Προς το περιεχόμενο

TURBO-X ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΟΛΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ


madgordons
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από madgordons,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι σελίδες και τα θεματα που αφορουν τις turbo-x τηλεορασεις (android-smart ) ειναι πολλα εδω στο forum, Πηρα λοιπόν  το θάρρος να ανοιξω αυτο το τοπικ ετσι ωστε να συγκεντρωνονται εδω ολα τα προβληματα και οι πιθανες λυσεις. 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλή αρχη στο θεμα εγω πηρα 2 android tvs vestel της turbo x πιο συγκεκριμμενα την TURBO X TXV-AU4380 και μια 32αρα android hd tv turbo x,για τα αιρμπμπ που διατηρω σε νησι,γενικα τιμιες λυσεις ,αλλα σχετικα αργο smart και αργος cpu. 

εσυ τι θεματα εχεις φιλε μου ,εγω τις εχω δουλεψει μονο 1 εβδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madgordons είπε

Οι σελίδες και τα θεματα που αφορουν τις turbo-x τηλεορασεις (android-smart ) ειναι πολλα εδω στο forum, Πηρα λοιπόν  το θάρρος να ανοιξω αυτο το τοπικ ετσι ωστε να συγκεντρωνονται εδω ολα τα προβληματα και οι πιθανες λυσεις. 

Σας ευχαριστω

Γνωρίζουμε τη χωρητικότητα των servers του φόρουμ? :D :D 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση και απο εμένα πήρα για τους γονείς μία 32άρα τα χριστούγεννα,Πολύ αργή κτλ έκανα μία αναβάθμιση έφτιαξε λίγο.Τώρα χάλασε το τηλεκοντρόλ απο πτώση.Πού μπορώ να βρώ ίδιο ή αντίστοιχο ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sagy είπε

Τώρα χάλασε το τηλεκοντρόλ απο πτώση.Πού μπορώ να βρώ ίδιο ή αντίστοιχο ξέρει κανείς;

Στο Πλαίσιο ή κοιτάς για κάποιο universal, στο σκρουτζ ή κι αλλού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2022 στις 11:50 ΠΜ, sagy είπε

Μία ερώτηση και απο εμένα πήρα για τους γονείς μία 32άρα τα χριστούγεννα,Πολύ αργή κτλ έκανα μία αναβάθμιση έφτιαξε λίγο.Τώρα χάλασε το τηλεκοντρόλ απο πτώση.Πού μπορώ να βρώ ίδιο ή αντίστοιχο ξέρει κανείς;

μπορεις και απο το πλαισιο που σου γραφουν, αλλα μπορεις και απο εδω>

https://deliverycontrol.gr/τηλεχειριστήρια-τηλεοράσεων&filter=14

Στις 2/2/2022 στις 9:54 ΜΜ, sintalkas είπε

φιλε μου καλή αρχη στο θεμα εγω πηρα 2 android tvs vestel της turbo x πιο συγκεκριμμενα την TURBO X TXV-AU4380 και μια 32αρα android hd tv turbo x,για τα αιρμπμπ που διατηρω σε νησι,γενικα τιμιες λυσεις ,αλλα σχετικα αργο smart και αργος cpu. 

εσυ τι θεματα εχεις φιλε μου ,εγω τις εχω δουλεψει μονο 1 εβδομαδα

ΣΥΝΦΩΝΩ  απο λυτα για το ποσο πολυ αργες ειναι ολες (smart-android)! επισης στις android υπαρχει και το θεμα της συμβατοτητας των εφαρμογων (40% βαζω εγω) οπως και τη μεγαλη δυσκολια στα διαφορα μενου. απαραδεκτο οταν σκεφτεις οταν με ενα tvbox  των 20-30 ευρω, εχεις μια android τηλεοραση  με το 99% συμβατοτητα εφαρμογων απο playstore και απλο μενου οπως στο κινητο μας. το μονο καλο ειναι το οτι εχει παρει πιστοποιηση netflix  οποτε βλεπεις την αναλυση την οποια εχεις πληρωσει κατι που εχουν μονο  3-4 tvbox. αυτα προς το παρον... σιγουρα θα εχει και συνεχεια... διοτι δεν υπαρχει χειροτερος συνδυασμος για εμενα να ανακατευεις τουρκια και κινα σε συσκευες τεχνολογιας.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ελα φιλε μου ποια τηλεοραση αγορασες,η θεια μου σημερα πηρε μια απλη σμαρτ turbox https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/turbo-x-led-tv-txv-s3265-32-hd-ready_3826848 καλη φαινεται για τα λεφτα της αλλα το πανελ ηταν λιγο σκοτεινο ,κατα 99% ειναι και αυτη βεστελ.Αν βγαλει καποιο θεμα θα το αναφερω εδω,εντυπωση μου εκανε που ειχε 2 ξεχωριστες θεσεις για τα ποδαρακια της με αποτελεσμα να χωρεσει μια χαρα σε στενο γυαλινο επιπλο για πικ απ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2022 στις 10:39 ΜΜ, sintalkas είπε

ελα φιλε μου ποια τηλεοραση αγορασεςhttps://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/turbo-x-android-tv-txv-af4250-42-full-hd_3802817  

Turbo-X Android TV TXV-AF4250 42" Full HD

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Χαίρετε!Έχω μια 32" TXV -AF 3265 από τον Οκτ του 2021. Ήδη πήγε για αλλαγή cpu, αφού δεν ξεκινούσε, ευτυχώς στην εγγύηση.

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: Δεν μπορώ να δω media από usb. Όταν το βάζω μου γράφει μήνυμα ότι το usb αποσυνδέθηκε γιατί δεν το αναγνωρίζει. Άλλαξα πολλά, χωρίς να καταφέρω κάτι. Ένα usb το έκανα format από την tv και το βλέπει. Προσπάθησα σ' αυτό να γράψω PVR από την tv. Μου γράφει ότι πρέπει να κλείσω την εγγραφή. Δεν ξέρω βέβαια κι έτσι δεν μπορώ να έχω ούτε το pvr.

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας, ή ακόμα και να μου δείξετε που μπορώ να βρω οδηγίες, γιατί στο manual δεν υπάρχει τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ειχα αγοράσει 2 τηλεορασεις 32'.

Δεν αναφέρω μοντελα γιατι δεν τα θυμαμαι.

Και οι δυο παρουσιασαν το ιδιο προβλημα μετα απο 2 χρονια,ειχαν ήχο αλλα οχι εικονα.

Το service θα στοιχιζε το 70-80% της αξίας της.

Για εμένα είναι πεταμένα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

        Αν νομίζεις ότι μόνο οι turbo-X χαλάνε κάνεις μεγάλο λάθος.

      Κατ' αρχήν το πρόβλημα που αναφέρεις (ήχος αλλά όχι εικόνα) είναι πρόβλημα στις ταινίες led της τηλεόρασης. Επειδή τα ανταλλακτικά των turbo-X (και των άλλων vestel-οειδών) είναι σημαντικά φθηνότερα από άλλες "επώνυμες" μάρκες αυτό σημαίνει πως και η επισκευή τους είναι φθηνότερη.

      Και πάμε στην δική μου διπλή εμπειρία με την lg.

          α. Πρώτη εμπειρία με μία 32-άρα hd ready. Αγορά για τους γονείς μου για το δωμάτιο τους. Όσο ήταν στην εγγύηση όλα καλά. Στα δύο χρόνια και δύο μήνες παρουσιάζει αυτό που παρουσίασε η turbo-X σου. Μόνο ήχος, εικόνα γιοκ. Service επίσημο λοιπόν, κόστος ανταλλακτικών 75 ευρώ συν άλλα τόσα η εργασία. Για μία τηλεόραση των 200 ευρώ τα λες λίγο ακριβά τα 150 ευρώ. Πόσα σου ζήτησαν για την turbo-X στο πλαίσιο;

      Εγώ βέβαια την έφτιαξα μόνος μου παίρνοντας τις led ταινίες από τον Γκάγκα με 25 ευρώ. Ας είναι καλά οι γνωριμίες. Η τηλεόραση παρουσίασε αργότερα το ίδιο πρόβλημα καθώς επίσης και πρόβλημα στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού αλλά αυτό είναι άλλο ανέκδοτο.

          β. Δεύτερη εμπειρία με μία 42-άρα lg. Αγοράστηκε για αντικατάσταση της προηγούμενης. Στους 16 μήνες παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Αντικατάσταση χωρίς χρέωση. Στα τρία χρόνια (36 μήνες) πάλι τα ίδια. Ξανά στο service. Μου ζητούσαν 220 ευρώ γιατί έλεγαν πως είναι εκτός εγγύησης. Επειδή όμως κάθε επισκευή έχει εγγύηση όση και η αρχική, οι μπάρες led ήταν σε εγγύηση και αναγκάστηκαν να τις αλλάξουν δωρεάν. Φυσικά μετά την επισκευή πουλήθηκε στα γρήγορα πριν παρουσιάσει τίποτε άλλο.

      Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι με τα ηλεκτρονικά είναι θέμα τύχης και όχι θέμα μάρκας. Μπορεί κάποιες μάρκες να είναι πιο επιρρεπείς σε βλάβες αλλά το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η τύχη.

      Υ.Γ.: Εδώ και περίπου πεντέμιση χρόνια οι δικοί μου απολαμβάνουν μία 42-άρα f&u 4k tv (vestel-οειδές και αυτή) με εκπληκτική εικόνα και χωρίς μέχρι τώρα τουλάχιστον να βγάλει κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι LG που αναφέρεις επειδή είναι οι βασικές σειρές της θα κατασκευάζονται ίσως και στο ίδιο εργοστάσιο με τις TurboX. Αν πας σε κάτι πιο premium σίγουρα θα δεις διαφορές σε σχέση με τις Turbo X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Φυσικά και η σύγκριση μιας turbo-X θα γίνει με μία lg από τις βασικές σειρές ή τουλάχιστον από τις φθηνές σειρές. Δεν μπορείς να συγκρίνεις  μία turbo-X με μία nanocell. Η σύγκριση θα πρέπει να είναι στην ίδια κατηγορία τιμής ή έστω στο περίπου αφού οι turbo-X είναι σημαντικά φθηνότερες από τις lg.

      Αφού λοιπόν όπως λες "οι LG που αναφέρεις είναι οι βασικές σειρές της που θα κατασκευάζονται ίσως και στο ίδιο εργοστάσιο με τις TurboX" γιατί π.χ. να δώσω 300 ευρουδάκια για την lg αφού μπορώ να πάρω την ίδια-αντίστοιχη σε turbo-X με 170.

      Άλλωστε αν μιλάμε για 32 ίντσες οτιδήποτε πάνω από hd ready είναι πεταμένα λεφτά αφού δεν θα δεις καμία διαφορά στην εικόνα είτε είναι hd ready είτε 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2022 στις 1:53 ΜΜ, Steve_Gr είπε

Ειχα αγοράσει 2 τηλεορασεις 32'.

Δεν αναφέρω μοντελα γιατι δεν τα θυμαμαι.

Και οι δυο παρουσιασαν το ιδιο προβλημα μετα απο 2 χρονια,ειχαν ήχο αλλα οχι εικονα.

Το service θα στοιχιζε το 70-80% της αξίας της.

Για εμένα είναι πεταμένα λεφτα.

2 τηλεοράσεις 32αρες των γονιών μια turbo x και μια "Hitachi" το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στα 2 χρόνια περίπου. Πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...