Προς το περιεχόμενο

Άρχισαν να πέφτουν οι τιμές των GPU; Πρόσφατα στοιχεία δείχνουν μείωση 11%


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να πέσουν απο τη στιγμή που αντιμετωπίζουν τεράστιο θέμα διαθεσιμότητας και στα ράφια δεν υπάρχουν 3080 αλλά 1030...Θα χρειαστεί καιρός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω μια 970 G1. Ασχολούμαι με τα crypto αλλά δεν κάνω mining με το pc. Προσωπικά δεν με απασχολεί η αλλαγή κάρτας γιατί παίζω intie παιχνίδια ως επι το πλείστον. Αν δεν μου φτάνει ίσως πάρω μια ακόμη ίδια αν βρω ή θα πάω σε ps4 που είναι φθηνά τώρα! Λύσεις υπάρχουν... Νομίζω οτι κάνουμε πολύ φασαρία για το τπτ. (γνώμη μου πάντα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην σημερινη εποχή πως αποταμιεύεις 3000 ευρω απλα για μια καρτα...

οταν καποτε μαζεύαμε με το ζορι 700€ για να παρουμε την best seller

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μασάτε! Είναι κρυφή συμφωνία των καρτέλ για να σταματήσει το gaming στο pc με τα σπασμένα παιχνίδια και να παίζουν όλοι ελεγχόμενα σε xb και ps. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pcmasterrace123 είπε

Δεκτή η γνώμη σου ,αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποίησεις το ίδιο επιχείρημα για τις κάρτες γραφικών. Οι miners τις κάνουν undervolt τις κάρτες που σημαίνει ότι θα έπρεπε να ζήσουν περισσότερο από τις κάρτες τον gamers. Βέβαια οι gamers δεν παίζουν 24/7 ,αλλά κατάλαβες το point μου. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα αυτοκίνητο που το τρέχει στην μέγιστη ταχύτητα του για 5 - 8 ώρες κάθε μέρα με ένα αυτοκίνητο που τρέχει στην μισή ταχυτητά του όλη μέρα. Το πρώτο μου ακούγεται χειρότερο.

Η χρήση φέρνει φθορά ασχέτως ποιος την χρησιμοποιεί αλλά γιατί την χρησιμοποιεί και χωρίς να γνωρίζουμε φυσικά και το προσδόκιμο ζωής η κάποιες αστοχίες υλικού που μειώνουν την ζωή και την δύναμη τους. Το καλύτερο να πέσουν οι τιμές και να αγοράσει ο κόσμος καινούργιες κάρτες με εγγύηση. Επίσης στις μεταχειρισμένες κάρτες άλλο να χάσεις 250, 400, 500 ευρώ για την καλύτερη κάρτα γραφικών διετίας και άλλο 1000, 1300, 1500 και χωρίς εγγύηση.

Επεξ/σία από cousa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, andreww2211 είπε

Διαφωνω αλλα ο καθενας μας εχει την αποψη του. Με το δικο μου μυαλο εχεις 2 ιδια αυτοκινητα, το πρωτο εχει 20000 χλμ και το δευτερο εχει 250000χλμ. Ποιο θα αγοραζες? Εγω το πρωτο και ας το πληρωνα κατι παραπανω.

Αν τ ο πρώτο έχι κάνει τα 20.000 χλμ με τέρμα το γκάζι στο πάτωμα παίζει να μην έχει πλέον κινητήρα. Χωρίς πλάκα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Oι πτώσεις" στις τιμές των GPU είναι σαν την αύξηση του κατώτατου μισθού στην Ελλάδα. Για γέλια!

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcos είπε

δε θα πρεπε να λεγονται πλεον καρτες γραφικων αλλα καρτες υπολογισμων ;)

Για εκεί πάει πολύ σύντομα εάν δεν τις διαχωρίσουν και φυσικά ο πανικός των εξορύξεων που βρίσκεται σε εξέλιξη καθόδου και κατά πόσο μία νέα τεχνολογία διαχωρισμού μπορεί να είναι εφικτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να χτίσω έναν υπολογιστή γύρω στα 650-750€ maximum να δουλέψω πρόγραμμα παραγωγής μουσικής εύκολα με καλή κάρτα ήχου και να μπορεί να σηκώνει και games τελευταίας γενιάς όχι στις υψηλότερες απαιτήσεις βέβαια αλλά να έχει την δυνατότητα ,τι έχετε να προτείνετε? Μήπως να περιμένω λέτε να κάνω κ άλλο υπομονή πιστεύετε θα έρθουν κάπως πιο λογικές τιμές στους επόμενους μήνες? ? Οι τιμές έχουν ξεφύγει ... 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JaniDaniel είπε

Παιδιά θέλω να χτίσω έναν υπολογιστή γύρω στα 650-750€ maximum να δουλέψω πρόγραμμα παραγωγής μουσικής εύκολα με καλή κάρτα ήχου και να μπορεί να σηκώνει και games τελευταίας γενιάς όχι στις υψηλότερες απαιτήσεις βέβαια αλλά να έχει την δυνατότητα ,τι έχετε να προτείνετε? Μήπως να περιμένω λέτε να κάνω κ άλλο υπομονή πιστεύετε θα έρθουν κάπως πιο λογικές τιμές στους επόμενους μήνες? ? Οι τιμές έχουν ξεφύγει ... 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! 

Spoiler

Μπες εδώ και κάνε ένα ποστ να σε βοηθήσει ο κόσμος (αν και με αυτό το budget μόνο low 1080p θα μπορείς να παίξεις)

https://www.insomnia.gr/forums/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω , υπαρχουν ανθρωποι που αγοραζουν Gpu , βγαζουν κερδος απο αυτο μεσο mining κ μετα τις πουλανε σε τιμη ψηλη γελοντας κ πανε για αλλες ;

υπαρχουν ανθρωποι που αρπαζουν δεκαδες καρτες σε καθε ευκαιρια κ μολις φυγει το οποιο ειδη υπερκοστολογιμενο στοκ απο μαυραγοριτες μαγαζια τις πουλανε με καπελο ......γελοντας ; 

κ θελετε να μου πειτε οτι καποιοι τους καλλουν στο τηλεφωνο κ τους δινουν οσα ζητανε ; 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

μονη βγαζει τα ματια της η κοινοτητα των gamers !!!

μαζικα κονσολες ..... τσαμπουκα οι oem ; πισω στις καρτες , πουλαει κονσολες η κοινοτητα κ παει παντα εκει που βολευει το πορτοφολι .

φυσικα η αγορα των gpu δεν εχει αναγκη το gaming αλλα το Minning .

θα επρεπε σε καθε παρουσιαση να λενε οι εταιρειες Η ΝΕΑ ΚΑΡΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ RTX  ΠΑΡΑΓΕΙ (φθηνο μοντελο - ακριβο μοντελο) τοσα Α τοσα Β νομισματα με τοση καταναλωση κ να παιζουν γραφηματα απο πισω . 

αλλα οχι , οοοοοχι , χρησιμοποιει το gaming , κ ταυτοχρονα κανει βαθια γαργαρα στα λαιμα κ πεταει χλεπα στα ματια μας .

φθανει το αστειο , στελεχη γεμίζουν πλουτο κ αληταμπουρια βγαζει μισθους !!!

οσα χρηματα κ να βγαζετε , εαν ειναι για gaming ο λογος , ΟΧΙ , ειναι ηθικο το θεμα .   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Όχι μόνο 3 χρόνια.

Ο κύκλος ζωής της κονσόλας μέχρι την επόμενη, είναι περίπου 7 χρόνια.

Σίγουρα μια 5ετια θα χαρώ να παίζω σε 4κ 120hz . Και θα έχω χαλάσει 500 ευρώ. Ποτέ δεν ήμουν υπέρ των κονσολών αλλά πλέον η ζυγαριά έχει γύρει υπέρ τους.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Ε δε γινεται να πιστεψουμε εναν τυπο που πηρε 3 mining καρτες απο φιλο του ... Αλλα ναι υπαρχει περιπτωση να ειναι αψογες οι καρτες, αναλογα απο που θα αγορασεις οπως παντα

Σωστά. Ας πιστεψουμε λοιπόν τον Andrew και τον nick του ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xboxακι series x και κανείς τη δουλειά σου μια χαρά!!και τα ξαναλέμε όταν πέσουν,αν πέσουν οι τιμές σε φυσιολογικά σχετικά επίπεδα..σιγά μην κάνω τον κωλο μου ΝΑ για να τους κάνω μαγκες

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...