Προς το περιεχόμενο

Πανελληνιες μετα απο 23 χρονια


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ ειχα δωσει πανελληνιες το μακρινο 1999(με δεσμες) και το πηρα αποφαση  στην τρυφερη ηλικια :P των 42 να δωσω του χρονου για ΑΕΙ πληροφορικης.οποιος μπορει να με κατευθυνει αν γινεται,τι μαθηματα ποια δινεις κτλ θα ημουν ευγνωμων

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλυτερα να πας στο λυκειο απ οπου αποφοιτησες και να ρωτησεις τετοιες λεπτομερειες.

Νομιζω οτι τα μαθηματα που θα πρεπει να δωσεις ειναι 4: Νεα Ελληνικα, Μαθηματικα, Φυσικη και Πληροφορικη. Αλλά επειδη κι εγω εδωσα το 2007 πανελληνιες, δε γνωριζω ακριβως τι αλλαγες εχουν γινει απο τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dalan2007 είπε

Καλησπερα στο φορουμ ειχα δωσει πανελληνιες το μακρινο 1999(με δεσμες) και το πηρα αποφαση  στην τρυφερη ηλικια :P των 42 να δωσω του χρονου για ΑΕΙ πληροφορικης.οποιος μπορει να με κατευθυνει αν γινεται,τι μαθηματα ποια δινεις κτλ θα ημουν ευγνωμων

εχεις καποιο αλλο πτυχιο; αν ναι, ισως καλυτερη επιλογη να ηταν οι κατατακτηριες και οχι οι πανελληνιες, εφοσον εχεις στοχευσει συγκεκριμενη σχολη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω από δημόσιο ΙΕΚ του <<τεχνικοσ εφαρμογων πληροφορικησ (πολυμεσα / web designer – developer / video games)>> το πτυχίο αλλά δεν έχω την πιστοποίηση

Τι είναι οι κατατακτήριες δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσεις στη σχολή, θα κάνεις 4 χρόνια στην καλύτερη για να πάρεις πτυχίο, και θα βγεις στην αγορά εργασίας στα 46;

Γιατί να σε πάρει μία εταιρία στα 46 και να μην πάρει τον 25άρη, που και πιο εύκολα θα μάθει, και πιο εύκολα θα μπει στην ιεραρχία, και πιο πολύ ενέργεια θα έχει, και γενικά είναι πιο συμφέρουσα επένδυση;

Νομίζω είναι λάθος κίνηση να πας τώρα για σπουδές. Πάρε πρακτική εμπειρία, θα μετρήσει παραπάνω σε εσένα. Εάν σου λείπουν οι γνώσεις, κάνε μαθήματα online. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dalan2007 είπε

Καλημέρα έχω από δημόσιο ΙΕΚ του <<τεχνικοσ εφαρμογων πληροφορικησ (πολυμεσα / web designer – developer / video games)>> το πτυχίο αλλά δεν έχω την πιστοποίηση

Τι είναι οι κατατακτήριες δλδ?

από ΙΕΚ δεν δίνεις κατατακτήριες*  οπότε άστο αυτό, όπως και να έχει δεν ξέρω αν σε απογοητεύω αλλά αν ζητάς επαγγελματική αποκατάσταση από τις σπουδές αυτές θα δυσκολευτείς αρκετά όπως λέει και ο @DrKo . Η ηλικία βλέπεις είναι μεγάλο θέμα. 

EDIT

βρήκα αυτό https://www.esos.gr/arthra/75858/iekkatataktiries-gia-aei-tin-anoixi-oi-exetaseis

οπότε μάλλον έχω μείνει πίσω...

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dalan2007: Καλά κάνεις...καλή αρχή και με το καλό να μπεις. Ποτέ δεν είναι αργά...Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να σε αποκλείσει λόγω ηλικίας από καμιά δουλειά διότι κανείς δεν ξέρει σε τι εργοδότη θα πέσεις. Μπορεί όντως να μην σε αποδεχτεί αλλά μπορεί από την άλλη να σε πάρει στην δουλειά (ιδιαίτερα αν όλα αυτά τα χρόνια - μετά την αποφοίτηση από το ΙΕΚ δουλεύεις πάνω στο αντικείμενο). Επίσης με αυτά που θα μάθεις θα μπορείς να δουλεύεις και σαν ελεύθερος επαγγελματίας και να γράφεις κώδικα για δουλειές είτε εδώ Ελλάδα, είτε στο εξωτερικό σαν freelancer. Το ιδανικό θα ήταν Πολυτεχνική Σχολή που η υπογραφή τους είναι πολύ "βαριά" καθότι Μηχανικοί και σίγουρα κάτι θα βρεις να κάνεις, αλλά είναι καθαρά θέμα δυνατοτήτων σου και πόσο χρόνο έχεις να αφιερώσεις...Καλή τύχη!

Επεξ/σία από pi314
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ussr είπε

από ΙΕΚ δεν δίνεις κατατακτήριες*  οπότε άστο αυτό, όπως και να έχει δεν ξέρω αν σε απογοητεύω αλλά αν ζητάς επαγγελματική αποκατάσταση από τις σπουδές αυτές θα δυσκολευτείς αρκετά όπως λέει και ο @DrKo . Η ηλικία βλέπεις είναι μεγάλο θέμα. 

EDIT

βρήκα αυτό https://www.esos.gr/arthra/75858/iekkatataktiries-gia-aei-tin-anoixi-oi-exetaseis

οπότε μάλλον έχω μείνει πίσω...

Δεν πέφτεις πολύ έξω στο αρχικό μήνυμα.

Το νομοσχέδιο επιτρέπει στις σχολές ΑΕΙ-ΤΕΙ να απορρίψουν την αίτηση ενός υποψηφίου ΙΕΚ, και να μην τον αφήσουν να δώσει καθόλου. Όταν δηλώνει ένας απόφοιτος ΙΕΚ κατατακτήριες η αίτησή του πρέπει να περάσει απο διοικητικό συμβούλιο, και η αποδοχή ή όχι της αίτησης πάει ανάλογα με τον υποψήφιο και το βιογραφικό του. Αυτό μεν επιτρέπει ένα ασυνήθιστο επαγγελματία να έχει μια ευκαιρία, αλλά επιτρέπει και να δηλώνουν για εξετάσεις μόνο τα εκλεκτά "παιδιά", αποκλείοντας τους λοιπούς υποψηφίους ΙΕΚ.

Επίσης κάποιες σχολές δεν θα δεχθούν ποτέ απόφοιτο ΙΕΚ, ιδίως τη στιγμή που οι ίδιες σχολές απέρριπταν τους υποψηφίους ΤΕΙ απο τις κατατακτήριες, και τους μηδένιζαν επίτηδες γιατί δεν μπορούσαν να τους διώξουν αλλιώς.

Οπότε πάει κατά περίπτωση ανάλογα με το τμήμα όπου θα δώσει κανείς εξετάσεις.

Ένα τμήμα πληροφορικής μπορεί να μην είναι τόσο σνομπ όσο ένα τμήμα σχολών υγείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μη μπλεκετε περαιτερω τις κατατακτηριες σε αυτο το ποστ, ο TS δεν εχει πρωτο πτυχιο και θα τον μπλεξετε περισσοτερο..ουτε καν πιστοποιηση δεν εχει παρει αλλά και να ειχε, για την ωρα ξεχαστε τις κατατακτηριες για αποφοιτους ΙΕΚ..απλα δεν τους δεχονται, ακομα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrKo είπε

Γιατί να σε πάρει μία εταιρία στα 46 και να μην πάρει τον 25άρη, που και πιο εύκολα θα μάθει, και πιο εύκολα θα μπει στην ιεραρχία, και πιο πολύ ενέργεια θα έχει, και γενικά είναι πιο συμφέρουσα επένδυση;

Δεν ξέρουμε τι προϋπηρεσία έχει ή αν έχει ο φίλος. Μπορεί να ασχολείται ήδη με τον χώρο και για τον Χ,Υ λόγο να αποφάσισε τώρα να πάρει και ένα πτυχιο.

Ή μπορεί να έχει ασχοληθεί σε έναν διαφορετικό κλάδο και να θέλει τώρα να μεταπηδήσει στο IT. Το ότι είναι 46 δεν σημαίνει ότι ήταν ζωντανός νεκρός τα τελευταία 19 χρόνια της ζωής του.

Προς OP, ρώτα ένα σχολείο να σε κατευθύνουν. Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει, τα μαθήματα ήταν Οικονομικά, πληροφορική, Μαθηματικά και Γλώσσα. Αλλά επειδή Ελλάδα είσαι, παίζει να τα έχουν αλλάξει 3 χιλιάδες φορές μέχρι τώρα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.το γεγονος οτι θα ειμαι 46+ ειναι δεδομενο οτι δυσκολευει την ευρεση εργασιας αλλα το εχω αποδεκτει.πιο πολυ  το κανω για μενα για μαθηση και ψυχολογικο..και αν προκυψει κατι ευχαριστω θα πω :P

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Δεν ξέρουμε τι προϋπηρεσία έχει ή αν έχει ο φίλος. Μπορεί να ασχολείται ήδη με τον χώρο και για τον Χ,Υ λόγο να αποφάσισε τώρα να πάρει και ένα πτυχιο.

Ή μπορεί να έχει ασχοληθεί σε έναν διαφορετικό κλάδο και να θέλει τώρα να μεταπηδήσει στο IT. Το ότι είναι 46 δεν σημαίνει ότι ήταν ζωντανός νεκρός τα τελευταία 19 χρόνια της ζωής του.

Ό,τι εμπειρία και να έχει, εάν δεν είναι για να μπει στο δημόσιο, ένα πτυχίο τώρα είναι όχι η καλύτερη επιλογή. Ό,τι εμπειρία και να έχει, η σχολή πάλι 4 χρόνια θα είναι  

Εάν έχει εμπειρία στον κλάδο, τότε μέσα σε λίγο χρόνο (ίσως ένα έτος) θα μπορέσει να πάρει γνώσεις πάνω στον τομέα που θέλει εάν κάνει εξειδικευμένα μαθήματα σε αυτό που θέλει. Π.χ., εάν θέλει να γίνει web dev, υπάρχουν αρκετές πηγές μάθησης online για να το κάνει.

Εάν δεν έχει εμπειρία στον κλάδο και τόσα χρόνια έκανε κάτι άσχετο, τότε στα 46 του (στην καλύτερη και εάν δεν τα παρατήσει) θα αρχίσει από 0 και χωρίς καθόλου εμπειρία. Αντί να το κάνει αυτό, μπορεί να αρχίσει στα 43 του, πάλι κάνοντας κάποια online μαθήματα όπως τόσα παιδιά που το γυρίζουν στον προγραμματισμό.

Εάν πάλι το κάνει για την κάψα του, τότε με γεια του με χαρά του, και τίποτα από τα παραπάνω είναι ταιριαστό για την περίπτωσή του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.το γεγονος οτι θα ειμαι 46+ ειναι δεδομενο οτι δυσκολευει την ευρεση εργασιας αλλα το εχω αποδεκτει.πιο πολυ  το κανω για μενα για μαθηση και ψυχολογικο..και αν προκυψει κατι ευχαριστω θα πω :P

κοιτα στην Ελλάδα γενικά ειναι πολύ δυσκολο να αλλάξεις επάγγελμα μετά από κάποια ηλικία καθως θεωρείσαι μεγαλος, ακόμα και οι 30+ θεωρούμαστε μεγάλοι πόσο μάλλον μετά τα 40. Εκτός κι αν στοχευσεις στην εταιρία ή γενικά στον κλάδο που εργαζόσουν μεχει τώρα και  με το πτυχίο πληροφορικής θα ανελιχθείς και μετά μεταπηδάς σε άλλους κλάδους. εκτός από πανελλήνιες δες και το ανοιχτό πανεπιστήμιο, εφόσον εχεις κάποιες γνώσεις από το ΙΕΚ αν ασχοληθείς σοβαρά θα το καταφέρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καμια προυπηρεσια δεν εχω σε ασχετο επαγγελμα ειμαι τοσα χρονια.δεν πιστευω οτι μπορω να καλυψω το handicap μονο με udemy κτλ γιατι εχω πτυχιο ιεκ οποτε ολα πανε περιπατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalan2007 είπε

οχι καμια προυπηρεσια δεν εχω σε ασχετο επαγγελμα ειμαι τοσα χρονια.δεν πιστευω οτι μπορω να καλυψω το handicap μονο με udemy κτλ γιατι εχω πτυχιο ιεκ οποτε ολα πανε περιπατο

Το έχουν κάνει τόσα παιδιά αυτό που λες ότι δεν μπορείς να κάνεις.

Μία σχολή θα απαιτεί αφοσίωση. Εργασίες, παρακολουθήσεις, εργαστήρια, και μετά πτυχιακή. ΟΚ, μπορείς μερικά να τα κλέψεις, π.χ. αγοράζοντας εργασίες και την πτυχιακή ακόμα. Αλλά εάν ο σκοπός σου είναι να μάθεις, τότε δεν έχει νόημα να πας στην σχολή και να μην μάθεις τελικά.

Εάν δεν μπορείς να αφοσιωθείς ένα-δύο χρόνια με online μαθήματα, τότε το πιο πιθανό είναι ότι την σχολή όχι σε 4 χρόνια, αλλά ούτε και σε 6 δεν θα την βγάλεις. Δες πως το κάνανε άλλοι (π.χ. ρώτα στην ενότητα του προγραμματισμού σε αυτό το forum) και κάνε το και εσύ. Μία σχολή τετραετής, είναι λάθος κίνηση για τώρα.

Α! Δες μήπως ιδιωτικά κολλέγια δίνουν short courses προγραμματισμού. Αυτό θα ήταν κάτι σύντομο και στο ύφος της σχολής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...