Προς το περιεχόμενο

Άρχισαν να πέφτουν οι τιμές των GPU; Πρόσφατα στοιχεία δείχνουν μείωση 11%


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Herald είπε

Μάθε την διαφορά μεταξύ vram και vrm και μετά συζητάμε και για το mining. Βήμα βήμα και με την σειρά , πρώτα μαθαίνουμε την αλφάβητα και μετά διαβάζουμε το βιβλίο. Η vram καταπονείται από το mining, τα VRMS όχι και τόσο. Ναι έχουν ώρες λειτουργίας αλλά σε πολύ χαμηλά watt. Πριν την έξαρση του mining ξέρεις ποιός ήταν ο νο 1 λόγος που κακάρωναν οι gpus ε? Τα vrms. Αυτά που επιβαρύνονται κυρίως από το gaming, μια και βαράνε power limits και υψηλές θερμοκρασίες και - το σημαντικότερο - thermal cycles. 

Μην πιάσουμε τις πιάτσες τώρα, δεν λέει, γιατί θα σου επιστρέψω το επιχείρημα. Οτι σου χαλάμε εσένα την πιάτσα που θες να πουλήσεις overclocked GPU με custom bios που  την είχες να παίζεις games. Δεν χρησιμοποιώ τέτοια επιχειρήματα γιατί είναι ανεγκέφαλα, μην χρησιμοποιείς ούτε και εσύ. Αν ήθελα να πουλήσω κάρτα από mining rig και μου "χαλάς την πιάτσα" τότε απλά δεν θα έλεγα ότι είναι από mining rig. Πολύ δύσκολο ε? 

Οπότε λυπάμαι, ΔΕΝ σκέφτεσαι. Απλά κρίνεις, χωρίς να σκέφτεσαι.  ΟΛΑ τα εξαρτήματα, κυρίως χαλάνε είτε όταν δουλεύουν στα όρια τους (gaming με την GPU), είτε με το ξεκίνα σταμάτα. Η συνεχής λειτουργία με μικρές διακυμάνσεις σε θερμοκρασία είναι πολύ λιγότερο επιβλαβής. 

Διορθωσες εμενα για το λαθος μου που τα εκανα σαλατα κ δε σχολιασες το αρθρο που ανεβασα αποφευγοντας να απαντησεις ! Ωραιος πολυ εξυπνο , ωραιος αποπροσονατολισμος πολλοι θα τσιμπησαν !  Δεν διαφωνω οτι ενας gamer μπορει να καταστρψει την gpu κυριως με δοκιμες που κανει για το overclocking . Παλι στο θεμα τι χρηση κανει ο καθενας παμε 

 

(Οκ η διατυπωση μου χαλαω τη πιατσα ηταν ατυχης , αυτο το περνω πισω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Διορθωσες εμενα για το λαθος μου που τα εκανα σαλατα κ δε σχολιασες το αρθρο που ανεβασα αποφευγοντας να απαντησεις ! Ωραιος πολυ εξυπνο , ωραιος αποπροσονατολισμος πολλοι θα τσιμπησαν !  Δεν διαφωνω οτι ενας gamer μπορει να καταστρψει την gpu κυριως με δοκιμες που κανει για το overclocking . Παλι στο θεμα τι χρηση κανει ο καθενας παμε 

 

(Οκ η διατυπωση μου χαλαω τη πιατσα ηταν ατυχης , αυτο το περνω πισω )

Tι να σχολιάσω από το άρθρο? Ούτε κάτι καινούργιο λέει ούτε κάτι με το οποίο διαφώνω. Εντελώς γενικόλογο είνια και όσα γράφει κάνουν apply και στις gaming κάρτες ή οτιδήποτε άλλο θες να αγοράσεις.  Δηλαδή πόσο ποιο captain obvious το "do your research before you buy?" Yπάρχει κάτι μεταχειρίσμενο ή καινούργιο που αγοράζεις στα τυφλά? 

Προσπάθησε να μην επικαλείσαι λογικές πλάνες γιατί δεν το έχεις. Δεν είναι αποπροσανολισμός το ότι δεν ξέρεις για τι πράμα μιλάς. Προφανώς όταν δεν μπορείς να ξεχώρισεις τα vrm απτή vram η άποψη σου γύρω από την αγορά κάρτας γραφικών που έκανε mining είναι, πώς να το πώ, άχρηστη.  Αποπροσανοτολισμός θα ήταν αν έλεγα ότι είσαι άσχετος με τα αυτοκίνητα, μιας και μιλάμε για κάρτες γραφικών. Εσύ όμως δεν ξέρεις από κάρτες γραφικών, οπότε μια χαρά επιχείρημα είναι.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαθε φορα που βλεπω σχολια για X-box και PS σε αρθρα που αφορουν καρτες γραφικων, μου θυμιζουν εναν φιλο μου που καθε φορα μας λεει μια χαρα δεν ειναι το Fiat Punto,δεν παω και ερχομαι στη δουλεια μου αλλα αν κανονισει να βγει με γκομενακι παιρνει τη BMW του πατερα του.
Αγοραστε λοιπον κονσολες "που τα παιζουν ολα" ,παιξτε με τα Medium-High και αφηστε τις καρτες γραφικων για εμας.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skritikos είπε

Αν και δεν είναι καθόλου μπακατέλα, μια που είναι μια κάρτα που καλύπτει την μάζα των gamers και με το παραπάνω, συμφωνώ για την τιμή!

Αυτή είναι η πραγματικότητα μας και δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα. Διακυμάνσεις θα υπάρχουν όπως τον Αύγουστο που είχαμε μια πτώση πριν ανέβουν πάλι όλες.

 

1050 ευρώ τώρα. Τζάμπα τρέξτε να προλάβετε :D

Με αυτά τα χρήματα παίρνεις PS5, Xbox και switch μαζί :D 

 

Screenshot_20220126_224645.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαθε φορα που βλεπω σχολια για X-box και PS σε αρθρα που αφορουν καρτες γραφικων, μου θυμιζουν εναν φιλο μου που καθε φορα μας λεει μια χαρα δεν ειναι το Fiat Punto,δεν παω και ερχομαι στη δουλεια μου αλλα αν κανονισει να βγει με γκομενακι παιρνει τη BMW του πατερα του.
Αγοραστε λοιπον κονσολες "που τα παιζουν ολα" ,παιξτε με τα Medium-High και αφηστε τις καρτες γραφικων για εμας.

Τι σχόλιο είναι τώρα αυτό ; 

Το σκέφτηκες πολύ ; 

Μίλαμε για κονσόλες γιατί δεν μπορούν πολλοί να βρούν κάρτες ή δεν θέλουν να δώσουν τα χρήματα που ζητάει η κατάσταση αυτή την στιγμή .

Δεν εκανε κάποιος vs . .

 

Δηλαδή ρε φίλε εαν το σχόλιο σου είχε ήχο θα ηταν ενα μεγάλο βαθύ ρέψιμο κ τίποτα άλλο !!!!!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Τι σχόλιο είναι τώρα αυτό ; 

Το σκέφτηκες πολύ ; 

Μίλαμε για κονσόλες γιατί δεν μπορούν πολλοί να βρούν κάρτες ή δεν θέλουν να δώσουν τα χρήματα που ζητάει η κατάσταση αυτή την στιγμή .

Δεν εκανε κάποιος vs . .

 

Δηλαδή ρε φίλε εαν το σχόλιο σου είχε ήχο θα ηταν ενα μεγάλο βαθύ ρέψιμο κ τίποτα άλλο !!!!!!

Ρεψιμο μπορει να ειναι αυτο που καταλαβες,γιατι εγω ξερω πολυ καλα τι διαβασα και τι εγραψα.
Να το κανω λοιπον και ταλιρακια.
Επειδη τα μηλα ειναι ακριβα και κανενας δεν θελει/μπορει να δωσει 20ε το κιλο.
Καποιοι λενε σιγα μη παρω μηλα θα παρω πορτοκαλια με 5ε το κιλο.
Και απανταω λοιπον εγω αν δεν μπορει το παιδι φτιαχτε του μια πορτοκαλαδα να ξεδιψασει και τα μηλα θα τα παρουν αυτοι που θελουν μηλα.
Απο εκει και περα αν βλεπεις VS δεν ειναι απο εμενα αλλα απο την "αντικατασταση" που γινεται για συμβιβασμο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 12:28 ΠΜ, andreww2211 είπε

Ακομα και να αρχιζουν να πουλανε οι miners τις καρτες τους, ποιος gamer θα την αγορασει (εφοσον θα το ξερει)? Δυο μηνες χρηση mining, αντιστοιχει σε 1,5-2 χρονια χρηση ενος gamer (2-3 ωρες gaming καθε μερα που αυτο για τους περισσοτερους απο εμας ειναι πολυτελεια). Εννοειται πως το να εχεις ενα καλο pc για gaming, απλα να γουσταρεις ειναι μεγαλη υποθεση πλεον.

Δεν ισχύει αυτό που λες, έχει κάνει βίντεο και ο linus για το πόσο επιβαρύνεται μια κάρτα από mining

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ρεψιμο μπορει να ειναι αυτο που καταλαβες,γιατι εγω ξερω πολυ καλα τι διαβασα και τι εγραψα.
Να το κανω λοιπον και ταλιρακια.
Επειδη τα μηλα ειναι ακριβα και κανενας δεν θελει/μπορει να δωσει 20ε το κιλο.
Καποιοι λενε σιγα μη παρω μηλα θα παρω πορτοκαλια με 5ε το κιλο.
Και απανταω λοιπον εγω αν δεν μπορει το παιδι φτιαχτε του μια πορτοκαλαδα να ξεδιψασει και τα μηλα θα τα παρουν αυτοι που θελουν μηλα.
Απο εκει και περα αν βλεπεις VS δεν ειναι απο εμενα αλλα απο την "αντικατασταση" που γινεται για συμβιβασμο.

Εσύ πουλάς κάρτες κ θες τα μήλα όπως λες ακριβά . Διότι αν ησουν gamer θα ηθελες στο φιναλε να παει ο κόσμος κονσόλες να μειωθεί η ζήτηση για τις gpu κ παραλληλα με μια πτώση του mining να έρθουν πιο γρήγορα σε σωστές τιμες . 

Αλλα δεν εισαι gamer , πουλας εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κάνω μια ερώτηση …

τι εμποδίζει κάποιο μαγαζί να πουλήσει μεταχειρισμένες κάρτες από mining εφόσον έχει κρατήσει το κουτί τους και τα παρεμφερή ; οι κάρτες εξάλλου δεν πουλιούνται ξεφράγιστες  ;

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω δει καμία πτώση εκτός από καναδυό σκρουτζομάγαζα που τις έχουν κατόπιν παραγγελίας και ένας Θεός ξέρει πότε θα σου έρθουν. Οι γνωστοί retailers συνεχίζουν το γδάρσιμο μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Χρεώνουν 1000+ για 3070...για κλάματα είμαστε εδώ. 

Οι τιμές μόνο στην Αμερική έχουν πέσει. Εδώ είχα δει χαμηλότερη τιμή για μια 3060 560 ευρώ πέρσι το καλοκαίρι...μετανιώνω που δεν την πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ρεψιμο μπορει να ειναι αυτο που καταλαβες,γιατι εγω ξερω πολυ καλα τι διαβασα και τι εγραψα.
Να το κανω λοιπον και ταλιρακια.
Επειδη τα μηλα ειναι ακριβα και κανενας δεν θελει/μπορει να δωσει 20ε το κιλο.
Καποιοι λενε σιγα μη παρω μηλα θα παρω πορτοκαλια με 5ε το κιλο.
Και απανταω λοιπον εγω αν δεν μπορει το παιδι φτιαχτε του μια πορτοκαλαδα να ξεδιψασει και τα μηλα θα τα παρουν αυτοι που θελουν μηλα.
Απο εκει και περα αν βλεπεις VS δεν ειναι απο εμενα αλλα απο την "αντικατασταση" που γινεται για συμβιβασμο.

Εγώ πάντως δε βλέπω κανένα συμβιβασμό ούτε στην ποιότητα ούτε τίποτα με το series x. Μια χαρά παιχνιδάρες έχει και με τέλεια γραφικά. Για να έπαιζα 4κ 120hz στο pc πόσα λεφτά θα χρειαζόταν να είχα δώσει;; Ειδικά με αυτή την κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εσύ πουλάς κάρτες κ θες τα μήλα όπως λες ακριβά . Διότι αν ησουν gamer θα ηθελες στο φιναλε να παει ο κόσμος κονσόλες να μειωθεί η ζήτηση για τις gpu κ παραλληλα με μια πτώση του mining να έρθουν πιο γρήγορα σε σωστές τιμες . 

Αλλα δεν εισαι gamer , πουλας εσύ.

Μια αναζητηση στο προφιλ μου και στις αξιολογισεις θα σου πει το αντιθετο.
Η αληθεια ειναι οτι εχω μια Asus Strix GTX 1060 OC και μου εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο να τη πουλησω μιας και βρισκεται εδω και 2 χρονια σε HTPC αλλα ακομα δεν εχω κανει κινηση.
Ισως τη βαλω μαζι με τον i7 3770 να φυγουν πακετο τωρα που θα παρω 12700k.
To θεμα δεν ειναι αν θελω τα μηλα ακριβα αλλα τι πραγματικα ισχυει,ετσι γινεται παντα οταν υπαρχει προσφορα και ζητηση σε ολα τα προιοντα.
Aυτα καθοριζουν τις τιμες και απο εκει και περα οποιος εχει αγοραζει οποιος δεν εχει τα ζαχαρωνει.
Απλα εχω αποδεχτει τη κατασταση και δεν ονειρευομαι θαυματα.
Αληθεια πιστευεις οτι αν ο κοσμος κινηθει στις κονσολες θα μειωθει η ζητηση;
Ποιες κονσολες που παρακαλανε να τις αγορασουν εδω και ενα χρονο και δεν βρισκουν;
Και αντε εγω σου λεω πεφτουν οι τιμες,θα παρεις 3080 με 1000ε η 4060+PSU με 600ε που θα εξαφανιστει παλι απο τα preorders;

Ο μονος λογος που παω σε αναβαθμιση ειναι γιατι καταφερα μεσω του gaming να εξασφαλισω με το παραπανω τα χρηματα για το νεο build.
Οχι γιατι πουλαω καρτες αλλα ουτε και γιατι πραγματικα χρειαζομουν νεο pc.

1 ώρα πριν, Liako25 είπε

Εγώ πάντως δε βλέπω κανένα συμβιβασμό ούτε στην ποιότητα ούτε τίποτα με το series x. Μια χαρά παιχνιδάρες έχει και με τέλεια γραφικά. Για να έπαιζα 4κ 120hz στο pc πόσα λεφτά θα χρειαζόταν να είχα δώσει;; Ειδικά με αυτή την κατάσταση.

Mη σε ξεγελαει το γεγονος οτι στη κονσολα δεν εχεις τη δυνατοτητα να πειραξεις τα graphics settings.
Oλες εχουν το ιδιο hardware οποτε ο κατασκευαστης εχει πειραξει τα settings τοσο οσο χρειαζεται για να παιξει απο εκει προκυπτει και το "τα παιζει ολα".
Στα pc λεμε "δεν παιζει η παιζει" ενα game γιατι απο τη πρωτη στιγμη παμε να τα βαλουμε ολα ultra settings.
Η δυνατοτητα που σου δινεται να πειραξεις τα settings γιατι εκει δεν εχουν ολοι το ιδιο hardware εχει σαν αποτελεσμα να λεμε "παιζει δεν παιζει" αναλογα το συμβιβασμο που πρεπει να κανεις.

Αν στη κονσολα μπορουσες να πειραξεις τα settings και εκει καποια δεν θα τα "επαιζε" η αν στα pc ηταν κλειδωμενα τα settings σε medium-high και εκει θα τα επαιζαν περισσοτερα pc απο οτι τωρα.
Δεν γινεται καποιο μαγικο κολπο απλα στη μια περιπτωση δεν γνωριζεις οτι συμβιβαζεσαι ενω στην αλλη το βλεπεις και πρεπει να το αποδεχτεις οτι πρεπει να συμβιβαστεις.
Αλλος ενας λογος ειναι οτι δεν εχουν ολοι το ιδιο εμπειρο ματι να διακρινουν διαφορες αναμεσα σε medium και high η σε high και ultra "ε σιγα μωρε ιδια ειναι".
Για να το καταλαβεις πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα στο ιδιο μονιτορ.
Δες το βιντεο σε monitor 4k αν και σε 1080p παλι βγαζει ματια.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlurayMoviesGreece

 

Αυτο εγραψα κ εγώ συμβιβασμό αλλιώς κονσόλα , δεν λεμε κάτι διαφορετικό . 

Οχι να δωθουν λεφτά σε μαυραγορίτες . 

Αλλα με το σχολιο που εκανες κ πάτησα επάνω σε αυτο δεν κατάλαβα κατι τετοιο να θες να πεις . 

Ήσουν υποτιμητικος δίχως λόγο απέναντι στις κονσόλες καθώς δεν χρειαζόταν να κανεις κάτι τέτοιο . 

Η τιμες των gpu δεν εχουν να κάνουν με το gaming , εχεις δικιο οτι κ στις κονσολες να πανε μαζικά αυτο δε θα αλλάξει τις τιμες , εξαρτάται καθαρα απο το mining . 

Κ για αυτο το λόγο πρέπει να τους γυρίσουμε την πλάτη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liako25 είπε

Εγώ πάντως δε βλέπω κανένα συμβιβασμό ούτε στην ποιότητα ούτε τίποτα με το series x. Μια χαρά παιχνιδάρες έχει και με τέλεια γραφικά. Για να έπαιζα 4κ 120hz στο pc πόσα λεφτά θα χρειαζόταν να είχα δώσει;; Ειδικά με αυτή την κατάσταση.

Mα δεν παίζεις 4k / 120hz στο series X, και σίγουρα όχι σε ultra settings. Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη σύγκριση που κάνουν οι κονσολάδες....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...