Προς το περιεχόμενο

Δικαστηριο μετα απο τροχαιο απο αμέλεια με σωματικη βλαβη


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

16 λεπτά πριν, l337 είπε

Το πέρασα εγώ το 2010 για ένα ψιλοατύχημα που έγινε το 2006.
Μου είχε δηλώσει ότι δεν πρόκειται να κάνει κάτι επίσης. Πήγαμε κατά τις 11:30 στο δικαστήριο και τα κανόνιασαν οι δικηγόροι μας. Σε μισή ώρα είχαμε ξεμπλέξει. 
Δικηγόρο δεν πλήρωσα.

τι έγινε δλδ; αθωώθηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, garrett156 said:

τι έγινε δλδ; αθωώθηκες;

Ναι, μισή ώρα δουλειά ήταν (τώρα μπορεί να μην είναι τόσο). Δεν μπήκα καν στην αίθουσα. Απλά κάτι υπογραφές βάλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2022 στις 11:43 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Με την ίδια λογική αν πάμε κάπου πρώτη φορά να μην κοιταμε για στοπ ή φανάρια ή δεν ξέρω και εγώ.

Να μην κοιτάμε γύρω μας .

Δεν ειναι η "ιδια λογικη", αλλο να μην εχεις ξαναπερασει απο κει και να μην ξερεις τι παιζει με τους δρομους, και αλλο να περνας συχνα, να ξερεις τους δρομους και να πηγαινεις με βαση αυτο αλλα μια ωραια πρωϊα να εχει φυτρωσει ενα φαναρι απο το πουθενα. Σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να τοποθετειται μια ρημαδοταμπελα νωριτερα που προειδοποιει οτι ακολουθει φαναρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lector είπε

Δεν ειναι η "ιδια λογικη", αλλο να μην εχεις ξαναπερασει απο κει και να μην ξερεις τι παιζει με τους δρομους, και αλλο να περνας συχνα, να ξερεις τους δρομους και να πηγαινεις με βαση αυτο αλλα μια ωραια πρωϊα να εχει φυτρωσει ενα φαναρι απο το πουθενα. Σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να τοποθετειται μια ρημαδοταμπελα νωριτερα που προειδοποιει οτι ακολουθει φαναρι.

και αλλη μια ταμπελα ότι υπαρχει ταμπελα που σου λεει ότι εβαλαν φανάρι.

Δεν υπαρχει δικαιολογία περναω καθε μερα και ξερω τον δρομο και την σημανση.,Πρέπει να προσέχεις τον δρομο οποτε θα δεις και την ταμπελα και το φανάρι και το ότι υπάρχει απαγορευτικό κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

και αλλη μια ταμπελα ότι υπαρχει ταμπελα που σου λεει ότι εβαλαν φανάρι.

Δεν υπαρχει δικαιολογία περναω καθε μερα και ξερω τον δρομο και την σημανση.,Πρέπει να προσέχεις τον δρομο οποτε θα δεις και την ταμπελα και το φανάρι και το ότι υπάρχει απαγορευτικό κλπ κλπ 

2 προειδοποιησεις ειναι καλυτερες απο 1 πρωτον, και 2ον, απο τη στιγμη που η προειδοποιητικη ταμπελα που αναφερω ειναι υπαρκτη, γιατι να μην τοποθετηθει;
 

 

png-clipart-feu-de-circulation-panneaux-de-signalisation-a-singapour-panneau-de-signalisation-panneau-d-avertissement-panneaux-de-priorite-panneau-obligatoire-panneaux-de-signalisation-au-thumbnail.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lector είπε

2 προειδοποιησεις ειναι καλυτερες απο 1 πρωτον, και 2ον, απο τη στιγμη που η προειδοποιητικη ταμπελα που αναφερω ειναι υπαρκτη, γιατι να μην τοποθετηθει;
 

 

png-clipart-feu-de-circulation-panneaux-de-signalisation-a-singapour-panneau-de-signalisation-panneau-d-avertissement-panneaux-de-priorite-panneau-obligatoire-panneaux-de-signalisation-au-thumbnail.png

Μα η δικαιολογία που λεγεται εδω είναι ότι εγω περνάω καθε μερα και ξερω τον δρόμο ,το φανάρι φταίει που πετάχτηκε αποτομα μπροστά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μα η δικαιολογία που λεγεται εδω είναι ότι εγω περνάω καθε μερα και ξερω τον δρόμο ,το φανάρι φταίει που πετάχτηκε αποτομα μπροστά μου.

Δεν ειναι τοσο παραλογη αυτη η δικαιολογια οσο προσπαθεις (επιμονα θα ελεγα) να την παρουσιασεις. 

Υπαρχει και η αντιστροφη περιπτωση. Στη γειτονια μου υπαρχει δρομος τον οποιο διανυω καθε μερα επιστρεφοντας απο τη δουλεια με τη μηχανη, ο οποιος διασταυρωνεται με αλλο δρομο στον οποιο υπαρχει στοπ αρα εχω προτεραιοτητα ξεκαθαρη. Τουλαχιστον τις μισες φορες που περναω απο κει, καποιος θα παραβιασει το στοπ, αυτο το ξερω επειδη "ξερω τους δρομους", οποτε φρεναρω παντα εκει παρ'ολο που εχω προτεραιοτητα. Αν δεν το εκανα αυτο, θα με ειχαν κοπανησει καμια 50αρια φορες τουλαχιστον μεχρι τωρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lector είπε

Δεν ειναι τοσο παραλογη αυτη η δικαιολογια οσο προσπαθεις (επιμονα θα ελεγα) να την παρουσιασεις. 

Υπαρχει και η αντιστροφη περιπτωση. Στη γειτονια μου υπαρχει δρομος τον οποιο διανυω καθε μερα επιστρεφοντας απο τη δουλεια με τη μηχανη, ο οποιος διασταυρωνεται με αλλο δρομο στον οποιο υπαρχει στοπ αρα εχω προτεραιοτητα ξεκαθαρη. Τουλαχιστον τις μισες φορες που περναω απο κει, καποιος θα παραβιασει το στοπ, αυτο το ξερω επειδη "ξερω τους δρομους", οποτε φρεναρω παντα εκει παρ'ολο που εχω προτεραιοτητα. Αν δεν το εκανα αυτο, θα με ειχαν κοπανησει καμια 50αρια φορες τουλαχιστον μεχρι τωρα.

 

Δεν βλεπω την συναφεια του παραδειγματος σου ,δεν πειράζει lets move on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν βλεπω την συναφεια του παραδειγματος σου ,δεν πειράζει lets move on.

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Να σου πω απλα, για να γυρίσει σπίτι  απο την νύχτα δουλειας στις 6 το πρωι, έχει 2 δρόμους, έναν που περναει απο μονοδρομο με καταστηματα και κοσμο, και εναν αλλο που είναι απευθειας χωρίς κόσμο καθόλου ολο ευθεια σχεδον.

Δεν χρησιμοποιει ποτε τον πρωτο δρομο αλλα τον ξερει πολυ καλα.

Ετυχε και ζητησε φιλη να την παει και αυτην σπιτι εκεινο το πρωι. Και αναγκαστικε να παει με τον πρωτο δρομο αντι το δευτερο.

Και εκει που πήγαινε στο δρομο προταιρεώτητας και δεν περιμενε να εχει φαναρι, κοιταξε κατι μαγαζι ετσι οπως πηγαινε.

Και βλεπει λοιπον να του πεταγεται ενας, που και αυτός πήγε χωρις να δει τη συμβαινει στο δρομο και αν εχουν ολοι σταματήσει(δεν έχει καλη ορατότητα) και ειναι μικρη η διασταυρωση.

Ηταν κατι ξαφνικο και ειχε αποσταση να σταματησει ο δικος μου αλλα μεχρι να αντιληφθει τι τρεχει δεν σταματησε.

Αλλο ειναι να ξερεις οτι πας με κοκκινο και οτι εχει φαναρι και αλλο να ξερεις οτι δεν εχει και πας με κοκκινο.

Δεν δικαιολογω κατι, εσυ κρινε αν θα εκανες κατι καλυτερα εσυ σε αυτες τις συνθηκες.

αυτό λεω,οτι πρεπει να κοιτα τον δρόμο και οχι να κοιτα το καθε μαγαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν οδηγούμε τα μάτια είναι στο δρόμο και όχι στα μαγαζιά ή στο κινητό ή στο συνοδηγό με γελάκια.

και στις διασταυρώσεις δε περνάμε αέρα γιατί ξέρουμε το δρόμο...αλλά πάντα ελέγχουμε γιατί μπορεί ο ΑΛΛΟΣ να παραβιάσει τον ΚΟΚ.

όταν οδηγούμε πάντα σκανάρουμε τα πάντα γιατί ποτέ οι συνθήκες δε θα επαναλαμβάνονται άσχετα αν ο περισσότερος κόσμος πάει στον αυτόματο πιλότο και το παίζει και χαλαρός.

ας το λήξουμε εδώ λοιπόν.΄δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία ή ελαφρυντικό. Υπάρχει ΜΟΝΟ υπαιτιότητα λόγω χαλαρότητας.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν βλεπω την συναφεια του παραδειγματος σου ,δεν πειράζει lets move on.

Κατανοητο, μου χει τυχει κι εμενα να μη βλεπω πραγματα που μου χαλανε τη σουπα που μαγειρευω με τοση σπουδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

όταν οδηγούμε τα μάτια είναι στο δρόμο και όχι στα μαγαζιά ή στο κινητό ή στο συνοδηγό με γελάκια.

και στις διασταυρώσεις δε περνάμε αέρα γιατί ξέρουμε το δρόμο...αλλά πάντα ελέγχουμε γιατί μπορεί ο ΑΛΛΟΣ να παραβιάσει τον ΚΟΚ.

όταν οδηγούμε πάντα σκανάρουμε τα πάντα γιατί ποτέ οι συνθήκες δε θα επαναλαμβάνονται άσχετα αν ο περισσότερος κόσμος πάει στον αυτόματο πιλότο και το παίζει και χαλαρός.

ας το λήξουμε εδώ λοιπόν.΄δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία ή ελαφρυντικό. Υπάρχει ΜΟΝΟ υπαιτιότητα λόγω χαλαρότητας.

 

Και οταν ψάχνεις το μαγαζι που ήθελες να ψωνίσεις, παλι μονίμως δρομο θα κοιτάς;

Ποιος σου ειπε οτι ετρεχε με αερα;; Εντιθετα δεν ετρεχε καθόλου, για αυτο και μπορουσε να σταματησει οπως είπα.

Αφηστε με με τις γενικευμένες μαλακιες οποιες ξέρουν ολοι οι λογικοι οδηγοί. 

Αν δεν μπορειτε να μπειτε στην θέση του αλλουνου και να αντιληφθείτε υπο ποιες συνθηκες εγινε ειστε τραγικοι.

Δεν ξαναπανταω μιας και εχω παρει τις πληροφωριες που χρειαζομαι. 

Ευχαριστω σε ολους συμμετεχοντες.

Επεξ/σία από s1mplement
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, s1mplement said:

Και οταν ψάχνεις το μαγαζι που ήθελες να ψωνίσεις, παλι μονίμως δρομο θα κοιτάς;

Ποιος σου ειπε οτι ετρεχε με αερα;; Εντιθετα δεν ετρεχε καθόλου, για αυτο και μπορουσε να σταματησει οπως είπα.

Αφηστε με με τις γενικευμένες μαλακιες οποιες ξέρουν ολοι οι λογικοι οδηγοί. 

Αν δεν μπορειτε να μπειτε στην θέση του αλλουνου και να αντιληφθείτε υπο ποιες συνθηκες εγινε ειστε τραγικοι.

Δεν ξαναπανταω μιας και εχω παρει τις πληροφωριες που χρειαζομαι. 

Ευχαριστω σε ολους συμμετεχοντες.

 

τις μλκιες δικαιολογίες να τις αφήσεις εσύ.

όταν ψάχνεις το μαγαζί δε το ψάχνεις με τα μάτια εκείνη την ώρα αν δε ξέρεις που βρίσκεται.

εφόσον έχουμε 2022 και όχι 1922, Κοιτάς πριν ξεκινήσεις στο google maps σε ποιο ύψος βρίσκεται στο δρόμο που θες και βάζεις ένα σημάδι 50-100 μέτρα νωρίτερα για να βρεις και να παρκάρεις. Βάζεις σημάδι λοιπόν και ένα δρόμο διασταύρωση νωρίτερα να ξέρεις μόλις δεις τον κάθετο, να κοιτάς και για στάθμευση.

όσο και να κοπανιέσαι η υπαιτιότητα είναι ξεκάθαρη. Όσο το όχημα κινείται τα μάτια είναι ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ και ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...