Προς το περιεχόμενο

Καινουργιος Θερμοσιφονας, 3 ωρες να ζεστανει το νερο...


niCk_eleCtro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ο θερμοστάτης τι σχέση έχει? Την ίδια ώρα θα κάνει να ζεσταθεί το νερό

Οταν φτασει στην Χ θερμοκρασια σταματαει να ζεσταινει.

Δεν καταλαβα τι εννοει με το να τον χαμηλωσεις,εγω  που εχω προβλημα τον εχω ανεβασει τερμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν εχουν καμία λογική οι χρόνοι που λες....υποψία μου είναι οτι η πρίζα που ειναι συνδεδεμενος εχει μικρή αντίσταση και ο θερμοσίφωνας τραβαει λίγο ρευμα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dasimo είπε

δεν εχουν καμία λογική οι χρόνοι που λες....υποψία μου είναι οτι η πρίζα που ειναι συνδεδεμενος εχει μικρή αντίσταση και ο θερμοσίφωνας τραβαει λίγο ρευμα. 

Ο θερμοσίφωνας δεν συνδέεται σε πρίζα αλλά κατευθείαν στον κεντρικό πίνακα με διπλή ασφάλεια. Κάτω από 2.5αρι καλώδιο δεν νομίζω να βάζουν αλλιώς έχουν διαπράξει έγκλημα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό τον αφήνεις συνέχεια αναμμένο ωστε να μην ζεσταίνει το νερό απο κρύο αλλά απο ζεστό.Και κατεβάζεις τον θερμοστάτη ,δεν βλεπω τον λόγο να το έχεις στο τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

 Η ΕΕ εκτός από το πόσες τρύπες θα έχουν τα τυριά, έχει "οδηγία" και για το max της θερμοκρασίας του θερμοσίφωνα. Νομίζω έχει οριστεί στούς 75C.  Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί μια φορά παρά λίγο να κάψω τα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για αυτό τον αφήνεις συνέχεια αναμμένο ωστε να μην ζεσταίνει το νερό απο κρύο αλλά απο ζεστό.Και κατεβάζεις τον θερμοστάτη ,δεν βλεπω τον λόγο να το έχεις στο τέρμα.

αυτο. με μικρη αντισταση και χειμώνα το βάζεις στο 1 ή το 2 και το αφηνεις ανοιχτό μονιμα. λιγότερη κατανάλωση ενέργειας εφοσον φυσικα κανεις μπανιο η πλένεις πιατα καθημερινα και οντως θες νερο. αν φυγεις 2μερο, ε.. το κλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dbrillis είπε

 

Πλακα εκανα να πειραξω τον nvel. 

Βλεπω 5-6 usernames που απαντάνε σε ολα τα θέματα(ψυχολογία, πυραυλικη τεχνολογία, αστροφυσική, επισκευες, you name it) με ύφος ειδικού. 

Για κάθε πράγμα υπάρχει και ο ειδικός αλλά δεν μπορείς να είσαι ειδικός σε όλα. Εδώ φυσικά μπορείς να γράφεις ότι σου κατέβει για να τα πιστεύουν οι άσχετοι και να γελάνε οι οι ειδικοί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Tmark είπε

Λιγότερη κατανάλωση ενέργειας αλλά παραπάνω χρόνος για να κάνουν το ίδιο πράγμα.

Κάπως πρέπει να καλυφθεί η ενεργειακή αδυναμία λόγω ΑΠΕ.

7 ώρες πριν, Tmark είπε

Λιγότερη κατανάλωση ενέργειας αλλά παραπάνω χρόνος για να κάνουν το ίδιο πράγμα.
Άρα που βελτιώθηκε η κατάσταση?

Όπως βελτιώθηκε και με τις ΑΠΕ... άφθονο και φθηνό ρεύμα, φουλ ανάπτυξη λόγω φθηνού ρεύματος, καθαρός αέρας... τώρα και χλιαρό νερό μην πάθουμε κάνα έγκαυμα χειμωνιάτικα... και μαμώ τις ποιότητες ζώης έχουμε.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά καλα. Ας μας πει ο ts που μένει και τι θερμοκρασία έχει το νερό εκεί για να μην γράφουμε άσκοπα. Μέχρι τότε, ισχύουν όσα είπα για το 70% των Ελλήνων. Ακόμα και ΒΠ με έντονα χιόνια όταν διέμενα, ένας 80ρης με 4kW σε 40 λεπτά το νερό ήταν μια χαρά για μπάνιο. Δεν αμφισβητώ την εγκυρότητα του τύπου και της θεωρίας γύρω από αυτόν, είναι όμως περιττό για το θέμα του ts, άμα μένεις Ελλάδα μόνο σε υπερβορεια μέρη, βουνά με πολλούς βαθμούς υπό το μηδέν θα θες 2 και 3 ώρες έστω και με 2kW για 70-80 λίτρα αλλιώς δεν ισχύει αυτό το ενδεχόμενο. Υποθέτω σχεδόν σίγουρα πως ο ts δεν μένει σε μέρος με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. 

Εννοείται πως οι βρύσες δεν πρέπει να ανοίγουν αλλιώς έχεις πρόσθετες απώλειες. 

 

Το μέρος ειναι πολυ κρύο σε περιοχή στην βόρεια Ελλαδα, με θερμοκρασίες ανάλογες της Φλωρινας.

Επίσης το μέρος που βρίσκετε δεν έχει θέρμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αυτο. με μικρη αντισταση και χειμώνα το βάζεις στο 1 ή το 2 και το αφηνεις ανοιχτό μονιμα. λιγότερη κατανάλωση ενέργειας εφοσον φυσικα κανεις μπανιο η πλένεις πιατα καθημερινα και οντως θες νερο. αν φυγεις 2μερο, ε.. το κλείνεις.

Αυτό συνήθως συμβαίνει σε εστιατόρια που υπάρχει μόνιμη ανάγκη για ζεστό - χλιαρό νερό. 

1 ώρα πριν, Stam53 είπε

* Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

 Η ΕΕ εκτός από το πόσες τρύπες θα έχουν τα τυριά, έχει "οδηγία" και για το max της θερμοκρασίας του θερμοσίφωνα. Νομίζω έχει οριστεί στούς 75C.  Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί μια φορά παρά λίγο να κάψω τα χέρια μου.

Έγκαυμα μπορεί να πάθεις και από τους 48 βαθμούς, όσο μάλλον με τους 75....

1 λεπτό πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Το μέρος ειναι πολυ κρύο σε περιοχή στην βόρεια Ελλαδα, με θερμοκρασίες ανάλογες της Φλωρινας.

Επίσης το μέρος που βρίσκετε δεν έχει θέρμανση!

Ωραία, αυτό έπρεπε να ειπωθεί από την αρχή. Μπορεί να είναι σχετικά normal οι 2 ώρες, δεν ξέρω αν είναι οι 3. Αν δεν σου κάνει κόπο, ασε την βρύση να τρέξει σε έναν κουβά και βάλε μέσα ένα θερμόμετρο, κατά προτίμηση παλαιό υδραργυρικο για να δεις πόσο κάτω θα πάει η θερμοκρασία που θα σημειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό συνήθως συμβαίνει σε εστιατόρια που υπάρχει μόνιμη ανάγκη για ζεστό - χλιαρό νερό. 

 

Στο σπίτι δεν χρειάζεσαι ζεστό νερό;Τα χερια σου να θες να πλύνεις φτάνει.Το νερό ειναι παγωμένο αυτή την εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στο σπίτι δεν χρειάζεσαι ζεστό νερό;Τα χερια σου να θες να πλύνεις φτάνει.Το νερό ειναι παγωμένο αυτή την εποχή.

Το ανάβουμε λίγο και κρατάει νερό σε θερμοκρασία δωματίου, ίσα ίσα για να μην ξυλιασουν τα χέρια στο πλύσιμο. Απομένει και νερό συνήθως μετά από.το μπάνιο δεν ξοδευεται όλο. 

Η λειτουργία επί μόνιμου βασεως με χαμηλή αντίσταση και κλείσιμο από τον θερμοστάτη δεν είναι κακή ιδέα, είναι πρακτικό. Αν όμως δεν δουλέψει ο θερμοστάτης λόγω βλάβης, την πάτησες άσχημα. Έχοντας δει την συχνότητα με την οποία παθαίνει βλάβη ένας θερμοστάτης και χρειάζεται αλλαγή, προτιμώ να μην πάρω αυτό το ρισκο και να το ανάβω ξέχωρα από το ταμπλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Το ανάβουμε λίγο και κρατάει νερό σε θερμοκρασία δωματίου, ίσα ίσα για να μην ξυλιασουν τα χέρια στο πλύσιμο. Απομένει και νερό συνήθως μετά από.το μπάνιο δεν ξοδευεται όλο. 

Η λειτουργία επί μόνιμου βασεως με χαμηλή αντίσταση και κλείσιμο από τον θερμοστάτη δεν είναι κακή ιδέα, είναι πρακτικό. Αν όμως δεν δουλέψει ο θερμοστάτης λόγω βλάβης, την πάτησες άσχημα. Έχοντας δει την συχνότητα με την οποία παθαίνει βλάβη ένας θερμοστάτης και χρειάζεται αλλαγή, προτιμώ να μην πάρω αυτό το ρισκο και να το ανάβω ξέχωρα από το ταμπλό. 

Δεν έγραψα για κλείσιμο του θερμοστάτη.Να το κατεβάσει απο το τέρμα που το έχει πάει εγραψα.

Ποτε δεν μου έχει χαλάσει θερμοστάτης,εκτός ότι έχουν και ασφάλεια επάνω,αντιθέτως μου έχει χαλάσει ο διακόπτης απο τον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ο θερμοσίφωνας δεν συνδέεται σε πρίζα αλλά κατευθείαν στον κεντρικό πίνακα με διπλή ασφάλεια. Κάτω από 2.5αρι καλώδιο δεν νομίζω να βάζουν αλλιώς έχουν διαπράξει έγκλημα. 

Βασίλη αυτό εννοώ, οτι το ρευμα που τον εχουν συνδεδεμένο είναι λάθος, προφανώς δουλεύει γιατι ειναι νέας τεχνολογίας αλλα προφανώς και πολύ αδύναμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...