Προς το περιεχόμενο

Άρχισαν να πέφτουν οι τιμές των GPU; Πρόσφατα στοιχεία δείχνουν μείωση 11%


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2022 στις 7:52 ΜΜ, Aris-leme είπε

Δεν είναι μόνο οι σκαλπερς οι μαινερς κτλ το θέμα, βια βόλτα στις αγγελίες και βλέπεις ότι και αυτοί που πουλάν μεταχειρισμένες νομίζουν ότι πουλάν χρυσό.

Σορυ για τα παιδιά που βάζουν αγγελίες αλλά δεν υπάρχει λογική στις τιμές άσχετα αν οι καινούργιες έχουν ανέβει. Δεν μπορεί μια 960(δυστυχώς έχω μείνει με αυτή) να πωλείται όσο είχε καινούργια πριν 5 χρόνια, ούτε μαινινγκ κάνει και απλά είναι οκ για 1080 στους καινούργιους τίτλους με υποχωρήσεις. Ένα άλλο είναι όταν μια κάρτα έχει 650 καινούργια και κάποιος πουλάει την ίδια μεταχειρισμένη 600 650 και παραπάνω, δε βρίσκω λογική να πάρει κάποιος μεταχειρισμένη. Όπως είναι κατανοητό προσωπικά με ενοχλεί η αγορά των μεταχειρισμένων παρά των καινούργιων GPU.

Κατ αρχην καλησπερα φιλε και σε ολους τους συμφορουμιτες. Εχεις δικιο για τις τιμες των μεταχειρισμενων gpu ομως ολη αυτη η 'αρρωστη' κατασταση τραβαει τις τιμες επανω. Δεν μπορει καποιος να πουλησει την καρτα του σε 'νορμαλ' τιμη και να χρυσοπληρωσει μια μεταχειρισμενη ακομη και καινουρια.  Ειναι μεγαλο ξενερωμα αυτο με τις gpu. Πουλας ακριβα, αγοραζεις ακριβα και προσωπικα δεν βλεπω καμια σοβαρη μειωση τιμης. Οποιος θελει gpu δυστυχως θα χορεψει σε αυτον τον ρυθμο. Και δεν τα εχουν ολοι. Ειναι αρκετος κοσμος που στερειται και χρεωνεται απλα για να κανει το κεφι του, να παιζει κανενα παιχνιδακι στο pc και να γουσταρει ειτε παιζει επαγγελματικα, ειτε το βαζει σπασμενο πεταει κι ενα trainer και απλα περναει τον χρονο του ευχαριστα. Δυστυχως για τους gamers ειναι πολυ δυσκολη φαση. Προσωπικα αδιαφορω για τους miners χωρις να εχω κατι μαζι τους, ο καθενας κανει αυτο που του αρεσει.

Επεξ/σία από andreww2211
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2022 στις 7:52 ΜΜ, Aris-leme είπε

Δεν είναι μόνο οι σκαλπερς οι μαινερς κτλ το θέμα, βια βόλτα στις αγγελίες και βλέπεις ότι και αυτοί που πουλάν μεταχειρισμένες νομίζουν ότι πουλάν χρυσό.

Σορυ για τα παιδιά που βάζουν αγγελίες αλλά δεν υπάρχει λογική στις τιμές άσχετα αν οι καινούργιες έχουν ανέβει. Δεν μπορεί μια 960(δυστυχώς έχω μείνει με αυτή) να πωλείται όσο είχε καινούργια πριν 5 χρόνια, ούτε μαινινγκ κάνει και απλά είναι οκ για 1080 στους καινούργιους τίτλους με υποχωρήσεις. Ένα άλλο είναι όταν μια κάρτα έχει 650 καινούργια και κάποιος πουλάει την ίδια μεταχειρισμένη 600 650 και παραπάνω, δε βρίσκω λογική να πάρει κάποιος μεταχειρισμένη. Όπως είναι κατανοητό προσωπικά με ενοχλεί η αγορά των μεταχειρισμένων παρά των καινούργιων GPU.

Αρκετοί μπερδεύεστε με το πόσο κόστιζε κάτι και το πόσο έχει αγοραστεί.

Εμένα μπορεί να μου χάρισαν μια 3080, αυτό σημαίνει πως επειδή δεν μου κόστισε τίποτα θα την δώσω δωρεάν;

Από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η ομολογουμένως άσχημη κατάσταση με τις κάρτες γραφικών στις τιμές των καινούριων, ανεβαίνουν και οι τιμές των μεταχειρισμένων.

Εγω πούλησα την 5700XT πιο ακριβά από όσο την είχα αγοράσει καινούρια. Ομοίως και την 2080Ti. Από τη στιγμή που υπήρξε ενδιαφέρον και μάλιστα στην περίπτωση της πρώτης κόντεψα να τσακωθώ με το ποιος θα την πρωτοπάρει, αυτή ήταν η αξία της σε Ευρώ. Αν βάλω την 3080 2.000€ κάποια στιγμή και υπάρξει ενδιαφέρον, αυτή είναι η τιμή της. 

Αντίστοιχα μπερδεύεστε κάποιοι και πουλάτε κάτι πιο ακριβά από ότι πρέπει επειδή το είχατε αγοράσει πιο ακριβά. Δεν μας ενδιαφέρει ξαναλέω η τιμή αγοράς, είτε είναι οικόπεδο, είτε κάρτα γραφικών. Το αγοραστικό κοινό το ορίζει αυτό.

Αντιλαμβάνομαι τα νεύρα που δημιουργεί η όλη κατάσταση, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα φτιάξουν πότε οι τιμές.

Συμβουλή για όσους έχουν ένα έστω μέτριο σύστημα: Λιωστε ότι προλαβαίνετε στο PC μέχρι 2023, μαζέψτε χρήματα για PS5 Pro ή κάτι αντίστοιχο από Microsoft, που λογικά θα βγει μέσα στους επόμενους 12 μήνες, μαζί με ένα ωραιότατο 4k monitor και είστε πένα για χρόνια.

Γουστάρω άπειρα τα PC, αλλά η απάτη των Nvidia,AMD έχει φτάσει σε εγκληματικά επίπεδα και δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DeanThomas είπε

Γουστάρω άπειρα τα PC, αλλά η απάτη των Nvidia,AMD έχει φτάσει σε εγκληματικά επίπεδα και δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ.

 

Η nvidia και η AMD νομίζω πως δεν πουλάνε ακριβότερα.
Στην EVGA μία κάρτα γραφικών όπως η 3080 είχε ~900€. Τα καταστήματα βάζουν μεγάλο καπέλο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DeanThomas είπε

Δεν θα φτιάξουν πότε οι τιμές.

Συμβουλή για όσους έχουν ένα έστω μέτριο σύστημα: Λιωστε ότι προλαβαίνετε στο PC μέχρι 2023, μαζέψτε χρήματα για PS5 Pro ή κάτι αντίστοιχο από Microsoft, που λογικά θα βγει μέσα στους επόμενους 12 μήνες, μαζί με ένα ωραιότατο 4k monitor και είστε πένα για χρόνια.

Γουστάρω άπειρα τα PC, αλλά η απάτη των Nvidia,AMD έχει φτάσει σε εγκληματικά επίπεδα και δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ.

 

Δεν διαφωνώ ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει με τις κάρτες , αλλά είπαμε δεν είναι λύση η κονσόλα για όλους.

Υπάρχει και κόσμος που γουστάρει να παίζει FPS με ποντίκι / πληκτρολόγιο , mobas , mmorpgs και strategies. Τι θα κάνουμε όλοι αυτοί δλδ αν πάρουμε κονσόλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Αρκετοί μπερδεύεστε με το πόσο κόστιζε κάτι και το πόσο έχει αγοραστεί.

Εμένα μπορεί να μου χάρισαν μια 3080, αυτό σημαίνει πως επειδή δεν μου κόστισε τίποτα θα την δώσω δωρεάν;

Από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η ομολογουμένως άσχημη κατάσταση με τις κάρτες γραφικών στις τιμές των καινούριων, ανεβαίνουν και οι τιμές των μεταχειρισμένων.

Εγω πούλησα την 5700XT πιο ακριβά από όσο την είχα αγοράσει καινούρια. Ομοίως και την 2080Ti. Από τη στιγμή που υπήρξε ενδιαφέρον και μάλιστα στην περίπτωση της πρώτης κόντεψα να τσακωθώ με το ποιος θα την πρωτοπάρει, αυτή ήταν η αξία της σε Ευρώ. Αν βάλω την 3080 2.000€ κάποια στιγμή και υπάρξει ενδιαφέρον, αυτή είναι η τιμή της. 

Αντίστοιχα μπερδεύεστε κάποιοι και πουλάτε κάτι πιο ακριβά από ότι πρέπει επειδή το είχατε αγοράσει πιο ακριβά. Δεν μας ενδιαφέρει ξαναλέω η τιμή αγοράς, είτε είναι οικόπεδο, είτε κάρτα γραφικών. Το αγοραστικό κοινό το ορίζει αυτό.

Αντιλαμβάνομαι τα νεύρα που δημιουργεί η όλη κατάσταση, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

Το θεμα δεν ειναι γιατι πουλησες την 5700XT σε διπλασια τιμη απο αυτη που την αγορασες.Αφου καποιος την πληρωσε καλα εκανες και την πουλησες.Το γιατι καποιος εδωσε διπλασια χρηματα για να την αγορασει το καταλαβαινουμε ολοι πιστευω.Το θεμα ειναι οτι πουλανε 960 ή 290 σε τιμη εντελως γελοια απο αυτη που αξιζει η καρτα.Αυτο γιατι συμβαινει,γιατι εχουν καλη αποδοση στο mining?Οχι φυσικα,απλα γιατι ειναι ακριβες οι καρτες γενικα,καμια σχεση δλδ.Αυτο που δεν καταλαβαινουν αυτοι που προσπαθουν να πουλησου μια 280Χ στα 200€ ειναι οτι μια 3080 ή μια 680ΧΤ πχ κανει 3πλασια λεφτα για καποιο λογο(αποδοση mining),η 280Χ γιατι να κανει 3πλασια λεφτα?Δεν εχει σχεση με την τιμη αγορας.Εγω εχω απο τελος Νοεμβριου Xbox Series και δεν με ενδιαφερει καθολου το ποσο κανουν οι καρτες,και 30.000€ να φτασουν,το ιδιο μου κανει.Απλα κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LouCi4er
Ναι, κατάλαβα τι λες...
Νομίζω ωστόσο πως είναι φαύλος κύκλος. Από τη στιγμή που αντίστοιχων επιδόσεων κάρτες σε Gaming κοστίζουν υψηλότερα, αντίστοιχα ανεβαίνουν και οι παλιότερες - χαμηλότερες απόδοσης.

Πόσο θεωρείς ότι θα αγοραζόταν τώρα η κάρτα γραφικών μου (EVGA 3080 FTW3 Ultra LHR);
Όχι πόσα δια διέθετες εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DeanThomas είπε

Γουστάρω άπειρα τα PC, αλλά η απάτη των Nvidia,AMD έχει φτάσει σε εγκληματικά επίπεδα και δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ.

 

Έναν ορισμό της απάτης αν μπορείς να δώσεις για να καταλάβω και εγώ την απάτη των nvidia / amd , μπας και μου ανοίξουν τα μάτια και σταματήσω να αγοράζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησε είδη ο LouCi4er.

Το Πρόβλημα δεν είναι οι τιμές των 3090 3080 6900 6800 ο μέσος γκειμερ είναι σε 3060τι 3070 6700χτ. Όπως είπα η αγορά των μεταχειρισμένων όμως δεν έχει καμία μα καμία λογική, ειδικά για κάρτες που δεν είναι τοπ σε καμία κατηγορία(γκειμινγκ-μαινιγκ), ούτε είναι νορμάλ να παρασέρνουν οι τιμές των καινούργιων τις παλιές αυτής της κατηγορίας.

Αν και όπως είπα έχω μείνει με μια 960 δεν καίγομαι και εγώ να αλλάξω αλλά καλύτερα να δώσω τα 600+ για μια 6600ΧΤ καινούργια παρά 200-300 για μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Το θεμα δεν ειναι γιατι πουλησες την 5700XT σε διπλασια τιμη απο αυτη που την αγορασες.Αφου καποιος την πληρωσε καλα εκανες και την πουλησες.Το γιατι καποιος εδωσε διπλασια χρηματα για να την αγορασει το καταλαβαινουμε ολοι πιστευω.Το θεμα ειναι οτι πουλανε 960 ή 290 σε τιμη εντελως γελοια απο αυτη που αξιζει η καρτα.Αυτο γιατι συμβαινει,γιατι εχουν καλη αποδοση στο mining?Οχι φυσικα,απλα γιατι ειναι ακριβες οι καρτες γενικα,καμια σχεση δλδ.Αυτο που δεν καταλαβαινουν αυτοι που προσπαθουν να πουλησου μια 280Χ στα 200€ ειναι οτι μια 3080 ή μια 680ΧΤ πχ κανει 3πλασια λεφτα για καποιο λογο(αποδοση mining),η 280Χ γιατι να κανει 3πλασια λεφτα?Δεν εχει σχεση με την τιμη αγορας.Εγω εχω απο τελος Νοεμβριου Xbox Series και δεν με ενδιαφερει καθολου το ποσο κανουν οι καρτες,και 30.000€ να φτασουν,το ιδιο μου κανει.Απλα κουβεντα να γινεται.

O καθε ενας πουλαει οσο νομιζει οτι αξιζει το προιον του.
Αν νομιζω οτι η 1060 μου εχει 10000€ θα τη βαλω 10000€ και δεν θα ρωτησω κανεναν ποσο θα τη βαλω οπως και δεν εχει κανενας δικαιωμα να μου πει το ποσο την πουλαω.
Το αν θα πουληθει η οχι δεν εξαρταται μονο απο εμενα,μπορει να την εχω 10 χρονια αγγελια και να μη φυγει ποτε,μπορει να τη δωσω και σε ενα μηνα.
Το σιγουρο ομως ειναι οτι για να πουληθει κατι στη Χ τιμη και για να υπαρχουν αγοραστες που θα διαθεσουν αυτα τα Χ χρηματα για να το αγορασουν τοτε δεν ειναι και τοσο ακυρη η τιμη.
Επειδη ειμαι 25 χρονια στο εμποριο και στις πωλησεις μεταχειρισμενων/ανταλλαγες να ξερεις οτι καθε τιμη εχει τον πελατη της.
Το ποσο γρηγορα θα φυγει καθοριζεται απο το ποσο κοντα ή μακρια εισαι στη πραγματικοτητα,το ποσα διαθετει ο αλλος και το ποσο πολυ το θελει.

Το ποσο αγοραστηκε,το ποσο ειχε πριν 5 χρονια και το ποσο αποδιδει σε σχεση με τη Χ Ψ καρτα δεν εχει καμια σημασια.
Η προσφορα και η ζητηση καθοριζει τη τιμη,οπως κανεις ερευνα αγορας πριν αγορασεις ετσι κανεις και ερευνα αγορας πριν πουλησεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

O καθε ενας πουλαει οσο νομιζει οτι αξιζει το προιον του.
Αν νομιζω οτι η 1060 μου εχει 10000€ θα τη βαλω 10000€ και δεν θα ρωτησω κανεναν ποσο θα τη βαλω οπως και δεν εχει κανενας δικαιωμα να μου πει το ποσο την πουλαω.
Το αν θα πουληθει η οχι δεν εξαρταται μονο απο εμενα,μπορει να την εχω 10 χρονια αγγελια και να μη φυγει ποτε,μπορει να τη δωσω και σε ενα μηνα.
Το σιγουρο ομως ειναι οτι για να πουληθει κατι στη Χ τιμη και για να υπαρχουν αγοραστες που θα διαθεσουν αυτα τα Χ χρηματα για να το αγορασουν τοτε δεν ειναι και τοσο ακυρη η τιμη.
Επειδη ειμαι 25 χρονια στο εμποριο και στις πωλησεις μεταχειρισμενων/ανταλλαγες να ξερεις οτι καθε τιμη εχει τον πελατη της.
Το ποσο γρηγορα θα φυγει καθοριζεται απο το ποσο κοντα ή μακρια εισαι στη πραγματικοτητα,το ποσα διαθετει ο αλλος και το ποσο πολυ το θελει.

Το ποσο αγοραστηκε,το ποσο ειχε πριν 5 χρονια και το ποσο αποδιδει σε σχεση με τη Χ Ψ καρτα δεν εχει καμια σημασια.
Η προσφορα και η ζητηση καθοριζει τη τιμη,οπως κανεις ερευνα αγορας πριν αγορασεις ετσι κανεις και ερευνα αγορας πριν πουλησεις.

Οτι να 'ναι

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

 

Οτι να 'ναι

Ε δεν θελει να καταλαβεις συνεχισε να αναρωτιεσαι γιατι εχει τοσο η 280x και γιατι κινειται ετσι η αγορα στα μεταχειρισμενα.
Φαντασου να μιλαγαμε για μοντελισμο και συλεκτικες φιγουρες,που αγοραζεις με 300€,το πουλας μετα απο 3 χρονια στα 1500,σου στειλνουν 30 pm και οποιος προλαβει να το παρει σου λεει και 1000 ευχαριστω.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για κομμάτια πισι οπότε δεν μπορεί να συγκριθούν ούτε με αυτοκίνητα ακίνητα οτιδήποτε άλλο.

Μια κάρτα δε θα γίνει συλλεκτική ούτε ποιο γρήγορη με τον καιρό ίσα που χάνει και αρκετή αξία όσο τα γκειμς γίνονται ποιο απαιτητικά, άρα δεν μπορεί κάποιος να ζητάει ότι του κατέβει στο κεφάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Μιλάμε για κομμάτια πισι οπότε δεν μπορεί να συγκριθούν ούτε με αυτοκίνητα ακίνητα οτιδήποτε άλλο.

Μια κάρτα δε θα γίνει συλλεκτική ούτε ποιο γρήγορη με τον καιρό ίσα που χάνει και αρκετή αξία όσο τα γκειμς γίνονται ποιο απαιτητικά, άρα δεν μπορεί κάποιος να ζητάει ότι του κατέβει στο κεφάλι

Σκέψου το ως ένα postapocalyptic γεγονός που δεν υπάρχουν Parts για PC στην αγορά.
Τότε είναι σαν συλλεκτικά και οι τιμές πολύ υψηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Σκέψου το ως ένα postapocalyptic γεγονός που δεν υπάρχουν Parts για PC στην αγορά.
Τότε είναι σαν συλλεκτικά και οι τιμές πολύ υψηλές.

Απλα περιγραφεις τους μαυραγοριτες με πιο ωραιο περιτυλιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...