Προς το περιεχόμενο

ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


RGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αλλαζει εδω και χρονια

https://www.binance.com/en/news/top/6693821

However, due to continuous delays since the beginning of the project, rumors started to circulate in the Chinese social media that ETH 2.0 upgrade might get delayed by another year.

Θα ξαναβγάλουμε τα Gameboy! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, RGeorge είπε

1080 καλη μεταχειρισμενη ; Καινουργια 3060ti ή αναμονη μεχρι το καλοκαιρι για τις 40 ; 

Επειδη βλεπω και εγω τις 1080 να κυμαινονται καπου στα 450, το καλυτερο για μενα ειναι (ειδικα αν εισαι σε 1080p) αν δεν θες να μπεις σε ρισκα κτλπ να περιμενεις μερικες μερες και να παρεις την πιο φτηνη 3050 rtx.
Η καρτα σε επιδοσεις ειναι σχεδον σαν μια 1070 ( που σημαινει μονο 20-25% χειροτερη απο την 1080) με νεους drivers + dlss που οπου μπορεις να το ανοιγεις θα την ξεπερνας. Φανταζομαι και αυτη καπου στα 450 θα κοστιζει και οταν θελησεις να πας σε σειρα 40 θα μπορεσεις να την ξεφορτωθεις πιο ευκολα απο μια 1080 λογο της εγγυησης + νεοτερη τεχνολογια.

Επεξ/σία από CalaQuendiR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nickol-us είπε

Στη δική μου λογική, mining = αδιάλειπτη λειτουργία, κατά συνέπεια πολλές περισσότερες ώρες εργασίας, περισσότερη χρήση άρα και φθορά. Είναι σαν να παίρνεις αυτοκίνητο με πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα, ακόμη κι αν είναι προσεγμένο θα έχει σημαντικές φυσιολογικές φθορές...

Σεβομαι τη λογικη σου, αλλα προσωπικα πολυ πιο ευκολα θα αγοραζα καρτα απο miner με εμπειρια στο αντικειμενο παρα απο τον τσικιρικιντζη πιτσιρικα gamer που την εβαλε σε κουτι με φουλ γυαλι, πιθανοτατα θα εκανε και οβερκλοκ για μορ εφπιες με οδηγιες απο το ρεντιτ.

Η μια καρτα θα εχει δουλεψει σιγουρα undervolted και σε σωστες θερμοκρασιες, εστω και για τις δεκαπλασιες ωρες, ενω η αλλη μπορει να χτυπουσε και 100αρια θερμοκρασιας εστω και με λιγοτερες ωρες λειτουργιας.

Τα components μιας καρτας γραφικων εχουν διαρκεια ζωης, οπου και 24/7 να δουλευουν δυσκολα δεν ξεπερνουν τα 5 ισως και 10 χρονια. Αυτο φυσικα με ενα limit θερμοκρασιας, διοτι αν η καρτα δουλευει κοντα στα ορια θερμοκρασιας η διαρκειας ζωης αυτη, οχι απλα μειωνεται αλλα σε πολλες περιπτωσεις περισσοτερο απο το μισο, ισως και παραπανω.

Το μονο που ισως εχει προβλημα μια καρτα που κανει Mining ειναι οι ανεμιστηρες, οπου ειναι και μια πολυ πιο ευκολη επισκευη.

Φυσικα ολα αυτα σε λογικα πλαισια. Πχ. δεν θα αγοραζα μια RX580 που δουλευει 5 χρονια σε mining farm. Απο την αλλη βεβαια δεν θα αγοραζα και μια RX580 που δουλευει 5 χρονια σε ενα gaming PC... συνεπως, περισσοτερο εχουμε να κανουμε με την παλαιοτητα μιας καρτας, παρα με το σε τι συστημα ηταν πανω.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Σεβομαι τη λογικη σου

Και γω όλες τι απόψεις που ακούγονται, δεν γίνεται να έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια, ούτε όλα είναι αντικειμενικά 100%.

Φυσικά κάθε άποψη σεβαστή

3 λεπτά πριν, Crus είπε

πιο ευκολα θα αγοραζα καρτα απο miner με εμπειρια στο αντικειμενο παρα απο τον τσικιρικτιντζη πιτσιρικα gamer που την εβαλε σε κουτι με φουλ γυαλι, πιθανοτατα θα εκανε και οβερκλοκ για μορ εφπιες με οδηγιες απο το ρεντιτ.

Η μια καρτα θα εχει δουλεψει σιγουρα undervolted και σε σωστες θερμοκρασιες, εστω και για τις δεκαπλασιες ωρες,

βασικά αν διαβάσεις και τα υπόλοιπα μηνύματα θα δεις οτι σε αυτό συμφωνούμε. Επειδή η κάρτα είναι έτσι κι αλλιώς ρίσκο(δεν ξέρεις την χρήση που έχει γίνει από τον προκάτοχο), τώρα με το mining είναι 2πλό ρίσκο. Προφανώς τον επαγγελματία miner όπως λες μπορώ να στον εξισώσω με τον σωστό gamer, που έχει το σωστό κουτί, νορμάλ θερμοκρασίες κοκ... πως μπορείς να τον βρεις είναι το ζήτημα και πως θα εμπιστευτείς έναν άγνωστο; Γι' αυτό και εξηγώ οτι προσωπικά μόνο από γνωστό μου θα εμπιστευόμουν.

7 λεπτά πριν, Crus είπε

Τα components μιας καρτας γραφικων εχουν διαρκεια ζωης, οπου και 24/7 να δουλευουν δυσκολα δεν ξεπερνουν τα 5 ισως και 10 χρονια. Αυτο φυσικα με ενα limit θερμοκρασιας, διοτι αν η καρτα δουλευει κοντα στα ορια θερμοκρασιας η διαρκειας ζωης αυτη, οχι απλα μειωνεται αλλα σε πολλες περιπτωσεις περισσοτερο απο το μισο, ισως και παραπανω.

Υπάρχουν πολλά ηλεκτρονικά components που ο χρόνος ζωής του μετριέται σε ώρες λειτουργίας. Καταλαβαίνεις οτι αυτόματα είσαι χαμένος από τις πολλές ώρες λειτουργίας, σκέψου να πέσεις και σε ΜΗ επαγγελματία όπου είχε την κάρτα σε κακές θερμοκρασίες, εκτεθειμένη σε σκόνες κτλ.

 

Όπως είπα κάθε ένας από την οπτική του γωνία, βλέπει τα πράγματα διαφορετικά, τα ζυγίζει και πράττει αναλόγως των δικών του κριτηρίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο θα κρατήσει μια κάρτα γραφικών εξαρτάται και από την ποιότητα της και από την χρήση και από το σύστημα στο οποίο είναι εάν είναι προσεγμένο για θερμοκρασίες. Αυτή την στιγμή έχω λόγω της κρίσης στο σύστημα την sapphire hd 6970 dual fan που την είχα πάρει το 2010 ή 2011 κάπου στα 340€ στο τότε νέο σύστημα που είχα φτιάξει και το κουτί μόνο που είχα αγόρασει έκανε κάπου στα 230€ για να μην έχω θέμα θερμοκρασιών και το έχω μέχρι τώρα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε με 1080 μτχ με ενδοιασμούς για σειρά 20.

Συνεχίζουμε με 3060ti ή αναμονη μεχρι το καλοκαιρι για σειρά 40.

 

Και εγώ ανεβάζω τον πήχη λίγο ακόμα: γιατί όχι αναμονή για σειρά 50 ? 

Δικό σας συνάδελφοι... 

 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ στεναχωρο ολο αυτο που συμβαινει παντως...προσπαθω εδω και χρονια να ξεκινησω να φτιαξω ενα καλο πισι,αλλα αυτα τα χρηματα,αρνουμαι να τα διαθεσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, leros2004 said:

Ξεκίνησε με 1080 μτχ με ενδοιασμούς για σειρά 20.

Συνεχίζουμε με 3060ti ή αναμονη μεχρι το καλοκαιρι για σειρά 40.

 

Και εγώ ανεβάζω τον πήχη λίγο ακόμα: γιατί όχι αναμονή για σειρά 50 ? 

Δικό σας συνάδελφοι... 

 

 

Το δούλεμα που έχουμε φάει από τον Δεκέμβρη του 2020 και μετά, δεν έχει προηγούμενο

Η προστασία καταναλωτή διεθνώς, τι λέει;

Και δεν μιλάω γιά high end κάρτες. Γιά απλές κάρτες αντίστοιχες ενός budget pc μιλάω

Τα διαλύσαμε όλα στον αέρα ε;

Αλλά το δούλεμα...δούλεμα 

Μsrp και κουραφέξαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ξεκίνησε με 1080 μτχ με ενδοιασμούς για σειρά 20.

Συνεχίζουμε με 3060ti ή αναμονη μεχρι το καλοκαιρι για σειρά 40.

 

Και εγώ ανεβάζω τον πήχη λίγο ακόμα: γιατί όχι αναμονή για σειρά 50 ? 

Δικό σας συνάδελφοι... 

 

 

Να παω τωρα με την ωραια γειτονισα που μου καθεται, η να περιμενω μην πεσει κανενα μοντελο.Μαλλον θα τον παιζω καιρο.

Παρεπιπτοντας, αγοραζω μεταχειρισμενα   αρκετα χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα. Παντα τα αλλαζα για αναβαθμιση.Ισως ημουν τυχερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Παρεπιπτοντας, αγοραζω μεταχειρισμενα   αρκετα χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα. Παντα τα αλλαζα για αναβαθμιση.Ισως ημουν τυχερος.

Είσαι, εγω τα έχω δει όλα κάρτες που ήταν χαλασμένες αλλά μικρής αξίας, επισκευασμενες αλλά κράτησαν και καλές από ebay (Ελλάδα ακόμα άψογη συναλλαγή gpu δεν μου έχει κάτσει, κάτι λέει αυτο)

Όλα είναι ρισκο άλλο 400+ ευρώ όχι με τίποτα, δόσεις καρτούλα καινούργια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...