Προς το περιεχόμενο

Η κατηφόρα για το Bitcoin συνεχίζεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν ξέρω / δεν ασχολούμε. Με το αθηναικό κάνουν την σύγκριση, οπότε πάνω σε αυτό σχολίασα

Οπότε ξέρεις ότι το ελληνικό χρηματιστήριο που σε συμφέρει αλλά δεν ξέρεις τα αλλά χρηματιστήρια που δεν σε συμφέρει…

ξέρεις που οδηγεί αυτό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οπότε ξέρεις ότι το ελληνικό χρηματιστήριο που σε συμφέρει αλλά δεν ξέρεις τα αλλά χρηματιστήρια που δεν σε συμφέρει…

ξέρεις που οδηγεί αυτό…

Δεν καταλαβαίνω που και τι με συμφέρει και σε τι αναφέρεσαι. Κάποιος παρομοίασε το btc με την φούσκα του αθηναικού χρηματιστήριου και εξήγησα τις διαφορές. Τα υπόλοιπα που λες δεν καταλαβαίνω που κολλάνε και ποιό το συμφέρον μου που επικαλείσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

Η γη θα σταματήσει να γυρίζει.το ίδιο κι ο ήλιος.το θέμα είναι πότε

Το βιτκοιν δεν ειναι ουτε η γη ουτε ο ηλιος.Τα εχεις κανει σαλατα στο μυαλο σου

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε ξέρεις ότι το ελληνικό χρηματιστήριο που σε συμφέρει αλλά δεν ξέρεις τα αλλά χρηματιστήρια που δεν σε συμφέρει…

ξέρεις που οδηγεί αυτό…

Στα ευρωπαικα δεν κλαινε μανουλες και κλεινουν σπιτια δηλαδη????????????Παντου υπαρχουν χαμενοι και φυσικα ειναι η πλειοψηφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Δεν χρειαζοταν να δω ολο το βιντεο δοξα το θεο εχω κανει μεταπτυχιακο εχω κανει ενα καρο σεμιναρια και ασχολουμαι ενεργα με τον κλαδο μπολικα χρονια(οχι τον κλαδο των κρυπτο αλλα των οικονομικων) οποτε δεν χρειαζοταν να δω ολο το βιντεο αλλα το κομματι των αρνητικων γιατι απο εκει πηρες την αποψη του τζογου με τον τροπο που το παραθετεις εχεις αδικο ή δεν κατανοεις αυτο που ακους,διαβαζεις.Ειναι σα να λες το χ αυτοκινητο δεν ειναι καλο,για ποιον δεν ειναι?για εμενα για εσενα?για καποιον που ξερει για καποιον αρχαριο?για καποιον που τον ενδιαφερει η ταχυτητα?η καταναλωση?ο χωρος?

Οποτε ξαναγραφω ειτε μετοχες,ειτε ξενο νομισμα,ειτε forex,ειτε αγορα ακινητου αν πας να επενδυσεις αδιαβαστος αποτελει τζογο

Ξεκινάς με 2 αρνητικά, δεν έχεις δει όλο το βίντεο και μετά σε επίκληση θεού και πτυχία. Αλλιώς θα έβλεπες ότι το σπίτι το εκμεταλλεύεσαι πχ το ενοικιάζεις αν δεν μενειες εσύ ενώ το Bitcoin κάθεται και μπορεί να γίνει 0, σε αντίθεση με τον χρυσό που και να χάσει μεγάλη αξία μπορείς να τον κάνεις κοσμήματα. Τι πτυχία εχεις και από πού δεν γνωρίζω. 

Συγκρίνεις/εξομειωνεις μετοχές, ξένο νόμισμα, forex με αγορά ακινήτου!.. κατάλληλες και πιο έγκυρες απαντήσεις, θα πάρεις καλύτερα απο το κανάλι greekonomics, αν δεν σου κάνει κόπο γράψε τα ίδια και εκεί, κάτω από κάποιο σχετικό βίντεο.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Στα ευρωπαικα δεν κλαινε μανουλες και κλεινουν σπιτια δηλαδη????????????Παντου υπαρχουν χαμενοι και φυσικα ειναι η πλειοψηφία.

Το ίδιο λέμε, το ανέφερα και πάρα πάνω, στον Herald πες τα αυτά… 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ίδιο λέμε, το ανέφερα και πάρα πάνω, στον Herald πες τα αυτά… 😊

Γιατί είπα εγώ το αντίθετο? Δεν καταλαβαίνω τι πράμα λές πραγματικά...επιχειρηματολογείς με κάτι που ποτέ δεν είπα και βγαίνεις και νικητής, ελέος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisxkar είπε

και εσυ ρε μαν μου που το ξερεις οτι εχει χασουρα,ειδες τον λογαριασμο ρευματος του και το τι εβγαλε?

Οντως εχεις δικιο , μαλλον του τα χάρισε η νεράιδα των δοντιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ξεκινάς με 2 αρνητικά, δεν έχεις δει όλο το βίντεο και μετά σε επίκληση θεού και πτυχία. Αλλιώς θα έβλεπες ότι το σπίτι το εκμεταλλεύεσαι πχ το ενοικιάζεις αν δεν μενειες εσύ ενώ το Bitcoin κάθεται και μπορεί να γίνει 0, σε αντίθεση με τον χρυσό που και να χάσει μεγάλη αξία μπορείς να τον κάνεις κοσμήματα. Τι πτυχία εχεις και από πού δεν γνωρίζω. 

Συγκρίνεις/εξομειωνεις μετοχές, ξένο νόμισμα, forex με αγορά ακινήτου!.. κατάλληλες και πιο έγκυρες απαντήσεις, θα πάρεις καλύτερα απο το κανάλι greekonomics, αν δεν σου κάνει κόπο γράψε τα ίδια και εκεί, κάτω από κάποιο σχετικό βίντεο.

Ξεκινας με δυο-τρια αρνητικα.Ξεκινας αξιολογοντας την χρηση μιας εκφρασης ωπου ακομα και αν πιστευω στον οσιρι τον λαμπερο πρωτον δεν σε αφορα και δευτερον δεν εχει απολυτως τιποτα να κανει με την γνωση μου δευτερον θεωρεις οτι τα σνομπαρα , μπραβο στο παιδι που κανει βιντεο πολυ καλα σε οσους μπορει να χρειαζονται οι πληροφοριες αλλα τι να κανουμε εγω τις εχω παρει ηδη απο πολλους αλλους προλαβα να δω πολλα αλλα ενημερωτικα πριν απο αυτον πρεπει δηλαδη ντε και καλα να ακουσω Και αυτον αλλιως δεν ξερω τι συμβαινει?Τριτον αυθαιρετα θεωρεις οτι μιλαμε για το bitcoin και αναφερεις μονο το bitcoin ενω ξεκαθαρα εχουμε μιλησει για κρυπτο δηλαδη οποιοδηποτε απο τα 17χιλιαδες διαφορετικα κρυπτονομισματα που υπαρχουν.

Και οταν μιλαμε για επενδυσεις μιλαμε για επενδυσεις.Το ακινητο περα απο κατοικια ειναι και επενδυση και αξιολογειται σαν επενδυση τι αποδιδει και σε ποσα χρονια και παρα πολυ σωστα κανω και το συγκρινω δεν σου ειπα οτι ειναι ιδιου κοστους ιδιου κινδυνου και ιδιας αποδοσης σου ειπα πως αν δεν εχεις ιδεα τι κανεις οποιαδηποτε απο αυτες τις επενδυσεις ειναι τζογος.Γιατι πετας λεφτα καπου ωπου δεν ξερεις που με την ελπιδα πως κατι θα γινει και βγαλεις φραγκα,αρα τζογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Μα το ίδιο ακριβώς δε γίνεται και με τα "κανονικά" νομίσματα και τις ισοτιμίες τους; Αγοράζεις με € κάμποσα $ και όταν η ισοτιμία είναι προς όφελός σου τα πουλάς και βγαίνεις κερδισμένος. Αρμπιτραζ όπως το λέγαμε στο χωριό. 

btw BTC/EUR 29.882 τώρα. Το ΒΝΒ/EUR στα 306, ότι πρέπει για all in; 😃

Συγκρίνεις τη σταθερότητα νομισμάτων με το bitcoin? Αυτο λεω οτι η διακυμάνσεις στην αξια του ειναι πιο τρελή και αυτη των μετοχων αλλα εσυ το συγκρίνεις με των νομισμάτων omg

3 ώρες πριν, Herald είπε

Να επαναλάβω ότι χασούρα ή κέρδος προκύπτει μόνο κατά την πώληση ή δεν ιδρώνει το αυτί σας? 

Εισαι λαθος, θελεις να πεις οτι μεχρι να γινει η συναλλαγή εχεις χασούρα. Οταν με το καλο πουλήσεις με κερδος τοτε μπορεις να πεις οτι εισαι οκ.

Αυτη τη στιγμη εχεις δωσει κανονικα χρηματα και εχεις μετατρέψει σε μετοχές,  οποτε  περιμενεις να σου αποφέρουν περισσοτερα, αρα εισαι ζημιογόνος μεχρι να εχεις κερδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί είπα εγώ το αντίθετο? Δεν καταλαβαίνω τι πράμα λές πραγματικά...επιχειρηματολογείς με κάτι που ποτέ δεν είπα και βγαίνεις και νικητής, ελέος ...

Βάζω στοίχημα ότι αν σου στείλω, μετά από ένα μήνα, τον διάλογο μας με αλλαγμένα τα ονόματα, χωριά ότι θα καταλάβεις τι λέω, θα πάρεις και το μέρος μου…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Ξεκινας με δυο-τρια αρνητικα.Ξεκινας αξιολογοντας την χρηση μιας εκφρασης ωπου ακομα και αν πιστευω στον οσιρι τον λαμπερο πρωτον δεν σε αφορα και δευτερον δεν εχει απολυτως τιποτα να κανει με την γνωση μου δευτερον θεωρεις οτι τα σνομπαρα , μπραβο στο παιδι που κανει βιντεο πολυ καλα σε οσους μπορει να χρειαζονται οι πληροφοριες αλλα τι να κανουμε εγω τις εχω παρει ηδη απο πολλους αλλους προλαβα να δω πολλα αλλα ενημερωτικα πριν απο αυτον πρεπει δηλαδη ντε και καλα να ακουσω Και αυτον αλλιως δεν ξερω τι συμβαινει?Τριτον αυθαιρετα θεωρεις οτι μιλαμε για το bitcoin και αναφερεις μονο το bitcoin ενω ξεκαθαρα εχουμε μιλησει για κρυπτο δηλαδη οποιοδηποτε απο τα 17χιλιαδες διαφορετικα κρυπτονομισματα που υπαρχουν.

Και οταν μιλαμε για επενδυσεις μιλαμε για επενδυσεις.Το ακινητο περα απο κατοικια ειναι και επενδυση και αξιολογειται σαν επενδυση τι αποδιδει και σε ποσα χρονια και παρα πολυ σωστα κανω και το συγκρινω δεν σου ειπα οτι ειναι ιδιου κοστους ιδιου κινδυνου και ιδιας αποδοσης σου ειπα πως αν δεν εχεις ιδεα τι κανεις οποιαδηποτε απο αυτες τις επενδυσεις ειναι τζογος.Γιατι πετας λεφτα καπου ωπου δεν ξερεις που με την ελπιδα πως κατι θα γινει και βγαλεις φραγκα,αρα τζογος

το θέμα ειναι οτι ακόμα και αν εισαι "αδιάβαστος" το σπίτι δεν χανει την αξία του ακομα και αν για καποιο λόγο υποβαθμιστει η περιοχή, το πολύ πολύ να μην το νοικιάζεις στην τιμή που ήθελες ή να το χρησιμοποιείς εσυ ο ίδιος. Το ιδιο και με τον χρυσό.

Λεει ξεκάθαρα τι ορίζετε ως επένδυση, τι κερδοσκοπία και τι τζόγος, τι κοινα εχουν και τις διαφορές τους. 

Spoiler

 

Προφανώς καποιος πιστεύει σε κάτι, οσο και να προσπαθεί καποιος αλλος, δεν προκειται να του αλλάξει γνώμη, με κανένα βιντεο και καμία έγκυρη πανεπιστημιακή μελέτη. 

Τελος αναφέρει οτι μπορεις να κερδίσεις καποια λεφτά (οχι να λύσεις το βιοποριστικό) μεσω bitcoin ειδικά αν γνωρίζεις την αγορά και παρακολουθείς ολη μέρα τις εξελίξεις, οπως ακριβώς στο χρηματιστήριο, αλλα για όλους τους απλούς άλλους ειναι τσόγος και δεν ειναι απαραίτητα κακό αυτό, ειδικά αν έχεις συνείδηση, οτι υπάρχει μεγάλο ρίσκο, οπως ακριβώς εχουν τα χαρακτηριστικά στον τζόγο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Βάζω στοίχημα ότι αν σου στείλω, μετά από ένα μήνα, τον διάλογο μας με αλλαγμένα τα ονόματα, χωριά ότι θα καταλάβεις τι λέω, θα πάρεις και το μέρος μου…

Πάμε στοίχημα τότε...

Δεν γίνεται να καταλάβω τι λές γιατί δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ λές. Εγώ σχολίασα την σύγκριση του btc με την φούσκα του αθηναικού χρηματιστήριου με την οποία το παρομοίασαν κάποιοι. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου δημιουργήματα που δεν ξέρω που βασίζονται, πάντως όχι σε κάτι που είπα. Το ότι κάποιοι έχουν χασούρα στα ξένα χρηματιστήρια δεν ξέρω που κολλάει. Τό ότι χάνουν χρήματα δεν σημαίνει ότι είναι φούσκα

1 ώρα πριν, gregory22 είπε

Εισαι λαθος, θελεις να πεις οτι μεχρι να γινει η συναλλαγή εχεις χασούρα. Οταν με το καλο πουλήσεις με κερδος τοτε μπορεις να πεις οτι εισαι οκ.

Αυτη τη στιγμη εχεις δωσει κανονικα χρηματα και εχεις μετατρέψει σε μετοχές,  οποτε  περιμενεις να σου αποφέρουν περισσοτερα, αρα εισαι ζημιογόνος μεχρι να εχεις κερδος.

Αν μιλάμε για την δικιά μου περίπτωση, όχι δεν έχω χασούρα. Έχω πουλήσει τα πάντα εδώ και μερικούς μήνες. Αλλά αν συνεχίστει το diparisma θα μπώ με τα μπούνια. Λίγα cardanos διατηρώ, ότι βγάζει η 3090

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον σε συνδυασμό της φετινής βαρυχειμωνιάς με μειωμένα αποθεματικά των cryptoνοικωκυριών λόγω μόχλευσης χωρίς αύριο, τείνω να αποδώσω το φετινό κραχ.

Τόσους μήνες 80-88% buyers και μόνο 20-12% sellers, είναι προφανές ότι οι μεγάλοι παίχτες πουλάνε και οι μικροί αγοράζουν, μέχρι οι μικροί να ξεμείνουν και να πρέπε να πουλήσουν όσο, όσο:

nft4vntl8rx61.jpg?width=960&crop=smart&a

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Herald είπε

Ναι μόνο που σημασία έχει και τι αγοράζεις την μέρα που τα 10 κιλά από αυτό το κάτι κάνει 500€. Ξέρεις τι άλλο έπεσε σήμερα? Η μετοχή της τάδε εταιρείας. Με την μειωμένη αξία του bitcoin σήμερα αγοράζω παραπάνω μετοχές της Χ εταιρείας από ότι αγόραζα όταν το BTC είχε 60k.  Δεν μπορούμε να το βλέπουμε τόσο απλοικά το θέμα

Η τιμή της μετοχής Χ έπεσε για κάποιο λόγο που αφορά τις προοπτικές της εταιρείας που βρίσκεται από πίσω. Αν ο λόγος είναι αβάσιμος θα ξανανέβει. Θα ξανανέβει γιατί το καλό μέρισμα θα την ανεβάσει υποχρεωτικά.

Αν αγοράσες μια φέτα στα 2€ το κιλό και η τιμή της λόγω υπερπροσφοράς πέσει στα 0,5€ την επόμενη μέρα, τουλάχιστον μπορείς να τη φας και να ζήσεις.

18 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Το πιο ενδιαφέρον πράγμα με τα crypto είναι η κωλοπιλάλα όσων ασχολούνται να μπει και άλλος κόσμος για να βγάλει λεφτά και αυτός. Τόσοι καλοί Σαμαρείτες μαζεμένοι δεν πρέπει να έχουν ξαναυπάρξει. Μιλάμε για εκκλήσεις και προσηλυτισμό σε επίπεδο μαρτύρων ιεχωβά..

Αν δεν πείσουν άλλους να μπουν, από ποιον λαλάκα θα βγάλουν τα "εγγυημένα" κέρδη.

4 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Δεν χρειαζοταν να δω ολο το βιντεο δοξα το θεο εχω κανει μεταπτυχιακο εχω κανει ενα καρο σεμιναρια και ασχολουμαι ενεργα με τον κλαδο μπολικα χρονια(οχι τον κλαδο των κρυπτο αλλα των οικονομικων) οποτε δεν χρειαζοταν να δω ολο το βιντεο αλλα το κομματι των αρνητικων γιατι απο εκει πηρες την αποψη του τζογου με τον τροπο που το παραθετεις εχεις αδικο ή δεν κατανοεις αυτο που ακους,διαβαζεις.Ειναι σα να λες το χ αυτοκινητο δεν ειναι καλο,για ποιον δεν ειναι?για εμενα για εσενα?για καποιον που ξερει για καποιον αρχαριο?για καποιον που τον ενδιαφερει η ταχυτητα?η καταναλωση?ο χωρος?

Οποτε ξαναγραφω ειτε μετοχες,ειτε ξενο νομισμα,ειτε forex,ειτε αγορα ακινητου αν πας να επενδυσεις αδιαβαστος αποτελει τζογο

Δηλαδή, ο τζόγος, η κερδοσκοπία και η επένδυση διακρίνονται μεταξύ τους από το πόσο καλά έχει προετοιμαστεί κάποιος. Αυτό λες;

Σίγουρα λοιπόν δεν είδες τίποτα από το βίντεο. Αν το έβλεπες θα καταλάβαινες ότι οι γνώσεις ενός ατόμου δεν έχουν καμία επαφή με το είδος του κινδύνου(μεταξύ των τριών) που αναλαμβάνει για να κερδίσει χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...