Προς το περιεχόμενο

Παρακαλώ βοήθεια!!! ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!... δεν ξέρω από που να το "πιάσω".


varg88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!
Δε θέλω να γίνω κουραστικός αλλά πρέπει να κάνω έναν πρόλογο προκειμένου να περιγράψω όλα όσα αντιμετώπισα μέχρι να φτάσω στο αποψινό.

Έχω ένα παλιό pc με
mobo: Gigabyte z97p-d3
cpu: i5-4690
Ram: 16Gb
GPU: Nvidia Geforce GTX 1060 3gb

Την δουλειά μου, μου την κάνει και με το παραπάνω αλλά σε κάποια στιγμή που σερνόταν στην εκκίνηση είπα να βάλω ssd. Στο format κράτησα τον παλιό σκληρό πάνω χωρίς να του κάνω φορματ και εκεί κάπου έμπλεξε με τα UEFI.. boot κτλ και πάντοτε σε cold boot είχα 1-2 fail boots μέχρι να μπει κανονικά στα windows.

Προχθές αποφάσισα να λύσω το πρόβλημα αυτό και τα έκανα σκατά με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καν γιατί πείραξα τα UEFI settings χωρίς να ξέρω και πολλά και έφτασα να κάνω όλους τους σκληρούς φορμάτ. Για 2 μέρες δούλεψε ξανά όπως περίμενα να δουλεύει.
Μέχρι που απόψε έκλεισα το pc (από το power button) το οποίο το έχω ορίσει να κάνει shut down και έμεινε το "led λειτουργίας" ανοιχτό. Έκλεισα το pc κρατώντας πατημένο το power button και αποφάσισα να το ξανανοίξω για να δω μην κάνει τίποτα κουλό εκ νέου! ΚΑΙ για κακή μου τύχη... δεν άνοιγε. Δουλεύουν όλα τα φανς, ανάβουν φωτάκια αλλά δε μου εμφανίζει ούτε το logo της mobo, παρά μόνο κάνει ένα σιγανό περιοδικό click (περίπου κάθε 3 δευτερόλεπτα) που δεν μπόρεσα να προσδιορίσω από που έρχεται.
Αποφάσισα να βγάλω τη μια από τις 2 8άρες RAM και ο υπολογιστής άνοιξε αλλά μου έλεγε πως δεν βρίσκει boot device. (πάμε πάλι λέω τα προχθεσινα...)
Τελικά έβαλα και τη 2η RAM ξανά και ο υπολογιστής άνοιξε κανονικά.

Τα προβλήματα του boot που αντιμετώπιζα ξέρω πολύ καλά πως ήταν δικής μου ευθύνης. Αλλά με το αποψινό φοβάμαι μήπως μου δίνει σημάδια πως θα "πεθάνει" στα κοντά... ή μήπως φταίει απλά το ότι δεν έκλεισε σωστά;;;

Επίσης ένα άλλο θέμα που αντιμετωπίζω (δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τα παραπάνω) είναι πως ο υπολογιστής δεν μπαίνει σε screen saver ή να κλείσει η οθόνη μετά από λίγα λεπτά. Στην περίπτωση του hibernation δε, στην επαναφορά δεν ξανανοίγει η οθόνη και πρέπει να κάνω restart για να ξαναδουλέψει.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Επεξ/σία από varg88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι κάτι τελείως απλό. Αλλά τέτοιες ώρες μεταμεσονύκτιες ώρες δεν είναι οι πλέον κατάλληλες για να ξεκινήσουμε επισκευές από απόσταση ιντερνετικά.

Θεωρώ ότι είναι καλό που ανοίγεις αυτό το νήμα αποβραδύς, αλλά θα ήταν καλύτερα να ξεκουραστείς, να σηκωθείς αύριο και με καφεδάκι να διαβάσεις προσεκτικά τι σου έχουμε γράψει και οι βραδυνοί και οι πρωινοί και να αποφασίσεις τι θες να κάνεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλικ που ακους θα μπορουσαν να ειναι απο τον hdd.

Επισης, μιας και εχεις πειραξει ρυθμισεις, θα προτεινα clear cmos και να βαλεις ξανα το xmp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, varg88 είπε

Προχθές (...)δεν άνοιγε καν γιατί πείραξα τα UEFI settings χωρίς να ξέρω και πολλά και έφτασα να κάνω όλους τους σκληρούς φορμάτ.

Εδώ τα μπερδέψατε λίγο. Αν πειράξατε τις ρυθμίσεις στο BIOS οι δίσκοι δεν έπαθαν κάτι, απλά ο προεπιλεγμένος δίσκος (partition) εκκίνησης άλλαξε σειρά και μπήκε κάποιο άλλο (άσχετο) στη 1η θέση για boot.

Αν κάνατε φορμάτ τους δίσκους, πως κάνατε αργότερα αυτό χωρίς να εγκαταστήσετε λειτουργικό; (ή τουλάχιστον κάνατε αλλά δεν το αναφέρατε):

2 ώρες πριν, varg88 είπε

Για 2 μέρες δούλεψε ξανά όπως περίμενα να δουλεύει.

Πάμε στο σήμερα:

2 ώρες πριν, varg88 είπε

απόψε έκλεισα το pc (από το power button) το οποίο το έχω ορίσει να κάνει shut down και έμεινε το "led λειτουργίας" ανοιχτό.

Τι εννοείτε με το ''έμεινε το "led λειτουργίας" ανοιχτό''; Η οθόνη προηγουμένως τι είχε δείξει; Έδειξε την οθόνη του λειτουργικού όταν κάνουμε τερματισμό λειτουργίας και μετά έσβησε (η οθόνη), ενώ το led του πύργου είχε μείνει αναμμένο και τα ανεμιστηράκια δούλευαν;

2 ώρες πριν, varg88 είπε

Έκλεισα το pc κρατώντας πατημένο το power button

Μέγα σφάλμα!

2 ώρες πριν, varg88 είπε

μήπως φταίει απλά το ότι δεν έκλεισε σωστά;;;

Ίσως έχει φάει φρίκη το bios και θέλει ένα clear cmos για να στρώσει ή έγινε corrupted και θέλει πέρασμα ξανά.

Αν ξαναμπεί στο λειτουργικό, κατεβάστε το HDSentinel (62o αρχείο) και ανεβάστε ένα screenshot.

Μοντέλο τροφοδοτικού δεν αναφέρατε.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εδώ τα μπερδέψατε λίγο. Αν πειράξατε τις ρυθμίσεις στο BIOS οι δίσκοι δεν έπαθαν κάτι, απλά ο προεπιλεγμένος δίσκος (partition) εκκίνησης άλλαξε σειρά και μπήκε κάποιο άλλο (άσχετο) στη 1η θέση για boot.

 

Εβαλε legacy και δεν τον εβλεπε.

 

33 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν κάνατε φορμάτ τους δίσκους, πως κάνατε αργότερα αυτό χωρίς να εγκαταστήσετε λειτουργικό; (ή τουλάχιστον κάνατε αλλά δεν το αναφέρατε):

Ο πολυς κοσμος οταν λεει φορματ εννοεις εγκατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 3:17 ΠΜ, StamTheMan είπε

Ο πολυς κοσμος οταν λεει φορματ εννοει εγκατασταση.

Αν μπέρδεψε τις ρυθμίσεις του bios, αλλά κατάφερε να πάρει (πόσο μάλλον να κρατούσε συστηματικά) backup και να κάνει μετά φορμάτ τους δίσκους, απλά respect! Ξεπέρασε τον μέσο χρήστη του Insomnia.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τέρης Α.

Τα settings του bios δεν τα έκανα μαντάρα γιατί μου κόβει μέχρι εκεί να καταλάβω ΤΙ μπορώ να επαναφέρω (πχ φορμάτ και μετά νέα εγκατάσταση των Windows) και ΤΙ όχι. Έπαιξα αρκετά με το boot override και sequence αλλά διαβάζοντας εδώ μέσα και από άλλο χρήστη που είχε κάνει εγκατάσταση δεύτερου σκληρού στον οποίο πέρασε windows χωρίς να σβήσει τα Windows του προηγουμενου σκληρού είχε παρόμοιο θέμα. 

Legacy δεν κατάφερα να βάλω ποτέ γιατί το bios που έχει η συγκεκριμενη motherboard μου έχει καθίσει πολύ "ανάποδα" και δεν το βρήκα ποτέ.

Anyway ...

Το τροφοδοτικό μου είναι της Thermaltake και ήταν ακριβής σειράς αλλά δε θυμάμαι τώρα τα watt και το μοντέλο. Σίγουρα πάντως >600. 

 

Όταν πάτησα το κουμπί power η οθόνη έδειξε πως ξεκινάει η διαδικασία τερματισμού, μετά έσβησε (η οθόνη) και εν τέλη έμεινε ανοιχτό το led του πύργου. Ξέχασα να αναφέρω πως και σε εκείνη τη φάση ακουγόταν αυτό το κλικ. Πως αλλιώς θα μπορούσα να το κλείσω αν όχι κρατώντας πατημενο το power button?

Καθαρισμα της cmos με ποιον τρόπο μπορούμε να κάνουμε; 

Τέλος, το hd sentinel για ποιο λόγο να το χρησιμοποιήσω; Αν είναι για να δω την υγεία των σκληρών δίσκων αυτή είναι καλή. Το είδα πριν την τελική εγκατάσταση των windows γιατί είχα περάσει ένα άλλο πρόγραμμα διαχείρισης σκληρών δίσκων προκειμένου να διαγράψω όλα τα partitions που είχε ο κάθε σκληρός ξεχωριστά  (αυτά που έχουν να κάνουν με το boot).

 

Υ.γ από τη στιγμή που άνοιξα το θέμα δεν ξανασχοληθηκα με το pc. Τώρα γράφω γιατί ξύπνησε ο μικρός μου..... το πρωί θα ξανασχοληθω με το pc.

43 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν μπέρδεψε τις ρυθμίσεις του bios, αλλά κατάφερε να πάρει (πόσο μάλλον να κρατούσε συστηματικά) backup και να κάνει μετά φορμάτ τους δίσκους, απλά respect!

Ξεπέρασε τον μέσο χρήστη του Insomnia.

Χεχεχεχε ναι, κρατούσα backups και παρόλο που δεν άνοιξε το pc με τον κύριο σκληρό που χρησιμοποιούσα (ssd) έβαλα τα windows στον hdd, ξαναπήρα backup και μετά έκανα format στον ssd, πέρασα εκ νέου windows και στο τέλος έκανα format στον hdd. Και για καφέ φορά που λέω φορμάτ εννοώ έσβηνα και τα partitions που είχαν τις πληροφορίες EFI MBR κτλ... (δε θυμάμαι την ακριβή ονομασια τους γιατί χθες αντιλήφθηκα την ύπαρξη αυτών).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί έκανα 2 προσπάθειες και δεν άνοιξε. 

Στη δεύτερη αποσύνδεση και τους 2 hdd αφήνοντας πάνω μόνο τον ssd και το click συνέχιζε να ακούγεται. Οπότε ο ήχος δεν προέρχεται από τους σκληρούς. 

 

Να επιχειρήσω να καθαρίσω τη cmos? Ή μήπως κάποιο από τα μέρη του pc μου έφτασε στο σημείο που πρέπει να το στείλω στην ανακύκλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο απλό είναι να βγάλεις τα πάντα και να μείνεις μόνο με 1 stickακι ram + SSD.

Κάνεις Clean install και βλέπεις πως πάει...αν πάνε όλα καλά τότε ήταν θέμα εγκατάστασης ..αν όχι ... γιατί αναφέρεις και κάτι με τις μνήμες μου μυρίζεται "ζημιά"...μάλλον όταν έβαλες τον SSD εγινε κάποια ψιλοστραβή (στατικός) ή αν είσαι τυχερός είναι κάποιο θέμα καλωδίου οπότε στο πιο πάνω σενάριο άλλαξε τα πάντα αν όχι με καινούργια αλλά απλώς χρησιμοποιησε άλλα.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα τις δοκιμες.

1. Clear CMOS με jumper. Δεν άνοιξε. Είχε την ίδια συμπεριφορά.

2. Έβγαλα πάλι την ίδια ραμ και άνοιξε απευθείας στο bios. Έκανα exit αλλάζοντας μόνο το boot sequence και το pc κόλλησε στο exit.

Έκανα reset και άνοιξε κανονικά. 

Στη συνέχεια έκλεισα το pc, έβαλα ξανά την RAM στη θέση της και ο υπολογιστής λειτουργει ξανά κανονικά. Τώρα σκοπεύω να τον αφήσω ανοιχτό για τις επόμενες ώρες και να μην πειραματιστω αλλο προς το παρόν γιατί τον χρειάζομαι ανοιχτό.

Αναρωτιέμαι .. σε μέρη όπως το psu και η RAM υπάρχει η πιθανότητα τη μια να δουλεύουν και την άλλη όχι; Ή είναι εξαρτήματα που είτε δουλεύουν είτε όχι; Γιατί εγώ εχω αυτή την εντύπωση... Πως αν έφταιγε κάτι από αυτά τα δύο ο υπολογιστής δε θα άνοιγε ποτέ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχεις κανα εφφετζιδικο πληκτρολόγιο(ή καποιο άλλο περιφερειακό...όταν κάνουμε ελέγχους το απογυμνώνουμε εντελώς)...για να αποκλείουμε πιθανότητες....βρες το πιο απλό πληκτρολόγιο USB...η ακόμα καλύτερα PS/2 και δοκίμασε ξανά.

Λογικά θα πρέπει να κάνεις Clear CMOS και να μπεις κανονικά τουλάχιστον στο BIOS χωρίς παρατράγουδα...είτε με την μία RAM είτε με την άλλη.

 Όσο για το σενάριο "μία δουλεύει...μία όχι" μυρίζει πυκνωτής...τσεκάρισε λίγο οπτικά την μητρική...ειδάλλως χρειάζεσαι 1 άλλο τροφοδοτικό για έλεγχο.

Κοιτάζω για το Clicking...αυτό ΑΝ δεν είναι δίσκος μπορεί να είναι ηχεία ή τροφοδοτικό...μπορεί κάποιο καλωδιάκι να βρίσκει στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Όπως είπαμε στα προβλήματα τα ξηλώνεις όλα...μόνο κουτί,μητρική+επεξεργαστης,τροφοδοτικό, 1 μνήμη,1 δίσκος (SDD/HDD) και ΑΠΛΟ πληκτρολόγιο/ποντίκι...τίποτα άλλο.(ούτε έξτρα φανάκια,Hubakia,controllers...τίποτα).ξήλωσε και την κάρτα γραφικών καλού - κακου.....όλα με "αγάπη" προσεκτικά και με "ηρεμία"........ και φρόντιζε να ακουμπας περιοδικά κάτι μεταλλικό να μην έχεις στατικό

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μήπως έχεις κανα εφφετζιδικο πληκτρολόγιο(ή καποιο άλλο περιφερειακό...όταν κάνουμε ελέγχους το απογυμνώνουμε εντελώς)...για να αποκλείουμε πιθανότητες....βρες το πιο απλό πληκτρολόγιο USB...η ακόμα καλύτερα PS/2 και δοκίμασε ξανά.

Λογικά θα πρέπει να κάνεις Clear CMOS και να μπεις κανονικά τουλάχιστον στο BIOS χωρίς παρατράγουδα...είτε με την μία RAM είτε με την άλλη.

 Όσο για το σενάριο "μία δουλεύει...μία όχι" μυρίζει πυκνωτής...τσεκάρισε λίγο οπτικά την μητρική...ειδάλλως χρειάζεσαι 1 άλλο τροφοδοτικό για έλεγχο.

Κοιτάζω για το Clicking...αυτό ΑΝ δεν είναι δίσκος μπορεί να είναι ηχεία ή τροφοδοτικό...μπορεί κάποιο καλωδιάκι να βρίσκει στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Όπως είπαμε στα προβλήματα τα ξηλώνεις όλα...μόνο κουτί,μητρική+επεξεργαστης,τροφοδοτικό, 1 μνήμη,1 δίσκος (SDD/HDD) και ΑΠΛΟ πληκτρολόγιο/ποντίκι...τίποτα άλλο.(ούτε έξτρα φανάκια,Hubakia,controllers...τίποτα).ξήλωσε και την κάρτα γραφικών καλού - κακου.....όλα με "αγάπη" προσεκτικά και με "ηρεμία"........ και φρόντιζε να ακουμπας περιοδικά κάτι μεταλλικό να μην έχεις στατικό

Καλώδιο να βρίσκει σε φαν δεν είναι γιατί όταν λειτουργεί κανονικά ο υπολογιστής δεν ακούγεται τπτ. Πληκτρολόγιο και ποντίκι έχω ένα της Microsoft (χωρις λαμπακια και μλκιες) το οποίο είναι τελείως απλό, αλλά ασύρματο. Γενικά δεν έχω να βγάλω και πολλά από το pc. Έχω πάνω 3 σκληρούς, 2 RAM και την VGA και μερικά τελείως απλά φανς... Ούτε DVD-Rom δεν έχω. Δοκίμασα να βγάλω τους δύο σκληρούς και δεν έπαιξε. Μόνο όταν βγάζω τη μια RAM ξεκινάει ο υπολογιστής. Έτσι όπως τα περιγράφω πάντως με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω σκέφτομαι πως η motherboard πάει ολοταχώς για τα θυμαράκια....... :(

Μόλις βρω ευκαιρία θα προσπαθήσω να βγάλω ότι βγαίνει για να δω εκ νέου πάντως.

Επεξ/σία από varg88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, varg88 είπε

Μόλις βρω ευκαιρία θα προσπαθήσω να βγάλω ότι βγαίνει για να δω εκ νέου πάντως.

Εχεις αλλαξει θεση στις ραμ;
Ακουγεται κοινο,αλλα μπορει να το ξεχασες.
Αν το εχεις ηδη γραψει συγχωρα με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Εχεις αλλαξει θεση στις ραμ;
Ακουγεται κοινο,αλλα μπορει να το ξεχασες.
Αν το εχεις ηδη γραψει συγχωρα με.

Όχι, σε όλες μου τις δοκιμές τις είχα στις ίδιες θέσεις. Και τώρα που γράφω σε αυτές είναι. Παίζει ρόλο το να τις βάλω "δίπλα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, varg88 είπε

Όχι, σε όλες μου τις δοκιμές τις είχα στις ίδιες θέσεις. Και τώρα που γράφω σε αυτές είναι. Παίζει ρόλο το να τις βάλω "δίπλα";

Μπορει να παιξει.
Κανε δοκιμες,εμενα μου εχει τυχει υπολογιστης να θελει συγκεκριμενη θεση για καθεμια απο τις 4 ραμ,εφαγα μιση ωρα να βρω το συνδυασμο.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...