Προς το περιεχόμενο

Παρακαλώ βοήθεια!!! ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!... δεν ξέρω από που να το "πιάσω".


varg88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, varg88 είπε

Καλώς.. θα κάνω δοκιμή και αν παίξει θα επανέλθω! Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Σιγουρα κατι δεν παει καλα αν σου κανει τετοια κολπα,αλλα ειναι κατι ευκολο και αξιζει να το δοκιμασεις.

Αν δε δουλεψει,απλα τα βγαζεις ολα μα ολα απο πανω,αφηνεις μια μνημη και  ενα δισκο και δοκιμαζεις.

Αν δε δουλεψει αλλαζεις μνημες μια μια και μετα  δισκο και παει καπως ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν έχω κάνει 3-4 επανεκκινήσεις (φυσικά αφήνοντάς τον ενδιάμεσα μερικά λεπτά κλειστό) και όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι. Να βοήθησε το καθάρισμα της CMOS? ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!
Δεν τον πειράζω άλλο μέχρι να μου ξανακάνει κόλπα. Τις RAM θα τις αλλάξω όταν μου ξαναπαρουσιάσει κάτι. Εφόσον τώρα ΔΕΙΧΝΕΙ να δουλεύει καλά θα το αφήσω ως έχει και απλά θα κάνω συχνά backup.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, varg88 είπε

Προς το παρόν έχω κάνει 3-4 επανεκκινήσεις (φυσικά αφήνοντάς τον ενδιάμεσα μερικά λεπτά κλειστό) και όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι. Να βοήθησε το καθάρισμα της CMOS? ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Σίγουρα το clear cmos βοήθησε και μπράβο σε όσους σου το πρότειναν. Μπορεί να ήταν και τελείως τυχαίο, αλλά μπορεί το μπλοκάρισμα που λύθηκε με το clear cmos να ωφειλώταν αλλού και να σου επανέλθει. Είτε αν ωφείλεται σε θέμα σχετιζόμενο με το XMP, όταν το ενεργοποιήσεις, είτε σε σχέση με πιθανό soft ή hard sector σε κάποιον από τους δίσκους, όταν μπει κάποιο πρόγραμμα ή η εικονική σου μνήμη, hyberfill.sys κλπ στο προβληματικό sector.

Από τη στιγμή που ο ήχος για τον οποίο κάνεις λόγο ότι άκουγες στην αρχική σου ανάρτηση, θεωρώ ότι ήταν σίγουρα από το τροφοδοτικό που επανεκκινούσε μετά από εντολή της μητρικής που έψαχνε καλές ρυθμίσεις για να μπει, πιθανότερο από τα δύο το πρώτο. Μπορεί και κάτι άλλο όμως. Εν αγνοία σου να είχες αλλάξει ρύθμιση που το δυσκόλευε στο bios και να μην το ξανασυνατήσεις το θέμα αυτό. Το πιθονότερο όμως από όλα, είναι ότι μπλόκαρε από το παρακάτω και τις πολλές επανεκινήσεις:

20 ώρες πριν, varg88 είπε

Τα προβλήματα του boot που αντιμετώπιζα ξέρω πολύ καλά πως ήταν δικής μου ευθύνης.

  Ειδκά οι επανεκινήσεις πριν την ολοκλήρωση του post, βοηθάνε τις παλιότερες τουλάχιστον μητρικές να μπλοκάρουν και να θέλουν cmos.

20 ώρες πριν, varg88 είπε

Επίσης ένα άλλο θέμα που αντιμετωπίζω (δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τα παραπάνω) είναι πως ο υπολογιστής δεν μπαίνει σε screen saver ή να κλείσει η οθόνη μετά από λίγα λεπτά

  Νομίζω ότι είναι θέμα driver κάρτας γραφικών αυτό. Από κει θα ξεκίναγα. Αν δεν είναι αυτό, είναι θέμα άλλου driver, μητρικής ίσως, όπως είναι σίγουρα το παρακάτω:

20 ώρες πριν, varg88 είπε

Στην περίπτωση του hibernation δε, στην επαναφορά δεν ξανανοίγει η οθόνη και πρέπει να κάνω restart για να ξαναδουλέψει.

  Τα δύο σε συνδυασμό με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι αναθέτεις στον Bill Gates και τους υπαλλήλους του να επιλέγουν τα προγράμματα οδήγησης του υπολογιστή σου, κάτι που δημιουργεί θέματα αρκετά συχνά. Θα σου συνιστούσα να εγκαταστήσεις τον τελευταίο driver από το site της Gigabyte για τη μητρική σου και το λειτουργικό που χρησιμοποιείς. Αν δε λυθεί και το πρόβλημα του screensaver απεγκατάσταση με DDU μέσω ασφαλούς λειτουργίας του driver της 1060 και εγκατάσταση άλλου από εδώ. Επιλέγεις Type: Geforce, Series: Geforce 10 series, Product: 1060, O.S.: σωστά το λειτουργικό σου και κάτω δεξιά recommended/certified. Πατάς search κατεβάζεις όποιον από όλους θες και εγκαθιστάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

  Τα δύο σε συνδυασμό με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι αναθέτεις στον Bill Gates και τους υπαλλήλους του να επιλέγουν τα προγράμματα οδήγησης του υπολογιστή σου, κάτι που δημιουργεί θέματα αρκετά συχνά. Θα σου συνιστούσα να εγκαταστήσεις τον τελευταίο driver από το site της Gigabyte για τη μητρική σου και το λειτουργικό που χρησιμοποιείς. Αν δε λυθεί και το πρόβλημα του screensaver απεγκατάσταση με DDU μέσω ασφαλούς λειτουργίας του driver της 1060 και εγκατάσταση άλλου από εδώ. Επιλέγεις Type: Geforce, Series: Geforce 10 series, Product: 1060, O.S.: σωστά το λειτουργικό σου και κάτω δεξιά recommended/certified. Πατάς search κατεβάζεις όποιον από όλους θες και εγκαθιστάς.

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις ενδελεχώς όλα μου τα μηνύματα!

Έχω αναβαθμίσει μέσα από τα site των εκάστοτε εταιριών (motherboard και vga) τους drivers τους και το πρόβλημα συνεχίζει. Θα δοκιμάσω τώρα τη λύση που μου προτείνεις και βλέπουμε....

Ακολούθησα τα βήματα για την εκ νέου εγκατάσταση drivers της VGA και δεν άλλαξε κάτι προς το καλό. Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι πως δεν μου αναγνωρίζει την ανάλυση της οθόνης (dvi σύνδεση) και πρέπει να περάσω χειροκίνητα το 1920x1080. Αυτό το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα μιας και μια φορά χρειάζεται να το κάνω. Απλά το αναφέρω ως σύμπτωμα... μπας και βοηθάει στο να λυθεί το θέμα της "απενεργοποίησης της οθόνης" ή του hibernation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 12:54 ΠΜ, varg88 είπε

Γεια σας!
Δε θέλω να γίνω κουραστικός αλλά πρέπει να κάνω έναν πρόλογο προκειμένου να περιγράψω όλα όσα αντιμετώπισα μέχρι να φτάσω στο αποψινό.

Έχω ένα παλιό pc με
mobo: Gigabyte z97p-d3
cpu: i5-4690
Ram: 16Gb
GPU: Nvidia Geforce GTX 1060 3gb

Την δουλειά μου, μου την κάνει και με το παραπάνω αλλά σε κάποια στιγμή που σερνόταν στην εκκίνηση είπα να βάλω ssd. Στο format κράτησα τον παλιό σκληρό πάνω χωρίς να του κάνω φορματ και εκεί κάπου έμπλεξε με τα UEFI.. boot κτλ και πάντοτε σε cold boot είχα 1-2 fail boots μέχρι να μπει κανονικά στα windows.

Προχθές αποφάσισα να λύσω το πρόβλημα αυτό και τα έκανα σκατά με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καν γιατί πείραξα τα UEFI settings χωρίς να ξέρω και πολλά και έφτασα να κάνω όλους τους σκληρούς φορμάτ. Για 2 μέρες δούλεψε ξανά όπως περίμενα να δουλεύει.
Μέχρι που απόψε έκλεισα το pc (από το power button) το οποίο το έχω ορίσει να κάνει shut down και έμεινε το "led λειτουργίας" ανοιχτό. Έκλεισα το pc κρατώντας πατημένο το power button και αποφάσισα να το ξανανοίξω για να δω μην κάνει τίποτα κουλό εκ νέου! ΚΑΙ για κακή μου τύχη... δεν άνοιγε. Δουλεύουν όλα τα φανς, ανάβουν φωτάκια αλλά δε μου εμφανίζει ούτε το logo της mobo, παρά μόνο κάνει ένα σιγανό περιοδικό click (περίπου κάθε 3 δευτερόλεπτα) που δεν μπόρεσα να προσδιορίσω από που έρχεται.
Αποφάσισα να βγάλω τη μια από τις 2 8άρες RAM και ο υπολογιστής άνοιξε αλλά μου έλεγε πως δεν βρίσκει boot device. (πάμε πάλι λέω τα προχθεσινα...)
Τελικά έβαλα και τη 2η RAM ξανά και ο υπολογιστής άνοιξε κανονικά.

Τα προβλήματα του boot που αντιμετώπιζα ξέρω πολύ καλά πως ήταν δικής μου ευθύνης. Αλλά με το αποψινό φοβάμαι μήπως μου δίνει σημάδια πως θα "πεθάνει" στα κοντά... ή μήπως φταίει απλά το ότι δεν έκλεισε σωστά;;;

Επίσης ένα άλλο θέμα που αντιμετωπίζω (δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τα παραπάνω) είναι πως ο υπολογιστής δεν μπαίνει σε screen saver ή να κλείσει η οθόνη μετά από λίγα λεπτά. Στην περίπτωση του hibernation δε, στην επαναφορά δεν ξανανοίγει η οθόνη και πρέπει να κάνω restart για να ξαναδουλέψει.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Μην φοβάσε να κάνεις βλακεία στο bios,πρέπει να βγάλεις τον υπολογιστή απο την πρίζα ,να πατήσεις το power button για λίγα δεύτερα ,μετά να βγάλεις την μπαταρία απο την μητρική για κανένα πεντάλεπτο και μετά να την βάλεις πάλι στην μητρική για να κάνει reset το bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα σε recover απο Hibernation/sleep mode πολλές φορές είναι απο τελειωμένους πυκνωτές στο +5VSB του τροφοδοτικού. Αν έχεις κανά μοντέλο 10ετιας είναι πάρα πολύ πιθανό. Αν είναι και τίποτα ChongX Capxon Samxon κτλ είναι οι πρώτοι που φτύνουν λαδίλα.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

τελειωμένους πυκνωτές στο +5VSB του τροφοδοτικού

Αυτό βοηθά στη διάγνωση;

Στις 26/1/2022 στις 4:22 ΠΜ, varg88 είπε

Το τροφοδοτικό μου είναι της Thermaltake και ήταν ακριβής σειράς αλλά δε θυμάμαι τώρα τα watt και το μοντέλο. Σίγουρα πάντως >600. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2022 στις 2:51 ΜΜ, pcmasterrace123 είπε

Μην φοβάσε να κάνεις βλακεία στο bios,πρέπει να βγάλεις τον υπολογιστή απο την πρίζα ,να πατήσεις το power button για λίγα δεύτερα ,μετά να βγάλεις την μπαταρία απο την μητρική για κανένα πεντάλεπτο και μετά να την βάλεις πάλι στην μητρική για να κάνει reset το bios.

Δε χρειαζεται 5λεπτο,απλα τη βγαζεις και την ξαναβαζεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 10:38 ΜΜ, varg88 είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις ενδελεχώς όλα μου τα μηνύματα!

Σκοτώθηκα στο διάβασμα, μην το συζητάς.

Στις 26/1/2022 στις 10:38 ΜΜ, varg88 είπε

Έχω αναβαθμίσει μέσα από τα site των εκάστοτε εταιριών (motherboard και vga) τους drivers τους και το πρόβλημα συνεχίζει. Θα δοκιμάσω τώρα τη λύση που μου προτείνεις και βλέπουμε....

Ακολούθησα τα βήματα για την εκ νέου εγκατάσταση drivers της VGA και δεν άλλαξε κάτι προς το καλό. Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι πως δεν μου αναγνωρίζει την ανάλυση της οθόνης (dvi σύνδεση) και πρέπει να περάσω χειροκίνητα το 1920x1080. Αυτό το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα μιας και μια φορά χρειάζεται να το κάνω. Απλά το αναφέρω ως σύμπτωμα... μπας και βοηθάει στο να λυθεί το θέμα της "απενεργοποίησης της οθόνης" ή του hibernation.

  Για τα προγράμματα οδήγησης της μητρικής, όπως το έχεις κάνει αρκεί. Για κάρτα γραφικών θα επιμείνω σε απεγκατάσταση του παλιού προγrάμματος οδήγησης μέσω safe mode με το DDU (direct driver uninstaller). 9 στις 10 που χρησιμοποιούμε DDU είναι τσάμπα. Αλλά το DDU είναι για τα δύσκολα. Λες ότι έχεις δοκιμάσει αρκετούς driver nvidia και είναι πιθανόν η περίπτωσή σου να είναι από τις δύσκολες.

Βάζω αναλυτικές οδηγίες αν δεν το έχεις δοκιμάσει ακόμα, ή αν θες να ξαναπροσπαθήσεις, προσαρμοσμένες ακριβώς στο πρόβλημα και το υλικό σου:

Α.) Κατεβάζεις DDU από δω: https://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,1.html, τρέχεις το DDU v18.0.4.8.exe για αποσυμπιεστεί και να δημιουργήσει τους φακέλους στη θέση που επιθυμείς.

Β.) Win+R (run), πληκτρολογείς msconfig. Στην δεύτερη καρτέλα με τίτλο boot, επιλέγεις safe boot και μετά network. Apply, ok, exit without restart.

Γ.) Αφού αποθηκεύσεις τις άλλες εργασίες σου, κάνεις επανεκκίνηση. Κάτω δεξιά στην επιφάνεια εργασίaς θα πρέπει να λέει ασφαλής λειτουργία (safe mode). Win+R (run) , πληκτρολογείς msconfig ξανά. Στην δεύτερη καρτέλα με τίτλο boot, αποεπιλέγεις το safe boot. Apply, ok, exit without restart. Κατευθύνεσαι στη θέση που ξεσυμπίεσες το DDU και τρέχεις το Display Driver Uninstaller.exe. Updates are available...μπλα μπλα μπλα? -No.

Δ.) Μέσα στο DDU, πάνω αριστερά, πατάς options. Remove Phys-x τικ, Remove AMD audio bus τικ, (DHC) Remove the Intel ...μπλα μπλα μπλα... τικ. 3 τικ κάνεις εδώ και κάτω δεξιά πατάς close.

E.) Πάνω δεξιά, που λέει select device type -> GPU,

                   από κάτω επιλέγεις -> AMD , απέναντι αριστερά πατάς clean and do NOT restart.

       Όταν τελειώσει επιλέγεις -> INTEL , απέναντι αριστερά πατάς clean and do NOT restart.

     Όταν τελειώσει επιλέγεις -> NVIDIA , απέναντι αριστερά πατάς clean and restart.

ΣΤ.) Αν γνωρίζεις ότι σου χρειάζεται η ενσωματωμένη κάρτα της intel σε κάποια συγκεκριμμένη εφαρμογή σαν επιταχυντής (π.χ. video rendering ή άλλο) εγκαθιστάς το πρόγραμμα οδήγησης από το site της intel. Διαφορετικά, δεν το εγκαθιστάς.

Ζ.) Πας https://www.nvidia.com/Download/Find.aspx. Επιλέγεις Type: Geforce, Series: Geforce 10 series, Product: 1060, O.S.: σωστά το λειτουργικό σου και κάτω δεξιά recommended/certified. Πατάς search κατεβάζεις όποιον από όλους θες και εγκαθιστάς (Πάντα χωρίς GeForce Experience εγώ, αλλά κάντο όπως το ξέρεις). Κάνεις άλλη μία επανεκκίνηση, εγκαθιστάς το πρόγραμμα οδήγησhς της οθόνης σου (αν διαθέτει) από το site του κατασκευαστή της και ελέγχεις ποια από τα τρία προβλήματα λύθηκαν (screensaver, hibernation, εμφάνιση της επιλογής ρύθμισης της σωστής ανάλυσης κανονικά, όχι χειροκίνητα). Αν χρειάζεσαι Vulkan Runtime Libraries (για παιχνίδια ή/και 3D CAD) το ξαναεγκαθιστάς και αυτό.

Κατεβατό, αλλά πολύ πιο εύκολο από όσο δείχνει για κάποιον σαν και σένα που τα καταφέρνει με το software και τα windows. Θα ξέρεις να επιλύεις προβλήματα driver gpu και των φίλων σου μετά.

Αν υπάρχουν ακόμα προβλήματα, σβήνεις το κομπιούτερ, ανοίγεις το πλαϊνό καπάκι και βγάζεις μια φωτογραφία τον πίνακα με αριθμούς, watt, amper, volt που έχει το τροφοδοτικό σου πάνω του και την ανεβάζεις εδώ, αναφέροντας και το ποια προβλήματα λύθηκαν και ποια όχι.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2022 στις 2:24 ΠΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Σκοτώθηκα στο διάβασμα, μην το συζητάς.

  Για τα προγράμματα οδήγησης της μητρικής, όπως το έχεις κάνει αρκεί. Για κάρτα γραφικών θα επιμείνω σε απεγκατάσταση του παλιού προγrάμματος οδήγησης μέσω safe mode με το DDU (direct driver uninstaller). 9 στις 10 που χρησιμοποιούμε DDU είναι τσάμπα. Αλλά το DDU είναι για τα δύσκολα. Λες ότι έχεις δοκιμάσει αρκετούς driver nvidia και είναι πιθανόν η περίπτωσή σου να είναι από τις δύσκολες.

Βάζω αναλυτικές οδηγίες αν δεν το έχεις δοκιμάσει ακόμα, ή αν θες να ξαναπροσπαθήσεις, προσαρμοσμένες ακριβώς στο πρόβλημα και το υλικό σου:

Α.) Κατεβάζεις DDU από δω: https://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,1.html, τρέχεις το DDU v18.0.4.8.exe για αποσυμπιεστεί και να δημιουργήσει τους φακέλους στη θέση που επιθυμείς.

Β.) Win+R (run), πληκτρολογείς msconfig. Στην δεύτερη καρτέλα με τίτλο boot, επιλέγεις safe boot και μετά network. Apply, ok, exit without restart.

Γ.) Αφού αποθηκεύσεις τις άλλες εργασίες σου, κάνεις επανεκκίνηση. Κάτω δεξιά στην επιφάνεια εργασίaς θα πρέπει να λέει ασφαλής λειτουργία (safe mode). Win+R (run) , πληκτρολογείς msconfig ξανά. Στην δεύτερη καρτέλα με τίτλο boot, αποεπιλέγεις το safe boot. Apply, ok, exit without restart. Κατευθύνεσαι στη θέση που ξεσυμπίεσες το DDU και τρέχεις το Display Driver Uninstaller.exe. Updates are available...μπλα μπλα μπλα? -No.

Δ.) Μέσα στο DDU, πάνω αριστερά, πατάς options. Remove Phys-x τικ, Remove AMD audio bus τικ, (DHC) Remove the Intel ...μπλα μπλα μπλα... τικ. 3 τικ κάνεις εδώ και κάτω δεξιά πατάς close.

E.) Πάνω δεξιά, που λέει select device type -> GPU,

                   από κάτω επιλέγεις -> AMD , απέναντι αριστερά πατάς clean and do NOT restart.

       Όταν τελειώσει επιλέγεις -> INTEL , απέναντι αριστερά πατάς clean and do NOT restart.

     Όταν τελειώσει επιλέγεις -> NVIDIA , απέναντι αριστερά πατάς clean and restart.

ΣΤ.) Αν γνωρίζεις ότι σου χρειάζεται η ενσωματωμένη κάρτα της intel σε κάποια συγκεκριμμένη εφαρμογή σαν επιταχυντής (π.χ. video rendering ή άλλο) εγκαθιστάς το πρόγραμμα οδήγησης από το site της intel. Διαφορετικά, δεν το εγκαθιστάς.

Ζ.) Πας https://www.nvidia.com/Download/Find.aspx. Επιλέγεις Type: Geforce, Series: Geforce 10 series, Product: 1060, O.S.: σωστά το λειτουργικό σου και κάτω δεξιά recommended/certified. Πατάς search κατεβάζεις όποιον από όλους θες και εγκαθιστάς (Πάντα χωρίς GeForce Experience εγώ, αλλά κάντο όπως το ξέρεις). Κάνεις άλλη μία επανεκκίνηση, εγκαθιστάς το πρόγραμμα οδήγησhς της οθόνης σου (αν διαθέτει) από το site του κατασκευαστή της και ελέγχεις ποια από τα τρία προβλήματα λύθηκαν (screensaver, hibernation, εμφάνιση της επιλογής ρύθμισης της σωστής ανάλυσης κανονικά, όχι χειροκίνητα). Αν χρειάζεσαι Vulkan Runtime Libraries (για παιχνίδια ή/και 3D CAD) το ξαναεγκαθιστάς και αυτό.

Κατεβατό, αλλά πολύ πιο εύκολο από όσο δείχνει για κάποιον σαν και σένα που τα καταφέρνει με το software και τα windows. Θα ξέρεις να επιλύεις προβλήματα driver gpu και των φίλων σου μετά.

Αν υπάρχουν ακόμα προβλήματα, σβήνεις το κομπιούτερ, ανοίγεις το πλαϊνό καπάκι και βγάζεις μια φωτογραφία τον πίνακα με αριθμούς, watt, amper, volt που έχει το τροφοδοτικό σου πάνω του και την ανεβάζεις εδώ, αναφέροντας και το ποια προβλήματα λύθηκαν και ποια όχι.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές οδηγίες. Σε δεύτερο χρόνο θα το εφαρμόσω κατά γράμμα! Η αλήθεια είναι πως δεν μπήκα στη διαδικασία να εγκαταστήσω τους drivers από SafeMode όπως προτείνεις. Απλά έτρεξα το DDU κτλ κτλ. Θα το ξανακάνω με την πρώτη ευκαιρία όμως. Αυτές οι μέρες μου είναι γεμάτες και δεν με παίρνει να κάνω δοκιμές.
Και πάλι ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το πρόβλημα επανήλθε αλλά νομίζω πως τώρα μπορώ να το περιγράψω πιο συγκεκριμενα. 

Ενώ το pc δούλευε κανονικά εδώ και τόσες μέρες ξαφνικά σήμερα αποφάσισε πάλι να μην ανοίξει. 

Βήμα 1ο. Reset CMOS. Δεν ανοίγει και πάλι.

Βήμα 2ο. Βγάζω το ένα από τα δύο στικ της RAM (16gb σύνολο). Το pc ανοίγει κανονικά.

Βήμα 3ο. Κλείνω το pc και προσπαθώ να ανοίξω μόνο με τα 8gb ram. Δεν ανοίγει.

Βήμα 4ο. Ξαναβάζω και τα 2 στικ. Το pc ανοιγει. 

Βήμα 5ο. Κλείνω και προσπαθω να ανοίξω ξανά το pc. Τζιφός! Δεν ανοίγει. 

Βήμα 6ο. Αλλάζω και τις δύο ραμ θέση (από τις μαύρες τις βάζω στις γκρι). Το pc κάνει διαρκώς boot. Βγάζει μόνο το logo της motherboard και πριν μπει στα windows ξανακάνει boot.

 

 

Καταλήγω στο επιτυχημένο boot έχω μόνο όταν κάνω κάποια αλλαγή στις Ram. 

 

Να προσθέσω πως έχω κάνει update στο bios. 

Καμία ιδέα;;;;;

----------------------+++---

Edit:

Έκανα μια αλλαγή στο enhancement settings από το normal στο ench... Stability και φαίνεται να κάνει κανονικά boot τώρα χωρις να πρεπει να παιζω με τις ram. 

Οι Ram είναι οι Corsair Vengeance 2*8Gb 1600mhz

16438413586986225448825967567180.jpg

Επεξ/σία από varg88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...