Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για sockets -port forwading με python


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, morehp είπε

Ρε bro έχεις καταλάβει ποιά είναι τα προβλήματα που χρειάζεται να λύσεις; Οταν καταλήξεις στο ποιά είναι τα προβλήματα και ποιά βήματα πρέπει να κάνεις για να αποκτήσεις πρόσβαση στην πληροφορία με manual βήματα, ξεκίνας να βρίσκεις λύσεις σε κάθε ένα και στο τέλος θα έχεις μια συνολική λύση. 

Οταν έχεις την συνολική λύση μπορείς να επεκταθείς στο automation του όλου πράγματος.

Με το να λες πως θα σηκώσεις raspberry, masberry και οτι στον διάκο άλλο θέλεις, 3-4 βάσεις δεδομένων, 2-3 excel και 5-6 server για το γούρι, δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ.

1. ένα proof of concept tool με επικοινωνία SNMP έχεις φτιάξει; ξέρεις τι queries πρέπει να κάνεις για να πάρεις τα στοιχεία που θέλεις από έναν εκτυπωτή;

2. οταν με το καλό έχεις το tool μπορείς π.χ. να χτίσεις ένα script που θα καλεί αυτό το tool για κάθε εκτυπωτή που σε ενδιαφέρει (με schedule, με cron, με δέηση στον ύψιστο κπλ) και μετά π.χ. μπορεί να στέλνει το output κάθε εκτέλεσης για αποθήκευση π.χ. σε ένα ftp

3. πρόσβαση στο π.χ ftp έχεις, κατεβάζεις τα αρχεία και τα βλέπεις με το μάτι. Στο μέλλον φτιάχνεις parser που μπορεί να κάνει και παραγγελίες αμά λάχει να ούμε

Βάλτα κάτω, σκέψου και θα το βρεις, όλα μαζί δεν γίνονται

Ναι φιλε μου το εχω φτιάξει, έτοιμο είναι το scriptaκι. Βρισκει τα δεδομένα που θελω απτους printers με  snmp oids

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2022 στις 12:24 ΜΜ, Hamurabi είπε

Επειδη δε βλέπω ναντο καταφέρνω. 

 Σκέφτηκα κατι αλλο... 

Αν φτιαξω μια βαση δεδομενων sql ή excel αρχείο ή κατι τετοιο, το οποίο θαναι σε καποιο server.... 

Και ο καθε πελατης που έχει τα μηχανήματα, θαχει ενα python προγραμμα που θα γραψω το οποιο θα περνει τιςπληρoφοριες που θελω μεσω snmp και θα ανανεώνει τη βαση δεδομενων /excel/whatever καθε μια ωρα ας πουμε. 

Πως φαίνεται σαν ιδεα αυτο; 

Δεδομένου οτι περιμενω ενα raspberry pi σε λιγες μερες και θα φτιαξω δικο μου server εκει, πως λέτε να το κανω; 

Ευχαριστω 

Αυτό έλεγα και εγώ μετέπειτα. Απλά την βάση την έχεις εκτός δικτύου και με rest API την αννανεώνεις. To sequence diagram θα σου λύσει όποια απορία.
Απλά όταν σε καλούν θα κοιτάς την βάση σου.
 

εικόνα.png

Στις 3/2/2022 στις 5:36 ΜΜ, Hamurabi είπε

καλησπερα παιδια. εχω κανει αλλα 2 τοπικ σχετικα με Python και δεν μου απαντησε κανεις παρολα αυτα θα δοκιμασω αλλη μια.

θελω να γραψω ενα απλο προγραμματακι με tcp/IP server kai clients οπου ο server θα δεχεται μηνυματα.ηθελα να ρωτησω,πρεπει να γινει port forwarding στο router πρωτα για να δουλεψει κατι τετοιο?

  1. Google SNMP Library python.
  2. Google Http Client python

To API Μπορεί να είναι και ένα απλό php script με Basic Http Authentication (https://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication). Για εκάστοτε πελάτη αναθέτεις ένα η και πολλαπλά, api username και ένα api password. Ενώ εσύ θα μπαίνεις με δικό σου username και password.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...