Προς το περιεχόμενο

Πανελληνιες μετα απο 23 χρονια


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, dasimo είπε

μαλλον δεν ψάχνεις αρκετα η σωστά αλλα υπαρχει πολύ ζήτηση....

OK, εσύ που ψάχνεις και έγραψες ότι εταιρίες ψάχνουν παρακαλάνε να βρουν υπαλλήλους στα 46, μπορείς να παραθέσεις ένα link που να δείχνει αυτό που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Go for it και καλή επιτυχία! Μην το σκεφτείς ούτε στιγμή και μην ακούς τα κλαψοισοπεδωτικά  περί εργασίας, ηλικίας, κλπ! Δουλειές υπάρχουν εκεί έξω και όποιος αξίζει και το κυνηγάει δε χάνεται, βρίσκει, τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες τυπάκων που διαχρονικά προβάλλουν μόνο τα αρνητικά για να δικαιολογήσουν την απροθυμία να ξεβολευτούν και την ανεπαρκεια τους! Κάντο για τις γνώσεις που θα αποκτήσεις, γιατι θα νιώσεις εσύ καλύτερα, γιατί θα σε ανεβάσει και θα σου αλλάξει τη ψυχολογία και γιατι θα το γουστάρεις και στο τέλος τέλος ένα πτυχίο δεν πάει ποτέ χαμένο! Όπως λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι, where there's a will there is a way!

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrKo είπε

OK, εσύ που ψάχνεις και έγραψες ότι εταιρίες ψάχνουν παρακαλάνε να βρουν υπαλλήλους στα 46, μπορείς να παραθέσεις ένα link που να δείχνει αυτό που λες;

δηλαδή μόνο το λινκ κάνει ?  Ας βάλω ένα απο τα χιλιάδες......απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το πόσο έχει επενδύσει ο κάθε ένας στον εαυτό του μέσα απο την δια βίου μάθηση και βεβαια να παραμένει επίκαριος. Κάποιος που πήρε ενα πτύχιο 25 χρόνια πρίν , πόσο επίκαιρο μπορεί να είναι αυτό. Προφανώς ο φίλος διαπίστωσε οτι έχει ελλείψεις και θέλει να κάνει κάτι για αυτό και αυτό τον τιμά. Πρέπει να καταλάβουμε όλοι τα τα 40 σήμερα είνα τα παλιά 30 κοκ....

Εγω στην δουλειά μου ψάχνω για βοηθό με roadmap σοβαρής εξέλιξης και δεν μπορώ να βρώ κάποιον νέο να ανταπεξέλθει (οχι γιατί δεν ειναι καλοί)  επειδή δεν υπάρχουν. Κάποιος με τα χαρακτηριστικά που ψάχνουμε ΔΕΝ μένει στη χώρα μας.....

Τωρα αν ψάχνεις λίνκ του τύπου....ψάχνουμε 46 χρονο για πρόσληψη...συγγνώμη αλλα τετοιο δεν εχω.

 

https://www.insider.gr/tax-labour/173523/problepsi-sok-gia-meiosi-toy-plithysmoy-tis-elladas-eos-2050-oi-misoi-ellines-ano

  • μειώνεται ο αριθμός των μαθητών και φοιτητών,
  • αυξάνεται η μέση ηλικία των εργαζομένων και έχει αρχίσει η συρρίκνωση του εργατικού δυναμικού,
  • μειώνεται ο πληθυσμός σε αναπαραγωγική ηλικία, ενώ οι μισοί Έλληνες είναι πλέον άνω των 50 ετών.
Επεξ/σία από dasimo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasimo είπε

μαλλον δεν ψάχνεις αρκετα η σωστά αλλα υπαρχει πολύ ζήτηση....

 

www.linkedin.com 

Κοίτα να δεις επειδή έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα πριν 4-5 χρόνια τώρα είμαι 52 αυτά συμπέρανα, αν είναι αλλιώς τα πραγματα είναι καλοδεχούμενο, απλώς φοβάμαι μήπως δίνεις συμβουλές παρακινούμενος από τα σενάρια αμερικάνικων ταινιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ussr είπε

Κοίτα να δεις επειδή έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα πριν 4-5 χρόνια τώρα είμαι 52 αυτά συμπέρανα, αν είναι αλλιώς τα πραγματα είναι καλοδεχούμενο, απλώς φοβάμαι μήπως δίνεις συμβουλές παρακινούμενος από τα σενάρια αμερικάνικων ταινιών.

Δεν γνωρίζω τι δουλειά ψάχνατε και ποια ειναι η προσωπική σας ιστορία, σπουδές, κλπ. Αλλα λέω το εξής. Η συνταξιοδότηση πλέον ειναι 68 χρονών, Ο πατέρας μου βγήκε στη σύνταξη στα 56.....με 40 χρόνια ένσημα. Αυτο που λοιπόν εγω λέω είναι οτι δεν πρέπει να λέμε σε εναν ανθρωπο 42 χρονών που αποφάσισε να επενδύσει στον εαυτό του, οτι είσαι πολύ μεγάλος για αυτο. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dasimo είπε

Δεν γνωρίζω τι δουλειά ψάχνατε και ποια ειναι η προσωπική σας ιστορία, σπουδές, κλπ. Αλλα λέω το εξής. Η συνταξιοδότηση πλέον ειναι 68 χρονών, Ο πατέρας μου βγήκε στη σύνταξη στα 56.....με 40 χρόνια ένσημα. Αυτο που λοιπόν εγω λέω είναι οτι δεν πρέπει να λέμε σε εναν ανθρωπο 42 χρονών που αποφάσισε να επενδύσει στον εαυτό του, οτι είσαι πολύ μεγάλος για αυτο. 

το πρόβλημα είναι αν ψάχνεις δουλειά σε καινούργιο αντικείμενο μετά τα 45 έχεις πρόβλημα, αυτή ήταν η εμπειρία μου.

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός Θεού , τίποτε δεν ειναι ευκολο. Και θα σας πώ τωρα και κάτι που αποδυκνύει αυτα που λέω με ενα τρόπο ανορθόδοξο. Παρατηρήστε την εξέλιξη που έχουν οι ανθρωποι σήμερα.....Κάποτε με 5-10 χρόνια δουλειάς γινόσουν άνετα διευθυντής και προιστάμενος. Σημερα τα ρπάγματα έχουν αλλάξει ειδικα στη χώρα μας. Οι ανθρωποι πλέον δεν μετακινούνται απο τις διευθύνσεις τους στις εργασίες τους γιατι (δυστυχώς ) είναι ανατικατάστατοι . Δηλαδή κάποτε , γινόσουν διευθυντής γιατι υπήρχαν ανθρωποι οι οποίοι ήταν πρόθυμοι, μπορύσαν αλλα κυριότερα υπήρχαν να αναλάβουν μια δουλειά που ορφάνευε λόγω προαγωγής.....σημερα δεν υπάρχουν. Οπότε βλέπουμε ακόμη και μετα απο 15 και 20 χρόνια άνθρωποι να κάνουν την ίδια δουλειά γιατι απλώς έπεσαν στη παγίδα να ειναι επιτυχημένοι σε αυτό που κάνουν και απλα να είναι αναντικατάστατοι...... Αλλο ένα απο το brain drain και το δημογραικό αυτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ussr πάντως το να βάζεις ταμπέλα στο συνομιλητή σου ως αγενή επειδή εκφράζει μια άποψη με την οποία εσύ δεν συμφωνείς δεν είναι ιδιαίτερα καλή δημοκρατική πρακτική, για να μην το χαρακτηρίσω κάτι χειρότερο.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr.Fuzzy είπε

@Ussr πάντως το να βάζεις ταμπέλα στο συνομιλητή σου ως αγενή επειδή εκφράζει μια άποψη με την οποία εσύ δεν συμφωνείς δεν είναι ιδιαίτερα καλή δημοκρατική πρακτική, για να μην το χαρακτηρίσω κάτι χειρότερο.

λάθος συγνώμη

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2022 στις 1:52 ΠΜ, dalan2007 είπε

Καλησπερα στο φορουμ ειχα δωσει πανελληνιες το μακρινο 1999(με δεσμες) και το πηρα αποφαση  στην τρυφερη ηλικια :P των 42 να δωσω του χρονου για ΑΕΙ πληροφορικης.οποιος μπορει να με κατευθυνει αν γινεται,τι μαθηματα ποια δινεις κτλ θα ημουν ευγνωμων

Καλησπέρα, αν έχεις πολλά χρόνια να ασχοληθείς με το θέμα διάβασμα θα δυσκολευτείς. Προτείνω ως καλύτερη λύση να ακολουθήσεις το μονοπάτι ΙΕΚ (ή το Μεταλυκειακό έτος – Τάξης Μαθητείας) --> Κατακτηρίες (με ειδικές εξετάσεις χωρίς να μπεις στη μέγγενη του @@συστήματος) --> ΑΕΙ

"Νόμο 4763 του 2020: “Απόφοιτοι των Ι.Ε.Κ., καθώς και του Μεταλυκειακού έτους – Τάξης Μαθητείας, που ύστερα από επιτυχή εξέταση πιστοποίησης αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης κατέχουν Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου πέντε (5) του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων ή ισότιμο τίτλο, δύνανται να κατατάσσονται σε τμήματα Α.Ε.Ι. συναφούς ειδικότητας με αυτήν του ανωτέρω διπλώματος"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ussrεξέφρασα την άποψη μου στο αρχικό μου post, δεν αναφέρθηκα πουθενά σ' εσένα σε αντίθεση με εσένα που με αποκάλεσες αγενή. Αν δεν μπορείς να δεχτείς την αντίθετη άποψη και να συζητήσεις δημοκρατικά καλύτερα να μη συμμετέχεις σε δημόσιες συζητήσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

@Ussrεξέφρασα την άποψη μου στο αρχικό μου post, δεν αναφέρθηκα πουθενά σ' εσένα σε αντίθεση με εσένα που με αποκάλεσες αγενή. Αν δεν μπορείς να δεχτείς την αντίθετη άποψη και να συζητήσεις δημοκρατικά καλύτερα να μη συμμετέχεις σε δημόσιες συζητήσεις.  

έχεις δίκιο μπέρδεψα την σειρά των post νόμιζα ότι είχα γράψει ότι" μιλάω από προσωπική εμπειρία" πριν το ποστ σου Συγνώμη τα διορθώνω όλα

Υ.Γ

γεράματα

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aδελφε, βαλε στην εξισωση, ΓΙΑΤΙ θα ο κανεις, ΤΙ θα θυσιασεις, αν το θελεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

Μετα δες το προγραμμα σπουδων αν ανταποκρινεται στις προσδοκιες σου, ή καλυτερα συζητα με καποιον φοιτητη.

ΟΛΑ τα αλλα ειναι δευτερευοντα.

Εγω ειμαι ιατρος, εκανα ειδικοτητα σε Νοσοκομειο που δεν ηταν Πανεπιστημιακο και δουλεψα στον σακχαρωδη διαβητη για χρονια διπλα σε εναν απο τους καλυτερους διαβητολογους της Ελλαδος.Καποια στιγμη μετα τα 45 και ενω ειχα ενα ιατρειο που σφυριζε, διαβασα για ενα μεταπτυχιακο στον Σακχ Διαβητη. Πηγα και το καταευχαριστηθηκα.Προσθεσε κατι στη δουλεια μου? Οχι. Τα περισσοτερα τα ηξερα αλλα εκτος οτι εμαθα και αλλα, ειναι αυτο, το θελεις? γιατι? και τι θα θυσιασεις...Εγω το εκανα γιατι θελω να ειμαι σε καποια πραγματα front line αλλα και γιατι μου αρεσει.Ουτε για τη δουλεια, ουτε για το χρημα.Αν και δεν ειναι ιδιες περιπτωσεις, ολα ξεκινανε αν το θελεις πραγματικα...

Αν εσυ μπορεις να ξαναδωσεις εξετασεις, εγω δεν θα μπορουσα με τιποτε, και το θελεις, μην ακους κανεναν.Καν το.Ευκαιριες ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasimo είπε

δηλαδή μόνο το λινκ κάνει ?  Ας βάλω ένα απο τα χιλιάδες......απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το πόσο έχει επενδύσει ο κάθε ένας στον εαυτό του μέσα απο την δια βίου μάθηση και βεβαια να παραμένει επίκαριος. Κάποιος που πήρε ενα πτύχιο 25 χρόνια πρίν , πόσο επίκαιρο μπορεί να είναι αυτό. Προφανώς ο φίλος διαπίστωσε οτι έχει ελλείψεις και θέλει να κάνει κάτι για αυτό και αυτό τον τιμά. Πρέπει να καταλάβουμε όλοι τα τα 40 σήμερα είνα τα παλιά 30 κοκ....

Εγω στην δουλειά μου ψάχνω για βοηθό με roadmap σοβαρής εξέλιξης και δεν μπορώ να βρώ κάποιον νέο να ανταπεξέλθει (οχι γιατί δεν ειναι καλοί)  επειδή δεν υπάρχουν. Κάποιος με τα χαρακτηριστικά που ψάχνουμε ΔΕΝ μένει στη χώρα μας.....

Τωρα αν ψάχνεις λίνκ του τύπου....ψάχνουμε 46 χρονο για πρόσληψη...συγγνώμη αλλα τετοιο δεν εχω.

 

https://www.insider.gr/tax-labour/173523/problepsi-sok-gia-meiosi-toy-plithysmoy-tis-elladas-eos-2050-oi-misoi-ellines-ano

  • μειώνεται ο αριθμός των μαθητών και φοιτητών,
  • αυξάνεται η μέση ηλικία των εργαζομένων και έχει αρχίσει η συρρίκνωση του εργατικού δυναμικού,
  • μειώνεται ο πληθυσμός σε αναπαραγωγική ηλικία, ενώ οι μισοί Έλληνες είναι πλέον άνω των 50 ετών.

Αφού δεν έχεις κάτι να αποδείξεις ότι η εταιρίες **παρακαλάνε** (όπως έγραψες) για να βρει υπαλλήλους στα 46

4 ώρες πριν, dasimo είπε

που η οποιαδήποτε εταιρία παρακαλάει να βρέι υπαλλήλους στα 46

τότε πώς το λες; Δηλαδή, πώς το κατάλαβες; Από προσωπική έρευνα, μέσα από πολλές εταιρίες (δηλαδή, πάνω από 100, όχι 1, 2, 3) και μίλησες με το HR τους; Έχεις τόσους γνωστούς σε τόσες πολλές εταιρίες (π.χ. 100 και πάνω) που ψάχνουν για υπάλληλο στα 46; Αφού links που να λένε συγκεκριμένα για υπαλλήλους στα 46, δεν έχεις. Τι έκανες; Μύρισες τα νύχια σου; 

Τα υπόλοιπα που γράφεις, είναι εικασίες και δικά σου συμπεράσματα τα οποία, όπως και αυτό που έγραψες για τις εταιρίες που παρακαλάνε, είναι ανυπόστατα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dasimo είπε

Εγω στην δουλειά μου ψάχνω για βοηθό με roadmap σοβαρής εξέλιξης και δεν μπορώ να βρώ κάποιον νέο να ανταπεξέλθει (οχι γιατί δεν ειναι καλοί)  επειδή δεν υπάρχουν. Κάποιος με τα χαρακτηριστικά που ψάχνουμε ΔΕΝ μένει στη χώρα μας.....

Τωρα αν ψάχνεις λίνκ του τύπου....ψάχνουμε 46 χρονο για πρόσληψη...συγγνώμη αλλα τετοιο δεν εχω.

Αγαπητέ, το σωστό είναι ότι δεν μπορείτε να βρείτε κάποιον. (τελεία)
Εκτός αν θεωρείτε ότι τα 20-25 εργασιακά χρόνια που έχει ακόμα μπροστά του ένας 40ρης-45ρης δεν είναι αρκετός χρόνος για το roadmap σοβαρής εξέλιξης που αναφέρεις για την εν λόγο θέση για αυτό το λόγο αναζητάτε μόνο νέους.

Σε διαφορετική περίπτωση ουσιαστικά επιβεβαιώνεις όσα λένε οι περισσότεροι πως αν βρεθεί κάποιος μετά τα 40 εκτός εργασίας οι περιπτώσεις να βρεί ξανά σοβαρή δουλειά είναι απειροελάχιστες.

Και επειδή έχω βρεθεί στην θέση να αναζητώ εργασία μετά τα 45, σε πληροφορώ ότι στα περίπου 50 βιογραφικά που έστειλα για σοβαρές θέσεις δεν έλαβα καμμία απολύτως απάντηση.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...