Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου/refurbished laptop με ταβάνι τα 180 €.


yiankap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο γιός μου χρησιμοποιούσε μέχρι πρόσφατα έναν Dell Inspiron 14 με Ν2840 CPU/SSD/4 GB μνήμης φορτωμένο με linux (με windows σερνόταν....) για να τρέχει την εφαρμογή Γλώσσα για εκμάθηση της ψευδογλώσσας της Γ΄ Λυκείου (δίνει πανελλήνιες) και ψιλόσερφάρισμα για αναζήτηση υλικού για πανελλήνιες (π.χ θέματα, δοκίμια κλπ)

Ο Dell παρέδωσε πνεύμα και είμαι στην αναζήτηση laptop προς αντικατάσταση (για σταθερό δεν το συζητώ υπάρχει πρόβλημα χώρου).

Το πρόβλημα είναι ότι δίνω το πολύ - πολύ μέχρι 180  € γιατί άπαξ και περάσει φοιτητής θα του πάρω ούτως η αλλιώς καινούριο laptop με χαρακτηριστικά που θα ταιριάζουν στις απαιτήσεις τις σχολής που θα περάσει, οπότε δεν αξίζει να πάρω κάτι καλό τώρα, να το υπολειτουργεί  και να το  χρησιμοποιήσει πλήρως μετά από 9 μήνες (με τα ίδια χρήματα τότε θα πάρει κάτι καλύτερο τότε - η τεχνολογία εξελίσσεται ).

Σκέφτομαι να πάρω κάτι σε μεταχειρισμένο (αγγελία) ή refurbished, με επεξεργαστή i3/i5 (ανεξαρτήτως γενιάς) ,  να του βάλω και τον SSD που περίσσεψε από τον Dell και να βγάλω τη χρονιά.

Π.χ Κάτι τέτοιο αξίζει ή θα σέρνεται ;

https://www.tronic.gr/index.php?route=product/product&path=170&product_id=910

Επίσης με δεδομένο ότι οι απαιτήσεις είναι εξαιρετικά χαμηλές,  κάτι σε Core2Duo θα άξιζε ή θα είναι πιο σαλίγκαρος  και από το Ν2840  και αν ναι ποια σειρά αξίζει (PXXXX για παράδειγμα;) ;

https://officesolutions.gr/product/lenovo-laptop-t400-p8600-4gb-160gb-hdd-14-cam-dvd-ref-fq/

Τι να προσέξω και τι να αποφύγω γενικότερα ;

 

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω στις αγγελίες του Insomnia θα βρείτε σίγουρα κάτι καλό.

π.χ. αν είστε Αθήνα μια χαρά είναι το παρακάτω


Διαφορετικά αν θέλετε να πάτε σε λύση από κατάστημα τότε C2D ούτε για αστείο θα έλεγα και οτιδήποτε από 3η γενιά i3-i5 και πάνω θα είναι μια χαρά για την χρήση που θέλετε.
Επίσης το κομμάτι από tronic είναι 12,5 ίντσες , νομίζω θα είναι μικρό αν στόχος είναι να γίνεται διάβασμα από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όλα τα καλά φίλε μου τα έχει η Αθήνα!!! Υπάρχουν προσφορές να κοιτάξεις και να δεις και το μηχάνημα από κοντά. Εδώ όμως (Λάρισα-Τρίκαλα) δεν υπάρχουν και πολλές αγγελίες (καθόλου δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiankap είπε

Ο γιός μου χρησιμοποιούσε μέχρι πρόσφατα έναν Dell Inspiron 14 με Ν2840 CPU/SSD/4 GB μνήμης φορτωμένο με linux (με windows σερνόταν....) για να τρέχει την εφαρμογή Γλώσσα για εκμάθηση της ψευδογλώσσας της Γ΄ Λυκείου (δίνει πανελλήνιες) και ψιλόσερφάρισμα για αναζήτηση υλικού για πανελλήνιες (π.χ θέματα, δοκίμια κλπ)

Ο Dell παρέδωσε πνεύμα και είμαι στην αναζήτηση laptop προς αντικατάσταση (για σταθερό δεν το συζητώ υπάρχει πρόβλημα χώρου).

Το πρόβλημα είναι ότι δίνω το πολύ - πολύ μέχρι 180  € γιατί άπαξ και περάσει φοιτητής θα του πάρω ούτως η αλλιώς καινούριο laptop με χαρακτηριστικά που θα ταιριάζουν στις απαιτήσεις τις σχολής που θα περάσει, οπότε δεν αξίζει να πάρω κάτι καλό τώρα, να το υπολειτουργεί  και να το  χρησιμοποιήσει πλήρως μετά από 9 μήνες (με τα ίδια χρήματα τότε θα πάρει κάτι καλύτερο τότε - η τεχνολογία εξελίσσεται ).

Σκέφτομαι να πάρω κάτι σε μεταχειρισμένο (αγγελία) ή refurbished, με επεξεργαστή i3/i5 (ανεξαρτήτως γενιάς) ,  να του βάλω και τον SSD που περίσσεψε από τον Dell και να βγάλω τη χρονιά.

Π.χ Κάτι τέτοιο αξίζει ή θα σέρνεται ;

https://www.tronic.gr/index.php?route=product/product&path=170&product_id=910

Επίσης με δεδομένο ότι οι απαιτήσεις είναι εξαιρετικά χαμηλές,  κάτι σε Core2Duo θα άξιζε ή θα είναι πιο σαλίγκαρος  και από το Ν2840  και αν ναι ποια σειρά αξίζει (PXXXX για παράδειγμα;) ;

https://officesolutions.gr/product/lenovo-laptop-t400-p8600-4gb-160gb-hdd-14-cam-dvd-ref-fq/

Τι να προσέξω και τι να αποφύγω γενικότερα ;

 

 

Σε αυτή τη κατηγορία δες και κάποιο Lenovo ThinkPad . Είχα πάρει και εγώ ( t410) ένα το 2014 και ακόμη δουλεύει απροβληματιστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Σε αυτή τη κατηγορία δες και κάποιο Lenovo ThinkPad . Είχα πάρει και εγώ ( t410) ένα το 2014 και ακόμη δουλεύει απροβληματιστο 

Τι επεξεργαστή φοράει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα thinkpad ότι καλύτερο θεωρώ αλλά για αυτό το λόγο όποιος ξέρει τσιμπάει και τιμές.
Στα 180€ οριακά πολύ είσαι για 3η γενιά θα έλεγαν βρεθεί καμιά ευκαιρία, αλλιώς κοιτάς Τ420 με δεύτερη γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από και άλλο ψάξιμο κατέληξα σε δύο μοντέλα :

1. Lenovo ThinkPad X230 Core i5-3320M 2.60GHz 4Gb 128Gb SSD Webcam W10 , τιμή στα 159 € από κατάστημα στην Πολωνία . Εγγύηση 1 έτος.

https://www.ebay.com/itm/313831518210?epid=10046982762&_trkparms=ispr%3D1&hash=item4911d0f002:g:~BgAAOSwLG5gMirr&amdata=enc%3AAQAGAAACkPYe5NmHp%2B2JMhMi7yxGiTJkPrKr5t53CooMSQt2orsSB0Xm7k0guzAysaIMfJcbBI36MJfNXsr4q4rJlT73kfijqmzcKmwf%2B6Q1KgQOmmO04ukbqWymX1c13Wpzbl%2FN9zaVVqc0ehJExZRGfxRwVgGs7HOKhA48GmtCiHYiBGVf3WlK4L58etLp160WZW0Wzn%2FxHtIcAUJRBLWoQ04gNRMeBJdOdXMWJs2aa5Pb%2FohEiZkiguq3CxlYlzyrf3HdR8B%2F7TCSeUq0X4%2FWuZl5pz6%2FsTJrkYw5amt7ZjdAR9sYN8z8W0ZsJrpEzLqNUgTo2u%2Bv9%2Fuc%2FqExBPDFeTEhSxnxDUgHUSUvYT4J9Qfqhj35Jh9FG7yi035SMSZsMPaK49eFiMq%2FhBTLiCov5B%2BUgkq%2B%2F%2BcxzWJrENNWjnQIvXAS8jvi4vjcJM6nPlAX8QWLEVdGiZfoGfrophJjgMto307y3hSWw9NxkZZcSte5xC1bvaeQadUTltJMnWeH7o9x6E6bBwUm%2FoIF3zh%2F3AHNUp%2FSsiIcWL4Fi9ajtOkFU6cmmeyFbljZtVekY0Co4lHB2xpF73aaHeLmj24R4X1wr7fCKREso%2FEy%2F4FF8BaHuiFBlOjn%2BxpwxW%2FBbMwM%2BpeDKQKaTRoNvjaP3PXies5nlKXDtoQgwRKlMRCPBbw18THIKH4W4JfYJ7oFUcOvm%2BOZ7LEwKYYUXKLupdbbr2H02S7sjGWiW1aV8bZusY7kmIzlO2iTV9sblNcXD8U7GXRPVWGbUECOltqkov1yZg7vpMFwSwyn4CI0%2B4tIoSOGAee3eyMBeyJwkvqXRPAKH0a9MGFFwrKm%2BQZwurP1DcPy%2FwGqOzjsmhzK81lcvxcGVxEn|clp%3A2334524|tkp%3ABFBM5IWsgtZf

2.  Υπολ. Φορητός Fujitsu Lifebook E736, i3, Gen 6, RAM 4GB, Σκληρός 320GB, Οθόνη 13.3" 167,51  € - refurbished - Grade A - Προέλευση Ελλάδα. Εγγύηση 1 έτος.

Για πιο οικονομική λύση, υπάρχει αυτό το Χ220 i3 - 2ης γενιάς  στα 129 €.  

https://www.tronic.gr/index.php?route=product/product&path=170&product_id=910

και αυτό το Core2Duo P8600 με 4GB DDR3/120 GB SSD από τον παραπάνω Πολωνό στα 99 € :

https://www.ebay.com/itm/313853850440?hash=item491325b348:g:CIQAAOSw-4xh9T7t

 

 

 
Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiankap είπε

Ο γιός μου χρησιμοποιούσε μέχρι πρόσφατα έναν Dell Inspiron 14 με Ν2840 CPU/SSD/4 GB μνήμης φορτωμένο με linux (με windows σερνόταν....) για να τρέχει την εφαρμογή Γλώσσα για εκμάθηση της ψευδογλώσσας της Γ΄ Λυκείου (δίνει πανελλήνιες) και ψιλόσερφάρισμα για αναζήτηση υλικού για πανελλήνιες (π.χ θέματα, δοκίμια κλπ)

Ο Dell παρέδωσε πνεύμα και είμαι στην αναζήτηση laptop προς αντικατάσταση (για σταθερό δεν το συζητώ υπάρχει πρόβλημα χώρου).

Το πρόβλημα είναι ότι δίνω το πολύ - πολύ μέχρι 180  € γιατί άπαξ και περάσει φοιτητής θα του πάρω ούτως η αλλιώς καινούριο laptop με χαρακτηριστικά που θα ταιριάζουν στις απαιτήσεις τις σχολής που θα περάσει, οπότε δεν αξίζει να πάρω κάτι καλό τώρα, να το υπολειτουργεί  και να το  χρησιμοποιήσει πλήρως μετά από 9 μήνες (με τα ίδια χρήματα τότε θα πάρει κάτι καλύτερο τότε - η τεχνολογία εξελίσσεται ).

Σκέφτομαι να πάρω κάτι σε μεταχειρισμένο (αγγελία) ή refurbished, με επεξεργαστή i3/i5 (ανεξαρτήτως γενιάς) ,  να του βάλω και τον SSD που περίσσεψε από τον Dell και να βγάλω τη χρονιά.

Π.χ Κάτι τέτοιο αξίζει ή θα σέρνεται ;

https://www.tronic.gr/index.php?route=product/product&path=170&product_id=910

Επίσης με δεδομένο ότι οι απαιτήσεις είναι εξαιρετικά χαμηλές,  κάτι σε Core2Duo θα άξιζε ή θα είναι πιο σαλίγκαρος  και από το Ν2840  και αν ναι ποια σειρά αξίζει (PXXXX για παράδειγμα;) ;

https://officesolutions.gr/product/lenovo-laptop-t400-p8600-4gb-160gb-hdd-14-cam-dvd-ref-fq/

Τι να προσέξω και τι να αποφύγω γενικότερα ;

 

 

Θα διαφωνήσω με το σκεπτικό σου διότι 180 ευρώ τώρα και άλλα 700-800-900-...Χ για νέα αγορά φορητού σε διάστημα μόλις 9 μήνών είναι κρίμα να δώσεις.

Όποια σχολή και αν περάσει το παιδί δεν πρόκειτε να χρειαστεί λάπτοπ με δυνατότητες workstation των 2.000-3.000 ευρώ μόνο για σπουδές οπότε θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πάρετε τώρα ένα καλό μηχάνημα με δυνατό επεξεργαστή, μπόλικη μνήμη (αν και η RAM αλλάζει εύκολα πλέον) και σχετικά μπόλικο αποθηκευτικό χώρο.Βάλε καλύτερα τα 180 και ότι άλλο μπορείς για ένα decent μηχάνημα που θα το έχει άμεσα διαθέσιμο και για τα φοιτητικά του χρόνια όταν με το καλό περάσει.

Άποψη μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dpolal είπε

Θα διαφωνήσω με το σκεπτικό σου διότι 180 ευρώ τώρα και άλλα 700-800-900-...Χ για νέα αγορά φορητού σε διάστημα μόλις 9 μήνών είναι κρίμα να δώσεις.

Όποια σχολή και αν περάσει το παιδί δεν πρόκειτε να χρειαστεί λάπτοπ με δυνατότητες workstation των 2.000-3.000 ευρώ μόνο για σπουδές οπότε θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πάρετε τώρα ένα καλό μηχάνημα με δυνατό επεξεργαστή, μπόλικη μνήμη (αν και η RAM αλλάζει εύκολα πλέον) και σχετικά μπόλικο αποθηκευτικό χώρο.Βάλε καλύτερα τα 180 και ότι άλλο μπορείς για ένα decent μηχάνημα που θα το έχει άμεσα διαθέσιμο και για τα φοιτητικά του χρόνια όταν με το καλό περάσει.

Άποψη μου.

 

Φίλε μου δεν ξέρω, Θα το σκεφτώ και αυτό το ενδεχόμενο αλλά για την ώρα προσανατολίζομαι να μείνω στο αρχικό σχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiankap είπε

Φίλε μου δεν ξέρω, Θα το σκεφτώ και αυτό το ενδεχόμενο αλλά για την ώρα προσανατολίζομαι να μείνω στο αρχικό σχέδιο.

ΟΚ, αλλά νομίζω ότι με 180 ευρώ είναι πολύ δύσκολο να βρείς μηχάνημα της προκοπής.

Παρεπιπτώντος, τα 2 Lenovo που έχεις βρεί από ebay & tronic έχουν 12,5 ιντών οθόνες που είναι υπερβολικά μικρές για καθημερινή χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν θα πέφτει πολύ χρήση (καμία ώρα την ημέρα), το σκέφτηκα για το μέγεθος και ίσως έχεις δίκιο. Οπότε  από τα παραπάνω, πάω στο  Fujitsu  στα 13,3" (ίδιο μέγεθος με το macbook - σωστά) ?

Από ποιότητα τι λένε τα Fujitsu ξέρει κανείς;

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H καλύτερη σου ελπίδα μάλλον τα μεταχειρισμένα και το ebay.

Δυστυχώς θα πάρεις αρκετά παλιό μηχάνημα χωρίς να ξέρεις τι σου επιφυλάσει.

Υπάρχει ελπίδα να πάρεις και refurbished από μαγαζί σε αυτά τα λεφτά, έτσι ώστε να έχεις τουλάχιστον μια ασπίδα προστασίας το χρόνο που δίνουν εγγύηση.

Θα σου πρότεινα, λόγω χαμηλού budget να δεις ίσως και  κάποιο tablet 10", όχι οτι καλύτερο, όμως μιλάμε για συσκευές που θα βρεις πιο εύκολα, θα είναι αρκετά σύγχρονες και δυνατές για τα σημερινά δεδομένα και θα έχεις την εγγύηση του καινούργιου.

Καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα αυτό :

https://computron.gr/default/ypol-foritos-dell-i5-gen-7-ram-8gb-ssd-128gb-othoni-14.html

Πιστεύω ότι ήταν αρκετά καλή τιμή και είναι ένα μηχάνημα που θα κρατήσει.

Με εξυπηρέτησε και ο κουμπάρος μου και το πήρα με τιμολόγιο και γλύτωσα το ΦΠΑ, οπότε ήμουνα εντός του αρχικού προϋπολογισμού. Θεωρητικά παραλαμβάνω αύριο.

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiankap είπε

Τελικά πήρα αυτό :

https://computron.gr/default/ypol-foritos-dell-i5-gen-7-ram-8gb-ssd-128gb-othoni-14.html

Πιστεύω ότι ήταν αρκετά καλή τιμή και είναι ένα μηχάνημα που θα κρατήσει.

Με εξυπηρέτησε και ο κουμπάρος μου και το πήρα με τιμολόγιο και γλύτωσα το ΦΠΑ, οπότε ήμουνα εντός του αρχικού προϋπολογισμού. Θεωρητικά παραλαμβάνω αύριο.

1ον Τσεκαρε τι επεξεργαστη φοραει. Στο σαιτ μιλαει για 7η γενια , αλλα στα επισημα specs βλεπω 6η γενια.
2ον Τσεκαρε οτι τα παντα λειτουργουν σωστα. Ηχεια , θυρες , health δισκου , οθονη κλπ. Προσφατως σε refurbished που ειχα παρει δεν επαιζε το ενα ηχειο για παραδειγμα. Και βραχυκυκλωνε το hdmi port. Πταισματα , τα ελυσα τα προβληματα αμεσα , αλλα επειδη ειναι refurbished μηχανηματα μπορει να υπαρχουν φθορες ή/και προβληματα.
3ον Ελπιζω η οθονη να ειναι 1080p , γιατι 14αρα και 768p θα αγανακτησετε...

Αυτα και καλοδουλευτο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6ης γενιάς είναι.

Λογικά  i5-6300U/i5-6200U/i5-6440HQ 

Αυτό εύκολα το βλέπει με κάποιο πρόγραμμα.

Λογικά η οθόνη είναι 1366 x 768

Και από ότι θυμάμαι μνήμη παίρνει μέχρι 8 GB Max

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...