Προς το περιεχόμενο

NordVPN Review – Κορυφαία πρόταση για VPN ανάγκες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

NordVPN χρησιμοποιουσα για 3 συναπτά ετη (3 ενεργες συσκευες) μέχρι και περισυ την Ανοιξη. Τα πρώτα 1-2 χρόνια είχα θέματα με disconnections αδυναμία συνδεσης σε παμπολους servers τους και χαμηλές ταχυτητες (αναλογικά πάντα, όντας πίσω απο VPN δεν περίμενα ποτέ να έχω τις ιδιες ταχυτητες όπως χωρίς) και αρκετά θέματα κατα καιρούς και χωρίς κανέναν λογο με το Win προγραμμα τους ειδικά μετά απο κάποια updates του δικου τους application.

Μια εβδομάδα πριν λήξει η συνδρομή ξαναέτυχε το ίδιο προβλημα με το προγραμμα τους μετα απο update του δικου τους app, σε σημείο που μιλαγα μαζί τους για κανα 5ημερο και στο τέλος που μου προτειναν να κάνω format στο desktop (το οποιο είναι το πιο βασικό σύστημα μου και φορματ σημαίνει κανα 2 εβδομαδες να κανω optimise τα Win και να στήνω/ρυθμίζω όλα τα μουσικά μου προγράμματα κοκ). Οπότε τους χαιρέτισα, τα εσκασα για το ExpressVPN και δεν αντιμετώπισα κανένα αντιστοιχο πρόβλημα (πλην απο το γεγονός που έτσουξε την τσέπη μου).

Φυσικά αυτή ειναι η δική μου εμπειρία, το UI του Nord παντως μου άρεσε περισσοτερο απο του ExpressVPN (οχι οτι πρακτικα εχει και μεγάλη σημασία αλλα λέμε τωρα), οπως και το γεγονός οτι προτιμουσα το Kill Switch του Nord.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To nord δουλεύει σαφώς καλύτερα απο τον μεγάλο ανταγωνιστή του το express σε χώρες με αυξημένο έλεγχο, εκεί όπου πραγματικά δοκιμάζονται αυτές οι υπηρεσίες . Εχω δοκιμάσει και τα δύο στην Αραβία γιατι έχουν καλές ταχύτητες και πολλές επιλογές - οι server του express είναι σχεδόν πάντα μπλοκαρισμένοι, ειδικά όταν θελεις να συνδεθείς απο pc. Το nord με test server edition kai nordlynx πρωτόκολλο περνάει. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dstilio είπε

Αφού είναι διαφήμιση γιατί το έχετε δηλώσει ως review;

Το λινκ που δίνετε είναι ξεκάθαρα διαφήμιση από όπου παίρνετε commission. Γνωρίζετε πολύ καλά οτι πρέπει να το δηλώσετε.

 

lol.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κορυφαίες διαρροές η Nord.

 

Expressvpn ή Mullvad μόνο, ανάλογα με το  τι θέλετε.

Έχω δουλέψει και με τα τρία. Έχω ενεργή συνδρομή με τα δύο (Expressvpn & Mullvad) Το μόνο αξιοπρεπές που δεν δουλεύει με affiliations είναι βέβαια το Mullvad. Οι γύφτοι από τα Εμιράτα είχαν φυτευτό υπάλληλο στην expressvpn για να παρακολουθούν αντιφρονούντες που χρησιμοποιούσαν την υπηρεσία. Η Nord πέρα από την διαρροή που είχε στη διετία, έχει δώσει στεγνά στοιχεία πελατών ( και για downloading) ενώ κρατάει και log files.

Το Expressvpn είναι πολύ καλό και για αμερικάνικο Νέτφλιξ , ζητήστε τους μια δοκιμαστική. Χρησιμοποιεί και Virtual servers αλλά ξέρεις υπεύθυνα ότι δεν είναι το 90% από τους 500.000 servers virtual και να μη στο λέει κιόλας.

Επεξ/σία από tosser
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφημίζουν όλες αυτές οι υπηρεσίες που ξεπετάγονται σαν μανιτάρια ότι προσφέρουν ασφαλέστερο Ίντερνετ και ιδιωτικότητα αλλά στην πραγματικότητα αυξάνουν τον κίνδυνο και πουλούν τα δεδομένα των χρηστών. Η ασφαλέστερη επιλογή είναι να χρησιμοποιεί κάποιος τις υπηρεσίες του παρόχου του. Όσο για τα ανοιχτά και δημόσια ασύρματα δίκτυα απλά μην τα χρησιμοποιείτε. Ανοίγουν άπειρες επιλογές για παραβίαση και υποκλοπή δεδομενων. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Surfshark. Περίπου 45€ η 2ετία και με απεριόριστες συσκευές. Ίσα που το παίρνει κάποιος και το μοιράζει σε φίλους και γνωστούς. 

Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα και το support είναι αρκετά γρήγορο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλάπτει να ανοίξετε τα μάτια σας και να προσέξετε που πηγαίνετε κα οι δίνετε τα λεφτά σας... 1ον) ότι πακέτο και να αγοράσετε θα βρεθείτε να έχετε συμφωνήσει σε συνεχόμενες πληρωμές. Δεν έχει one-off πακέτο που το αγοράζεις και τέλος. Σε δεσμεύει μέχρι να στείλεις μέιλ και να παρακαλέσεις να στο διακόψουν, αν γίνει και αφού σε κάνουν να στείλεις στα πατώματα. Δεν έχει καν επιλογή να το αγοράσεις χωρίς δέσμευση. Όσοι λοιπόν πήρατε τριετές πακέτο, μόλις λήξει (που θα ξεχάσετε ότι το είχατε), θα σας έρθει ένα ωραίο φυστίκι 400-500 ευρώ στο λογαριασμό. Περαστικά σας. 2ον) η ίδια ακριβώς πολιτική πληρωμής με παρόμοια τιμολόγια εμφανίζεται και στις άλλες VPN υπηρεσίες. Όλα ελέγχονται από μία τσέπη αν δεν το πήρατε γραμμή, με την ψευδαίσθηση ότι έχετε επιλογή. 3ον) όταν μπήκα να τα δω ένα βράδυ μου έλεγε ότι αν δεν πάρω την τριετή προσφορά λ, θα λήξει σε 15 λεπτά (είχα μπει 23:45). Αφού διάβασα τους όρους και απογοητεύτηκα, διαπίστωσα ότι μετά τις 12 τα μεσάνυχτα η προσφορά άρχισε να ξανακοιλα ανάποδα. Μόνο που τώρα μου έδωσε 23 ώρες και 50 λεπτά μέχρι την άλλη μέρα .... Πόσο πρόστυχη κίνηση για πείσεις έναν αγοραστή. Για πιο λόγο να τα κάνεις όλα αυτά;  Ας μπει λοιπόν κάποιος στον κόπο να απαντήσει ειδικά για το 1 και το 3. Το 2 είναι longshot.

Ανοιχτε λοιπόν τα μάτια σας και μείνετε μακριά. Εκτός αν τόσο πολύ "πεθαίνετε να δείτε αμερικανικό Netflix". Λες και δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι. 

 

Εν τω μεταξύ έχουν τεμεκ ένα βίντεο που λένε πως να κάνεις cancel την δέσμευση, που είναι κοντά 4 λεπτά και τελικά δεν λένε τίποτα!!!! Έκλαιγα από τα γέλια 

10 ώρες πριν, gakost είπε

Διαφημίζουν όλες αυτές οι υπηρεσίες που ξεπετάγονται σαν μανιτάρια ότι προσφέρουν ασφαλέστερο Ίντερνετ και ιδιωτικότητα αλλά στην πραγματικότητα αυξάνουν τον κίνδυνο και πουλούν τα δεδομένα των χρηστών. Η ασφαλέστερη επιλογή είναι να χρησιμοποιεί κάποιος τις υπηρεσίες του παρόχου του. Όσο για τα ανοιχτά και δημόσια ασύρματα δίκτυα απλά μην τα χρησιμοποιείτε. Ανοίγουν άπειρες επιλογές για παραβίαση και υποκλοπή δεδομενων. 

Από τις λίγες λογικές φωνές εδώ μέσα.

Θα ήθελα να σε ξέρω και να γίνουμε φίλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω πως το FastestVPN δεν με εχει κρεμασει ποτε, περα το οτι δουλευει με netflix, hulu, disneytv, cruncyroll κτλ, οι σερβερς του ειναι στις νησους Cayman που ειναι παραδεισος οσον αφορα την προστασια προσωπικων δεδομενων. Συν οτι ειναι ποιο γρηγορο απο Nordvpn και ποιο φθηνο. Εγω αγορασα lifetime deal με 25 ευρω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, blackmafia13 είπε

Εγω ξέρω πως το FastestVPN δεν με εχει κρεμασει ποτε, περα το οτι δουλευει με netflix, hulu, disneytv, cruncyroll κτλ, οι σερβερς του ειναι στις νησους Cayman που ειναι παραδεισος οσον αφορα την προστασια προσωπικων δεδομενων. Συν οτι ειναι ποιο γρηγορο απο Nordvpn και ποιο φθηνο. Εγω αγορασα lifetime deal με 25 ευρω 

Ωραία. Ξέρεις τι συμβαίνει αν η υπηρεσία πέσει θύμα hacker και σου κλέψουν όλα τα δεδομένα σου στοιχεία, πιστωτικές κλπ; Επίσης ξέρεις  τι δεδομένα σου μαζεύουν και πως τα χρησιμοποιουν; Αν έχεις παράπονο με την υπηρεσία σε ποια ρυθμιστική αρχή θα απευθηνθεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, gakost said:

Διαφημίζουν όλες αυτές οι υπηρεσίες που ξεπετάγονται σαν μανιτάρια ότι προσφέρουν ασφαλέστερο Ίντερνετ και ιδιωτικότητα αλλά στην πραγματικότητα αυξάνουν τον κίνδυνο και πουλούν τα δεδομένα των χρηστών. Η ασφαλέστερη επιλογή είναι να χρησιμοποιεί κάποιος τις υπηρεσίες του παρόχου του. Όσο για τα ανοιχτά και δημόσια ασύρματα δίκτυα απλά μην τα χρησιμοποιείτε. Ανοίγουν άπειρες επιλογές για παραβίαση και υποκλοπή δεδομενων. 

Έχουν μεγάλη πλάκα αυτοί που το κάνουν "για ασφάλεια": "Δεν εμπιστεύομαι την Cosmote και την Vodafone, ας δώσω τα δεδομένα μου σε μια ράντομ εταιρεία σε άλλη χώρα, τι πιο λογικό"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...