Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση εφαρμογών στο εξωτερικό?


hoakin1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου ότι πλέον ζω στο εξωτερικό θα ήθελα να εγκαταστήσω στο κινητό μερικές χρήσιμες "ντόπιες" εφαρμογές όπως π.χ. ενός Super Market (για τους πόντους που έχουν μαζευτεί) και της Vodafone (για να βλέπω το υπόλοιπο του λογ/μου).

Δυστυχώς όμως δεν ήταν εφικτό μέχρι τώρα.

Για κάποιο λόγο οι εφαρμογές αυτές δεν φαίνονται διαθέσιμες για εγκατάσταση. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω στις ρυθμίσεις το κινητό σε Γερμανία, αλλά και την γλώσσα σε Γερμανικά αλλά τίποτα.

Τα κινητά (android και τα δύο) ήταν αγορασμένα από Ελλάδα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και ενεργοποίησε τις άγνωστες πηγές.

Ανάλογα πως το λέει το κινητό.

Μετά διάβασε αυτό https://www.doctorandroid.gr/2019/04/quitting-google-play-store-aurora-store-f-droid.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εχεις αλλάξει την χωρα στο google play store?

θα συμφωνήσω κατά πάσα πιθανότητα θέλει αλλαγή με της χώρας που βρίσκεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tsilitheo2 είπε

Tomato vpn....

Το vpn τι προσφερει αν το περιεχόμενο που ψάχνει δεν ειναι για την χωρα που έχει δηλώσει στο play store?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζει το 🍅.. Το εγκαθιστά... Ορίζει σαν χώρα σέρβερ την Γερμανία... Θα δει κάποιες διαφημίσεις.. Ο σέρβερ θα βλέπει γερμανικό τηλέφωνο και όχι ελληνικό... Υπόθεση κάνω,δεν υπήρξα ποτέ Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsilitheo2 είπε

Κατεβάζει το 🍅.. Το εγκαθιστά... Ορίζει σαν χώρα σέρβερ την Γερμανία... Θα δει κάποιες διαφημίσεις.. Ο σέρβερ θα βλέπει γερμανικό τηλέφωνο και όχι ελληνικό... Υπόθεση κάνω,δεν υπήρξα ποτέ Γερμανία

Αν δεν έχεις βάλει την χωρα που θες στο play store δεν σου εμφανίζει κάποιες εφαρμογές.Δεν είναι θεμα ip αλλά playstore.

Δεν είναι υπόθεση,είναι εμπειρία.Στο κινητό μου που εχω βάλει UK στο playstore δεν βρίσκω καν τις ελληνικές εφαρμογές του cu και vodafone.Στο ελληνικό της συζύγου δεν υπάρχει πχ το google opinion rewards .

Πριν 3 χρόνια που πηγα Αγγλία έψαχνα το google pay και δεν το έβρισκα ,μολις έβαλα ως χωρα το UK τότε εμφανίστηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν δεν έχεις βάλει την χωρα που θες στο play store δεν σου εμφανίζει κάποιες εφαρμογές.Δεν είναι θεμα ip αλλά playstore.

Δεν είναι υπόθεση,είναι εμπειρία.Στο κινητό μου που εχω βάλει UK στο playstore δεν βρίσκω καν τις ελληνικές εφαρμογές του cu και vodafone.Στο ελληνικό της συζύγου δεν υπάρχει πχ το google opinion rewards .

Πριν 3 χρόνια που πηγα Αγγλία έψαχνα το google pay και δεν το έβρισκα ,μολις έβαλα ως χωρα το UK τότε εμφανίστηκε.

Ισως... Μόλις άλλαξα region σε Γερμανία ,αλλά πάλι έβλεπα Ελληνικά app σαν το cu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χωρίς ρουτ και κάποιο έξτρα app δεν μπορείς να κάνεις το οπουδήποτε android κινητό να έχει σαν προεπιλογή κατεβάσματος εφαρμογών και οτιδήποτε στην κάρτα μνήμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...