Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Μάλλον είναι θέμα ημερών να το δεις στην εφαρμογή 

Στείλε email στο [email protected] 

Τους εστειλα πριν απο λιγο.

Ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 678
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@christos_uoa από τη μεριά του μόντεμ, μάλλον χρησιμοποιούν διεπαφή (interface) RS485, οπότε σωστά θεωρώ είναι οι επαφές 3&4 του RJ12

Spoiler

image.png.c26543f1f21fee3055c47f289f3d9c82.png

Ομοίως και στο άλλο που έστειλες, με προσοχή στην "πολικότητα" Α&Β

Spoiler

image.png.3e4f80775f60aad72e501de0f4460427.png

Για τη μεριά του μετρητή, νομίζω σε αφορά το κάτω δεξιά σχέδιο, όπου αν και έχει τα νούμερα 2-3-4-5, αναφέρει βύσμα RJ12 (τα 1-6 λογικά είναι κενά, δεν σε ενδιαφέρουν), για τροφοδοσία έχει άλλη εξωτερική πηγή ή παίρνει από το RJ12?

Αν όχι, θα "πατσάριζα" ένα καλώδιο τηλεφωνικό 4Χ0.6 (ή UTP 23AWG), χρησιμοποιώντας τα 2 από τα 4 ζεύγη, σε βύσμα RJ12, τροφοδοτώντας και τα +5V&Ground, μπας και παίξει σωστά..

Το 1ο μόντεμ που σωστά φαίνεται να έπαιξε, το έχεις ακόμα να το δοκιμάσεις; μήπως τα άλλα που άλλαξες είναι μη παραμετροποιημένα από τον ΔΕΔΔΗΕ, ή απλά δεν το έχουν δηλώσει στο σύστημα τους;

Spoiler

image.png.5b1f56c8ca6f25f7dbafffadd7be5fc8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Για τη μεριά του μετρητή, νομίζω σε αφορά το κάτω δεξιά σχέδιο, όπου αν και έχει τα νούμερα 2-3-4-5, αναφέρει βύσμα RJ12 (τα 1-6 λογικά είναι κενά, δεν σε ενδιαφέρουν), για τροφοδοσία έχει άλλη εξωτερική πηγή ή παίρνει από το RJ12?

Αν όχι, θα "πατσάριζα" ένα καλώδιο τηλεφωνικό 4Χ0.6 (ή UTP 23AWG), χρησιμοποιώντας τα 2 από τα 4 ζεύγη, σε βύσμα RJ12, τροφοδοτώντας και τα +5V&Ground, μπας και παίξει σωστά..

Ακριβώς αυτά έχω κάνει. Και το μοντεμ είχε δικό του καλώδιο και 2 ακόμα έφτιαξα μήπως ήταν κομμένο. Ρεύμα παίρνει από 220 οπότε δεν χρειάζεται τα 5V kai Ground (μπορεί έτσι να κόλλησαν/έκαψαν το δεύτερο μοντεμ). Το πρόβλημα είναι αν το Α πάει στο Β και το Β στο Α ή Α στο Α και Β στο Β. Δηλαδή το 3 στο 4 και το 4 στο 3 ή 3 στο 3 και 4 στο 4. 

Ερώτηση επειδή βλέπω το κατέχεις. Αν πχ η σωστή πολικότητα σήματος είναι Α στο Β και Β στο Α, αν βάλω Α στο Α και Β στο Β θα γίνει κάτι "κακό και μη αναστρέψιμο στο μοντεμ" ή απλά δεν θα λειτουργήσει και αλλάζω πολικότητα?

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Το 1ο μόντεμ που σωστά φαίνεται να έπαιξε, το έχεις ακόμα να το δοκιμάσεις; μήπως τα άλλα που άλλαξες είναι μη παραμετροποιημένα από τον ΔΕΔΔΗΕ, ή απλά δεν το έχουν δηλώσει στο σύστημα τους;

Έλπιζα ότι δεν θα το αναφέρεις γιατί δεν θα είχε σημασία!!!!! ! Το πρώτο μοντεμ ναι είχε πάει στην Αθήνα στη ΔΔ/ΤΕΑ με τον μετρητή για παραμετροποίηση και το έγγραφο λέει ότι ελέγχθηκε το μοντεμ και συνδέθηκε και είναι ΟΚ. Το δεύτερο υποθέτω το έφερε ο τεχνικός του εγκαταστάτη από το στοκ του και λογικά δεν είναι παραμετροποιημένο. Έχει πλάκα να είναι αυτό!!!!!! 😡 Δεν το έχω εγώ το πρώτο μοντεμ το πηρε ο εγκαταστάτης ή τέλος πάντων αυτός που το άλλαξε. Όλα έγιναν ενώ δεν ήμουν μπροστά. Εγώ ότι αλλαγές και πειράματα σύνδεσης έκανα, τα έκανα στο δευτερο μοντεμ που ήταν ασφράγιστος ο μετρητής

 

Επεξ/σία από christos_uoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Ερώτηση επειδή βλέπω το κατέχεις. Αν πχ η σωστή πολικότητα σήματος είναι Α στο Β και Β στο Α, αν βάλω Α στο Α και Β στο Β θα γίνει κάτι "κακό και μη αναστρέψιμο στο μοντεμ" ή απλά δεν θα λειτουργήσει και αλλάζω πολικότητα?

Τι εννοείς; υποτίθεται το Α στο Α και Β στο Β δεν είναι; δεν ξέρω αν θα πάθει κάτι (δεν νομίζω)

Ζήτα του να σου δώσει το παλιό μόντεμ να βάλεις τη SIM σε αυτό, εκτιμώ πως το serial του μετρητή είναι δηλωμένο (αν είναι), το modem είναι απλά για επικοινωνία.., επίσης αυτό είναι 2G/3G, όπου το 3G έχει κλείσει πανελλαδικά, οπότε θα λειτουργεί μέσω 2G (με ό,τι συνεπάγεται σε απόκριση και ταχύτητες)

Πάρε στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ, στο τμήμα καταμέτρησης να δεις αν είναι δηλωμένος ο μετρητής παραγωγής (σωστά), καθώς και αν επικοινωνούν, αν σου πουν φαίνεται οκ, ζήτα εκείνη τη στιγμή να τηλεμετρήσει τον μετρητή παραγωγής να σου πει την ένδειξη ;)

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ, αν δεν βγάλεις άκρη με τίποτα, πήγαινε στο σημείο που είναι το συνεργείο βλαβών στην πόλη σου, εξήγησε τους τι και πως να το δουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...