Προς το περιεχόμενο

ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


RGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Aκριβώς...

Δεν είμαι fan του μεταχειρισμένου, σε κάρτα γραφικών όμως δε θα πήγαινα σε 2nd hand 100% εκτός αν ήταν από πολύ δικό μου άτομο που γνωρίζω και εμπιστεύομαι

Οταν ο αλλος Νικολα μιλαει για την 1080 οτι δεν εχει εικονα και την εχει βαλει ηδη αγγελια και λεει οτι ειναι και λειτουργικη , λογικο ειναι να μη παιρνουν αρκετοι , πανω-κατω αυτοι που γνωριζουν κανα δυο πραγματα ξερουν και τι καρτα θα παρουν

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Μη το λες σε μενα.Πες το σε οσους γραφουν πως αυτες του mining ειναι ετοιμες να πεθανουν.

απλα εκανα παραθεση σάυτο που ειπες φιλε , δεν το λεω σ'εσενα το ειπα για να το καταλαβουν ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κάνεις δεν μπορεί να πει πόση ζωή έχει μια gpu, ακόμα και να περάσει όλα τα τεστ μπορεί σε 6 μήνες να τα παίξει, το παίρνεις το ρισκο ? και δεν μιλάμε για 50ε αλλα αρκετές 100δες

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aris_ είπε

Κάνεις δεν μπορεί να πει πόση ζωή έχει μια gpu, ακόμα και να περάσει όλα τα τεστ μπορεί σε 6 μήνες να τα παίξει, το παίρνεις το ρισκο ? και δεν μιλάμε για 50ε αλλα αρκετές 100δες

 

Αν δε παρεις καποια ρισκα ορισμενες φορες Αρη δεν προκειται να κανεις τιποτα παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αν δε παρεις καποια ρισκα ορισμενες φορες Αρη δεν προκειται να κανεις τιποτα παραπανω

για όποιον δεν θέλει μεταχειρισμένη κάρτα υπάρχει πάντα λύση με την αγορά καινούργιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ICE-T είπε

για όποιον δεν θέλει μεταχειρισμένη κάρτα υπάρχει πάντα λύση με την αγορά καινούργιας .

Αναλογως το ατομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αναλογως το ατομο

όποιος έχει αμφιβολίες αγοράζει καινούργια επ αόριστον άψογη λειτουργικότητα δεν δίνουν ούτε σε καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Εν τω μεταξυ, δεν ειναι οτι εχει αποδειχθει πως οι καρτες που σκαβουν ειναι ξερω γω ,3 φορες πιο πιθανο να πεθανουν,αλλα whatever...

Είναι λίγο δύσκολο να πει κανείς κάτι τέτοιο γιατι δεν είναι όλα τα συστήματα υπο τις ίδιες συνθήκες και δεν μπορείς να ξέρεις πως έγινε χρήση εκτός αν την κανεις ο ίδιος. Πχ φαντάζομαι αν έχεις επαρκές cooling στο rig ή/και κάνεις undervolt/χαμηλώνεις το power target,  κάρτα μπορεί να έχει δουλέψει 24/7 για 2-3 χρόνια και να είναι σε αποδεκτή κατάσταση ή τελος πάντων σε συγκρίσιμη με κάποια καρτα που χρησιμοποιήθηκε για gaming. Σε διαφορετικές συνθήκες χωρις σωστό cooling και σε 100% load για τόσο καιρό mining (και ένας θεος ξέρει πόσο φτανουν καποιά components της τροφοδοσίας) με το που μπει για gaming και αρχίσει απο χαμηλές θερμοκρασίες να βαράει ψηλες (thermal cycling) δεν νομίζω να το αντέξει για πολύ.
Βασικα αυτά που λέει ο κύριος από τους GN μου ακούγονται αρκετά λογικα.

Προσωπικά αν γίνει σωστά ο έλεγχος και δεν πάρεις στα τυφλά μια κάρτα δεν θα με πείραζε πιο πολυ αν ήταν η χρήση της mining ή gaming γιατί το ρίσκο που παίρνεις είναι το ίδιο. Απλά πρέπει κανεις να είναι διατεθημένος να τσεκάρει αναλυτικά το pcb για σημεία που υπάρχει αποχρωματισμός, κάνει benchmarks τσεκάροντας χρονισμούς, θερμοκρασίες κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triplex1 είπε

Αν δε παρεις καποια ρισκα ορισμενες φορες Αρη δεν προκειται να κανεις τιποτα παραπανω

και γω μαζί σου είμαι το εχω κανει άντεξε 2.5 χρονια για τα 300ε που εδωσα είναι ΄λεπτή γραμμή του τζόγου με το ρίσκο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris_ είπε

και γω μαζί σου είμαι το εχω κανει άντεξε 2.5 χρονια για τα 300ε που εδωσα είναι ΄λεπτή γραμμή του τζόγου με το ρίσκο 🤣

Ειδικα οπως την εχουν καταντησει την κατασταση με τις καρτες κανεις μια καλη ερευνα και παιρνεις , οπως λες για 2,5 χρονια μια χαρα ειναι αν πεις οτι χρησιμοποιηθηκε και σε καθημερινη χρηση , games κτλ , τα'βγαλε τα λεφτα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, RGeorge είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

Θα ήθελα την άποψη σας κατα πόσο συμφέρει να αγοράσουμε τώρα μια μεταχειρισμένη κάρτα τυπου 1080 δηλαδη 5ετιας+  .

Μηπως ειναι καλυτερο να πηγαιναμε σε σειρα 20 ; 

Τι προτείνετε ;

Δεν μας λες και τι επεξεργαστή έχεις, για να μην γράφουμε αρλούμπες.

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι έχω διαβάσει αυτό που φθείρει τους επεξεργαστές και τις κάρτες γραφικών είναι τα σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία καθώς και η θερμοκρασία στην οποία δουλεύουν και οχι το πόσο δουλεύουν.

 

Τώρα να αγοράσεις μια κάρτα 5 ετιας δεν συμφέρει με τις σημερινές τιμές. Το καλοκαίρι σκέψου βγαίνει η σειρά 4000. Είσαι 3 γενιές πίσω.

 

Καλύτερα πάρε ενα δυνατό επεξεργαστή με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και κάνε υπομονή. Πχ 5600g, 5700g

 

Αν και εγώ θα περίμενα λίγο ακόμη γιατί βγαίνει πολύ σύντομα am5 socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές οδηγίες για την αγορά μεταχειρισμένης

Επίσης, υπομονή μέχρι το καλοκαίρι. Βγαίνουν νέες σειρές, βγάζει η Intel, αλλάζει σε proof of stake το Eth. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, csontheline είπε

αλλάζει σε proof of stake το Eth. 

Αλλαζει εδω και χρονια

https://www.binance.com/en/news/top/6693821

However, due to continuous delays since the beginning of the project, rumors started to circulate in the Chinese social media that ETH 2.0 upgrade might get delayed by another year.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, RGeorge είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Θα ήθελα την άποψη σας κατα πόσο συμφέρει να αγοράσουμε τώρα μια μεταχειρισμένη κάρτα τυπου 1080 δηλαδη 5ετιας+  .

Μηπως ειναι καλυτερο να πηγαιναμε σε σειρα 20 ; 

Τι προτείνετε ;

500 ευρω παιρνεις κονσολα νεα, 2,3 ετη εγγυηση.

για 1080 ποσα θα δωσεις? 350? αν ειναι σε καλη κατασταση ενας μαινερ μπορει να δωσει 500 ευρω για την καρτα,γιατι θα κερδισει

1 ώρα πριν, csontheline είπε

Μερικές οδηγίες για την αγορά μεταχειρισμένης

Επίσης, υπομονή μέχρι το καλοκαίρι. Βγαίνουν νέες σειρές, βγάζει η Intel, αλλάζει σε proof of stake το Eth. 

οι ακριβες μπορει να γινουν ακριβοτερες μεχρι τοτε, ισως δεν αξιζει το ρισκο ή η αναμονη 6 μηνες κ να πληρωσεις κ 150 ευρω παραπανω τοτε..ολα ειναι πιθανα πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα, σαν κάρτα αξίζει. Έχω την 1080 ftw. Την πήρα πριν δύο χρόνια από eBay.uk (250€) και μου έχει βγει αστέρι. Σαν καινούργια ήταν. Μέχρι τώρα παίζω τα περισσότερα παιχνίδια σε 1080p και τερματισμενα όλα. Ποιο πρόσφατο που δοκίμασα το halo στον υπολογιστή. Αέρα πήγαινε η κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...