Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για sockets -port forwading με python


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια. εχω κανει αλλα 2 τοπικ σχετικα με Python και δεν μου απαντησε κανεις παρολα αυτα θα δοκιμασω αλλη μια.

 

θελω να γραψω ενα απλο προγραμματακι με tcp/IP server kai clients οπου ο server θα δεχεται μηνυματα.ηθελα να ρωτησω,πρεπει να γινει port forwarding στο router πρωτα για να δουλεψει κατι τετοιο?

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εεεε τότε σαφώς και θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα στην οποία κανει το ερώτημα ο client, επίσης θα πρεπει να το επιτρέπει και το firewall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)μπορω με κωδικα στο ιδιο προγραμμα να "αναγκαζω" το firewall να το επιτρεψει για να μη γινει χειροκινητα αυτο; θα ηθελα οσα περισσοτερα γινεται να γινουν μεσω του προγραμματος. 

2)επισης, πρεπει και στον client να γινει port forward? ή μονο στον server Που θα δεχεται τα μηνυματα?

συγνωμη αν ακουγονται χαζες καποιες ερωτησεις, τωρα μαθαινω!

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στο ρούτερ του σέρβερ θέλει να ανοίξεις ports.  Για να ανοίγει μόνο του το πρόγραμμα πρέπει να βρείς τρόπο να γίνεται μέσω uPnP αλλά μπορεί να μην είναι ενεργοποιημένο σε κάθε ρούτερ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελεια! ευχαριστω πολυ.

εχω εναν απλο server και εναν client.πως μπορω να τα τρεξω στο pc μου και τα δυο να δοκιμασω αν δουλευουν;

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρηκα τελικα ενταξει.

 

μια αλλη πολυ σημαντικη ερωτηση για μενα ειναι η εξης.

πως μπορω να κανω μια εντολη σενα σκριπτακι να εκτελειται καθε καποιες ωρες. πχ καθε 3 ωρες. ή μια φορα τη μερα ??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να βάλεις κανόνα στα windows (μέσω του Task Scheduler  - "Χρονοδιάγραμμα Εργασιών" στα ελληνικά) να τρέχει το script σου όποτε θέλεις. 

Αν θες μια συγκεκριμένη εργασία του script να εκτελείται σε συγκεκριμένα χρονικά διαγράμματα, υπάρχουν νομίζω ανάλογα modules για python (λογικά κάτι σε scheduler ή κάποια sleep() function). 

Επεξ/σία από n3a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το προβλημα σου ειναι το port Forwarding(Server)?

Τοτε υπαρχει  η  λυση του  Reverse connection(Αντι να συνδεεται ο Client στον Server να γινεται το αντιθετο   .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν τοναφησω οπως ειναι, ο client δηλαδη ναΣυνδεεται στον server... 

Και βαλω σαν port την 80 που συνηθως ειναι ανοιχτή δε θαμαι οκ χωρις port forward? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίσω από NAT καμία πόρτα δεν «είναι συνήθως ανοικτή». Μόνο όσες κάνεις forward. Αν η κίνηση ξεκινάει από έξω προς τα μέσα, δηλαδή προς τον server σου, θέλεις port forward. Στην άλλη περίπτωση θα θέλουν οι clients port forward αν είναι και αυτοί σε NAT.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια απο τις δυο πλευρες, ειτε ο server ειτε ο client, θα ειναι σε απομακρυσμένο υπολογιστη, οχι δικο μου. 

Εγω θα εχω την αλλη πλευρα. Στον απομακρυσμένο υπολογιστη ΔΕΝ μπορω να κάνω port forward. Στον δικο μου μπορω. 

Θελω η απομακρυσμενη πλευρα να ακούει (οποτε λογικά θαναι server) και οταν εγω ανοιξω το προγραμμα κ παταω ενα κουμπι να συνδέεται στον αππμακρυσμενο  υπολογιστή ο οποίος θα μου απανταει με ενα μηνυμα. 

Μπορει να γινει αυτο χωρίς να χρειαζεται port forward στον απομακρυσμένο υπολογιστή; 

 

Στις 9/2/2022 στις 12:29 ΠΜ, ntaryl είπε

Αν το προβλημα σου ειναι το port Forwarding(Server)?

Τοτε υπαρχει  η  λυση του  Reverse connection(Αντι να συνδεεται ο Client στον Server να γινεται το αντιθετο   .

Αυτο πρακτικα πως γινεται φιλε μου; 

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Πίσω από NAT καμία πόρτα δεν «είναι συνήθως ανοικτή». Μόνο όσες κάνεις forward. Αν η κίνηση ξεκινάει από έξω προς τα μέσα, δηλαδή προς τον server σου, θέλεις port forward. Στην άλλη περίπτωση θα θέλουν οι clients port forward αν είναι και αυτοί σε NAT.

Αν ειναι σς ΝΑΤ το ρουτερ μου, γίνεται κανονικά port forward? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να μεσολαβησουν αναμεσα στα δυο pc, ωστε να αποφύγω τa port forwards, κάποιο vps, reverse proxy ; τωρα τα ψάχνω δεν εχω ιδεα για το καθενα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...