Προς το περιεχόμενο

Gaming PC του 2002 - Pentium 4 & Geforce4 Ti 4600


Rendar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά, σε όλη την ομάδα ! Σκέφτηκα να στήσω τώρα στις γιορτές ένα PC εικοσαετίας. Το στήσιμο δεν ήταν τόσο δύσκολο, αλλά το να φτιάξω το βίντεο ήταν σχετικά χρονοβόρο για μένα. Βρήκα σε αγγελίες εδώ στο Insomnia την κάρτα γραφικών, την κάρτα ήχου και το Case που το έχω δει σαν Chieftec αλλά και σαν Antec clone να κυκλοφορεί στο Ebay. Το συγκεκριμένο που βρήκα είναι ένα TurboX.

Ακολούθησα σαν οδηγό, άρθρο του AnandTech για να είμαι όσο το δυνατό, period correct. Ήθελα την GeForce4 Ti 4600 γιατί μπορεί να παίξει σωστά το Splinter Cell, που είναι αρκετά βασικό για εκείνη τη χρονιά. Η ATi 9700 pro είναι σίγουρα πολύ δυνατότερη αλλά βγήκε στο τέλος του 2002. Το ίδιο ισχύει και για την Audigy 2, για αυτό επέλεξα την Audigy.

Ο επεξεργστής είναι ότι πιο δυνατό από Pentium 4, για εκείνη τη χρονιά μετά τον 3.06 HT, που ήρθε προς το τέλος και θα είναι και αρκετά ακριβός αυτή τη στιγμή.

 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αυτό το κουτί, που κυκλοφορούσε μέχρι λίγα μόλις χρόνια πριν (Chieftec CS-601 ή Dragon - και στις τελικές εκδόσεις σε χρώματα) ήταν κάτι που ήθελα να αποκτήσω αλλά ποτέ δεν έγινε. Είναι από τα πιο κλασικά και μακροβιότερα cases. Ποτέ δεν έπαιζα παιχνίδια αλλά πάντα πήγαινα τα συστήματα όσο πιο πάνω μπορούσαν να πάνε - κυρίως στη μέγιστη RAM / CPU (με αναβαθμίσεις όταν τα parts γινότουσαν πιο προσιτά) για χρήση γραφικών / DTP / Photoshop. Πολύ ωραίο σύστημα... σε ζηλεύω! 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εστησα ενα Ryzen 5 7600 συστημα σ αυτό το κουτί. Θα δώ πως πάει και θα δώσω feedback για θερμοκρασία. Δεν ξέρω πoτέ δεν ήμουν της γνώμης να βάλουμε το PSU στο πάτωμα. Σκέφτομαι να κάνω ορισμένες τροποποιήσεις στο κουτί να κάνω ενα διαμέρισμα για το PSU στο πάνω μέρος ωστέ να μην επικοινωνεί με το κάτω και να το προμηθεύσω  με κρύο αέρα απο την AMD ψύκτρα που καποια στιγμή θα αντικαταστήσω και θα την τοποθετήσω μπροστά. Το θέμα είναι οτι το παλιό PSU ηταν πεντακάθαρο πανω  η παλιά CPU είχε αρκετη σκόνη στα pins αλλά πιστεύω είναι απο οτι το blower φυσούσε ακριβώς απο πανω της και όχι σε tower ψυκτρα.

Επειδή κάποια πλαστικά σημεία στο κουτί μου εχουν σπάσει θα ήθελα να βρω ενα παλιό και πιθανον να αντικαταστήσω τα σπασμένα σημεία. Προσφορά 20-30ε για ενα τετοιο κουτί αναλογα βεβαια και με την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ArisPS είπε

Εστησα ενα Ryzen 5 7600 συστημα σ αυτό το κουτί. Θα δώ πως πάει και θα δώσω feedback για θερμοκρασία. Δεν ξέρω πoτέ δεν ήμουν της γνώμης να βάλουμε το PSU στο πάτωμα. Σκέφτομαι να κάνω ορισμένες τροποποιήσεις στο κουτί να κάνω ενα διαμέρισμα για το PSU στο πάνω μέρος ωστέ να μην επικοινωνεί με το κάτω και να το προμηθεύσω  με κρύο αέρα απο την AMD ψύκτρα που καποια στιγμή θα αντικαταστήσω και θα την τοποθετήσω μπροστά. Το θέμα είναι οτι το παλιό PSU ηταν πεντακάθαρο πανω  η παλιά CPU είχε αρκετη σκόνη στα pins αλλά πιστεύω είναι απο οτι το blower φυσούσε ακριβώς απο πανω της και όχι σε tower ψυκτρα.

Επειδή κάποια πλαστικά σημεία στο κουτί μου εχουν σπάσει θα ήθελα να βρω ενα παλιό και πιθανον να αντικαταστήσω τα σπασμένα σημεία. Προσφορά 20-30ε για ενα τετοιο κουτί αναλογα βεβαια και με την κατάσταση. 

Καλώς όρισες στο club ! Απ΄ ότι καταλαβαίνω θέλεις ένα κουτί παλιού τύπου για ένα σύγχρονο μηχάνημα. Δεν έχω κάτι καλό διαθέσιμο αυτή τη στιγμή, δηλαδή κάτι αντίστοιχο με το κουτί του παραπάνω βίντεο. Πάντως αν βάλεις αγγελία ζήτησης στο Insomnia ή  στην ενότητα ''Αναζητήσεις'' αυτού του club, είναι πολύ πιθανό να βρεθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...