Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικές τηλεφωνικές κλήσεις - απάτες από γερμανικά νούμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την τελευταία εβδομάδα έχω δεχτεί 3 κλήσεις από νούμερα Γερμανίας (+49) στο σταθερό μου τηλέφωνο, οι 2 κλήσεις ήταν πρι της 7 το πρωί και η 3η κλήση ήταν μεσημέρι. Τα νούμερα ήταν το 49581319958, 499808863290 και 4915111336809. Στις κλήσεις νωρίς το πρωί δεν πρόλαβα να απαντήσω, ενώ αυτή που ήταν το μεσημέρι με το που σήκωσα το ακουστικό μου είπε "Hello, hello", με περίεργη προφορά, και όταν απάντησα "μανιασμένα" μου το έκλεισε.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο το τελευταίο χρονικό διάστημα?

Πέρα από το να μπλοκάρω τα νούμερα μπορώ να ζητήσω από τον τηλεφωνικό μου πάροχο πχ να κόψει τις κλήσεις από Γερμανία για ένα μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγώ και πολλοί γνωστοί μου την τελευταία εβδομάδα, παρόμοιο πρόβλημα με συνεχόμενεσ κλήσεις απο Ηνωμένο Βασίλειο (+44). Παίζει και 5 φορές την ίδια ημέρα. Δεν εχει πολυ νοημα να μπλοκάρεις γιατι μαλλον ειναι προσωρινά τηλέφωνα, ποτέ δεν ξαναπαίρνουν απο το ίδιο. Επίσης, εχει τύχει παλιότερα να το σηκώσω και νομίζω ήταν άτομα με ξενη (θύμιζε κυπριακή) προφορά, και οταν τους λες που βρήκαν το τηλέφωνο κλπ. γίνονται και αγενείς!

Δεν υπάρχει κάποια αρχή σε Ελληνικό η Ευρωπαϊκό επίπεδο να ασχοληθεί να ξηλώσει αυτά τα scam centers?

 

ΥΓ. Δεν ξέρω και εγώ αν γίνεται να μπλοκάρω συγκεκριμένο πρόθεμα χώρας, αλλά δεν είναι και λύση αυτή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και έχει νόημα να μπλοκάρεις. Εγώ έχω μπλοκάρει όλα όσα έρχονται από εξωτερικό με app από το play store. Δεν καταλαβαίνω καν ότι με καλούν. Για 2 μήνες είχαν σταματήσει να παίρνουν. Τώρα είδα μία κλήση πάλι στο log που μάλλον τσεκάρανε αν έχω block list ακόμα. Δεν κάνω χωρίς το block app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, dtk-386 said:

Βεβαίως και έχει νόημα να μπλοκάρεις. Εγώ έχω μπλοκάρει όλα όσα έρχονται από εξωτερικό με app από το play store. Δεν καταλαβαίνω καν ότι με καλούν. Για 2 μήνες είχαν σταματήσει να παίρνουν. Τώρα είδα μία κλήση πάλι στο log που μάλλον τσεκάρανε αν έχω block list ακόμα. Δεν κάνω χωρίς το block app.

Και εγώ στο κινητό έχω την δυνατότητα να μπλοκάρω ύποπτες κλήσεις. Το παρέχει δωρεάν σαν υπηρεσία η Samsung μέσα από dial app που έχουν τα κινητά της (δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλες εταιρείες). Το πρόβλημα είναι με το σταθερό... εκεί με καλούν στις 6 και 7 το πρωί!

Οι κλήσεις μέχρι τώρα είναι όλες από Γερμανία και με Γερμανία δεν έχω συναλλαγές ούτε γνωστούς οπότε δεν έχω πρόβλημα να την μπλοκάρω και 1-2 μήνες.

Κατά πάσα πιθανότητα τα συγκεκριμένα νούμερα είναι χακαρισμένα. Είναι συνήθως IP phones τα οποία καταφέρνουν και τα παραβιάζουν, και κάνουν κλήσεις από ανατολικές χώρες, προσποιούμενοι τους τεχνικούς της Microsoft, Google, κτλ, και σου λένε ότι ο υπολογιστή σου έχει μολυνθεί με ιό και θέλουν να τους ανοίξεις μια remote σύνδεση να μπουν να τον καθαρίσουν... και άλλες παρόμοιες παπαριές. Πριν 2 χρόνια με είχαν ξαναπάρει και μου μιλούσε ένας με ρώσικη προφορά, τον έβαλα με anydesk σε ένα Kali Linux που είχα σε ένα VM  και με το που μπήκε  και είδε το Kakli "τα 'κλασε" και μου έκλεισε το τηλέφωνο. Αν ενημερώσω την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μπορούν να παρέμβουν σε κάτι ή έχουν άλλα ποιο "σοβαρά" θέματα?

image.png.2e7dfeabc6cfa395db2bd1accbf8f22b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κλήση στο σταθερό είναι πρόβλημα όντως! Προσωπικά έχω σταθερό αλλά δεν έχω βάλει συσκευή. Και εγώ και η γυναίκα μου μιλάμε με το κινητό ούτως ή άλλως. Το έχουμε μόνο για το ιντερνετ. Για το app, το ενωματωμένο του κινητού δεν μπορεί να μπλοκάρει μαζικά νούμερα. Το σπαμ από το εξωτερικό έρχεται από δεκάδες διαφορετικά νούμερα που κοινό στοιχείο έχουν το +44, +49 κτλ. Αυτά τα πλοκάρεις μαζικά και ηρεμείς. Στην αρχή μπλόκαρα με του κινητού ένα ένα τα νούμερα που με έπαιρναν αλλά είδα ότι είναι μάταιο. Eβαλα λοιπόν αυτό και ηρέμησα. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cuiet.blockCalls&hl=en&gl=US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...