Προς το περιεχόμενο

Τέλος στους δωρεάν λογαριασμούς G Suite από την 1η Μαίου δίνει η Google


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, polaki είπε

Για το iCloud η αλήθεια είναι δεν το ήξερα καθόλου! Και έχω το family 2TB πακέτο στα 9,99€ το μήνα.

Μπορείς να βάλεις πλέον custom domain αν έχεις paid plan εκεί, αλλά δεν το έχω δει πρακτικά, αν κόβει αποτελεσματικά τα σπαμ κτλ. Δεν κάνει θεωρώ για εταιρική χρήση αλλά για family (μέχρι 6 μέλη) Αν σε βολέψει δηλαδή για κάνα-δυο accounts το κάνεις.

Παίζει και το ImprovMX αν θες να τσεκάρεις για χρήση με κάποιο gmail account αλλά είναι πιο μπερδεμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, polaki είπε

Φίλε μου το ζητούμενο της Google είναι να βγάζει λεφτά από διαφήμιση, και το GMail είναι βασικό εργαλείο για αυτό. Τα 5 ή 10€ (τυχαίο νούμερο) που θα ζητήσει είναι σταγόνα στον ωκεανό, και θα "χάσει" υπερ-πολλαπλάσια από τις διαφημίσεις αν το κάνει αυτό, γιατί 999 στους 1000 θα φύγουν απ'την υπηρεσία και θα πάνε σε οποιαδήποτε άλλη φθηνότερη.

Ο 1 στους 1000 που απομένει ΗΔΗ πληρώνει ετησίως μέσω του Google Drive, όπως πχ εγώ. 

Για το Business κομμάτι, δηλαδή την υπηρεσία email της Google μέσω του δικού σου domain, τα πράγματα αλλάζουν, γιατί προσφέρει αρκετά περισσότερα, και σε χώρο και σε άλλα πολλά. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση. 

Το Legacy Google Mail που μετά ονομάστηκε G Suite, και πλέον Workspace είναι μία δοκιμαστική έκδοση η οποία ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ να προσφέρεται ήδη απ'το 2012. Ε θεωρώ ότι 10 χρόνια μετά μπορεί να την καταργήσει. Έτσι και αλλιώς, 15GB ανά λογαριασμό υποστηρίζει, για εταιρείες αυτό είναι ουσιαστικά ελάχιστο. Σίγουρα πάντως για τις εταιρείες που η Google "θέλει". 

 

Όπως και να έχει, και ασχέτως της Google, η όλη μου "επίθεση" είναι στο ότι κανείς δεν διαβάζει τα άρθρα, κανείς δεν προσπαθεί να τα καταλάβει, να ψάξει να ενημερωθεί. Μας έχει καταστρέψει το clickbait και τα άρθρα τύπου Facebook, 9 στους 10 "καταναλώνουν" content σαν mindless zombies και τα αναμασάνε χωρίς να έχουν την παραμικρή κατανόηση στο οτιδήποτε, και φυσικά ούτε στο να ελέγξουν αν αυτό που αναμασάνε είναι σωστό. 

Έχει G Suite η εταιρεία σου και θα σουν κλείσουν τα εταιρικά emails ε?

Αφού τοποθέτησες τα επιχειρήματά σου πιο ήρεμα και με μεγαλύτερη σαφήνεια, μπορώ να πω ότι δεν διαφωνώ πουθενά. Νομίζω ότι πάνω κάτω μοιραζόμαστε την ίδια άποψη.

Όσο για το τελευταίο σχόλιο -απάντηση στο προηγούμενο σχόλιο "ανάλαφρου τόνου" του φίλου @Kosianos - θέλω να σου επισημάνω ότι δεν παίρνουν όλοι σοβαρά τις συζητήσεις στο internet· κάποιοι κάνουν πλάκα με αυτά που θα μπορούσε να εννοήσει κάποιος , κάποιοι τρολάρουν λίγο... Δεν είναι απαραιτήτως κακό, εφόσον η κοινότητα του insomnia έχει την ικανότητα, σε γενικές γραμμές, να διαχωρίσει την πραγματική πληροφόρηση από την υπερβολή της και να μην "τσιμπάει" όσο σε άλλα sites στα clickbait.

Απαντώντας χωρίς να προσθέτεις στη ένταση βοηθάς να κρατηθεί το επίπεδο όσο περισσότερο καιρό γίνεται.

Κατανοώ όμως και την ανησυχία σου. Ήδη εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να μπαίνω στο reddit, με εξαίρεση 2-3 subreddits, καθώς η δημοφιλία του το μετέτρεψε σε περισσότερο "λαϊκό" και επιφανειακό (χωρίς να θέλω να το παίξω ελιτιστής). Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις αξιοπρεπές επίπεδο, ειδικά για γενική θεματολογία (υπάρχουν πχ τα hackernews και lobsters για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας, όμως δεν τα θεωρώ ότι καλύπτουν το κενό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω η εναλλακτική για εμάς που το είχαμε για οικιακή/family χρήση, είναι το Family 365 με custom domain.

To "μεγάλο" πρόβλημα είναι η αλλαγή στο/στα Google account, που είναι linked σε υπηρεσίες, εφαρμογές, παιχνίδια κλπ, εκεί ελπίζουμε να δέχονται αλλαγή e-mail ?

Υ.Γ Δωρεάν mail με custom domain δίνει και το yandex.ru ^_^

 

Τουλάχιστον μας δίνει ενα discount για ένα χρόνο ...

image.png.17c0a0b9f893a7b3d4570858abc25108.png

 

Επεξ/σία από RaNd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nekrik είπε

Ο Τζαμπας πέθανε !

ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ όταν είδα το άρθρο! 🤑

προσωπικά δεν είχα "προλάβει" να πάρω τη δωρεάν υπηρεσία αλλά γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις που το είχαν και μάλιστα για εταιρική χρήση
 

7 ώρες πριν, SeaLion είπε

Μπορείς να βάλεις πλέον custom domain αν έχεις paid plan εκεί, αλλά δεν το έχω δει πρακτικά, αν κόβει αποτελεσματικά τα σπαμ κτλ. Δεν κάνει θεωρώ για εταιρική χρήση αλλά για family (μέχρι 6 μέλη) Αν σε βολέψει δηλαδή για κάνα-δυο accounts το κάνεις.

Παίζει και το ImprovMX αν θες να τσεκάρεις για χρήση με κάποιο gmail account αλλά είναι πιο μπερδεμένο. 

 

1 ώρα πριν, RaNd είπε

Νομίζω η εναλλακτική για εμάς που το είχαμε για οικιακή/family χρήση, είναι το Family 365 με custom domain.

To "μεγάλο" πρόβλημα είναι η αλλαγή στο/στα Google account, που είναι linked σε υπηρεσίες, εφαρμογές, παιχνίδια κλπ, εκεί ελπίζουμε να δέχονται αλλαγή e-mail ?

Υ.Γ Δωρεάν mail με custom domain δίνει και το yandex.ru ^_^

ενδιαφέρουσες προτάσεις και το ImprovMX και το yandex 👍

παλιότερα είχα ψάξει αρκετά το θέμα του mail hosting και είχα βρει κάποιες πατέντες για "μικρή" χρήση όπως

migadu.com - 19$ το χρόνο

mxroute.com - 175$ lifetime promo

και φυσικά το zoho που αναφέρθηκε και πιο πάνω (το οποίο παλιά έδινε free account με imap/pop πρόσβαση ενώ πλέον το free είναι μόνο με webmail)

 

 πάντως ζούμε σε μια εποχή που πλέον δύσκολα βρίσκεις κάτι αξιόλογο δωρεάν κι ότι υπήρχε σιγά σιγά σταματάει

πχ το zoho που λέω πιο πάνω, student credits στο AWS κόπηκαν φέτος, mailgun πέρσυ έκοψε τα δωρεάν routes (με τα  οποία μπορούσε να κάνεις email forwarding σε δικό σου domain), κι άλλα διάφορα τέτοια

όταν είμασταν πιτσιρίκια και δεν είχαμε ούτε ευρώ για τέτοιες υπηρεσίες, υπήρχαν δωρεάν λύσεις

τώρα μεγαλώνοντας που κουτσά στραβά έχουμε δυνατότητα να πληρώσουμε κάποιο μικρό ποσό για μια υπηρεσία, κόβονται τα δωρεάν

συμπέρασμα ότι το Internet ενηλικιώνεται μαζί μας 😂

κρίμα για τις νέες γενιές που δύσκολα πλέον βρίσκουν τη δυνατότητα να πειραματιστούν δωρεάν με τέτοιες τεχνολογίες όπως κάναμε εμείς

(Ok boomer είπε κάποιος?!) 😛

ευτυχώς τουλαχιστον η cloudflare δίνει ακόμα free plan!

 

 

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Πεινάνε εκεί στην Alphabet, δεν βγαίνουν μόνο με το να έχουν πρόσβαση σε όλα τα email και contacts της εταιρίας και να τα χρησιμοποιούν για να κονομάνε από τις διαφημίσεις ή να εκπαιδεύουν μοντέλα. ΤΕΛΟΣ η εκμετάλλευση! Δεν θα τους την βγαίνουν με κόκκινο κάτι γατάκια, Apple, Tesla, Microsoft, Amazon κτλ! Πάμε για πέντε τρις κεφαλαιοποίηση!!!!!!!111εναενα

Πέρα από την πλάκα, λογικό είναι να χρεώνει ένα τέτοιο προϊόν για επιχειρήσεις. Το ότι τους άφησε τόσα πολλά χρόνια να συνεχίζουν τσάμπα είναι απλώς εκπληκτικό!

Φίλε @polaki είναι λογικό να ανησυχεί ο κόσμος για την πιθανότητα να απαιτεί στο μέλλον συνδρομή και για το Gmail ιδιωτών (δεν το βλέπω στην επόμενη δεκαετία). Σχεδόν ο καθένας από εμάς έχει το Gmail για βασικό του email account. Το G Suite-Workspace είναι Gmail+more για επιχειρήσεις. Προφανώς και έχει πολλά άλλα "corporate" χαρακτηριστικά και επιπλέον εφαρμογές, αλλά το βασικό εργαλείο δεν πάει να είναι αυτό. Εξ' ου και ο "συνειρμός".

Τα λεφτά από τις διαφημίσεις δεν είναι κάτι το σιγουράκι.

Σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Μπορεί να είναι πολλά αλλά είναι επισφαλή κι αυτό είναι σήμερα πιο εμφανές από ποτέ. Βγαίνει πχ ένας πολιτικός και βγάζει νόμο που μπορεί να τους κόψει τα κέρδη σε απίστευτα μεγάλα ποσά γιατί είναι μονοπώλιο.

Τα σίγουρα λεφτά στο μέλλον είναι στις συνδρομές και στις υπηρεσίες, στη φαρμακοβιομηχανία με τη Verily, στο AR με Project Iris και στο hardware γενικότερα.

Εκεί θα πάει και η Alphabet τα επόμενα χρόνια ακόμη περισσότερο και σιγά σίγα πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι.

Και το τζάμπα απεριόριστο χώρο στο Photos θα κόψει, και ακόμη περισσότερα θα έρθουν.. 

Κάποια στιγμή θα πάει κι αυτή το τζάμπα χώρο που δίνει από 15 GB στο ένα τρίτο στα 5 GB δηλαδή όπως έκαναν και η Microsoft και η Amazon.

Να το περιμένουμε, μη πέσουμε από το cloud όταν το κάνει:)

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αλλάζουν παίδες, όχι gmail, adobe και cloud δε θα κατέχουμε, αλλά ούτε κεραμίδι και αυτοκίνητο. Θεωρείες συνωμοσίας; Όλα στο φως είναι πλέον φτάνει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τις 24χρονες και τις φερράρι και να κοιτάξουμε εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι χρήστες (θα) πληρώνουν τη Google για να τους -ας μου επιτραπεί η έκφραση- ρουφιανεύει, πουλώντας τα δεδομένα τους σε τρίτους, δεν το καταλαβαίνω. Την ευχρηστία που παρέχει, μπορεί πλέον κάποιος να τη βρει και σε άλλες υπηρεσίες.

Από την άλλη όμως, καταλαβαίνω ότι η Google θέλει -κι έχει κάθε δικαίωμα- να πουλήσει την εύχρηστη υπυρεσία της.

Η επόμενη σκέψη που περνάει από το μυαλό μου, είναι ότι όσο γίνονται πιο αυστηρές οι πολιτικές των κρατών για την προστασία των δεδομένων, τόσο θα γίνεται δυσκολότερο το (νόμιμο) ρουφιανιλίκι της Google. Κι άρα τόσο περισσότερες υπηρεσίες, που τώρα παρέχει δωρεάν, θα πρέπει να χρεώσει. Έτσι, δεν αποκλείω και το απλό Gmail να γίνει τελικά επί πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "απλο" gmail δεν θα το κανει επι πληρωμή, γιατι το χρησιμοποιουμε για sign-in στα Google Services

Μπορεί όμως να ριξει τον χώρο, σταματησει το forwarding κλπ κλπ ... και περαστικά μας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zoho for the win. Νομίζω ο ορισμός του value for money για soho. Προφανώς το office 365 είναι πιο ποιοτικό αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Συν ότι μπορεί εμφανισιακά να υστερεί από τις γνωστές πλατφόρμες αλλά έχει κάποιος πολύ έξυπνες και δυνατές λειτουργίες που στις άλλες ή απουσιάζουν ή τώρα μπαίνουν πχ με το teams

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχειριζομαι.πολλα Google Legacy apps. Εχω και ενα με 70 accounts. Μονόδρομος η πληρωμη γιατι αντε να κανεις backup σε όλους αυτούς.

Για αυτους που εχουν λιγα accounts συστηνω zoho EU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6€/χρηστη το μηνα, για μια μικρομεσαια startup τα αξιζει και με το παραπανω.

Μην τρελαθουμε, αν μια επιχειρηση δεν εχει 6€/μηνα για καθε υπαλληλο, τοτε κατι παει στραβα και δεν αξιζει να λειτουργει.

Αυτο που δεν ειναι ξεκαθαρο για μενα ειναι αν οι εφαρμογες της Google θα εξακολουθησουν να ειναι δωρεαν για προσωπικη χρηση (εικαζω πως ναι).

ΥΓ: Παντως οταν η επιχειρηση μεγαλωνει σε μεγεθος, θεωρω οτι η λυση της Microsoft αξιζει πολυ περισσοτερο. Αποψη μου, εχωντας δουλεψει σε εταιρικο περιβαλλον και τις 2 πλατφορμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...