Προς το περιεχόμενο

Απάτη με χρήση viber


basilis_a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Με αφορμή το θέμα Απάτη μέσω ebanking, ήθελα να μοιραστώ και μια δική μου εμπειρία.

Πριν από δύο ημέρες με κάλεσε άγνωστος με αφορμή μια αγγελία μου σε γνωστό site, ο οποίος παρουσιάστηκε ως αγοραστής του προιόντος. Μετά από ολιγόλεπτη συζήτηση του προτείνω να του δώσω το IBAN για την κατάθεση του, σε εκείνο το σημείο μου αναφέρει ότι έχει μόνο viva wallet και θέλει να κάνει την κατάθεση σε κάρτα διότι με αυτόν τον τρόπο δεν έχει προμήθειες και γίνεται άμεσα η πληρωμή (συγκεκριμένα ήθελε κάρτες μόνο Εθνικής και Alpha, διότι με αυτές τις τράπεζες η viva έχει συνεργασία!!!).

Σε εκείνο το σημείο κατάλαβα ότι πρόκειται για απάτη και συνέχισα την συζήτηση για να μάθω τι ακριβώς θέλει να κάνει ο τύπος.

Συμφωνώ λοιπόν και του δίνω τον αριθμό μιας (άδειας από χρήματα) προπληρωμένης κάρτας της Εθνικής.

Μου αναφέρει ότι θα έρθει ένας κωδικός μέσω sms για την επιβεβαίωση της μεταφοράς των χρημάτων από τη viva.

Πράγματι έρχεται ένα sms το οποίο ήταν από το viber, συγκεκριμένα η επιβεβαίωση του κινητού για την δημιουργία ενός λογαριασμού στο viber!!!

Ο τύπος προσπαθούσε να δημιουργήσει έναν λογαριασμό στο viber με τα στοιχεία μου (το κινητό μου).

Του ανέφερα ότι δεν έχω λάβει κάποιο sms και συνέχιζε να κάνει προσπάθειες και να μου έρχονται συνεχώς νέα sms. Έφτασε στο σημείο να με απειλεί διότι έχουν δεσμευτεί τα χρήματα του από την viva και να με πιέζει ψυχολογικά.

Κάπου εκεί τελείωσε η συνομιλία και μάλιστα στο κλείσιμο μου λέει "αν έρθει αργότερα το sms τηλεφώνησε μου να μου πεις τον κωδικό", για τέτοιο θράσος...

Αναφέρω όλα τα παραπάνω διότι όση ώρα κράτησε αυτή η συνομιλία έψαχνα στο internet για απάτες μέσω internet για να βρω την συγκεκριμένη. Τελικά την βρήκα εδώ Link.

Πρόταση προς τους διαχειριστές του insomnia: Δημιουργήστε ένα sticky θέμα με περιπτώσεις απάτης που έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς στο forum, πιστεύω θα είναι χρήσιμο.

Μερικά links για βοήθεια

https://cyberalert.gr/start/cyberscams/

https://cyberalert.gr/apates-meso-diadiktiou/

https://www.hba.gr/info/PhishingCamp

Μην πανικοβάλεστε και σκεφτείτε λογικά και ψύχραιμα, οι απατεώνες βασίζονται στον αιφνιδιασμό και στην ψυχολογική πίεση του υποψήφιου θύματος.

 

  • Like 19
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All the dots are now connected και τελικά τσάμπα εκραζαν την τράπεζα στο άλλο θέμα μιας και το πρόβλημα το έχει το Viber το οποίο αφήνει να γίνει νέος λογαριασμός χωρίς να υπάρχει η σιμ στο τερματικό στο οποίο γίνεται ο νέος λογαριασμός.

1. Βάζει ο άλλος Viber σε ένα δικό του κινητό, συμπληρώνει το κινητό σου το οποίο βρήκε σε κάποια αγγελία

 2. δεν έρχεται ποτέ το sms στο κινητό του με τον 6ψηφιο για ενεργοποίηση γιατί δεν υπάρχει σιμ, πάει όμως στον πραγματικό κάτοχο της σιμ

3. Του αποσπας τον 6ψηφιο με τον προαναφερθέν τρόπο, τον εισάγεις στο κινητό σου και το Viber πλέον έχει απενεργοποιήσει το λογαριασμό στο ορίτζιναλ κινητό και το ενεργοποιεί στο κακόβουλο. 

Ωραία πράγματα!

  • Like 8
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηρίζω

έχω γίνει μάρτυρας σε απόπειρα απάτης

φίλος βάζει αγγελία και σε λιγότερο από 2 λεπτά έσκασε τηλεφώνημα με μια βιασύνη να αγοράσει το προιον και να στείλει και κουριερ να το παραλάβει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλες τις απάτες παρατηρήστε πως ο θύτης βιάζεται του θανατά. Αυτό και μόνο πρέπει να υποψιάσει πολλούς ότι κάτι δε πάει καλά.

Προσπαθούν να σε πιέσουν, να μη δώσουν περιθώριο να σκεφτείς ώστε να κάνεις τη γκάφα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, οκ έχουν τον αριθμό της κάρτας, το Ονοματεπώνυμο (από την αγγελία) και -το πιο κρίσιμο- αποκτούν πρόσβαση στο λογαριασμό του viber για τους κωδικούς μιας χρήσης.

Για να χρεώσουν όμως ηλεκτρονικά κάρτα, χρειάζονται ακόμη την ημ/νια λήξης της και τον 3ψήφιο αριθμό στην πίσω όψη.

Αυτά πως τα αποσπούν αν ο κάτοχος δεν είναι τελείως γκάου και δίνει μόνος του ΟΛΑ τα στοιχεία της κάρτας?

Καταλήγουμε ότι υπάρχει μια συνέχεια λαθών-βλακειών για να φτάσει να γίνει η ζημιά. Αν κανένα από αυτά δεν παραξενέψει το υποψήφιο θύμα, να κάτσει και να βάλει το μυαλό του να δουλέψει, μήπως τελικά -δυστυχώς- είναι άξιος της μοίρας του?

Επεξ/σία από iml
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, iml said:

Ναι, οκ έχουν τον αριθμό της κάρτας, το Ονοματεπώνυμο (από την αγγελία) και -το πιο κρίσιμο- αποκτούν πρόσβαση στο λογαριασμό του viber για τους κωδικούς μιας χρήσης.

Για να χρεώσουν όμως ηλεκτρονικά κάρτα, χρειάζονται ακόμη την ημ/νια λήξης της και τον 3ψήφιο αριθμό στην πίσω όψη.

Αυτά πως τα αποσπούν αν ο κάτοχος δεν είναι τελείως γκάου και δίνει μόνος του ΟΛΑ τα στοιχεία της κάρτας?

Καταλήγουμε ότι υπάρχει μια συνέχεια λαθών-βλακειών για να φτάσει να γίνει η ζημιά. Αν κανένα από αυτά δεν παραξενέψει το υποψήφιο θύμα, να κάτσει και να βάλει το μυαλό του να δουλέψει, τότε δυστυχώς είναι άξιος της μοίρας του.

 

ζητανε και να κανεις εισοδο στο web banking και μετα σου ερχεται  κωδικος, εχει αλλαξει η διαδικασια.

 

Και εμενα μου φαινεται περιεργο για το πως ετσι μπορει καποιος να κλεψει λεφτα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος το πως τελικά γίνεται η κλοπή, αλλά σίγουρα έχει να κάνει με το reset των στοιχείων εισόδου στο internet banking.

Αποκτούν τον έλεγχο του internet banking σου, από εκεί και πέρα καλή τύχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά αναρωτιούνται πολλοί γιατί πολλοί από εμάς κάνουμε μόνο πια αγοραπωλησίες χέρι με χέρι...

Δυστυχώς οι απάτες μέσω fb, αγγελιών κτλ. έχουν διογκωθεί τον τελευταίο καιρό πάρα πολύ.

Καλό είναι λοιπόν να προσέχουν όλοι και πότε μα ποτέ δεν δίνουμε κωδικούς τραπέζης ή πατάμε πάνω σε λινκ που μας έρχονται από sms, email, viber και μας φαίνονται ύποπτα.

Καλύτερα να χιάσετε δέκα λεπτά να επικοινωνήσετε με την τράπεζά σας αν σας φαίνεται κάτι ύποπτο παρά να τρέχετε μετά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iml είπε

Καταλήγουμε ότι υπάρχει μια συνέχεια λαθών-βλακειών για να φτάσει να γίνει η ζημιά. Αν κανένα από αυτά δεν παραξενέψει το υποψήφιο θύμα, να κάτσει και να βάλει το μυαλό του να δουλέψει, μήπως τελικά -δυστυχώς- είναι άξιος της μοίρας του?

Κάποιοι ποτέ δεν πρόκειται να καταλάβουν πως δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις και την ίδια αντίληψη.

Επίσης πως αυτό που σε εκείνους φαντάζει προφανές, για κάποιους άλλους δεν είναι, για εικοσιδύο εκατομμύρια λόγους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάποιοι ποτέ δεν πρόκειται να καταλάβουν πως δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις και την ίδια αντίληψη.

Επίσης πως αυτό που σε εκείνους φαντάζει προφανές, για κάποιους άλλους δεν είναι, για εικοσιδύο εκατομμύρια λόγους.

νομίζω αυτό που γράφεις το καταλαβαίνουν όλοι.

Το πρόβλημα είναι (τουλάχιστον για εμένα) όταν τα λάθη του ενός, λόγω της βλακείας του, της άγνοιας του, πες το όπως θέλεις, προσπαθούμε να τα φορτώσουμε αλλού. Δε φταίω εγώ, δε φταίς εσύ, δε φταίει η τράπεζα για τη βλακεία του καθενός. Φταίει ο ίδιος. Αφού ξεκαθαρίσουμε αυτό, μπορούμε να πάμε παρακάτω.

Στην ουσία αυτό παραδέχεσαι κι εσύ. δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δεν έχουμε τις ίδιες γνώσεις, ούτε την ίδια αντίληψη. Κάποιοι είναι προβληματικοί (οκ γίνομαι κακός τώρα)

Πάρε έναν κάγκουρα οδηγό που κάνει μαλακίες συνέχεια και στουκάρει το αμάξι. Μερικοί κατηγορούν το αμάξι. ό,τι φρένα και να βάλεις, ό,τι συστήματα και να προσθέσεις (ABS, ESP, αερόσακοι..), ο κάγκουρας πάλι βίδες θα το κάνει το αμάξι. Γιατί πολύ απλά το πρόβλημα δεν είναι το αμάξι αλλά ο οδηγός. Ναι κάποια συστήματα θα βελτιώσουν την κατάσταση αλλά αντί να βγει στην πρώτη στροφή , θα βγει στη 2η, 3η...

Τι πρέπει να γίνει εδώ; Να βάλουμε κι άλλα συστήματα στο αμάξι; Να πάρουμε το δίπλωμα από τον κάγκουρα (αφού δε το έχει) ή να εκπαιδεύσουμε τον κάγκουρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνει αυτό με το Viber και δεν του έχεις δώσει κανένα στοιχείο, λογικά δεν  μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω.

Επίσης γιατί τον κωδικό επιβεβαίωσης για log in στο e-banking να τον έχει κάποιος μέσω Viber και όχι μέσω sms;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αν κάνει αυτό με το Viber και δεν του έχεις δώσει κανένα στοιχείο, λογικά δεν  μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω.

Επίσης γιατί τον κωδικό επιβεβαίωσης για log in στο e-banking να τον έχει κάποιος μέσω Viber και όχι μέσω sms;

Αυτη ειναι η σωστη ερώτηση, ή :

Γιατι οι τράπεζες σου επιτρεπουν viber και οχι μονο sms; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iml είπε

Ναι, οκ έχουν τον αριθμό της κάρτας, το Ονοματεπώνυμο (από την αγγελία) και -το πιο κρίσιμο- αποκτούν πρόσβαση στο λογαριασμό του viber για τους κωδικούς μιας χρήσης.

 

Αυτο απο μονο του δεν επρεπε να γινεται.
Ειναι δυνατον πλατφορμα σαν το viber να εχει τετοιο κενο;

Να δεχεται αλλαγη αριθμου σε συσκευη που δεν εχει τη σιμ;

Τα υπολοιπ ειναι θεμα βλακειας του  χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Finn είπε

και τελικά τσάμπα εκραζαν την τράπεζα

Την πρωτη ευθυνη την εχει η τραπεζα, με τα λογισμικα επιβεβαιωσης που χρησιμοποιει για να γλιτωσει το κοστος του sms.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Την πρωτη ευθυνη την εχει η τραπεζα, με τα λογισμικα επιβεβαιωσης που χρησιμοποιει για να γλιτωσει το κοστος του sms.

Ισως γιατίαν δε προσπαθεί να γλιτώσει το κόστος αυτό και θα έπρεπε να πληρώνεις έστω ένα μικρό κόστος για τις επιβεβαιώσεις αν γίνοταν μόνο με SMS θα το θεωρούσε κάποιςο "νταβαντζιλίκι".

Το να χρησιμοποιεί μια τράπεζα όπως κάθε εταιρεία ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να μειωσει τα κόστη της ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ είναι και μπράβο τους. Το να μη μειώνει την ασφάλειά της είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...