Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός υπολογιστών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, σκέφτομαι να ξεκινήσω να ασχολούμαι λίγο πιο επαγγελματικά με την επισκευή υπολογιστών και λάπτοπ για αρχή και στην συνέχεια με κινητά. Έχω πάρει πτυχίο από ΟΑΕΔ για τεχνικός υπολογιστών αλλά τα τελευταία 4 χρόνια ακολουθώ άλλο επάγγελμα και σκέφτηκα σαν έξτρα εισόδημα αλλά και επειδή η αγάπη μου είναι η επισκευή υπολογιστών να ξεκινήσω να ασχολούμαι σαν τεχνικός. 

Έχω κατά καιρούς φτιάξει αρκετούς υπολογιστές κυρίως συνθέσεις σε φίλους και γνωστούς η μικρό προβλήματα  τεχνικά η κανένα φορμάτ αλλά από λάπτοπ δεν έχω ασχοληθεί πέρα απο καμιά αλλαγή δίσκου. 

Μπορείτε να μου προτείνετε εργαλεία για λάπτοπ και τι θα χρειαστώ να εξοπλιστω πέρα από κατσαβίδια που έχω για τον υπολογιστή. Επίσης μέχρι να φτάσω να είμαι άνετος στο να φτιάχνω ένα λάπτοπ τουλάχιστον τα απλά  από άλλους, πως θα κάνω εξάσκηση ; Να πάρω λάπτοπ από φίλους γνωστούς να τα κάνω φύλλο και φτερό ,να αγοράσω μεταχειρισμένα να δουλέψω πάνω η υπάρχει άλλη επιλογή;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πώς να ξεκινήσω τι θα χρειαστώ και τι πρέπει να διαβάσω πχ από Σιτέ κανάλια γιουτιουμπ κλπ.

Σκέφτομαι στο μέλλον αν δω ότι το έχω να πάω και σε κάποιο ΙΕΚ να πάρω κάποια πιστοποίηση αλλά τώρα λόγω δουλειάς δεν υπάρχει χρόνος για σχολή 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

Καλημερα, σκέφτομαι να ξεκινήσω να ασχολούμαι λίγο πιο επαγγελματικά με την επισκευή υπολογιστών και λάπτοπ για αρχή και στην συνέχεια με κινητά. Έχω πάρει πτυχίο από ΟΑΕΔ για τεχνικός υπολογιστών αλλά τα τελευταία 4 χρόνια ακολουθώ άλλο επάγγελμα και σκέφτηκα σαν έξτρα εισόδημα αλλά και επειδή η αγάπη μου είναι η επισκευή υπολογιστών να ξεκινήσω να ασχολούμαι σαν τεχνικός. 

Έχω κατά καιρούς φτιάξει αρκετούς υπολογιστές κυρίως συνθέσεις σε φίλους και γνωστούς η μικρό προβλήματα  τεχνικά η κανένα φορμάτ αλλά από λάπτοπ δεν έχω ασχοληθεί πέρα απο καμιά αλλαγή δίσκου. 

Μπορείτε να μου προτείνετε εργαλεία για λάπτοπ και τι θα χρειαστώ να εξοπλιστω πέρα από κατσαβίδια που έχω για τον υπολογιστή. Επίσης μέχρι να φτάσω να είμαι άνετος στο να φτιάχνω ένα λάπτοπ τουλάχιστον τα απλά  από άλλους, πως θα κάνω εξάσκηση ; Να πάρω λάπτοπ από φίλους γνωστούς να τα κάνω φύλλο και φτερό ,να αγοράσω μεταχειρισμένα να δουλέψω πάνω η υπάρχει άλλη επιλογή;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πώς να ξεκινήσω τι θα χρειαστώ και τι πρέπει να διαβάσω πχ από Σιτέ κανάλια γιουτιουμπ κλπ.

Σκέφτομαι στο μέλλον αν δω ότι το έχω να πάω και σε κάποιο ΙΕΚ να πάρω κάποια πιστοποίηση αλλά τώρα λόγω δουλειάς δεν υπάρχει χρόνος για σχολή 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

 

Έχεις γνώσεις στο να καταλάβεις πως να ελέγξεις μια πλακέτα αν είναι χαλασμένη ή αν είναι λειτουργική;

Έχεις γνώσεις στο να εντοπίζεις αυξομειώσεις τάσης σε τροφοδοτικά;

Γενικά για συνθέσεις υπολογιστών , οι περισσότεροι το κάνουν μόνοι τους ή πάνε σε κάποιο γνωστό κατάστημα. Οπότε μην περιμένεις μεγάλο κέρδος από συνθέσεις κλπ, εκτός και αν είσαι εξπερτ σε mining rigs , όπου μπορείς να χτυπήσεις καλές τιμές.

Για γενικές μικροβλαβες, θα κάνεις κάποια πράγματα, κυρίως με αντικαταστάσεις . Αν δεν είσαι ηλεκτρονικός όμως, δεν θα φτάσεις σε βιώσιμο κέρδος για την επιχείρηση σου. Άποψη μου , καθώς κατάλαβα πως δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στην επισκευή η/υ για να ζήσεις από αυτό. Εκτός και αν το σημείο που θα το ανοίξεις είναι σε περιοχή όπου δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Έχεις γνώσεις στο να καταλάβεις πως να ελέγξεις μια πλακέτα αν είναι χαλασμένη ή αν είναι λειτουργική;

Έχεις γνώσεις στο να εντοπίζεις αυξομειώσεις τάσης σε τροφοδοτικά;

Γενικά για συνθέσεις υπολογιστών , οι περισσότεροι το κάνουν μόνοι τους ή πάνε σε κάποιο γνωστό κατάστημα. Οπότε μην περιμένεις μεγάλο κέρδος από συνθέσεις κλπ, εκτός και αν είσαι εξπερτ σε mining rigs , όπου μπορείς να χτυπήσεις καλές τιμές.

Για γενικές μικροβλαβες, θα κάνεις κάποια πράγματα, κυρίως με αντικαταστάσεις . Αν δεν είσαι ηλεκτρονικός όμως, δεν θα φτάσεις σε βιώσιμο κέρδος για την επιχείρηση σου. Άποψη μου , καθώς κατάλαβα πως δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στην επισκευή η/υ για να ζήσεις από αυτό. Εκτός και αν το σημείο που θα το ανοίξεις είναι σε περιοχή όπου δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.

Έχω γνώσεις πως να ελέγχω αυξομειώσεις σε τροφοδοτικό ,για μητρική δεν έχω . Δεν έχω σκοπό ακόμα να ανοίξω κάποιο κατάστημα ,σαν έξτρα εισόδημα θα ήθελα για αρχή να ασχοληθω παράλληλα με την δουλειά που κάνω τώρα και αν είμαι καλός και αποκτήσω μια άλφα πελατεία τότε κοιτάω για κατάστημα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία και αυτό θέλω στην παρούσα φάση πως θα αποκτήσω εμπειρία ,να διαβάσω και να μάθω σιγά σιγά   όλο και πιο σύνθετα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, basilisgate13 είπε

στο μέλλον αν δω ότι το έχω να πάω και σε κάποιο ΙΕΚ να πάρω κάποια πιστοποίηση

Μπορεί να ανοίξει κάποιος τέτοιου είδους μαγαζί χωρίς να έχει πάρει πτυχίο στο αντικείμενο;...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορεί να ανοίξει κάποιος κατάστημα χωρίς να έχει πάρει πτυχίο στο αντικείμενο;...

Αν έχει  πιστοποίηση σαν τεχνικός νομίζω ναι 

Χωρίς καθόλου πτυχίο πιστεύω δεν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορεί να ανοίξει κάποιος κατάστημα χωρίς να έχει πάρει πτυχίο στο αντικείμενο;...

Εμένα θα μου έκανε εντύπωση εάν χρειάζεται συγκεκριμένο πτυχίο για να ανοίξει κανείς μαγαζί επισκευής υπολογιστών. Δεν γνωρίζω τι ισχύει, εάν κανείς είναι μέσα σε αυτή την δουλειά και όντως γνωρίζει, θα ήθελα πολύ να μάθω τι ισχύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilisgate13 είπε

Χωρίς καθόλου πτυχίο πιστεύω δεν γίνεται 

Γίνεται. 

Υπάρχουν πολλοί youtubers που έχουν διάφορα tutorials πχ εδώ : https://www.youtube.com/c/Tronicsfix
(είναι για gaming κονσόλες άλλα η λογική είναι η ίδια). 
Οπότε θα σου πρότεινα να δεις πρώτα μερικά βιντεάκια, κυρίως για να μάθεις τον τρόπο σκέψης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορεί να ανοίξει κάποιος τέτοιου είδους μαγαζί χωρίς να έχει πάρει πτυχίο στο αντικείμενο;...

να ανοιξει επιχειρηση μπορει αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να προσλάβει πιστοποιημένο τεχνικό. ξερω ατομα που εχουν καταστηματα με ειδη υπολογιστων κλπ και κανουν και μικροεπισκευές ενω τελειωσαν επαλ ή ιεκ. τα "πτυχια" των σχολών του οαεδ μεχρι πριν λιγο καιρό είχαν ισχύ πλέον όμως εχουν υποβιβαστεί και οι σχολές αυτές δινουν απλές βεβαιωσεις, δεν ξέρω τι ισχύει με επαγγελματικά δικαιώματα σε αυτο τον κλάδο, οσους γνωστους εχω που πήγαν οαεδ και δουλευουν στο αντικείμενο τους ειναι υδραυλικοί ή κομμωτριες

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2022 στις 5:12 ΜΜ, velociraptoras είπε

να ανοιξει επιχειρηση μπορει

Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Μου φαίνεται λίγο περίεργο όμως, σε έλεγχο της Α.Α.Δ.Ε. δεν θα πρέπει να παρουσιάσει κάποιο χαρτί;

Βέβαια από την άλλη φοιτητές (φιλολογίας) κάνουν μαθήματα σε παιδιά δημοτικού-γυμνασίου, άλλα κόβουν και αποδείξεις αυτοί;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Μου φαίνεται λίγο περίεργο όμως, σε έλεγχο του Σ.Δ.Ο.Ε. (ή όπως λέγεται σήμερα) δεν θα πρέπει να παρουσίασει κάποιο χαρτί;

Βέβαια από την άλλη φοιτητές (φιλολογίας)  κάνουν μαθήματα σε παιδιά δημοτικού-γυμνασιου, άλλα κόβουν και αποδείξεις αυτοί;

Η άδεια του καταστήματος μπορεί να αναφέρει γενικά εμπόριο/service Η/Υ και δεν είμαι σίγουρος ότι πέρα από την δήλωση του υπαλλήλου σε ΕΦΚΑ κλπ φορολογικά ελέγχουν τίποτα άλλο.
Εξάλλου σε ένα σωρό μαγαζάκια για επισκευή κινητών τηλεφώνων νομίζεις ότι έχουν κάποιο σχετικό πτυχίο οι τεχνικοί;

Οι περισότεροι φοιτητές δεν δηλώνουν τα ιδιαίτερα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Μου φαίνεται λίγο περίεργο όμως, σε έλεγχο του Σ.Δ.Ο.Ε. (ή όπως λέγεται σήμερα) δεν θα πρέπει να παρουσίασει κάποιο χαρτί;

Βέβαια από την άλλη φοιτητές (φιλολογίας)  κάνουν μαθήματα σε παιδιά δημοτικού-γυμνασιου, άλλα κόβουν και αποδείξεις αυτοί;

σε ορισμένα επαγγελματα για να ανοίξεις σχετική επιχείρηση πρεπει να εχεις αντίστοιχο πτυχίο, αλλού χρειάζονται ενσημα για να βγάλεις την άδεια. αν δεν εχεις τότε θα πρέπει να προσλάβεις υπάλληλο αντίστοιχης ειδικότητας. μιλάμε για καταστημα κι οχι για μαυρα . μαυρα σαν τεχνικός μπορει να δουλευει και τωρα πχ να κανει φορματ στους φιλους του και να του δινουν ενα χαρτζηλίκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dpolal είπε

Οι περισότεροι φοιτητές δεν δηλώνουν τα ιδιαίτερα.

Πηγαίνουν και βάζουν τα στοιχεία τους σε πλατφόρμες εκπαιδευτικών και στις κολόνες της πόλης κι αν κάποιος του Α.Α.Δ.Ε. καλέσει δήθεν για μάθημα του παιδιού του θα του/ της κόψει τον κ@...

6 ώρες πριν, velociraptoras είπε

μιλάμε για καταστημα

Φυσικά!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

 

Φυσικά!

για τους τεχνικούς δεν ξερω πραγματικά πως δινουν την αδεια. για μηχανικός πχ χρειαζεται πτυχιο, για γεωπόνος το ιδιο, για κομμωτήριο ισχυει του οαεδ αλλά με καποια χρονια ενσημα. για εμπόριο δε χρειαζεται πτυχίο, για επισκευές (σοβαρές επισκευές οχι μικροπράγματα που απλά ο πελάτης δε μπορεί να τα κάνει μόνος του) ίσως να χρειάζεται

https://www.dropbox.com/s/ztw7gzf1s8kv2ro/fek_85_07.04.2014.pdf?dl=0

σε αυτό το φεκ καπου λέει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια ειναι το παν, ασε μικρος που ειχα ασχοληθει λιγο χωρις καθολου εμπειρια, πηρα ολοκληρο κουτι για επισκευη ενω ειχε απλα κολλήσει το power on κουμπι :P ρεζιλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2022 στις 11:19 ΠΜ, basilisgate13 είπε

Καλημερα, σκέφτομαι να ξεκινήσω να ασχολούμαι λίγο πιο επαγγελματικά με την επισκευή υπολογιστών και λάπτοπ για αρχή και στην συνέχεια με κινητά. Έχω πάρει πτυχίο από ΟΑΕΔ για τεχνικός υπολογιστών αλλά τα τελευταία 4 χρόνια ακολουθώ άλλο επάγγελμα και σκέφτηκα σαν έξτρα εισόδημα αλλά και επειδή η αγάπη μου είναι η επισκευή υπολογιστών να ξεκινήσω να ασχολούμαι σαν τεχνικός. 

Έχω κατά καιρούς φτιάξει αρκετούς υπολογιστές κυρίως συνθέσεις σε φίλους και γνωστούς η μικρό προβλήματα  τεχνικά η κανένα φορμάτ αλλά από λάπτοπ δεν έχω ασχοληθεί πέρα απο καμιά αλλαγή δίσκου. 

Μπορείτε να μου προτείνετε εργαλεία για λάπτοπ και τι θα χρειαστώ να εξοπλιστω πέρα από κατσαβίδια που έχω για τον υπολογιστή. Επίσης μέχρι να φτάσω να είμαι άνετος στο να φτιάχνω ένα λάπτοπ τουλάχιστον τα απλά  από άλλους, πως θα κάνω εξάσκηση ; Να πάρω λάπτοπ από φίλους γνωστούς να τα κάνω φύλλο και φτερό ,να αγοράσω μεταχειρισμένα να δουλέψω πάνω η υπάρχει άλλη επιλογή;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πώς να ξεκινήσω τι θα χρειαστώ και τι πρέπει να διαβάσω πχ από Σιτέ κανάλια γιουτιουμπ κλπ.

Σκέφτομαι στο μέλλον αν δω ότι το έχω να πάω και σε κάποιο ΙΕΚ να πάρω κάποια πιστοποίηση αλλά τώρα λόγω δουλειάς δεν υπάρχει χρόνος για σχολή 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

 

Βρες αγγελίες που δίνουν λαπτόπια και πισιά για ανταλλακτικά (ή και κινητά, αλλά ίσως να μην συμφέρουν) σε εξευτελιστικές τιμές (δηλαδή να αποφύγεις τους φραγκοφονιάδες ιδιώτες) και ξεκίνα να τα διορθώνεις.

Εναλλακτικά, βάλε αγγελία για καμένα κομμάτια και εξασκήσου στην αποσφαλμάτωση (προτίστως, είναι πιο σημαντική).

Με αυτόν τον τρόπο και εξασκείσαι και φτιάχνεις αποθήκη, ενώ παράλληλα διαπιστώνεις τι θα χρειαστείς (και όταν το χρειαστείς, κάνεις καλή έρευνα για το πιο vfm που σου ταιριάζει, πχ σταθμό κόλλησης αντί κολλητηριού).

Εννοείται είσαι [λογοκρίθηκε από την εφορία], καθώς δεν σε συμφέρει αλλιώς και στην αρχή (ειδικά αφού έχεις 1η δουλειά και σκοπεύεις να επικεντρωθείς μελλοντικά) κοιτάς το μέγιστο κέρδος σου να είναι η εμπειρία και οι γνωριμίες και όχι το χρήμα.

Όταν φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, πιάνεις πιο ακριβές συσκεύες (πχ iPhone, PS, Xbox κλπ) τα οποία θα σου αφήσουν χρήματα.

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...