Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυμηχανήματος μέχρι 200€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια στο forum!

Χρειάζομαι πολυμηχάνημα και μπορώ να διαθέσω το πολύ μέχρι 200€.

Η χρήση που θα κάνω είναι οικιακή με ... διακυμάνσεις όπως: Μπορεί να χρειαστεί να τυπώσω 400 σελίδες έγχρωμες σε ένα μήνα και μπορεί να μην χρειαστεί να τυπώσω καμία σελίδα κάποιον άλλο μήνα. Οπωσδήποτε θέλω να έχει δυνατότητα έγχρωμης εκτύπωσης και σαρωτή. ΔΕΝ με ενδιαφέρει η ταχύτητα εκτύπωσης αλλά με ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από αυτά.

Τι να προτιμήσω;

Από γνωστή αλυσίδα, μου πρότειναν, για λόγους οικονομίας μελάνης, τα παρακάτω 2 μοντέλα:

Epson:

https://www.e-shop.gr/polymixanima-epson-l3210-ecotank-a4-p-PER.406877

Hp:

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-smart-tank-515-wireless-aio-1tj09a-p-PER.406801

Υπάρχει περίπτωση να 'ξεραθεί' το μελάνι, ή τα δοχεία αν μείνει πολύ καιρό χωρίς να χρειαστεί να τυπώσω, και έπειτα να χρειαστεί κάποια ακριβή αντικατάσταση ώστε να λυθεί το πρόβλημα; Υπάρχει κάποιο άλλο μειονέκτημα των παραπάνω μηχανημάτων που πρέπει να ξέρω σχετικά με τη χρήση που πρόκειται να κάνω;; Προτείνει κανείς κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το Epson L3250. 

Ναι υπαρχει περιπτωση να ξεραθει, οποιοδηποτε μηχανημα δουλευει με υγρο μελανι πρεπει να τυπωνει τακτικα, 1 φορα τη βδομαδα πχ. τουλαχιστον. Αλλα, αν παθει κατι τετοιο μεσα στα 3 χρονια της εγγυησης (Προσοχη! Μπορει να χρειαστει καταχωρηση χειροκινητα!) θα στο επιδιορθωσει η αντιπροσωπεια δωρεαν. Μετα τα 3 χρονια τετοιο σερβις ειναι ασυμφορο γενικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ink tank παρότι οικονομικοί σε κατανάλωση δεν πρέπει να προτείνονται σε χρήστες που αναφέρουν πως θα υπάρξουν μήνες που δεν θα χρησιμοποιηθούν καθόλου. Ο πωλητής στην γνωστή αλυσίδα πουλάει με τον ίδιο τρόπο που πουλάει τοστιέρες ή ανεμιστήρα. Δηλαδή χωρίς γνώση του αντικειμένου.

Με την παρούσα χρήση σου (όπως την αναφέρεις) είσαι για laser.

Αν απο την άλλη “επιβάλεις” στον εαυτό σου να τυπώνεις κάτι με όλα τα χρώματα έστω μια φορά την εβδομάδα, τότε οι παραπάνω προτάσεις είναι ιδανικές για αυτό που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε με 250 δεν βρίσκεις αυτό που θέλει σε laser.

Όπως είπε και ο lector μονόδρομος ο ecotank.

Το μόνο που έχει να κάνει είναι να εκτυπώνει, μια που είναι τζάμπα, μία φορά την ημέρα μία έγχρωμη σελίδα εκεί που σερφάρει στο ίντερνετ.

 

Επεξ/σία από jimakos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lector είπε

Δες και το Epson L3250. 

Ναι υπαρχει περιπτωση να ξεραθει, οποιοδηποτε μηχανημα δουλευει με υγρο μελανι πρεπει να τυπωνει τακτικα, 1 φορα τη βδομαδα πχ. τουλαχιστον. Αλλα, αν παθει κατι τετοιο μεσα στα 3 χρονια της εγγυησης (Προσοχη! Μπορει να χρειαστει καταχωρηση χειροκινητα!) θα στο επιδιορθωσει η αντιπροσωπεια δωρεαν. Μετα τα 3 χρονια τετοιο σερβις ειναι ασυμφορο γενικα.

 

 

13 ώρες πριν, highpriest είπε

Οι ink tank παρότι οικονομικοί σε κατανάλωση δεν πρέπει να προτείνονται σε χρήστες που αναφέρουν πως θα υπάρξουν μήνες που δεν θα χρησιμοποιηθούν καθόλου. Ο πωλητής στην γνωστή αλυσίδα πουλάει με τον ίδιο τρόπο που πουλάει τοστιέρες ή ανεμιστήρα. Δηλαδή χωρίς γνώση του αντικειμένου.

Με την παρούσα χρήση σου (όπως την αναφέρεις) είσαι για laser.

Αν απο την άλλη “επιβάλεις” στον εαυτό σου να τυπώνεις κάτι με όλα τα χρώματα έστω μια φορά την εβδομάδα, τότε οι παραπάνω προτάσεις είναι ιδανικές για αυτό που θες.

 

9 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Ούτε με 250 δεν βρίσκεις αυτό που θέλει σε laser.

Όπως είπε και ο lector μονόδρομος ο ecotank.

Το μόνο που έχει να κάνει είναι να εκτυπώνει, μια που είναι τζάμπα, μία φορά την ημέρα μία έγχρωμη σελίδα εκεί που σερφάρει στο ίντερνετ.

 

Ωραία! Κατατοπίστηκα. Ευχαριστώ όλους σας.

Θα προτιμήσω λοιπόν ένα ecotank και θα τυπώνω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα.. Σχετικά με τα μοντέλα όμως ποιο θα προτιμούσατε; Γνωρίζει κανείς αν κάποιο υπερτερεί έναντι του άλλου ή αν κάποιο έχει σημαντικό μειονέκτημα, όπως πχ έλλειψη αναλώσιμων κτλ κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Καπετάνιος Βασίλης είπε

έλλειψη αναλώσιμων

Αυτο φιλε μου ειναι παντου λιγο κορωνα γραμματα το τελευταιο διαστημα λογω της καταστασης. Πιο ασφαλες ειναι να ρωτησεις συγκεκριμενα για αυτο το θεμα στο καταστημα που θα πας να αγορασεις τη συσκευη σου να δεις αν εχουν στοκ οι ιδιοι ή οι προμηθευτες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Καπετάνιος Βασίλης είπε

 

 

Ωραία! Κατατοπίστηκα. Ευχαριστώ όλους σας.

Θα προτιμήσω λοιπόν ένα ecotank και θα τυπώνω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα.. Σχετικά με τα μοντέλα όμως ποιο θα προτιμούσατε; Γνωρίζει κανείς αν κάποιο υπερτερεί έναντι του άλλου ή αν κάποιο έχει σημαντικό μειονέκτημα, όπως πχ έλλειψη αναλώσιμων κτλ κτλ;

Στους ecotank/smart tank/megatank  (απο την φύση τους) δεν δημιουργείται εύκολα έλλειψη αναλωσίμων. 

Όποιον και να πάρεις έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Για την χρήση που θέλεις θα έλεγα να πας σε HP. Πιο γρήγοροι στην high quality εκτύπωση, καλύτερα χρώματα στις ίδιες ταχύτητες και με ανταλλακτικές κεφαλές στην ανοικτή αγορά αν και όταν τα φτύσουν.  Χειρότερη ποιότητα κατασκευής στα κινούμενα μέρη, αλλά με την χρήση που λες πως θα κάνεις, αυτό θα φανεί μετά απο χρόνια, που θα θέλεις να αλλάξεις με κάτι νεότερο έτσι και αλλιώς.  Τρώνε και λίγο παραπάνω μελάνι συγκριτικά, αλλά και πάλι μιλάμε για διαφορά 1-2 ευρώ κάθε 6000-8000 σελίδες σε σχέση με epson και 2-3 ευρώ σε σχέση με canon. Αμελητέο ποσό κατα την γνώμη μου.

Αν είχες πιο βαριά χρήση και δεν σε ένοιαζε ιδιαίτερα η ποιότητα εκτύπωσης θα σoυ έλεγα EPSON.

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία τότε Canon Megatank (αλλά είναι οι πιο αργοί συγκριτικά)

 

Υ.Γ Δουλεύω και απο τις 3 εταιρίες τους ink tank τους. Όσα σου γράφω είναι απο προσωπική εμπειρία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 11:54 ΜΜ, highpriest είπε

Στους ecotank/smart tank/megatank  (απο την φύση τους) δεν δημιουργείται εύκολα έλλειψη αναλωσίμων. 

Όποιον και να πάρεις έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Για την χρήση που θέλεις θα έλεγα να πας σε HP. Πιο γρήγοροι στην high quality εκτύπωση, καλύτερα χρώματα στις ίδιες ταχύτητες και με ανταλλακτικές κεφαλές στην ανοικτή αγορά αν και όταν τα φτύσουν.  Χειρότερη ποιότητα κατασκευής στα κινούμενα μέρη, αλλά με την χρήση που λες πως θα κάνεις, αυτό θα φανεί μετά απο χρόνια, που θα θέλεις να αλλάξεις με κάτι νεότερο έτσι και αλλιώς.  Τρώνε και λίγο παραπάνω μελάνι συγκριτικά, αλλά και πάλι μιλάμε για διαφορά 1-2 ευρώ κάθε 6000-8000 σελίδες σε σχέση με epson και 2-3 ευρώ σε σχέση με canon. Αμελητέο ποσό κατα την γνώμη μου.

Αν είχες πιο βαριά χρήση και δεν σε ένοιαζε ιδιαίτερα η ποιότητα εκτύπωσης θα σoυ έλεγα EPSON.

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία τότε Canon Megatank (αλλά είναι οι πιο αργοί συγκριτικά)

 

Υ.Γ Δουλεύω και απο τις 3 εταιρίες τους ink tank τους. Όσα σου γράφω είναι απο προσωπική εμπειρία. 

Λίγο πριν παραγγείλω το hp ένας γνωστός μου μου πρότεινε ένα από τα παρακάτω:

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/213556-canon-pixma-g3411

 

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/ektuposi--melania/polumixanimata/polumixanima-canon-pixma-g3415-egxromo-inkjet-a4-me-wifi/1456761?gclid=EAIaIQobChMI4LXNyJjA9QIVSON3Ch01hgyKEAQYASABEgKGyPD_BwE

 

Από την εμπειρία σου, να παραμείνω στο hp ή να προτιμήσω το canon; Τι θα αγόραζες εσύ;

Από ότι κατάλαβα όλα τα ink tank είναι οικονομικά στην εκτύπωση. Άρα το κριτήριο που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία και η απροβλημάτιστη λειτουργία...

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2022 στις 10:30 ΜΜ, Καπετάνιος Βασίλης είπε

και θα τυπώνω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα.

υπερβολές , 1 σελίδα την εβδομάδα αν είσαι ψυχαναγκαστικός , με 1 φορά στις 15 ημέρες αν θες να είσαι 99,999% σίγουρος

ψηφίζω epsontank που τον έχω στο γραφείο 5 χρόνια και όλα τα καλοκαίρια έχει μείνει 2 εβδομάδες "σβηστός" λόγω διακοπών και δεν προέκυψε πρόβλημα. (επίσης πάρα πολλά  3 ήμερα έως  5ημερα που είναι χριστούγεννα-πάσχα ή αργείες κολλητές με ΣΟΥΚΟΥ).

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Καπετάνιος Βασίλης είπε

Λίγο πριν παραγγείλω το hp ένας γνωστός μου μου πρότεινε ένα από τα παρακάτω:

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/213556-canon-pixma-g3411

 

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/ektuposi--melania/polumixanimata/polumixanima-canon-pixma-g3415-egxromo-inkjet-a4-me-wifi/1456761?gclid=EAIaIQobChMI4LXNyJjA9QIVSON3Ch01hgyKEAQYASABEgKGyPD_BwE

 

Από την εμπειρία σου, να παραμείνω στο hp ή να προτιμήσω το canon; Τι θα αγόραζες εσύ;

Από ότι κατάλαβα όλα τα ink tank είναι οικονομικά στην εκτύπωση. Άρα το κριτήριο που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία και η απροβλημάτιστη λειτουργία...

Ευχαριστώ και πάλι.

Αν ο G3411 ειναι σαν τα μεγάλα του αδέρφια σε αξιοπιστία τότε με κλειστά μάτια. Εχω τον G5040 (σκέτος εκτυπωτής) εδώ και έναν χρόνο και είμαι υπερευχαριστημένος με καθημερινή και βαριά χρήση (γεμάτες σελίδες σε επικάλυψη). Αν δεν έκαναν "εκπτώσεις" στην ποιότητα στις μικρότερες σειρές, το θεωρώ καλύτερη επιλογή απο τα αντίστοιχης τιμής HP. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...