσεις του, πέρα από την όποια μείωση μπορεί να κάνει με αλλαγή ενεργειακής κλάσης στις συσκευές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά μιας και δεν εντάσσονται στο πρόγραμμα πλυντήρια πιάτων και τα πλυντήρια πιάτων που βλέπω έχουν την ίδια ενεργειακή απόδοση με το παλιό μου miele. Αποφάσισα  να το φτιάξω μιας και δεν είναι ακριβή η πλακέτα του και το Σάββατο το πολύ θα το έχω επισκευασμένο. Αυτό το πρόγραμμα το βλέπω να γίνεται όπως με την ψηφιακή μέριμνα δυστυχώς 😐

Επεξ/σία από Qwerty_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πατρικο μου, υπαρχει ψυγειο που λειτουργει απο το....1990.

Ενα σημερινο αντιστοιχο κανονικων διαστασεων ψυγειο (ουτε τεραστιο αλλα ουτε μικρο),

θα ειχε σημαντικη εξοικονομηση ενεργειας πιστευετε;

Για πειτε καμια εκτιμηση σε χρηματα, σε ετησια ή μηνιαια βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι όχι μόνο σε κατανάλωση αλλά και σε απόδοση ψύξης, θα έχει full no frost που δεν είχαν πολλά το 90 και γενικά σε πολλά θέματα θα αξίζει. Εμένα είναι ένα ψυγείο-ντουλάπα LG με καλή απόδοση. Μεγάλη βλακεία που δεν βάζουν πλυντήρια ρούχων (πλυντήρια πιάτων λογικό να μην μπει όπως και στεγνωτήριο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...το νόημα αυτού που είχα πει είναι ότι "δεν σώνεσαι" κόβοντας μόνο 330 κιλοβατώρες ανά έτος (που πολύ αμφιβάλλω ότι θα είναι τόσες, όσο εξελιγμένα και να είναι τα νέα, μου φαίνεται απίθανο να καίει ένα ψυγείο γύρω στα 20 Βατ την ώρα. Αλλά τεσπα...). Λεφτά φυσικά και είναι, απλά δεν είναι πολλά (πες χοντρικά πως είναι 150€). Όταν έχεις 6Κ κιλοβατώρες/έτος, πρέπει να κόψεις κι από αλλού, και το θέμα είναι ότι στην πράξη, ο κόσμος πολύ δύσκολα μειώνει τις καταναλώσεις του, πέρα από την όποια μείωση μπορεί να κάνει με αλλαγή ενεργειακής κλάσης στις συσκευές του.

Kαλα, τωρα δε μιλαμε για σωσιμο ή για το απο που αλλου να κοψω, μιλαμε για το ψυγειο. 150ε ειναι ενα τεραστιο ποσό, σημαινει οτι αν παρω ψυγειο με 600ε και δωσω 300, σε δυο χρονια θα εχω κανει αποσβεση!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε

Εγώ προσωπικά μιας και δεν εντάσσονται στο πρόγραμμα πλυντήρια πιάτων και τα πλυντήρια πιάτων που βλέπω έχουν την ίδια ενεργειακή απόδοση με το παλιό μου miele. Αποφάσισα  να το φτιάξω μιας και δεν είναι ακριβή η πλακέτα του και το Σάββατο το πολύ θα το έχω επισκευασμένο. Αυτό το πρόγραμμα το βλέπω να γίνεται όπως με την ψηφιακή μέριμνα δυστυχώς 😐

Τα πλυντήρια πιάτων δε καταναλώνουν πολύ σε γενικά πλαίσια. ΕΚΤΟΣ κι αν το Miele που έχεις είναι με την μεγάλη αντίσταση στο δάπεδο (το είχα). Φιλαράκι αυτό καίει πάρα πολύ...
Αν όχι, κανένα θέμα, μπορείς να βάλεις και μια τριοδη βάνα από τον ηλιακό (αν το υποστηρίζει) και να καις ελάχιστα.

21 ώρες πριν, mindreader είπε

Στο πατρικο μου, υπαρχει ψυγειο που λειτουργει απο το....1990.

Ενα σημερινο αντιστοιχο κανονικων διαστασεων ψυγειο (ουτε τεραστιο αλλα ουτε μικρο),

θα ειχε σημαντικη εξοικονομηση ενεργειας πιστευετε;

Για πειτε καμια εκτιμηση σε χρηματα, σε ετησια ή μηνιαια βαση.

Να σου πω εγώ που μέχρι προσφάτως είχαμε ένα Sharp Made in Japan (ακόμα δουλεύει βέβαια χαχα) από το 1991. Όταν το μέτρησα με μετρητή κατανάλωσης πριν μερικά χρόνια δε πίστευα τι έβλεπα. Οι καταναλώσεις αυξάνονται και λόγω παλαιότητας φυσικά (λάστιχα, μοτέρ, μονώσεις κτλ.). Νομίζω με την αγορά καινούργιου, θα δεις διαφορά.

18 ώρες πριν, rus είπε

Kαλα, τωρα δε μιλαμε για σωσιμο ή για το απο που αλλου να κοψω, μιλαμε για το ψυγειο. 150ε ειναι ενα τεραστιο ποσό, σημαινει οτι αν παρω ψυγειο με 600ε και δωσω 300, σε δυο χρονια θα εχω κανει αποσβεση!

Ε βέβαια είναι ρε παιδιά τώρα πλάκα κάνουμε, αυτά κυνηγάς, εκσυγχρονίζεσαι και συνολικά βλέπεις την διαφορά. 

Επεξ/σία από pinakas0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θα πάρεις το voucher πόσο χρόνο σου δίνουν για να αγοράσεις συσκευή μέχρι να λήξει? Γιατί προφανώς οι τιμές θα είναι τσιμπημενες μόλις δώσουν τα voucher.Οποτε καλό ειναι να περιμένεις να δεις φυσιολογικές τιμές πριν αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sakks80 είπε

Από την στιγμή που θα πάρεις το voucher πόσο χρόνο σου δίνουν για να αγοράσεις συσκευή μέχρι να λήξει? Γιατί προφανώς οι τιμές θα είναι τσιμπημενες μόλις δώσουν τα voucher.Οποτε καλό ειναι να περιμένεις να δεις φυσιολογικές τιμές πριν αγοράσεις.

Λογικά θα δώσουν στην αρχή περιθώριο 2 μήνες και μετά θα δώσουν παράταση στην παράταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα απο ηλεκτρικαδικο που γνωριζω δεκαετιες.
Μου ειπαν οτι η πλατφορμα θα ανοιξει μεσα Ιουνη.
Να κανω αιτηση, με το αφμ οποιου μελους της οικογενειας εχει το μικροτερο εισοδημα, μου προτειναν.

---

Απογοητευτηκα ομως,
γιατι σε νορμαλ διαστασεων ψυγεια,
δεν υπαρχει ενεργειακη κλαση Α οπως θα ηθελα.
Αυτο που ειδα που με βολευει σε διαστασεις, εχει ενεργειακη κλαση F.
Μου ειπαν εκει, οτι καπου εκει παιζουν σε ενεργειακες κλασεις τα πιο πολλα τετοια ψυγεια. Ισχυει; Βεβαια, το συγκεκριμενο που ειδα, ειναι και inverter. Και σε σχεση με το ψυγειο του 1990, θα εχει διαφορα πιστευω στην καταναλωση.

 

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, mindreader said:

Απογοητευτηκα ομως,
γιατι σε νορμαλ διαστασεων ψυγεια,
δεν υπαρχει ενεργειακη κλαση Α οπως θα ηθελα.
Αυτο που ειδα που με βολευει σε διαστασεις, εχει ενεργειακη κλαση F.
Μου ειπαν εκει, οτι καπου εκει παιζουν σε ενεργειακες κλασεις τα πιο πολλα τετοια ψυγεια. Ισχυει; Βεβαια, το συγκεκριμενο που ειδα, ειναι και inverter. Και σε σχεση με το ψυγειο του 1990, θα εχει διαφορα πιστευω στην καταναλωση.

Από πέρσι το Μάρτιο, άλλαξαν οι κλάσεις, είχαμε πήξει στα πολλά ++++

Νέες ενεργειακές ετικέτες | ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ - kotsovolos.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι θα δωσουν ποσοστο εκπτωσης η καποιο ποσο πχ 300 ευρω για ψυγειο;

Εγω θελω να αλλαξω ψυγειο μονο αλλα εχω να τους δωσω εκτος απο το ψυγειο και ενα κλιματιστικο.

Μακαρι να το κανουν οπως τοτε με την ψηφιακη μεριμνα και ετσι να δωσω δυο συσκευες και να μου ερθει ποιο φθηνα η μια που θελω να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που θεωρούν όλοι ότι θα είναι σίγουρα στους δικαιούχους. Πρωί μεσημέρι βράδυ όλοι για αυτό μιλάνε ακόμα και στα κανάλια, παίζει να πιάσει τίποτα 3 εκατομμύρια αιτήσεις, και σκέψου ότι κάποιοι θα πάρουν 30% επιδότηση για συσκευή 20%(το λιγότερο) πιο ακριβή από τον Ιανουάριο, και δίνοντας και πίσω μια παλιά συσκευή. Η απόλυτη παράνοια. 100 εκατομμύρια κονδύλι πόσα είναι, δωστα σε άρρωστα και ορφανά παιδιά να κάνεις ένα καλό πάρα να τα πάρουν απευθείας οι μεγάλο αλυσίδες οι οποίες τρίβουν τα χεράκια τους(όταν δεν τα τρίβουν αλλάζουν τις τιμές). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...