Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, pcmasterrace123 είπε

Αυτά είναι για να τα βλέπουν οι μπούφοι που νομίζουν ότι τα crypto είναι το μέλλον γιατί είναι ανεξάρτητα από τον πληθωρισμό ,ανεξάρτητα απο την οικονομία και τις άλλες δεκάδες ανοησίες που πιστεύουν. Εφόσον τα crypto ξεκάθαρα επιρεάζονται από το δολλάριο και το χρηματιστήριο ,μάλλον δεν είναι και τόσο ανεξάρτητα όσο κάποιοι νομίζουν..

Καλό το σκεπτικό σου, αλλά τα πιο πολλά κρύπτο είναι ανεξάρτητα ως προς τα θεμελιώδη τους. 
Με τον όρο ανεξάρτητα δηλώνεται πως το σύστημα πάνω στο οποίο βασίζονται δεν ελέγχεται δλδ από καμία κεντρική εξουσία, κανένα κράτος, καμία κυβέρνηση, είναι καθαρά αποκεντρωμένο.
Τι εννοούμε με τον όρο ελέγχεται; δεν μπορεί να κατεβάσει τον διακόπτη της ροής των κρυπτονομισμάτων κανείς από τους παραπάνω, καθώς επίσης δεν μπορεί κανείς από τους παραπάνω αλλά και κανένας άλλος να επέμβει στην διαθέσιμη συνολική ποσότητα των κρυπτονομισμάτων που θα εκδοθούν, ή έχουν εκδοθεί, ενός blockchain.
Προφανώς αύριο μεθαύριο αν προκύψει κάποιο καταστροφικό γεγονός περιλαμβάνοντας τη μισή υψήλιο, είτε φυσικό φαινόμενο, είτε παγκόσμιος πόλεμος, δεν σημαίνει πως η τιμή των κρύπτο θα μείνει ανεπηρέαστη, αυτό όμως δεν σημαίνει πως το σύστημα των κρύπτο δεν είναι ανεξάρτητο. Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά.

Πάμε όμως στο γεγονός της ρευστοποίησης και μετατροπής των κρυπτονομισμάτων σε δολάρια ή ευρώ αντίστοιχα. Ο λόγος που γίνεται κάθε φορά αυτό είναι γιατί στην αγορά δεν έχει ακολουθήσει ακόμα ευρεία υιοθέτηση των κρυπτονομισμάτων, όταν γίνει αυτό προφανώς δεν θα υπάρχει κανένας λόγος να ρευστοποιήσει κανείς τα κρύπτο σε δολάρια ώστε να προχωρήσει σε αγορές αναγκών ή πληρωμές υπηρεσιών. Αυτός είναι ο κύριος λόγος κι όχι γιατί θεωρούν το δολάριο πιο επικερδές και ασφαλές και σε περιόδους κρίσεως το φαινόμενο αυτό είναι πιο έντονο, εξου και η μεγάλη πτώση των ημερών.

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stefstefan είπε

δεν ελέγχεται δλδ από καμία κεντρική εξουσία, κανένα κράτος, καμία κυβέρνηση,

Και παλι με την ισχυρη πιθανοτητα να καταλαβα κατι λαθος, αλλα ειχα διαβασει οτι καποια στιγμη η Κινα κυνηγησε ολους αυτους που κανουνε εξορυξη οι οποιοι με την σειρα τους αναγκαστηκαν να πανε στο Καζακσταν το οποιο ηταν  μεχρι πριν να ξεσπασουνε τα γεγονοτα δευτερο στην παραγωγη κρυπτονομισματων ενα μεριδιο της ταξεως 18%+ .

Τι θελω να πω. Οτι με καποιον τροπο κατι καποιος καπου καπως το ελεγχει και δεν θα επεφτα αποτα συννεφα αν ηταν απο πισω μεγαλα συμφεροντα με κυβερνητικες πλατες.

Οπως ειπα ομως, μετανιωσα που δεν πηρα το 2017 στο 1000ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cormputer είπε

Ειλικρινά σου μιλάω. 

Δεν καταλαβαίνω τι προσφέρω και σε ποιόν όταν ο υπολογιστής μου δουλεύει για κάποιον αλγόριθμο . 

Στην αληθινή ζωή όταν λέμε για εξόρυξη μιλάμε για κάτι απτό. 

Πάω να βγάλω χρυσό να το πουλήσω να κόψουν νομίσματα και να πάρω το μερίδιό μου .

Το πιάνω , το βλέπω, εργάζομαι πάνω σε αυτό. 

Να το πάω σε άυλα πράγματα. 

Ένας υπολογιστής αυτό που παράγει είναι υπολογισμούς που μεταφραζονται σε εικόνα , αριθμούς , ήχο και άλλα....πάντως να βγάλει κάτι που μπορώ να πιάσω δεν μπορεί. 

Οπότε τι προσφέρει σε αυτόν που με πληρώνει και που το πουλάει αυτό που του παράγω για να έχει χρήματα να με πληρώνει ;

Μη γελάσεις αισθάνομαι όπως τον πατέρα μου που του έλεγα κάποτε "εγώ θα το δω από το ιντερνετ" και γέλαγε επειδή δεν κατανοούσε τι ήταν το ιντερνετ.

Για να καταλάβεις μέχρι που φτάνει το μυαλό μου...

 

 

Για να καταλάβεις τι ακριβώς είναι αυτό που προσφέρεις εσύ και θα πρέπει να ανταμοίβεσαι, θα πρέπει πρώτα να διαχωρίσουμε το τι προσφέρει το σύστημα ενός blockchain και το τι προσφέρεις εσύ.
Τι προσφέρεις εσύ: Εσύ πολύ απλά προσφέρεις εργατοώρες και εξοπλισμό ο οποίος μεταφράζεται σε υπολογιστική ισχύ και τίποτα παραπάνω.
Γιατί πληρώνεσαι για αυτό το πράγμα:  Η απάντηση σε αυτό δίνεται με το ερώτημα, γιατί πληρώνονται όσοι εργάζονται;
Τι προσφέρει σε αυτόν που σε πληρώνει: Αυτός που σε πληρώνει ονομάζεται "κώδικας χιλιάδων γραμμών" και είναι ο κώδικας με τον οποίο τρέχει το Bitcoin για παράδειγμα, δεν κρύβεται άνθρωπος από πίσω.
Και μετά θα προκύψουν άλλα ερωτήματα, μα πως είναι δυνατόν να με πληρώνει ένα πρόγραμμα, αυτό το πρόγραμμα που τα βρίσκει τα λεφτά;
Που τα βρίσκει τα λεφτά το πρόγραμμα να με πληρώσει: Το πρόγραμμα σε ανταμοίβει για την υπολογιστική ισχύ που παρέχεις στο δίκτυο δίνοντας σου Bitcoin π.χ. τα οποία Bitcoin για να έχουν κάποια σημασία για σένα θα πρέπει να τα μετατρέψεις σε Ευρώ.
Υπάρχει κόσμος έξω που θα έδινε ευρώ να αγοράσει Bitcoin; Ναι
Γιατί: Γιατί ίδιο λόγο που εσύ έδωσες 500ε για το χρυσό δαχτυλίδι γάμου της γυναίκας σου, το οποίο ούτε το τρως ούτε το πίνεις για να σου είναι αναγκαίο.
 

11 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Και παλι με την ισχυρη πιθανοτητα να καταλαβα κατι λαθος, αλλα ειχα διαβασει οτι καποια στιγμη η Κινα κυνηγησε ολους αυτους που κανουνε εξορυξη οι οποιοι με την σειρα τους αναγκαστηκαν να πανε στο Καζακσταν το οποιο ηταν  μεχρι πριν να ξεσπασουνε τα γεγονοτα δευτερο στην παραγωγη κρυπτονομισματων ενα μεριδιο της ταξεως 18%+ .

Τι θελω να πω. Οτι με καποιον τροπο κατι καποιος καπου καπως το ελεγχει και δεν θα επεφτα αποτα συννεφα αν ηταν απο πισω μεγαλα συμφεροντα με κυβερνητικες πλατες.

Οπως ειπα ομως, μετανιωσα που δεν πηρα το 2017 στο 1000ρικο.

Εδώ μιλάμε για εταιρείες που είναι εγγεγραμένες στα αντίστοιχα μητρώα κτλ. Που το πάω, όντως η Κίνα απαγόρευσε την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων από εταιρείες στο έδαφος της. Δύο λέξεις συγκράτησε από αυτό "εταιρείες" και "επκράτεια της". Αυτό σημαίνει πως ένας Κινέζος μέσα στο σπίτι του μπορεί να συνεχίσει να εξορύσσει, δεν μπορεί να τον ελέγξει κανείς και δεύτερον οι εταιρείες αυτές βρήκαν αλλού στέγη, δεν πέθαναν ούτε αυτές ούτε το δίκτυο.

Θεωρητικά για να γίνει πιο ξεκάθαρο, για να τερματιστεί ένα δίκτυο ενός blockchain θα πρέπει ταυτόχρονα όλες οι κυβερνήσεις του κόσμου, έπειτα από συνεννόηση μεταξύ τους, να βρουν και να εντοπίσουν όλους μα όλους τους πολίτες που κάνουν εξόρυξη και να τους κατάσχουν τον εξοπλισμό. Ταυτόχρονα, όλες οι κυβερνήσεις, δισεκατομμύρια ελέγχους. Πόσο πιθανό το βρίσκεις αυτό;

Αλλά όλη αυτή η κουβέντα έιναι ανούσια με τη λογική, πως πλέον εδώ και χρόνια η πλειοψηφία των κρυπτονομισμάτων, για την επικύρωση των συναλλαγών τους, δεν κάνουν χρήση της μεθόδου εξόρυξης, αλλά άλλης μεθόδου που δεν απαιτεί τρομακρικά ποσά ενέργειας. Φαντάσου έναν υπολογιστή να δουλεύει σε απλές συνθήκες χρήσης, οπότε το επιχείρημα, από τις κυβερνήσεις, του αποτυπώματος στο περιβάλλον πάει περίπατο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να εξορυσει αλλα δεν μπορει να πουλησει η να κανει ανταλαγη καθως το χρημα ερχεται σε φυσικούς λογαρισμους τούς οποιους το τραπεζικο συστημα πλεων παρακολουθει.

Πλεων με το ρευμα στο θεο μονο τα λαμογια  που κλεβουν ρευμα εις βάρος των υπολοιπων εχουν κερδος

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πούλησα τα πάντα και παραιτήθηκα για να γίνω full time crypto trader όλοι γελούσαν μαζί μου και με λέγαν τρελό, πέρσι αγόρασα το πρώτο μου σπίτι 2500 τετραγωνικά μέτρα στην Γλυφάδα με ιδιωτική πισίνα και γήπεδο τένις , φέτος το Tesla model s plaid , τώρα έχω επεκτείνει το investment portfolio μου σε πολλούς τομείς και βγάζω λεφτά χωρίς να δουλεύω ευχαριστώ τα crypto γιατί μου άλλαξαν την ζωή.

Αν θέλετε και εσείς να έχετε την ίδια επιτυχία μπορείτε να αγοράσετε τα exclusive vip premium crypto trading μαθήματα που προσφέρω στο site μου nikthegreekcryptotrader.gr για τα μέλη του insomnia τρέχει προφορά μόνο στα 500 ευρώ το μάθημα η κανονική τιμή είναι στα 5000 ευρώ το μάθημα αλλά αποφάσισα να προσφέρω κάτι πίσω στη κοινωνία και ειδικά εδώ στην Ελλάδα στον τόπο που τόσο αγαπάω.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χρόνο πριν ήταν στις 26,000€ τι συζητάτε πραγματικά ;;!!

7 λεπτά πριν, apostolosapok είπε

Όταν πούλησα τα πάντα και παραιτήθηκα για να γίνω full time crypto trader όλοι γελούσαν μαζί μου και με λέγαν τρελό, πέρσι αγόρασα το πρώτο μου σπίτι 2500 τετραγωνικά μέτρα στην Γλυφάδα με ιδιωτική πισίνα και γήπεδο τένις , φέτος το Tesla model s plaid , τώρα έχω επεκτείνει το investment portfolio μου σε πολλούς τομείς και βγάζω λεφτά χωρίς να δουλεύω ευχαριστώ τα crypto γιατί μου άλλαξαν την ζωή.

Αν θέλετε και εσείς να έχετε την ίδια επιτυχία μπορείτε να αγοράσετε τα exclusive vip premium crypto trading μαθήματα που προσφέρω στο site μου nikthegreekcryptotrader.gr για τα μέλη του insomnia τρέχει προφορά μόνο στα 500 ευρώ το μάθημα η κανονική τιμή είναι στα 5000 ευρώ το μάθημα αλλά αποφάσισα να προσφέρω κάτι πίσω στη κοινωνία και ειδικά εδώ στην Ελλάδα στον τόπο που τόσο αγαπάω.

Γελάμε πραγματικά με τις μπούρδες σου!

1ον αυτοί που βγάζουν κέρδος δεν το διαφημίζουν !!!! Καταλαβαίνουμε όλοι γιατί;

2ον αυτοί που έχουν εξασφαλίσει αρκετά δεν ασχολούνται με forum και πα…. ιες!

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Ένα χρόνο πριν ήταν στις 26,000€ τι συζητάτε πραγματικά ;;!!

Γελάμε πραγματικά με τις μπούρδες σου!

1ον αυτοί που βγάζουν κέρδος δεν το διαφημίζουν !!!! Καταλαβαίνουμε όλοι γιατί;

2ον αυτοί που έχουν εξασφαλίσει αρκετά δεν ασχολούνται με forum και πα…. ιες!

 

Πλάκα έκανε ,πάντως ακόμη και όσοι  βγάζουν λεφτά από τα κρύπτο είναι απλώς επαγγελματίες τζογαδόροι και έχουν το θράσος να αποκαλούν τους εαυτούς τους επενδυτές.

Επεξ/σία από pcmasterrace123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Όλες οι τράπεζες σου φυλάνε τα λεφτά με μεγαλύτερη ασφάλεια ακόμα και σε ληστεία. Υπάρχουν ακόμα και θυρίδες όπου δεν ελέγχουν τι βάζεις μέσα.

Μέχρι να αποφασίσουν , ΝΟΜΙΜΑ , να σου τα κλέψει το δημόσιο (Κύπρος 2013) . 

Ή να αποφασίσουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΜΑ, να σε εμποδίσει το δημόσιο να έχεις πρόσβαση στα λεφτά σου (Ελλάδα 2015). 

  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Μπορει να εξορυσει αλλα δεν μπορει να πουλησει η να κανει ανταλαγη καθως το χρημα ερχεται σε φυσικούς λογαρισμους τούς οποιους το τραπεζικο συστημα πλεων παρακολουθει.

Πλεων με το ρευμα στο θεο μονο τα λαμογια  που κλεβουν ρευμα εις βάρος των υπολοιπων εχουν κερδος

Ή οσοι έχουν φωτοβολταϊκά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...........και ανεμογενητριες ιδιωτικες και γενητριες κτλ κτλ.Φυσικα τιποτα δεν ειναι τζαμπα και ολα εχουν επιπτωση στο κερδος κάνοντας την αποσβεση μακρύτερη και ποιο επισφαλή.

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω βρε παιδιά...εγώ με πολλή σκληρή δουλειά με έναν i3 και μια gtx 1050 εβγαλα ένα monero και αυτό δεν μπορώ να το κάμω ανάληψη από το minergate. Είναι λέει ο λογαριασμός μου κλειδωμένος. Το pc ηταν λαπτοπ αλλά μη μου πείτε ότι δεν είδα διαφορά στο ρεύμα.ειδα και παραειδα .απάτη το minergate.στο θέμα μας τώρα.. γιατί να μην είναι απάτη κι άλλες σελίδες εφαρμογών και το ίδιο το bitcoin???

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μέχρι να αποφασίσουν , ΝΟΜΙΜΑ , να σου τα κλέψει το δημόσιο (Κύπρος 2013) . 

Ή να αποφασίσουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΜΑ, να σε εμποδίσει το δημόσιο να έχεις πρόσβαση στα λεφτά σου (Ελλάδα 2015). 

Ο στουρναρας εννοείς. Για να μην έχουμε χαρτί όπως δήλωνε η άλλη για να πανικοβαλλει τον κόσμο. Τα ίδια κάνει κι ο ελον μασκ.

Επεξ/σία από razorblade334
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...