Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι αυτό έχουν σπάσει τα τηλέφωνα του κόσμου με κλήσεις από το 0044 και στα social βγαίνουν οι εκατομμυριουχοι και ψάχνουν πελάτες για συμβουλές ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xris.nik είπε

«Κάθε φορά που ξημερώνει μέρα με “βίαια” πτώση, το τηλέφωνο μου χτυπάει από τα χαράματα.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με τη νομισματική οικονομία πολλά χρόνια και έχω δει πολλές φορές αυτό που συμβαίνει τώρα.
Κάθε φορά είναι διαφορετική και με άλλη αιτία.
Σε όλους λέω το ίδιο πράγμα. Το λέω και σε εσάς…

“Δεν έχει σημασία η εικόνα της στιγμής.
Σημασία έχει η εικόνα του μέλλοντος.”

Όσοι είστε καινούργιοι στον χώρο και έχετε στραβωθεί να διαβάζετε ατέλειωτες ώρες για κάθε απίθανο νέο coin που βγαίνει (και καλά κάνετε), αφιερώστε λίγο χρόνο για να κατανοήσετε τι συμβαίνει με τα κρυπτονομίσματα και τον ρόλο τους στο αυριανό νομισματικό τοπίο.
Νομίζω ότι θα σας βοηθήσει να πάρετε κάποιες αποφάσεις…
—------------
Το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί, είναι αυτό που απευθύνουν οι βαθιά γνωρίζοντες το οικονομικό σύστημα.
Η ερώτηση είναι “ Καλά πιστεύεις ότι οι κεντρικές τράπεζες και οι κυβερνήσεις θα αφήσουν το μονοπώλιο έκδοσης χρήματος? Πιστεύεις ότι αν θελήσουν να εξαφανίσουν το κρυπτονόμισμα έχουν αντίπαλο?”

Η απάντηση σ΄ αυτό το ερώτημα είναι το “πρώτο κλειδί”.

Στις ΗΠΑ, όσοι γεννήθηκαν από το 1997 μέχρι το 2012, η generation Z δηλαδή, σε ποσοστό 59%, πιστεύει και επενδύει σε κρυπτονομίσματα.
Αντίστοιχα υψηλό το νούμερο και στους millennials (1981 - 1996) που φτάνει στο 46%. 
Ίδια πάνω κάτω νούμερα και στις περισσότερες “δυτικές κοινωνίες”.
Οι γενιές αυτές λοιπόν είναι το “πρώτο κλειδί”...
Οι γενιές που έρχονται θεωρούν το κρυπτονόμισμα ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Και αυτό το ξέρουν οι άνθρωποι που κουμαντάρουν το οικονομικό σύστημα.
(Ποτέ μην κάνετε το λάθος να νομίσετε ότι είναι ηλίθιοι)…

Οι ίδιοι λοιπόν κατάλαβαν νωρίς ότι το κρυπτονόμισμα είναι “αναγκαίο κακό” (κακό γι΄ αυτούς…) και σχεδίασαν την επόμενη μέρα.

Δεδομένα πλέον όλες οι κεντρικές τράπεζες, σε λίγα χρόνια από σήμερα, θα έχουν ως επίσημο νόμισμα το (πχ) e-euro, e-dollar κ.ο.κ
Η μεγάλη διαφοροποίηση θα είναι η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ.

Το νόμισμα πλέον θα ελέγχεται απόλυτα από τις κεντρικές κυβερνήσεις - τράπεζες - οικονομικές “ελιτ”.

Απόλυτα??? Όχι και τόσο…

Η παραοικονομία αντιστοιχεί περίπου στο 30% του παγκόσμιου ΑΕΠ
Αυτό σημαίνει περίπου 25 τρις δολάρια ετησίως.

Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι θα σταματήσει να λειτουργεί η παραοικονομία?

Και για να μην το κουράζουμε…
Σε έναν κόσμο χωρίς μετρητά χρήματα, οι συναλλαγές που δεν θέλουμε να περάσουν μέσα από το τραπεζικό σύστημα θα πρέπει να γίνονται με κάποια άλλη ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ.

Δεν ξέρω αν ο mr Satoshi όταν έφτιαχνε τον κώδικα του bitcoin είχε αυτό στο μυαλό του, αλλά η πορεία από τότε μέχρι σήμερα δείχνει ότι δεν υπάρχει εναλλακτική αντικατάσταση των μετρητών, από καμία άλλη μορφή νομίσματος πέραν των κρυπτονομισμάτων.

Από την μια πλευρά λοιπόν οι γενιές που έχουν τα cryptos στην καθημερινότητα τους και δεν διανοούνται το μέλλον χωρίς αυτά και από την άλλη ένας κόσμος παραοικονομίας που θα έχει ανάγκη τα κρυπτονομίσματα για να αποφύγει το τραπεζικό σύστημα…
Προσθέστε απαραίτητα, ότι και οι ΙΔΙΟΙ οι άνθρωποι της “οικονομικής ελιτ”, έχουν ανάγκη να “κρύψουν” το …ατέλειωτο “μαύρο” χρήμα τους.

Νομίζω ότι με όσα διαβάσατε παραπάνω, υπάρχει σαφώς η απάντηση στο αν και γιατί θα υπάρχει το οικοσύστημα των cryptos και την επόμενη μέρα…

Κι από εδώ αρχίζουν αυτά που ίσως σας ενδιαφέρουν περισσότερο, αφού θα δούμε πως να διαχωρίζουμε τα “καλά” από τα “κακά” cryptos.

Ξεκαθαρίσαμε μέχρι τώρα, ότι τα κρυπτονομίσματα θα υπάρχουν για τα επόμενα πολλά πολλά χρόνια.
Όποιος ξέρει να διαβάζει πίσω από τις λέξεις, θα κατάλαβε επίσης ότι η συγκεκριμένη αγορά που σήμερα είναι κοντά στα 2 τρις, έχει ορατό και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ στόχο ανόδου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 20 τρις (ενσωμάτωση παραοικονομίας + τζίρος στο metaverse).

Το δεύτερο σημαντικό “κλειδί”, είναι να μπορούμε να κατανοήσουμε γιατί ένα νόμισμα θα έχει μεγαλύτερη αξία από ένα άλλο.

Εδώ απαραίτητα θα ξαναγυρίσουμε στο τι προετοιμάζουν οι “ελιτ” γύρω από αυτό το περιβάλλον.

Αφού και οι ίδιοι κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να σταματήσουν την πορεία “ύπαρξης” των κρυπτονομισμάτων, επιχείρησαν, επιχειρούν και θα επιχειρούν να το χειραγωγήσουν…

Τα proof of stake για παράδειγμα, είναι νομίσματα που σαφώς δεν θα προτιμούνται από όσους θέλουν να διατηρήσουν την “ανωνυμία χρήματος” που διακινούν.
Αντίθετα θα είναι εξαιρετικά δημοφιλή σε συναλλαγές στο web 3.0 και στον κόσμο του metaverse.
Αυτά τα νομίσματα σε μεγάλο μέρος τους, θα ανήκουν στα “παχουλά” πορτοφόλια και αναταράξεις σαν αυτής της περιόδου δεν είναι τίποτα άλλο από “επανατοποθετήσεις” που -πιστέψτε με-  οι άνθρωποι αυτοί έχουν τη δύναμη και ξέρουν να κάνουν καλύτερα από τον καθένα μας…

Η δεύτερη κατηγορία νομισμάτων, είναι εκείνη που θα έχει τα χαρακτηριστικά της “ανωνυμίας”, της ¨ασφάλειας”, της ¨ταχύτητας” και της ¨φήμης”.

Σαφώς και το Bitcoin είναι μια κατηγορία μόνο του σ΄αυτό το επίπεδο.
Μεγάλο του πλεονέκτημα η απίστευτα μεγάλη κοινότητα των miners ανα τον πλανήτη και η άριστη χρήση του blockchain από τον αρχικό του σχεδιασμό.

Ένα πλήρως αποκεντρωμένο νόμισμα, με την εσκεμμένη έλλειψη “ιδιοκτήτη”, που είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να “ταράξει” το σύστημα…

Γι αυτό και είναι ο βασικός αντίπαλος της “ελιτ” που αναφέρω συνέχεια παραπάνω.

(Δεν αγνοώ καθόλου και άλλα τέτοιου τύπου -proof of work- νομίσματα, αλλά δεν είναι της στιγμής)...

Θα διαβάσουμε πολλές ειδήσεις για απαγόρευση του mining (πιθανόν με πρόφαση την σπατάλη ενέργειας).
Ήδη απαγορεύει η Κίνα, μόλις χθές ακούστηκε στα σοβαρά για τη Ρωσία, αλλά και Ευρωπαικές χώρες όπως η Σουηδία συζητάνε την απαγόρευση.

Το δυσάρεστο νέο για τις “ελιτ” είναι ότι δεν μπορούν να το απαγορεύσουν παντού.
Και το ακόμα χειρότερο ότι δεν μπορούν να ρισκάρουν μια αύξηση της “σπανιότητας” του (εξαιτίας αυτής της απαγόρευσης), που μπορεί να οδηγήσει σε εξωπραγματική άνοδο…

Ως επίλογο θα πω ότι είμαστε στα πρώτα βήματα ενός κόσμου που αλλάζει γύρω από μια “νομισματική τιτανομαχία”.
Από τη μια πλευρά οι τιτάνες των “ελιτ”, κάποιοι “θεατές” στη μέση και από την άλλη οι υπόλοιποι…
Το να επιλέξουμε τη σωστή πλευρά, δεν είναι μόνο για να κερδίσουμε στην τσέπη μας.
Είναι και για να κερδίσουμε έναν αγώνα καλύτερης ζωής.
Κάτι σαν έπαθλο φαγητού στο survivor…»

Συμφωνώ απόλυτα. Γενικά όμως, όπως και σήμερα με τους εμβολιασμούς (εννοώ ως κάτι που το αποφασίζουν οι κυβερνήσεις ασχέτως αν είναι καλό η κακό), ο έλεγχος αφορά τις δυτικές οικονομίες η αλλιώς, τις οικονομίες που οι πολίτες εξαρτούνται χρηματικά από το κράτος, π.χ. συντάξεις, επιδόματα, δωρεάν νοσοκομεία, εύρεση εργασίας από τύπου ΟΑΕΔ, κλπ. Σε χώρες που οι πολίτες ΔΕΝ εξαρτούνται από το κράτος, π.χ. Ασιατικές χώρες (εκτός Ιαπωνίας, Κορέας, Ταϊβαν, Κίνα, και Νότιας Κορέας για προφανής λόγους), οι εκάστοτε κυβερνήσεις δεν μπορούν να απαιτήσουν τίποτα από τους πολίτες, όπως και οι τελευταίοι δεν έχουν λόγο να ακούσουν τις κυβερνήσεις γιατί έχουν μάθει να επιβιώνουν με το ΤΙΠΟΤΑ. 

Θέλω να καταλήξω, ότι σε αυτές τις χώρες το cyrpto market θα συνεχισει και θα θεριεβει οσο και να περιοριστει στον δυτικο κοσμο. 

Πολλά μπράβο για την αναφορά και στα e-euro και e-dollar που ειναι προ των πυλλων.

https://www.flowbank.com/en/research/the-e-dollar-project-is-live-and-how-it-differs-from-the-e-yuan

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατηφόρα τελείωσε απ'τι φαίνεται και απλως έχει χαμηλότερη τρέχουσα τιμή, end of story.... κάποια στιγμή θα έρθει και ο "λογαριασμός" γι'αυτό τον παραλογισμό και θα αναρωτιόμαστε...μα πως... αλλά θα είναι αργά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cormputer είπε

Καλημερα σε όλους. 

Εγώ είμαι εντελώς άσχετος με τα κρυπτονομίσματα .

Ακόμα δεν κατάλαβα πώς γίνετε να παράγω κάτι από το σπίτι μου και να κερδίζω χρήματα. 

Δηλαδή βάζω την κάρτα μου να δουλεύει στο 100% να κάνει κάτι με έναν αλγόριθμο. 

Οκ .

Αυτός ο αλγόριθμος τι είναι ;

Που χρησιμεύει;

Ποιος το χρησιμοποιεί και γιατί ;

Κάντε μια παρομοίωση με την πραγματική ζωή εργασία - ζήτηση να το καταλάβω. 

Όπως πάω στο δάσος , κόβω ξύλα και τα πουλάω για να τα αγοράσει κάποιος να ζεσταθεί το χειμώνα. 

Ανοίγω το pc μου , βάζω να κάνω κρυπτονομίσματα μετά;;;;;;;;

Αν με το κουτό  μου το μυαλό συνδυάζονται όλες οι κάρτες για να εξυπηρετήσουν κάποιον που δεν ξερουμε τι κάνει τότε είμαστε ζωάδια .

Είναι σαν να ρώταγα αυτόν που πούλησα τα ξύλα το τι θα τα κάνει και μου απαντούσε δεν ξέρω... μπορεί να τα έχω για να ζεσταθώ ή μπορεί να σου κάψω και το σπίτι 

Θα ήμουν μ@λ@κ@ς αν τον εξυπηρετούσα .

 

 

Αφου εισαι ασχετος οπως παραδεχεσαι κι αφου εχεις ενα σωρο αποριες, γιατι δεν καθεσαι να δεις πως δουλευει ;

Βεβαια παροτι δηλωνεις ασχετος, παροτι εχεις ενα σωρο αποριες, δεν δισταζεις στις 2-3 τελευταιες σειρες να βγαλεις τα συμπερασματα σου. Για κατι που μονος σου λες οτι δεν γνωριζεις.  Κλασσικα εικονογραφημενα μεσου Ελληνα παντογνωστη.

Τωρα για να απαντησουμε επιγραμματικα σε μερικες απο τις αποριες σου:

Πολυ χοντρικα οι καρτες γραφικων επικυρωνουν (ή απορριπτουν) συναλλαγες, βαση του πρωτοκολλου και το αν αυτο τηρειται κι απο τις 2 συναλλασομενες πλευρες. Περιπου, αυτο που κανει ενας υπαλληλος στην τραπεζα, ή καποιο αλλο συστημα της τραπεζας για τις online συναλλαγες, το κανουν καρτες γραφικων στην περιπτωση του btc. Ανταμοιβονται με bitcoin για αυτη τη συνεισφορα τους στο δικτυο συναλλαγων.

Απο εκει και περα για αυτα που γραφεις στο τελος του ποστ σου, ουτε στη καθημερινη ζωη ξερει κανεις για ποιο σκοπο κανει καποιος μια συναλλαγη. Και στο σουπερ μαρκετ αν αγορασεις ενα μαχαιρι, μπορει να το αγορασεις για να κοψεις ενα κομματι ψωμι αλλα μπορει και ο σκοπος σου να ειναι να σκοτωσεις καποιον. Αυτο δεν ειναι λογος να σου απαγορεψουν να αγορασεις μαχαιρι αν πρωτα δεν τους δωσεις υπευθυνη δηλωση για το σκοπο που το αγοραζεις. Βαση λοιπον οσων λες για το bitcoin , πρεσβευεις την ιδια αποψη και για τις καθημερινες συναλλαγες με ευρω; Δηλαδη πριν αγορασεις οτιδηποτε, πριν εκτελεσεις οποιουδηποτε ειδους συναλλαγη, να σε περνανε εξονυχιστικο ελεγχο για τους σκοπους σου;

Στο μεταξυ ειναι αστειο οτι ολες οι ανησυχιες για τυχον παρανομες δραστηριοτητες σας εχουν πιασει για το bitcoin ενω διαχρονικα μεχρι και σημερα, το νομισμα με το οποιο γινονται αυτες, σε συντριπτικο ποσοστο ειναι το δολλαριο. Δεν ειδα κανεναν σας να εκφραζει παρομοιες ανησυχιες για το δολλαριο και για το ποσο μεγαλο ογκο παρανομων δραστηριοτητων εξυπηρετει. Οπως και για το ευρω. Το bitcoin σας τρωει μη τυχον κανεις το χρησιμοποιησει για κατι παρανομο. Καλως σας τρωει αλλα βλεπετε το δεντρο γιατι ετσι σας μαθανε οι βαρυγδουποι τιτλοι στα σαιτς, σχετικα με αυτο. Αυτο ειναι το point.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cormputer είπε

Καλημερα σε όλους. 

Εγώ είμαι εντελώς άσχετος με τα κρυπτονομίσματα .

Ακόμα δεν κατάλαβα πώς γίνετε να παράγω κάτι από το σπίτι μου και να κερδίζω χρήματα. 

Δηλαδή βάζω την κάρτα μου να δουλεύει στο 100% να κάνει κάτι με έναν αλγόριθμο. 

Οκ .

Αυτός ο αλγόριθμος τι είναι ;

Που χρησιμεύει;

Ποιος το χρησιμοποιεί και γιατί ;

Κάντε μια παρομοίωση με την πραγματική ζωή εργασία - ζήτηση να το καταλάβω. 

Όπως πάω στο δάσος , κόβω ξύλα και τα πουλάω για να τα αγοράσει κάποιος να ζεσταθεί το χειμώνα. 

Ανοίγω το pc μου , βάζω να κάνω κρυπτονομίσματα μετά;;;;;;;;

Αν με το κουτό  μου το μυαλό συνδυάζονται όλες οι κάρτες για να εξυπηρετήσουν κάποιον που δεν ξερουμε τι κάνει τότε είμαστε ζωάδια .

Είναι σαν να ρώταγα αυτόν που πούλησα τα ξύλα το τι θα τα κάνει και μου απαντούσε δεν ξέρω... μπορεί να τα έχω για να ζεσταθώ ή μπορεί να σου κάψω και το σπίτι 

Θα ήμουν μ@λ@κ@ς αν τον εξυπηρετούσα .

Αν θελεις να δεις και τις εφαρμογες που ισχυουν αλλα και τις μελλοντικες εφαρμογες που στοχευουν μπορεις απιστευτα ευκολα να ανοιξεις ενα απο δεκαδες χιλιαδες βιντεο που υπαρχουν οπως και την ακροαση στη γερουσια και να μαθεις.Διευκολυνουν μεταφορα χρηματος πληρωμες καθως και αποθηκευση χρηματος.Εσυ ζεις στην ευρωπη πλεον με ενα ισχυρο νομισμα για ρωτα εναν τουκρο που μεσα σε 2 χρονια εχει τουλαχιστον χασει 7 φορες την αξια των χρηματων του,για ρωτα τριτοκοσμικες χωρες που τα λεφτα τους εξαφανιζονται απο λογαριασμους απο εσωτερικες απατες τι προτιμουν fiat χρημα ή κρυπτονομισματα.Επισης εχουν αμεση(χετικα και αναλογα με το δικτυο) μεταφορα ανα πασα ωρα και στιγμη και οχι περιμενε την Δευτερα που θα ανοιξουν οι τραπεζες.Η φορολογια που επιβληθηκε στα κρυπτο ειναι απολυτα λογικη και μικρη στην αμερικη νομιζω ακριβως ιδια με τα κερδη απο μετοχες.Τα κρυπτο ηρθαν για να μεινουν, το ποια θα μεινουν ειναι αλλο θεμα προφανως τα καθε doge moge shiba λογικα θα εξαφανιστουν η αντε να παραμεινουν λιγα, και αυτα επιβιωνουν απο το hype ατομων που δεν εχουν επαφη και πιστευουν στο ονειρο οτι θα παρουν κατι με 1 cent και σε 3 χρονια θα κανει 100 ευρω.(Να ναι καλα και κατι απαταιωνες ελονες μασκοι που αγοραζουν κανουν ενα tweet ανεβαινει η τιμη και πουλανε)

Το να λες απλα φουσκα μια οικονομια η οποια εχει κεφαλαιοποιηση 8-10 φορες απο το GDP ολης της Ελλαδας σε κανει στην καλυτερη εντελως ασχετο με τα οικονομικα.Αν καταρρευσει και παλι θα εχεις αδικο γιατι θα εχει γινει για 100 διαφορετικους λογους αλλα οχι την φουσκα.

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν κατάλαβα σωστά η χρήση είναι για να καλύψουν την υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται για να γίνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές. 

Αν πούμε πως πριν 20 χρόνια είχαμε core 2 duo στις τράπεζες τώρα για όλο αυτόν τον όγκο  συναλλαγών θέλουμε σε κάθε σπίτι μια 3080 να δουλευει24/7. 

Οπότε αν πας στο σουπερ μαρκετ και δεις 10000000 μαχαίρια μην απορήσεις .

16 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αφου εισαι ασχετος οπως παραδεχεσαι κι αφου εχεις ενα σωρο αποριες, γιατι δεν καθεσαι να δεις πως δουλευει ;

Βεβαια παροτι δηλωνεις ασχετος, παροτι εχεις ενα σωρο αποριες, δεν δισταζεις στις 2-3 τελευταιες σειρες να βγαλεις τα συμπερασματα σου. Για κατι που μονος σου λες οτι δεν γνωριζεις.  Κλασσικα εικονογραφημενα μεσου Ελληνα παντογνωστη.

Τωρα για να απαντησουμε επιγραμματικα σε μερικες απο τις αποριες σου:

Πολυ χοντρικα οι καρτες γραφικων επικυρωνουν (ή απορριπτουν) συναλλαγες, βαση του πρωτοκολλου και το αν αυτο τηρειται κι απο τις 2 συναλλασομενες πλευρες. Περιπου, αυτο που κανει ενας υπαλληλος στην τραπεζα, ή καποιο αλλο συστημα της τραπεζας για τις online συναλλαγες, το κανουν καρτες γραφικων στην περιπτωση του btc. Ανταμοιβονται με bitcoin για αυτη τη συνεισφορα τους στο δικτυο συναλλαγων.

Απο εκει και περα για αυτα που γραφεις στο τελος του ποστ σου, ουτε στη καθημερινη ζωη ξερει κανεις για ποιο σκοπο κανεις μια συναλλαγη. Και στο σουπερ μαρκετ αν αγορασεις ενα μαχαιρι, μπορει να το αγορασεις για να κοψεις ενα κομματι ψωμι ή για να σκοτωσεις καποιον. Κανεις δε το γνωριζει για ποιο σκοπο ζητας το μαχαιρι, αλλα αυτο δεν ειναι λογος να σου απαγορεψουν να αγορασεις μαχαιρι αν πρωτα δεν τους δωσεις υπευθυνη δηλωση για το σκοπο που το αγοραζεις.

Στο μεταξυ ειναι αστειο οτι ολες οι ανησυχιες για τυχον παρανομες δραστηριοτητες σας εχουν πιασει για το bitcoin ενω διαχρονικα μεχρι και σημερα, το νομισμα με το οποιο γινονται αυτες, σε συντριπτικο ποσοστο ειναι το δολλαριο. Δεν ειδα κανεναν σας να εκφραζει παρομοιες ανησυχιες για το δολλαριο ομως. Οπως και για το ευρω. Το bitcoin σας τρωει μη τυχον κανεις το χρησιμοποιησει για κατι παρανομο. Καλως σας τρωει αλλα βλεπετε το δεντρο γιατι ετσι σας μαθανε οι βαρυγδουποι τιτλοι στα σαιτς, σχετικα με αυτο.

Άρα αν κατάλαβα σωστά η χρήση είναι για να καλύψουν την υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται για να γίνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές. 

Αν πούμε πως πριν 20 χρόνια είχαμε core 2 duo στις τράπεζες τώρα για όλο αυτόν τον όγκο  συναλλαγών θέλουμε σε κάθε σπίτι μια 3080 να δουλευει24/7. 

Οπότε αν πας στο σουπερ μαρκετ και δεις 10000000 μαχαίρια μην απορήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Μακαρι

Τελος οι κλοπες τελος η φοροδιαφυγη τα λαδωματα οι παρανομιες η μαυρη εργασια το λαθρεμποριο.....

To βρηκες φιλε...Γτ ολοι οι μεγαλοι που λαδωνουν, φοροδιαφευγουν κτλ το κανουν με πεντακοσαρικα στο χερι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε ξαναζησει αυτό και σε πιο εκτεταμενη μορφή τους προηγούμενους μήνες και σε πιο bearish μορφή

Καλο είναι στο άρθρο να ειπωθεί οτι αυτό είναι συνηθισμενο στα crypto coins ή tokens ή alts

Και ακομα καλυτερο είναι να "απλωνεις" το διάγραμμα  σε βάθος χρόνου ώστε να μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται ή τι έρχεται

Αυτη τη στιγμή λοιπόν ...έχουμε τις λεγόμενες "εκπτώσεις" στα crypto και όχι μόνο

Αρα...τώρα αγοράζεις, αν φυσικά δεν είσαι εγκλωβισμένος, οπότε περιμένεις 

Το μέλλον είναι στα crypto και καλό είναι όποιος δεν έχει ασχολήθεί να ρίξει μια ματιά...αξίζει

Παγωμένες καλημέρες σε όλους....

Screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cormputer είπε

Άρα αν κατάλαβα σωστά η χρήση είναι για να καλύψουν την υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται για να γίνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές. 

Αν πούμε πως πριν 20 χρόνια είχαμε core 2 duo στις τράπεζες τώρα για όλο αυτόν τον όγκο  συναλλαγών θέλουμε σε κάθε σπίτι μια 3080 να δουλευει24/7. 

Οπότε αν πας στο σουπερ μαρκετ και δεις 10000000 μαχαίρια μην απορήσεις .

Άρα αν κατάλαβα σωστά η χρήση είναι για να καλύψουν την υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται για να γίνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές. 

Αν πούμε πως πριν 20 χρόνια είχαμε core 2 duo στις τράπεζες τώρα για όλο αυτόν τον όγκο  συναλλαγών θέλουμε σε κάθε σπίτι μια 3080 να δουλευει24/7. 

Οπότε αν πας στο σουπερ μαρκετ και δεις 10000000 μαχαίρια μην απορήσεις

Χωρίς να έχω λόγο αντιπαραθέσεις στις ΗΠΑ ένα PC 2,000 δολαρίων θεωρείται φθηνό και ψιλό μέτριο. Απλά το αναφέρω για τις 3080. Πάνω από $3,000-$3,500. είναι τα high-end. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, makis269 είπε

Επιτέλους

εμπεριστατωμένη άποψη φίλε μου

12 ώρες πριν, naoumv είπε

Εχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας "φούσκας" ας   ελπίσουμε να μην σκάσει η να μην σκάσει γρήγορα γιατί θα παρασύρει και άλλα μαζί ....!🏦🏦🏦🏦

καμία φούσκα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, cormputer είπε

Άρα αν κατάλαβα σωστά η χρήση είναι για να καλύψουν την υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται για να γίνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές. 

Αν πούμε πως πριν 20 χρόνια είχαμε core 2 duo στις τράπεζες τώρα για όλο αυτόν τον όγκο  συναλλαγών θέλουμε σε κάθε σπίτι μια 3080 να δουλευει24/7. 

Οπότε αν πας στο σουπερ μαρκετ και δεις 10000000 μαχαίρια μην απορήσεις .

  •  

Άρα αν κατάλαβα σωστά η χρήση είναι για να καλύψουν την υπολογιστική δύναμη που χρειάζεται για να γίνουν ηλεκτρονικές συναλλαγές. 

Αν πούμε πως πριν 20 χρόνια είχαμε core 2 duo στις τράπεζες τώρα για όλο αυτόν τον όγκο  συναλλαγών θέλουμε σε κάθε σπίτι μια 3080 να δουλευει24/7. 

Οπότε αν πας στο σουπερ μαρκετ και δεις 10000000 μαχαίρια μην απορήσεις

Oχι. Δεν καταλαβες καθολου σωστα. Γιατι και το σεναριο που λες εχει προβλεφθει απο τους δημιουργους.

Το btc λοιπον, στον αλγοριθμο του, εχει τη δυνατοτητα να προσαρμοζει αυτοματα τις απαιτησεις υπολογιστικης δυναμης, στη διαθεσιμη υπολογιστικη ισχυ ανα πασα στιγμη. Ετσι, εαν αυξηθει ο αριθμος συναλλαγων ή αν μειωθει η συνολικη υπολογιστικη δυναμη του δικτυου, το bitcoin θα απαιτει λιγοτερη υπολογιστικη ισχυ στην επικυρωση της καθε συναλλαγης ωστε να επιτυγχανεται η ισοροπια.

Πώς γινεται αυτο; Οσο υπαρχει πληθωρα υπολογιστικης ισχυος, ο αλγοριθμος αυξανει τους ελεγχους ασφαλειας πριν επικυρωσει τη συναλλαγη. Ετσι χοντρικα να το πουμε, εκει που κανει 10 φορες τον ιδιο ελεγχο της καθε συναλλαγης πριν δωσει το οκ, θα το κανει 9. Αν χρειαστει θα παει στις 8, στις 7 κλπ μεχρι ενος κατωτατου οριου που θεωρειται ασφαλες. Ετσι η ιδια καρτα γραφικων εχει να κανει λιγοτερη δουλεια , ωστε να περασει στην επομενη συναλλαγη και το δικτυο να συνεχισει να λειτουργει ομαλα. Οταν παλι αυξηθει η συνολικη υπολογιστικη ισχυς του δικτυου, τοτε αντιστοιχα ο αλγοριθμος του btc θα αυξησει και τον αριθμο των ελεγχων που απαιτουνται απο καθε καρτα γραφικων, πριν την επικυρωση.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Efi_K είπε

Καθαρός τζόγος. Δεν λυπάμαι όσους χάνουν τα λεφτά τους βάζοντάς τα στη φούσκα των crypto. Κάποια στιγμή, όλο αυτό το παραμύθι θα σκάσει άσχημα.

δεν έχεις ασχοληθεί έτσι?

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iwnas28 είπε

To βρηκες φιλε...Γτ ολοι οι μεγαλοι που λαδωνουν, φοροδιαφευγουν κτλ το κανουν με πεντακοσαρικα στο χερι!

Για τους μεγάλους σε νοιάζει μόνο?

Όλα μπορούν να ελεγχθούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Bullrich είπε

Βρε παιδια, να ρωτησω κατι που δεν καταλαβαινω>

Τον Οκτωβριο ηταν καπου στα 60.000 $ σωστα?

τωρα επεσε στα ποσα, 35.000 $ ?

Αρα καποιοι χασανε λεφτα. Εδω μεσα δεν ειναι κανενας, να μας πει την αποψη του για το σκαμπανεβασμα αυτο?

Εγω ρωτησα εναν γνωστο που εχω και μου απαντησε > Tether (USDT) και η φούσκα με λεφτά από αέρα που κανείς δεν θέλει να δει...

τι να εννοουσε αραγε...δεν μου ειπε λεπτομερειες.

πριν τα 69k που ήταν θα κοιτάς....

τότε θα καταλάβεις αν εβγαλαν κέρδος ή όχι

και το πιο σημαντικό, ποιος αγόραζε το bitcoin στα 60κ+? κανείς όλοι περιμέναμε bear market, αγοράζω φθηνά πουλάω ακριβά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Oχι. Δεν καταλαβες καθολου σωστα. Γιατι και το σεναριο που λες εχει προβλεφθει απο τους δημιουργους.

Το btc λοιπον, στον αλγοριθμο του, εχει τη δυνατοτητα να προσαρμοζει αυτοματα τις απαιτησεις υπολογιστικης δυναμης, στη διαθεσιμη υπολογιστικη ισχυ ανα πασα στιγμη. Ετσι, εαν αυξηθει ο αριθμος συναλλαγων ή αν μειωθει η συνολικη υπολογιστικη δυναμη του δικτυου, το bitcoin θα απαιτει λιγοτερη υπολογιστικη ισχυ στην επικυρωση της καθε συναλλαγης ωστε να επιτυγχανεται η ισοροπια.

Πώς γινεται αυτο; Οσο υπαρχει πληθωρα υπολογιστικης ισχυος, ο αλγοριθμος αυξανει τους ελεγχους ασφαλειας πριν επικυρωσει τη συναλλαγη. Ετσι χοντρικα να το πουμε, εκει που κανει 10 φορες τον ιδιο ελεγχο της καθε συναλλαγης πριν δωσει το οκ, θα το κανει 9. Αν χρειαστει θα παει στις 8, στις 7 κλπ μεχρι ενος κατωτατου οριου που θεωρειται ασφαλες. Ετσι η ιδια καρτα γραφικων εχει να κανει λιγοτερη δουλεια , ωστε να περασει στην επομενη. Οταν παλι αυξηθει η συνολικη υπολογιστικη ισχυς του δικτυου, τοτε αντιστοιχα ο αλγοριθμος του btc θα αυξησει και τον αριθμο των ελεγχων που απαιτουνται απο καθε καρτα γραφικων, πριν την επικυρωση.

 

Δηλαδη για να καταλαβω,τους υπολογιστες μας τους χρησιμοποιουνε ως ενδιαμεσους για μεταφορα χρηματων και μας αμοιβουν με bitcoin για τη χρηση τους?

Το λεω με καθε ειλικρίνειά οτι φεν το χω πιασει το νοημα .

Και αν οντως ειναι ετσι ,παλαιωτερα ηθελαν απλους υπολογιστες γι αυτες τις πραξεις,τωρα χρειαζονται τους δικους μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...