Προς το περιεχόμενο

Τέλος στους δωρεάν λογαριασμούς G Suite από την 1η Μαίου δίνει η Google


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, polaki είπε

Διάβασες το άρθρο; Δεν κολλάει το GMAIL στη συζήτηση..

to gmail το αναφερει "...μεταξύ άλλων το Gmail, τα Google Docs, το Google Meet και Calendar αλλά και κάποια άλλα..."

και να μήν το ανέφερε είναι μέρος του workspace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πεινάνε εκεί στην Alphabet, δεν βγαίνουν μόνο με το να έχουν πρόσβαση σε όλα τα email και contacts της εταιρίας και να τα χρησιμοποιούν για να κονομάνε από τις διαφημίσεις ή να εκπαιδεύουν μοντέλα. ΤΕΛΟΣ η εκμετάλλευση! Δεν θα τους την βγαίνουν με κόκκινο κάτι γατάκια, Apple, Tesla, Microsoft, Amazon κτλ! Πάμε για πέντε τρις κεφαλαιοποίηση!!!!!!!111εναενα

Πέρα από την πλάκα, λογικό είναι να χρεώνει ένα τέτοιο προϊόν για επιχειρήσεις. Το ότι τους άφησε τόσα πολλά χρόνια να συνεχίζουν τσάμπα είναι απλώς εκπληκτικό!

Φίλε @polaki είναι λογικό να ανησυχεί ο κόσμος για την πιθανότητα να απαιτεί στο μέλλον συνδρομή και για το Gmail ιδιωτών (δεν το βλέπω στην επόμενη δεκαετία). Σχεδόν ο καθένας από εμάς έχει το Gmail για βασικό του email account. Το G Suite-Workspace είναι Gmail+more για επιχειρήσεις. Προφανώς και έχει πολλά άλλα "corporate" χαρακτηριστικά και επιπλέον εφαρμογές, αλλά το βασικό εργαλείο δεν πάει να είναι αυτό. Εξ' ου και ο "συνειρμός".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκω λογικό (αλλά όχι θετικό) η Google να τερματίζει δωρεάν υπηρεσίες της που αφορούν επιχειρήσεις. Τελευταία όμως κάνει βήματα και προς τους ιδιώτες, όπως το τέλος των δωρεάν photos backup, την premium-ποίηση σιγά-σιγά όλων των εφαρμογών της και την προώθηση του Google One. Πράγμα το οποίο βρίσκω ύποπτο από την άποψη ότι υπάρχει η γραφτή και άγραφη συμφωνία μεταξύ Google και χρηστών της για εκμετάλλευση των προσωπικών τους δεδομένων, υπάρχουν επίσης οι διαφημίσεις της που έχουν γεμίσει κάθε άκρη του διαδικτύου. Πλέον μοιάζει να κυνηγάει τη μεγιστοποίηση του κέρδους της απλά.

Επεξ/σία από zidane1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Μετά από τόσα χρόνια, είχα αρχίσει να πιστεύω οτι πρώτα θα πεθάνω και μετά θα αποφασίσει η Google να το χρεώνει.

Απ'την άλλη το κόψιμο στο Unlimited του Google Photos ήταν ένα δυνατό σημάδι για το τι έρχεται 😛

Ειδικά αυτό με το Google Photos ήταν μεγάλη μαχαιριά στην καρδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με είχε βολέψει πολύ γιατί 10 χρόνια τώρα το χρησιμοποιούσα ώστε να έχω δωρεάν gmail services στο όνομα του domain μου ως ιδιώτης (αντί να παίζω με forwarding ή με τους παραδοσιακούς άθλιους webmail clients). Τα υπόλοιπα καλούδια του G Suite/Workspace δεν τα χρησιμοποιούσα.

Καταστροφή αυτή η απόφαση της Google, άντε τώρα να βρω με τι θα την αντικαταστήσω γιατί προφανώς δεν παίζει να πληρώνω 4-5 ευρώ το μήνα ανά χρήστη.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Φίλε @polaki είναι λογικό να ανησυχεί ο κόσμος για την πιθανότητα να απαιτεί στο μέλλον συνδρομή και για το Gmail ιδιωτών (δεν το βλέπω στην επόμενη δεκαετία). Σχεδόν ο καθένας από εμάς έχει το Gmail για βασικό του email account. Το G Suite-Workspace είναι Gmail+more για επιχειρήσεις. Προφανώς και έχει πολλά άλλα "corporate" χαρακτηριστικά και επιπλέον εφαρμογές, αλλά το βασικό εργαλείο δεν πάει να είναι αυτό. Εξ' ου και ο "συνειρμός".

Φίλε μου το ζητούμενο της Google είναι να βγάζει λεφτά από διαφήμιση, και το GMail είναι βασικό εργαλείο για αυτό. Τα 5 ή 10€ (τυχαίο νούμερο) που θα ζητήσει είναι σταγόνα στον ωκεανό, και θα "χάσει" υπερ-πολλαπλάσια από τις διαφημίσεις αν το κάνει αυτό, γιατί 999 στους 1000 θα φύγουν απ'την υπηρεσία και θα πάνε σε οποιαδήποτε άλλη φθηνότερη.

Ο 1 στους 1000 που απομένει ΗΔΗ πληρώνει ετησίως μέσω του Google Drive, όπως πχ εγώ. 

Για το Business κομμάτι, δηλαδή την υπηρεσία email της Google μέσω του δικού σου domain, τα πράγματα αλλάζουν, γιατί προσφέρει αρκετά περισσότερα, και σε χώρο και σε άλλα πολλά. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση. 

Το Legacy Google Mail που μετά ονομάστηκε G Suite, και πλέον Workspace είναι μία δοκιμαστική έκδοση η οποία ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ να προσφέρεται ήδη απ'το 2012. Ε θεωρώ ότι 10 χρόνια μετά μπορεί να την καταργήσει. Έτσι και αλλιώς, 15GB ανά λογαριασμό υποστηρίζει, για εταιρείες αυτό είναι ουσιαστικά ελάχιστο. Σίγουρα πάντως για τις εταιρείες που η Google "θέλει". 

 

Όπως και να έχει, και ασχέτως της Google, η όλη μου "επίθεση" είναι στο ότι κανείς δεν διαβάζει τα άρθρα, κανείς δεν προσπαθεί να τα καταλάβει, να ψάξει να ενημερωθεί. Μας έχει καταστρέψει το clickbait και τα άρθρα τύπου Facebook, 9 στους 10 "καταναλώνουν" content σαν mindless zombies και τα αναμασάνε χωρίς να έχουν την παραμικρή κατανόηση στο οτιδήποτε, και φυσικά ούτε στο να ελέγξουν αν αυτό που αναμασάνε είναι σωστό. 

2 ώρες πριν, Kosianos είπε

Καιρός ήταν άντε γιατί κάθε μήνα τόσα λεφτά που περισσεύουν δεν ξέρω τι να τα κάνω ..... 💶🤷🤷

Έχει G Suite η εταιρεία σου και θα σουν κλείσουν τα εταιρικά emails ε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Το Legacy Google Mail που μετά ονομάστηκε G Suite, και πλέον Workspace είναι μία δοκιμαστική έκδοση η οποία ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ να προσφέρεται ήδη απ'το 2012. Ε θεωρώ ότι 10 χρόνια μετά μπορεί να την καταργήσει. Έτσι και αλλιώς, 15GB ανά λογαριασμό υποστηρίζει, για εταιρείες αυτό είναι ουσιαστικά ελάχιστο. Σίγουρα πάντως για τις εταιρείες που η Google "θέλει". 

 

Δεν ήταν δοκιμαστικό, ήταν το Free Tier του Google Apps που το 2012 έκοψαν τις νέες εγγραφές και το περιορίσανε αρκετά κιόλας (μέχρι 10 χρήστες νομίζω), και το είπαν Google Suite προσφέροντας μόνο paid plans.

Γενικά για να είχες μείνει εκεί μάλλον κάποιο δευτερεύον account θα είχες. Έχω κι εγώ ένα και με ξεβολεύει ομολογουμένως, δεν κατανοώ τι ακριβώς αποσκοπεί το να κόψεις κόσμο που, κατά την γνώμη μου, αποκλείεται να έρθει στο paid plan γι αυτά τα domains. Καλύτερα iCloud ή Zoho για custom domain emails με 1€ το μήνα και για πιο πολλά features Outlook/Office. Το Gmail παραμένει κορυφαίο αλλά για τα υπόλοιπα δεν το βρίσκω καλό value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, polaki είπε

3/3 fail σχόλια, θλιβερό..Νιωστε!

ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ GMAIL!!!

Δεν μιλάω για το Gmail. Μιλάω για το G Suite Legacy που χρησιμοποιώ με το domain μου.

Και είμαι από αυτούς που θα πληρώσουν την Google για τις υπηρεσίες αυτές και δεν θα ψάξω δωρεάν εναλλακτικές.

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Δεν μιλάω για το Gmail. Μιλάω για το G Suite Legacy που χρησιμοποιώ με το domain μου.

Και είμαι από αυτούς που θα πληρώσουν την Google για τις υπηρεσίες αυτές και δεν θα ψάξω δωρεάν εναλλακτικές.

Sorry σε πήρε η μπάλα μαζί με τους άλλους!! :)

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Δεν ήταν δοκιμαστικό, ήταν το Free Tier του Google Apps που το 2012 έκοψαν τις νέες εγγραφές και το περιορίσανε αρκετά κιόλας (μέχρι 10 χρήστες νομίζω), και το είπαν Google Suite προσφέροντας μόνο paid plans.

Γενικά για να είχες μείνει εκεί μάλλον κάποιο δευτερεύον account θα είχες. Έχω κι εγώ ένα και με ξεβολεύει ομολογουμένως, δεν κατανοώ τι ακριβώς αποσκοπεί το να κόψεις κόσμο που, κατά την γνώμη μου, αποκλείεται να έρθει στο paid plan γι αυτά τα domains. Καλύτερα iCloud ή Zoho για custom domain emails με 1€ το μήνα και για πιο πολλά features Outlook/Office. Το Gmail παραμένει κορυφαίο αλλά για τα υπόλοιπα δεν το βρίσκω καλό value.

Σωστά ναι ήταν το Legacy Free. Ήταν μέχρι 15 χρήστες, και 15GB. 

Πολύ κουλό το να κόψουν τα λιγοστά πλέον domain που έχουν απομείνει εκεί, και εγώ έχω ένα για τη δεύτερη εταιρεία που έχει πολύ λίγες ανάγκες, αλλά δεν ξέρω αν θα το κρατήσω, ίσως μεταβώ σε MS μιας και έχει και τα Win/Office. Η απλά σε κάποιο hosting account και τέλος. 

Το πολύ βολικό βέβαια ήταν το ότι ήξερες 100% ότι δεν έχεις εσύ θέμα με το mail σου. Τύπου "δεν το έλαβα, δεν μου ανοίγει, δεν το έστειλε" κλπ. Νομίζω όμως ότι και οι υπόλοιπες υπηρεσίες πχ Zoho ή MS το ίδιο είναι. Για το iCloud η αλήθεια είναι δεν το ήξερα καθόλου! Και έχω το family 2TB πακέτο στα 9,99€ το μήνα. Το έχεις χρησιμοποιήσει για εταιρική χρήση? Έχει και webmail άραγε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasperv είπε

Θα φύγουν απο το gsuite και η Google θα το καταλαβει μετά οτι έκανε πατάτα. 

Πάντα έτσι γίνεται

Δωρεάν ηταν οπότε τι χάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...