Προς το περιεχόμενο

Άρχισαν να πέφτουν οι τιμές των GPU; Πρόσφατα στοιχεία δείχνουν μείωση 11%


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, JaniDaniel είπε

Παιδιά θέλω να χτίσω έναν υπολογιστή γύρω στα 650-750€ maximum να δουλέψω πρόγραμμα παραγωγής μουσικής εύκολα με καλή κάρτα ήχου και να μπορεί να σηκώνει και games τελευταίας γενιάς όχι στις υψηλότερες απαιτήσεις βέβαια αλλά να έχει την δυνατότητα ,τι έχετε να προτείνετε? Μήπως να περιμένω λέτε να κάνω κ άλλο υπομονή πιστεύετε θα έρθουν κάπως πιο λογικές τιμές στους επόμενους μήνες? ? Οι τιμές έχουν ξεφύγει ... 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! 

Αγορασε επεξεργαστη με ενσωματωμενα γραφικα για το pc σου (Ιντελ η AMD) για να κανεις την δουλεια σου και για παιχνιδια τσιμπα ενα Xbox Series S ή Series X ή PS5 αν το σηκωνει η τσεπη σου.

Οταν και αν στο μελλον πεσουν οι τιμες στις καρτες γραφικων που αυτη την στιγμη ειναι 2 και 3 φορες πανω της MSRP, τοτε μπορεις να την κουμπωσεις στο συστημα σου.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σωστά. Ας πιστεψουμε λοιπόν τον Andrew και τον nick του ινσομνια.

Μ'αρεσεις αποπροσανατολισεις τη συζητηση χαχαχα. Η στροφη στην "αυθεντια" εδω ο Linus ειναι κλασικο παραδειγμα αποπρασανατολισμου απο τα πραγματικα επιχειρηματα.  Μπορει ο καθενας να ψαξει κ να σκεφτει μονος του. Υποθεσα οτι για αυτο εβαλες το video για τροφη για σκεψη κ οχι για απαραβατο κανονα . Τι οχι ??

 

Και ξαναλεω οτι προφανως θα υπαρχουν κ gpu απο mining που ειναι ΑΨΟΓΕΣ . Πως τις βρισκεις ειναι το θεμα . Εσυ μου λες οτι δεν υπαρχει κανενας φοβος αγοραστε απο mining αφοβα  

 

Ας κατσει ο καθενας κ ας σκεφτει τις κινησεις του . Τονιζω το ρημα ΣΚΕΦΤΕΙ και να προσθεσω και το ρημα ΚΡΙΝΕΙ καθε περιπτωση ξεχωριστα 

 

Ή ανετα μπορουμε να επιστευτουμε στα τυφλα τον Linus σαν αυθεντια ή τον SabitazNic που εμπιστευεται την αυθεντια ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Saloufas είπε

αυτο γινεται διοτι τα κοντεινερ που ερχονται ευρωπη ανεβηκαν οι θασμοι κατα 20% ,σιγουρα θα μπορουσε ενα τετοιο μεγαλο brand να τα αποροφισει αλλα γιατι να το κανει εφοσον ειναι 170% presale ola... το ιδιο ισχυει και για AMD...οταν μπεις στο ευρωπαικο σαιτ θα δεις πως τις νεες 6800-6600χτ βαλαν μια αυξηση ταξης 5-7 %

δεν ισχυει κατι τετοιο ακομα...αυτο γινεται διοτι ανεβηκε η παραγωγη αν το etherium δεν πεσει στα 1600-1700 να κοπει το μινινκ στην ευρωπη και λογω ρευματος δεν θα δουμε πτωσεις σε used gpus αλλα οταν γινει θα δουμε μεγαλη διαφορα στην αγορα καρτων + τροφοδοτικών,διοτι πολλοι μεγαλοι μαινερς δουλευουν μεγαλα και 80+ gold τροφοδοτικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Μ'αρεσεις αποπροσανατολισεις τη συζητηση χαχαχα. Η στροφη στην "αυθεντια" εδω ο Linus ειναι κλασικο παραδειγμα αποπρασανατολισμου απο τα πραγματικα επιχειρηματα.  Μπορει ο καθενας να ψαξει κ να σκεφτει μονος του. Υποθεσα οτι για αυτο εβαλες το video για τροφη για σκεψη κ οχι για απαραβατο κανονα . Τι οχι ??

 

Και ξαναλεω οτι προφανως θα υπαρχουν κ gpu απο mining που ειναι ΑΨΟΓΕΣ . Πως τις βρισκεις ειναι το θεμα . Εσυ μου λες οτι δεν υπαρχει κανενας φοβος αγοραστε απο mining αφοβα  

 

Ας κατσει ο καθενας κ ας σκεφτει τις κινησεις του . Τονιζω το ρημα ΣΚΕΦΤΕΙ και να προσθεσω και το ρημα ΚΡΙΝΕΙ καθε περιπτωση ξεχωριστα 

 

Ή ανετα μπορουμε να επιστευτουμε στα τυφλα τον Linus σαν αυθεντια ή τον SabitazNic που εμπιστευεται την αυθεντια ....

 

 

Πάντως έχω πουλήσει 3 κάρτες από mining rig (2 * 1080ti και 1* 1080). Όλες ακόμα δουλεύουν άψογα. Η μόνη κάρτα που μου έχει χαλάσει είναι μια που είχα σε gaming rig και δεν έκανε ποτέ mining (7870hd). Mικρό το sample size δεν αντιλέγω

41 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

 Η στροφη στην "αυθεντια" εδω ο Linus ειναι κλασικο παραδειγμα αποπρασανατολισμου απο τα πραγματικα επιχειρηματα.

Μέγα λάθος. Η επίκληση στην αυθεντία είναι μορφή επιχειρηματολογίας. Αποτελεί λογική πλάνη ΜΟΝΟ όταν αυτός που επικαλουμάστε σαν αυθεντία δεν είναι αυθεντία στο συγκεκριμένω χώρο. Πχ. η άποψη ενός αστρολόγου για τις gaming κάρτες είναι λογική πλάνη. Η άποψη ενός τεράστιου site για pc hardware δεν είναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα 760 μαζί με μεταφορικά για μια 3060 και τώρα θα παει 500 η 450 και θα τραβάω τα μαλλιά μου!!!

6 ώρες πριν, dthomaidis είπε

Δηλαδή όλος ο κόσμος χρειάζεται μια 3060/80/90 για να παίζει τα παιχνίδια που θέλει; 

Δε λέω και εμένα θα μ' άρεσε να είχα μια Jaguar να κάνω βόλτες, τα πιο ακριβά ρούχα κ.ο.κ..

Είσαι ο καλύτερος!!! Άλλοι δεν έχουν τα βασικά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mπηκα για να διαβασω τα Drama Queen comments.
Εφοσον oι τιμες και η διαθεσιμοτητα οφειλονται στη προσφορα και τη ζητηση και οι τιμες καθοριζονται απο τους sculpers, οποιος μπορουσε να παρει καρτα την εχει παρει και οποιος δεν μπορει(σε αυτες τις τιμες) θα περιμενει χρονια.
Δεν γινεται να πεσουν σε μια μερα αλλα ουτε και σε ενα χρονο απο τα 900 στα 300.
Μολις θα πεφτουν κανα 50ρικο καθε φορα θα τρεχουν και θα τις παιρνουν ολες.
Μεχρι να φτασουν την MSRP τιμη θα εχουν βγει 2-3 γενιες και αυτες που περιμενες πλεον δεν θα πωλουνται.
Η μονη λυση που βλεπω ειναι μεταχειρισμενες 20xx 30xx oταν βγουν οι 40xx και αυτο με καθε επιφυλαξη γιατι οι 40xx θα εχουν σχεδον διπλασια καταναλωση και θα προυποθετουν αγορα νεου τροφοδοτικου πολυ μεγαλυτερου με το νεο καλωδιο.

Οι τιμές όπως φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα είναι άμεσα συνυφασμένες με το mining, το mining τελείωσε κανείς δεν θα πάρει ακριβή κάρτα πλέον δεν θα κάνει απόσβεση.. Πρώτη φορά βλέπω από εκεί που δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου κάρτες να είναι πολλά μαγαζιά με 20-30 στο skroutz, άρα τι σημαίνει αυτό; Θα πάει να πάρει ο σκαλπερ 30 κάρτες; Να τις κάνει τι;  Θα του μείνουν στο χέρι και θα τις πουλήσει πιο κάτω από ότι τις πήρε.. όπως και το 18 έπεσαν πιο χαμηλά και από msrp οι τιμές έτσι και τωρα, περίμενε κάνα 2 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πάντως έχω πουλήσει 3 κάρτες από mining rig (2 * 1080ti και 1* 1080). Όλες ακόμα δουλεύουν άψογα. Η μόνη κάρτα που μου έχει χαλάσει είναι μια που είχα σε gaming rig και δεν έκανε ποτέ mining (7870hd). Mικρό το sample size δεν αντιλέγω

Μέγα λάθος. Η επίκληση στην αυθεντία είναι μορφή επιχειρηματολογίας. Αποτελεί λογική πλάνη ΜΟΝΟ όταν αυτός που επικαλουμάστε σαν αυθεντία δεν είναι αυθεντία στο συγκεκριμένω χώρο. Πχ. η άποψη ενός αστρολόγου για τις gaming κάρτες είναι λογική πλάνη. Η άποψη ενός τεράστιου site για pc hardware δεν είναι. 

Το τεραστιο site βασιζεται σε 3 gpu απο 1 πωλητη . Εκει ειναι το λαθος . Δεν αμφισβητω τα αποτελεσματα του , αμφισβητω οτι ειναι καλη ιδεα να γενικευσουμε με βαση ΤΡΕΙΣ gpu . Ουτε αμφισβητω οτι κυκλοφορουν ΑΨΟΓΕΣ gpu απο mining   . Ειναι θεμα χρησης οπως παντα . 

Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να εξηγω τα αυτονοητα αλλα θα παιξω το παιχνιδι λιγο ακομα .

 

Η επικληση της αυθεντιας δεν ειναι επιχειρηματολογια οταν  παρουσιαζεται ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ . Επιχειρηματολογια ειναι να πεις πχ οι gpu δουλευουν με underclock / undervolt οχι τσεκαρε ενα βιντεο ναι τεραστιου καναλιου που εξετασε 3 GPU !!! . Αν το δειγμα ηταν σοβαρο να 'χαμε να λεγαμε

 

‐--------

 

Εγω πιο πανω μιλησα οτι δεν ξερεις απο προερχεται η gpu τι πειραματα εχουν γινει για να πετυχουν τα καλυτερα αποτελεσματα, ποσο τσιτα ηταν οι μνημες σε θερμοκρασια κ εσεις που λετε κοιτα ο Linus εξετασε 3 GPU κ εγω ακομα χειροτερος καθομαι κ απανταω σοβαρα χαχαχα

Ξανα δεν αμφιβαλω οτι αυτος που ξερει τι κανει κραταει τις gpu σε καλη κατασταση αυτο που λεω ειναι αντε βρες τετοιο ατομο με σιγουρια .Τελος απο εμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Το τεραστιο site βασιζεται σε 3 gpu απο 1 πωλητη . Εκει ειναι το λαθος . Δεν αμφισβητω τα αποτελεσματα του , αμφισβητω οτι ειναι καλη ιδεα να γενικευσουμε με βαση ΤΡΕΙΣ gpu . Ουτε αμφισβητω οτι κυκλοφορουν ΑΨΟΓΕΣ gpu απο mining   . Ειναι θεμα χρησης οπως παντα . 

Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να εξηγω τα αυτονοητα αλλα θα παιξω το παιχνιδι λιγο ακομα .

 

Η επικληση της αυθεντιας δεν ειναι επιχειρηματολογια οταν  παρουσιαζεται ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ . Επιχειρηματολογια ειναι να πεις πχ οι gpu δουλευουν με underclock / undervolt οχι τσεκαρε ενα βιντεο ναι τεραστιου καναλιου που εξετασε 3 GPU !!! . Αν το δειγμα ηταν σοβαρο να 'χαμε να λεγαμε

 

‐--------

 

Εγω πιο πανω μιλησα οτι δεν ξερεις απο προερχεται η gpu τι πειραματα εχουν γινει για να πετυχουν τα καλυτερα αποτελεσματα, ποσο τσιτα ηταν οι μνημες σε θερμοκρασια κ εσεις που λετε κοιτα ο Linus εξετασε 3 GPU κ εγω ακομα χειροτερος καθομαι κ απανταω σοβαρα χαχαχα

Ξανα δεν αμφιβαλω οτι αυτος που ξερει τι κανει κραταει τις gpu σε καλη κατασταση αυτο που λεω ειναι αντε βρες τετοιο ατομο με σιγουρια .Τελος απο εμενα

Tι το διαφορετικό ισχύει για τις gpu που είναι σε ένα gaming σύστημα? Η κάρτα μου ας πούμε βάραγε 87 βαθμούς όταν έπαιζα new world, όχι όταν έκανα mining. Tα vrms καταπονούνται όταν παίζω παιχνίδια και την έχω να τραβάει 550w, όχι όταν κάνω mining στα 310. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο επίφοβος είναι αυτός που βάζει bios με 500-1000W και παίζει ή bench-άρει, παρά ο miner που είναι με stock bios που έχει limit στα 350W.

Από 'κει και πέρα το κακό με τις Ampere κάρτες, ακόμα και τις καλές υλοποιήσεις, είναι ότι θέλουν αλλαγή τα pads στις μνήμες και ίσως αλλαγή πάστας. Και σ' αυτό φταίνε καθαρά οι AIBs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Το τεραστιο site βασιζεται σε 3 gpu απο 1 πωλητη . Εκει ειναι το λαθος . Δεν αμφισβητω τα αποτελεσματα του , αμφισβητω οτι ειναι καλη ιδεα να γενικευσουμε με βαση ΤΡΕΙΣ gpu .

Ξαναλεω, βρες κατι που λεει το αντιθετο, περα απο το κλασικο αρθρο για -10% για καθε χρονο mining, που προφανως αυτος διαφευδει ο linus

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ξαναλεω, βρες κατι που λεει το αντιθετο, περα απο το κλασικο αρθρο για -10% για καθε χρονο mining, που προφανως αυτος διαφευδει ο linus

Αλλο λεω εγω αλλο απαντας....Κατσε ξαναδιαβασε απο την αρχη ...

 

Κοντα στο νου κ η γνωση ...κι οποιος καταλαβε καταλαβε

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, razorblade334 είπε

Εγώ έδωσα 760 μαζί με μεταφορικά για μια 3060 και τώρα θα παει 500 η 450 και θα τραβάω τα μαλλιά μου!!!

Είσαι ο καλύτερος!!! Άλλοι δεν έχουν τα βασικά!!

Και τι σε υποχρέωσε να δώσεις τόσα για μια κάρτα που κανονικά θα την έπαιρνες κοντά στα 400?

Ποια ήταν η τόσο πιεστική ανάγκη;

Τώρα τα έδωσες, μην κοιτάς τις τιμές. Απόλαυσε την κάρτα και κλείσε αυτιά και μάτια για το θέμα :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...