Προς το περιεχόμενο

Πανελληνιες μετα απο 23 χρονια


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα για να κλεψω ουτε καν δεν ειναι του χαρακτηρα μου...αυτο που λεω ειναι οτι μεγαλυτερη βαρυτητα θα εχει να αναβαθμισω το πτυχιο μου απο να δω udemy και να φτιαξω portofolio αφου ο υποψηφιος εργοδοτης θα με κοψει με το χαρτι του ιεκ

οσο αναφορα τα ιδιωτικα+εαπ ειναι αδυνατο απλα απο οικονομικης αποψεως..εχω πια οικογενεια και δεν περισευει τιποτα

οποτε ή πανεπιστημιο ή udemy που λεει ο @DrKo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτάς σε λάθος μέρος !
Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να δώσεις γενικές εξετάσεις, πρέπει να ρωτήσεις σε forums/ιστοσελίδες μαθητών, καθηγητών και φροντιστηρίων,
καθώς αυτοί είναι ενημερωμένοι λεπτομερώς για όλα και συζητούν για τα βιβλία, την ύλη, την κουλτούρα και τα θέματα των εξετάσεων.
Τι περιμένεις να σου πουν εδώ, οι περισσότεροι είναι πλέον αποκομμένοι από αυτή τη διαδικασία και δεν ξέρουν να σου πουν τίποτε ουσιαστικό, δεν το καταλαβαίνεις;
Μ' αρέσει που ζητάς και καθοδήγηση...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalan2007 είπε

καλα για να κλεψω ουτε καν δεν ειναι του χαρακτηρα μου...αυτο που λεω ειναι οτι μεγαλυτερη βαρυτητα θα εχει να αναβαθμισω το πτυχιο μου απο να δω udemy και να φτιαξω portofolio αφου ο υποψηφιος εργοδοτης θα με κοψει με το χαρτι του ιεκ

οσο αναφορα τα ιδιωτικα+εαπ ειναι αδυνατο απλα απο οικονομικης αποψεως..εχω πια οικογενεια και δεν περισευει τιποτα

οποτε ή πανεπιστημιο ή udemy που λεει ο @DrKo

οι σχολές πληροφορικής εχουν πολλά εργαστήρια, αρκετές εργασίες που δεν μπορείς να τις αγοράσεις ακόμα κι αν θες γιατι μετά εξεταζεσαι κιολας, πολυ διάβασμα, δυσκολα μαθηματικά και φυσική. οπότε να τελειωσεις στην ωρα σου με εργασία και οικογένεια ειναι σχεδον ανέφικτο. αρα το πτυχιο δε θα ειναι στα 46 αλλά στην καλύτερη στα 47-48.  καντο για σενα αφου το επιθυμεις, οχι ομως για την αγορά εργασίας. για να εργαστεις αφού εχεις την ειδικότητα του ΙΕΚ παρακολουθησε μαθηματα, κανε μονος σου καποια προτζεκτ και ανεβασε τα στο github. φτιαξε και προφιλ στο linkendin  οπου θα γραφεις οτι ωαχνεις εργασια σαν προγραμματιστης και θα εχεις το λινκ που οδηγεί στο github ωστε οι recruiters να βλέπουν με τι έχεις ασχοληθεί. αν θες πες μας σε τι κλάδο εργάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

καλα για να κλεψω ουτε καν δεν ειναι του χαρακτηρα μου...αυτο που λεω ειναι οτι μεγαλυτερη βαρυτητα θα εχει να αναβαθμισω το πτυχιο μου απο να δω udemy και να φτιαξω portofolio αφου ο υποψηφιος εργοδοτης θα με κοψει με το χαρτι του ιεκ

οσο αναφορα τα ιδιωτικα+εαπ ειναι αδυνατο απλα απο οικονομικης αποψεως..εχω πια οικογενεια και δεν περισευει τιποτα

οποτε ή πανεπιστημιο ή udemy που λεει ο @DrKo

Καμιά σχέση online μαθήματα δεν έχουν με τις παραδόσεις κάποιου Πανεπιστημίου.  Έχεις μεγαλύτερο κίνητρο να κυνηγήσεις ένα σοβαρό πτυχίο παρά να κάθεσαι να παρακολουθείς μαθήματα online. Αλλιώς θα το είχανε γυρίσει όλοι στο online και δεν θα πηγαίναμε να σπουδάσουμε σε Σχολές...

Επεξ/σία από pi314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειπα εξαρχης οτι το κανω για μενα ηδη δεν ελπιζω στην αγορα εργασιας ποσο μαλλον στα  46+

κατα κυριο λογω περιπτερας δουλευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πρόβλημα μπορεί να είναι πως ξεσυνήθισες να γράφεις. Άλλο να γράφεις 5 λεπτά τα ψώνια σε χαρτί και άλλο να γράφεις 2 ώρες σε εξέταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, dalan2007 είπε

true...επρεπε να γραψω πριν λιγο καιρο και ηταν σαν συνταγη γιατρου τα γραμματα μου 😆

και τα δικά μου ετσι ειναι, κι εκανα πρωτο πτυχιο, μεταπτυχιακό, και τωρα δευτερο πτυχιο πληροφορική, και είχα γραψει και 19 στις πανελληνιες (πως τα εβγαζαν οι βαθμολογητες δεν ξέρω). το θετικό ειναι οτι δε θα χρειάζεται να γράφεις κατεβατα όπως στις θεωρητικές σχολές, οι εξετάσεις εχουν κυρίως ασκήσεις/κώδικα οπότε η διωρη εξέταση ειναι συνηθως μιαμιση ωρα σκέψη και μιση ή και λιγότερο γράψιμο. όπως και οι εργασίες που θα σας βάζουν πάλι δεν ειναι τεράστια κείμενα αλλά να γραψεις κωδικα στον υπολογιστή ή να κανεις καποια ασκηση με καποιο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dalan2007 είπε

Καλησπερα στο φορουμ ειχα δωσει πανελληνιες το μακρινο 1999(με δεσμες) και το πηρα αποφαση  στην τρυφερη ηλικια :P των 42 να δωσω του χρονου για ΑΕΙ πληροφορικης.οποιος μπορει να με κατευθυνει αν γινεται,τι μαθηματα ποια δινεις κτλ θα ημουν ευγνωμων

1) Έκθεση

2) Μαθηματικά

3) ΑΕΠΠ

4) ΑΟΘ

Αν το θέλεις όντως και στρωθείς στο διάβασμα δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. Τα μαθήματα αυτά βγαίνουν σε ένα χρόνο.

Οι μόνοι που δεν γράφουν σε αυτή την κατεύθυνση είναι οι τεμπέληδες.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις πανελλήνιες γενικού Λυκείου, το μόνο που θα σε ζορίσει πιστεύω είναι τα Μαθηματικά. Όχι γιατί είναι κάτι τρομακτικά δύσκολο, αλλά γιατί έχεις χάσει την επαφή με το αντικείμενο (το βλέπω και σε φοιτητές που χρωστάνε Μαθηματικά 1 για 3-4 χρόνια και μετά δε θυμούνται ούτε να παραγωγίζουν). Πάντως με αφοσίωση και διάθεση όλα γίνονται.

Έχε στο νου σου ότι διαφέρουν αρκετά και οι σχολές πληροφορικής μεταξύ τους. Πχ στο Ηράκλειο, η πληροφορική του ΕΛΜΕΠΑ (πρώην ΤΕΙ, έγινε ΑΕΙ επί ΣΥΡΙΖΑ) είναι πολύ πιο βατή σχολή από την αντίστοιχη του CSD, η οποία είναι εφιάλτης αν δουλεύεις ταυτόχρονα (projects, διάβασμα, εργαστήρια κλπ). Επειδή στην ηλικία σου έχεις σίγουρα κι άλλες υποχρεώσεις, ρώτα λίγο τους φοιτητές στη σχολή που στοχεύεις για να μη χάσεις το χρόνο σου σε μια σχολή που δε βγαίνει με τίποτα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα θα δώσεις για πληροφορική 42 χρονών; Το σκεπτικό σου είναι πιο λάθος πεθαίνεις. 

Βέβαια μου είναι αδιάφορο αφού δεν με αφορά. 

Απλά σαν διαπιστώση το αναφέρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalan2007 είπε

καλα για να κλεψω ουτε καν δεν ειναι του χαρακτηρα μου...αυτο που λεω ειναι οτι μεγαλυτερη βαρυτητα θα εχει να αναβαθμισω το πτυχιο μου απο να δω udemy και να φτιαξω portofolio αφου ο υποψηφιος εργοδοτης θα με κοψει με το χαρτι του ιεκ

οσο αναφορα τα ιδιωτικα+εαπ ειναι αδυνατο απλα απο οικονομικης αποψεως..εχω πια οικογενεια και δεν περισευει τιποτα

οποτε ή πανεπιστημιο ή udemy που λεει ο @DrKo

 

1 ώρα πριν, dalan2007 είπε

το ειπα εξαρχης οτι το κανω για μενα ηδη δεν ελπιζω στην αγορα εργασιας ποσο μαλλον στα  46+

κατα κυριο λογω περιπτερας δουλευω

Εάν έχεις το κουράγιο να περιμένεις 4+ χρόνια για μία σχολή, να γράψεις και πτυχιακή στο τέλος, τότε κάνε το. 

Ο εργοδότης δεν θα σε κόψει ή θα σε πάρει από το χαρτί. Χωρίς να έχεις πρότερη εμπειρία, είτε με χαρτί είτε χωρίς, βασίζεσαι στο να δείξεις ότι ξέρεις να κάνεις κάτι. Στα 46+, μόνο ένα portfolio θα σου δώσει θέση. Ένα χαρτί δεν θα σου δώσει κάτι. Είναι πολύ προτιμότερο να κάνεις online μαθήματα, να αποκτήσεις και 2-3 προσωπικά projects, και να πας με αυτά να χτυπήσεις πόρτες, παρά να περιμένεις 4+ χρόνια για να πας με εργασίες πανεπιστημίου να χτυπήσεις πόρτες. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dalan2007 είπε

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.το γεγονος οτι θα ειμαι 46+ ειναι δεδομενο οτι δυσκολευει την ευρεση εργασιας αλλα το εχω αποδεκτει.πιο πολυ  το κανω για μενα για μαθηση και ψυχολογικο..και αν προκυψει κατι ευχαριστω θα πω :P

Ότι κανείς παραπάνω ,καλό είναι όχι κακό .

Αν είναι το όνειρο σου ή το χόμπι ακόμα καλύτερα .

46 θα γίνουμε έτσι και αλλιώς (και εγώ 42)

Οπότε καλύτερα 46 με πτυχίο 😂

Παρά χωρίς !!!

Όρμα!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...