Προς το περιεχόμενο

TURBO-X ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΟΛΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ


madgordons
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από madgordons,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας θέλω να ρωτήσω γνωρίζουμε για την turbo-x τηλεόραση 32άρα με μοντέλο TXV-AF3285 χαρακτηριστικά όπως πόση RAM/ROM έχει και τι επεξεργαστή gpu και cpu έχει ; Θέλω να την συγκρίνω με την Tesla 32E635BHS η οποία έχει Ram/Rom 1GB/8GB, cpu ARM cortex - quad core A55 @ 1450MHz και gpu Mali G31 MP2. Όλα τα άλλα φαίνονται ίδια με εξαίρεση βέβαια τα μικρά πλαίσια της tesla και το βάρος της tesla που είναι 3,5 kg ενώ η turbo x είναι 6,5 κιλά. Επίσης η Tesla έχει Android tv 11 ενώ η turbo x Android tv 9. Νομίζω ότι η tesla πρέπει να είναι καλύτερη από την turbo-x

Επεξ/σία από gthebest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε την tesla που είναι κινεζικη η δες για καμία tcl,σχεδόν όλες οι 32αρες έχουν 1 γιγα ραμ,η τούρμπο ξ που έχω το προηγούμενο μοντέλο είναι αρκετά αργή και έχει καλή ποιότητα κατασκευης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2022 στις 9:09 ΜΜ, madgordons είπε

Καλημέρα σας

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτη εδώ την τηλεόραση https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/turbo-x-android-tv-txv-au6595smt-65-4k-ultra-hd_4165020

Την έχει πάρει κανείς; γνώμες;

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από Idmantzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή αξίζει τα λεφτά της? 

https://www.plaisio.gr/turbo-x-android-tv-txv-au6595smt-65-4k-ultra-hd_4165020

 

Έχω μια smart samsung 48' 6χρονια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ( χρήση μια ώρα την μέρα Μαξ) και λέω να πάρω μεγαλύτερη αξίζει. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα θελω να παρω μια οικονομικη smart tv να βάζω κανένα παιδικό στο παιδί μου μέσω youtube disney κλπ . Βρήκα αυτή εδώ https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/turbo-x-led-tv-txv-s4075-40-full-hd_4381467

Έχετε κάποια άποψη σχετικά? Η άλλη λύση ειναι να δώσω 60€ να πάρω tv box και να το βάλω σε μια 32αρα που έχω αλλα μου φαίνεται η  παραπάνω επιλογή ποιο συμφέρουσα...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να έχει vidaa λογισμικό πιθανόν να είναι κινεζική σαν την hisense, άρα καλή λύση για οικονομική τηλεόραση χωρίς πολλές απαιτήσεις ,οπότε από μένα ναι πάρε την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Τα προϊόντα TurboX του Πλαισίου δεν έχουν σταθερή χώρα προέλευσης. Ανάλογα το προϊόν είναι και η προέλευση. Πχ.

          Τα πρώτα PC κατασκευάστηκαν (=συναρμολογήθηκαν) στην Ελλάδα το 1986. Η συναρμολόγηση τους έγινε αρχικά στην Μεταμόρφωση και μετά στο καινούριο "εργοστάσιο" στη Μαγούλα. Συνεχίζουν να συναρμολογούνται στην Ελλάδα.

          Τα πρώτα turboX laprops κατασκευάστηκαν στην Κίνα  ενώ από το 2003 συναρμολογούνται στην Ελλάδα. Κάποια μοντέλα  (συνήθως οι ναυαρχίδες) κατασκευάστηκαν ή κατασκευάζονται στην Κίνα από τις clevo, pegatron (τους δύο μεγαλύτερους κατασκευαστές laptop) που κατασκευάζουν στα ίδια εργοστάσια και τα dell, hp, lenovo κλπ laptop.

          Τα περισσότερα μικροπράγματα turboX είναι κατασκευασμένα στην Κίνα.

          Σχετικά με τις τηλεοράσεις αρχικά ακολούθησαν την πεπατημένη. Κίνα και λογότυπο turboX. Αργότερα και για πολλά χρόνια οι turboX τηλεοράσεις κατασκευάζονταν από την Τουρκική vestel (τον μεγαλύτερο κατασκευαστή τηλεοράσεων στην Ευρώπη). 

          Μεταξύ Κίνας και Τουρκίας υπάρχει μία εποχή που δεν μπορούσες να ξέρεις την προέλευση τους αφού το Πλαίσιο αγόραζε και "έβαζε" το λογότυπο του από όποιο εργοστάσιο ήταν φθηνότερο. Έτσι υπήρχαν turboX τηλεοράσεις από μικροκατασκευαστές στην Κίνα, από εργοστάσια στην Ινδία, την Πολωνία, την Βουλγαρία ακόμα και το Μαρόκο (ή την Αλγερία, δεν θυμάμαι καλά).

      Από την στιγμή που οι νέες TurboX έχουν λογισμικό vidaa "βρωμάει" πολύ Κίνα και Hisense.

      H VIDAA USA, Inc. είναι θυγατρική της Hisense και είναι η εταιρία πίσω από το λογισμικό vidaa που "φοράνε" οι smart τηλεοράσεις της hisense στην Ευρώπη. Η πλάκα είναι ότι αν και η VIDAA USA, Inc. εδρεύει στην Ατλάντα των Ηνωμένων Πολιτειών, οι τηλεοράσεις hisense στις Η.Π.Α. κυκλοφορούν με android tv και όχι λειτουργικό vidaa.

      Υπάρχει μία περίπτωση οι TurboX να συνεχίζουν να είναι vestel (Τούρκικες) αφού είχε ακουστεί παλαιότερα ότι η vestel θα έκανε συμφωνία με την hisense ώστε να χρησιμοποιήσει το λογισμικό vidaa στις τηλεοράσεις της.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, afm είπε

      Από την στιγμή που οι νέες TurboX έχουν λογισμικό vidaa "βρωμάει" πολύ Κίνα και Hisense.

      ........

      Υπάρχει μία περίπτωση οι TurboX να συνεχίζουν να είναι vestel (Τούρκικες) αφού είχε ακουστεί παλαιότερα ότι η vestel θα έκανε συμφωνία με την hisense ώστε να χρησιμοποιήσει το λογισμικό vidaa στις τηλεοράσεις της.

      Τελικά και οι νέες TurboX πρέπει να είναι τελικά Τούρκικες αφού η vestel ξεκίνησε από το 2023 να κατασκευάζει τηλεοράσεις (αρχικά με το brand Toshiba) με λογισμικό vidaa μετά από συμφωνία με την VIDAA USA Inc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπερα.

Αγορα turbo x qled6565 πριν 20 ημερες και απο χθες εχει μειωθει η φωτεινοτητα.Οτι και ρυθμιση να κανω δεν αυξανεται χωρις να αλλειωνει αλλες παραμετρους.

Η ευκρινεια δεν εχει επηρεαστει,ειναι ομως εντονο το μπλε και γενικα ειναι σκοτεινη.Συνολικα ομως.Δεν δειχνει οτι εχει καψει καποιο led.

Πηρα το σερβις και μου ειπαν να τους τη στειλω.Μαλλον θα πρεπει να την παω ο ιδιος επειδη πεταξα το κουτι της.

Επισης ειναι πολυ αργη στις εντολες.Εκανα εργοστασιακη επαναφορα αλλα τιποτα.Μαλλον εκανα κακη επιλογη.Μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω πριν τους τη πασαρω;Σκεφτηκα την αναβαθμιση αλλα δεν υπαρχει καποια απ οτι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...