Προς το περιεχόμενο

Άρχισαν να πέφτουν οι τιμές των GPU; Πρόσφατα στοιχεία δείχνουν μείωση 11%


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ξαναλεω, βρες κατι που λεει το αντιθετο, περα απο το κλασικο αρθρο για -10% για καθε χρονο mining, που προφανως αυτος διαφευδει ο linus

Αμα θες και αρθρο τσιμπα το και εστιασε στο κομματι για τους κινδυνους, πως οι απειροι miners φτανουν τα thermal limits των vrm . Καταληγει οτι γενικα ειναι OK οι gpu απο mining αλλα με σοβαρο ελεγχο . Δε λεω κατι διαφορετικο κ εγω αλλα προφανως σας χαλαω τη πιατσα . 

https://www.pcworld.com/article/395149/should-you-buy-a-used-mining-gpu.html

 

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ , ΚΡΙΝΩ δε τρωω αμασητα . Δε με πειθει ενα video με 3 GPUs απο ενα 1 ατομο . Sorry ετσι ??? 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Αμα θες και αρθρο τσιμπα το και εστιασε στο κομματι για τους κινδυνους, πως οι απειροι miners φτανουν τα thermal limits των vrm . Καταληγει οτι γενικα ειναι OK οι gpu απο mining αλλα με σοβαρο ελεγχο . Δε λεω κατι διαφορετικο κ εγω αλλα προφανως σας χαλαω τη πιατσα . 

https://www.pcworld.com/article/395149/should-you-buy-a-used-mining-gpu.html

 

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ , ΚΡΙΝΩ δε τρωω αμασητα . Δε με πειθει ενα video με 3 GPUs απο ενα 1 ατομο . Sorry ετσι ??? 

 

 

Σε αυτο το κομματι αναφερεσαι? Εγω θα πω οτι δεν ξερω κανεναν 100% miner που να μην εχει προσεξει την καρτα του.

image.png.77b822a9076bd5c02e1efc14507b45ed.png

Δεν βαζω στο ιδιο σακι miners ΚΑΙ gamers που κανουν και mining. Αυτοι ναι, παιζει να μην κανουν uv.

image.png.fb9e8fac437b3082d3148229a3bbe6a0.png

Αλλα η συζητηση, απο μεριας μου, ξεκινησε για τους miners. Οχι για ολους τους αλλους.

 

Οποτε κατσε, σκεψου, διαβασε, και μετα να κρινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apgsif@ είπε

Οι τιμές όπως φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα είναι άμεσα συνυφασμένες με το mining, το mining τελείωσε κανείς δεν θα πάρει ακριβή κάρτα πλέον δεν θα κάνει απόσβεση.. Πρώτη φορά βλέπω από εκεί που δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου κάρτες να είναι πολλά μαγαζιά με 20-30 στο skroutz, άρα τι σημαίνει αυτό; Θα πάει να πάρει ο σκαλπερ 30 κάρτες; Να τις κάνει τι;  Θα του μείνουν στο χέρι και θα τις πουλήσει πιο κάτω από ότι τις πήρε.. όπως και το 18 έπεσαν πιο χαμηλά και από msrp οι τιμές έτσι και τωρα, περίμενε κάνα 2 μήνες

30 καρτες δεν φτανουν ουτε για τη παρεα μου 🤣😂
και συζηταμε για να καλυψουν ολη την Ελλαδα;
Aσε που οι περισσοτερες λενε 30 μερες και σε 30 μπορει να σου πουν τελικα δεν ειχε ο προμηθευτης η να περιμενεις αλλες 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Αμα θες και αρθρο τσιμπα το και εστιασε στο κομματι για τους κινδυνους, πως οι απειροι miners φτανουν τα thermal limits των vrm . Καταληγει οτι γενικα ειναι OK οι gpu απο mining αλλα με σοβαρο ελεγχο . Δε λεω κατι διαφορετικο κ εγω αλλα προφανως σας χαλαω τη πιατσα . 

https://www.pcworld.com/article/395149/should-you-buy-a-used-mining-gpu.html

 

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ , ΚΡΙΝΩ δε τρωω αμασητα . Δε με πειθει ενα video με 3 GPUs απο ενα 1 ατομο . Sorry ετσι ??? 

 

 

Μάθε την διαφορά μεταξύ vram και vrm και μετά συζητάμε και για το mining. Βήμα βήμα και με την σειρά , πρώτα μαθαίνουμε την αλφάβητα και μετά διαβάζουμε το βιβλίο. Η vram καταπονείται από το mining, τα VRMS όχι και τόσο. Ναι έχουν ώρες λειτουργίας αλλά σε πολύ χαμηλά watt. Πριν την έξαρση του mining ξέρεις ποιός ήταν ο νο 1 λόγος που κακάρωναν οι gpus ε? Τα vrms. Αυτά που επιβαρύνονται κυρίως από το gaming, μια και βαράνε power limits και υψηλές θερμοκρασίες και - το σημαντικότερο - thermal cycles. 

Μην πιάσουμε τις πιάτσες τώρα, δεν λέει, γιατί θα σου επιστρέψω το επιχείρημα. Οτι σου χαλάμε εσένα την πιάτσα που θες να πουλήσεις overclocked GPU με custom bios που  την είχες να παίζεις games. Δεν χρησιμοποιώ τέτοια επιχειρήματα γιατί είναι ανεγκέφαλα, μην χρησιμοποιείς ούτε και εσύ. Αν ήθελα να πουλήσω κάρτα από mining rig και μου "χαλάς την πιάτσα" τότε απλά δεν θα έλεγα ότι είναι από mining rig. Πολύ δύσκολο ε? 

Οπότε λυπάμαι, ΔΕΝ σκέφτεσαι. Απλά κρίνεις, χωρίς να σκέφτεσαι.  ΟΛΑ τα εξαρτήματα, κυρίως χαλάνε είτε όταν δουλεύουν στα όρια τους (gaming με την GPU), είτε με το ξεκίνα σταμάτα. Η συνεχής λειτουργία με μικρές διακυμάνσεις σε θερμοκρασία είναι πολύ λιγότερο επιβλαβής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ σε αυτα που λες με τις 30 ήμερες, αλλα απο εκεί που η 6600 και 6600xt ειχαν 100+ μαγαζια τωρα έχουν 200+ και ήδη απο 700-800 επεσε στα 600 η xt, αυτο δείχνει ότι δεν υπαρχει πλεον η ιδια ζήτηση (λόγω mining). Eπισης αρκετοι έχουν παρει ήδη καρτα έστω και πανακριβα φτανουν 1,5 χρόνο αυτες οι υλοποιησεις.. Τι θα γίνει συμφωνα με την δικη μου αποψη, καθε βδομαδα θα πεφτουν λίγο οι τιμές, αρκετοι θα παρουν μεταχειρισμενες απο rig και μόλις βγαλει και η intel πονταρω λίγο κατω απο msrp! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chek2fire είπε

lol

Ναι μειωμένες τιμές.

Aυτή εδώ η μπαχατέλα πιάνει 900 ευρώ 

παρνεις ps5, xbox 

 

Αν και δεν είναι καθόλου μπακατέλα, μια που είναι μια κάρτα που καλύπτει την μάζα των gamers και με το παραπάνω, συμφωνώ για την τιμή!

Αυτή είναι η πραγματικότητα μας και δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα. Διακυμάνσεις θα υπάρχουν όπως τον Αύγουστο που είχαμε μια πτώση πριν ανέβουν πάλι όλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Μάθε την διαφορά μεταξύ vram και vrm και μετά συζητάμε και για το mining. Βήμα βήμα και με την σειρά , πρώτα μαθαίνουμε την αλφάβητα και μετά διαβάζουμε το βιβλίο. Η vram καταπονείται από το mining, τα VRMS όχι και τόσο

Επειδή αναφέρει τους άπειρους miners, μάλλον όντως εννοεί τους gamers/miners οι οποίοι μετά το gaming απλά βάζουν την κάρτα να σκάβει χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις. Εκεί όντως, τα vrm δουλεύουν στο μαξ. 

Πάντως εγώ ξέρω ότι από τότε που έγινα ΚΑΙ miner, το pc και η κάρτα δεν έχουν υπάρξει πιο καθαρά. Πρόσφατα έκανα και τα fan blades με πινέλο (χωρις να ξεβιδωσω, δεν θέλω να χάσω εγγύηση) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το βλεπω ειδικοτερα στις αγελιες . 

καρτες 10 ετιας να πωλουνται στα 150 ευρω. 
Και το χειροτερο ειναι οτι της αγοραζουν κιολας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι έγινε τώρα ... εάν δεν πέσουν τουλάχιστον 30% για να έρθουν κάπως στα κανονικά επίπεδα δεν βλέπω άσπρη μέρα για μας τους GAMERS!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο!!!1ενα1!!! από 300% πάνω έπεσε 11%...

ρε θα μας κακομάθουν.

όσον αφορά αυτά που λέτε για το mining... συμφωνώ αλλά μην είστε κοροιδα, μην τα βαζετε με τους μινερς. Οι εταιριες φταινε. Αν θελανε μπορουσανε να βαλουν λιμιτς στις πωλησεις αλλα φυσικα "δεν υπαρχουν τσιπς". Αλλο κακο και αυτο... σιχαθηκα τις σοκολατες θελω παλι τσιπς. Τωρα ενας κακοπροαιρετος θα λεγε "ναι ναι δεν υπαρχουν τσιπς αλλα τα φορτηγα γεματα GPUs που πανε στις φαρμες..."... αλλα δεν εχουμε τετοιους οποτε οκ.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχχαχαχαχ  τζάμπα λεμε της δίνουν.Το μυαλο στο μπλεντερ.....ρε 1070ti Και ειμαι μια χαρα....σε 2 χρονια βλεπουμε......καλα ειναι και τα 60 και τα 75 fps!Για λακες ψαχνουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...