Προς το περιεχόμενο

Samsung: Για 4 χρόνια οι αναβαθμίσεις του Android και OneUI σε επιλεγμένες Galaxy συσκευές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/2/2022 στις 3:47 ΜΜ, atrwtos είπε

Οποιο smartphone έχει 888 snapdragon και πάνω δηλ.

Όχι. Η σειρά Α δεν έχει 888 έχει κινητά των 400 ευρώ. 

Στις 10/2/2022 στις 4:31 ΜΜ, dolph είπε

Είναι κρίμα ένα κινητό αξίας ~800-1.200 ευρώ να το θεωρούμε άχρηστο σε 1-4 χρόνια. Τα λεφτά δεν είναι στραγάλια για να τα απαξιώνουμε έτσι.

Και εντάξει, μπορεί να έχουμε το κόλλημα για νέο κινητό και σεβαστό αυτό, αλλά γιατί ένα 6s για παράδειγμα να μην το έχει κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για το τελευταίο κινητό; Προσωπικά έχω χαρίσει εδώ και χρόνια το προηγούμενο 6s σε χρήστη που του είναι αδιάφορο το ποιό κινητό έχει και είναι πολύ ικανοποιημένος. 

Δεν θα κατηγορήσουμε όσους θέλουν συνεχώς το «καινούργιο», αλλά ξαναλέω ότι είναι κρίμα συσκευές τέτοιου κόστους να τις θεωρούμε άχρηστες μετά από ελάχιστα χρόνια. Και αν είναι κρίμα για εμάς, είναι απαράδεκτο για τις εταιρείες να μας βάζουν στο τριπάκι «κάθε 1-2 χρόνια θα σκας 600-1.200 ευρώ για νέο κινητό».

Edit: Βασικός λόγος που έφυγα κάποτε από τα Android ήταν το ότι μετά από σύντομο διάστημα ένιωθες ότι σε είχαν ξεχάσει στα updates και σου έλεγαν «πέταξέ το και πάρε άλλο». 

Άλλο 1 χρόνια άλλο 4 χρόνια. Υπάρχει διαφορά! Το τι θα κάνει κανένας με την τσέπη του δε θα το κρίνω εγώ. Εγώ που πήρα ένα εξαιρετικό value for money κινητό το 2019 με ένα 450αρι (6,7 ίντσες OLED οθόνη 4500mAh μπαταρία) βεβαίως και θέλω να το αλλάξω εφόσον μπορώ, το επερχόμενο μοντέλο είναι πολύ καλύτερο και δεν είμαι στο οικοσύστημα της Apple που για 6,7 ιντσών οθόνη πρέπει να πληρώσω τουλάχιστον χιλιάρικο για πράγματα που δε χρειάζομαι όπως κατασκευή από γυαλί και πανίσχυρο επεξεργαστή. Στα 6 χρόνια εξάλλου η μπαταρία συχνά δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση από πλευράς αυτονομίας. Όσον αφορά τις ενημερώσεις η κατάσταση έχει αλλάξει ουσιαστικά στα Samsung με συνέπεια να κοντράρει τη Google πλέον και όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση να την ξεπερνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, kostasfalcon said:

μαλλον δεν τα ξερεις καλά....

vpn ενεργο εχεις κατα την εγγραφη και την πληρωμη την πρωτη φορα. 

Αναφέρεσαι στο vpn που παρέχει το iOS; Για το Vanced σε pm αν θέλεις…

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Vanced στο iPhone; Είσαι βέβαιος;

Θα πρέπει να έχεις ένα VPN συνεχώς ενεργό στη συσκευή σου (επιπλέον κόστος). Αν δεν βάλεις κάτι αξιόπιστο θα έχεις θέματα σταθερότητας και ταχύτητας. Εχεις προσωπική εμπειρία; Δώσε ένα παράδειγμα, θα βοηθήσει.

Γράψε λάθος, νόμιζα αναφέρεσαι στο Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panathatube είπε

Άλλο 1 χρόνια άλλο 4 χρόνια. Υπάρχει διαφορά! Το τι θα κάνει κανένας με την τσέπη του δε θα το κρίνω εγώ. Εγώ που πήρα ένα εξαιρετικό value for money κινητό το 2019 με ένα 450αρι (6,7 ίντσες OLED οθόνη 4500mAh μπαταρία) βεβαίως και θέλω να το αλλάξω εφόσον μπορώ, το επερχόμενο μοντέλο είναι πολύ καλύτερο και δεν είμαι στο οικοσύστημα της Apple που για 6,7 ιντσών οθόνη πρέπει να πληρώσω τουλάχιστον χιλιάρικο για πράγματα που δε χρειάζομαι όπως κατασκευή από γυαλί και πανίσχυρο επεξεργαστή. Στα 6 χρόνια εξάλλου η μπαταρία συχνά δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση από πλευράς αυτονομίας. Όσον αφορά τις ενημερώσεις η κατάσταση έχει αλλάξει ουσιαστικά στα Samsung με συνέπεια να κοντράρει τη Google πλέον και όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση να την ξεπερνά.

Μα το είπα και εγώ ότι δεν κρίνω την τσέπη και τα γούστα κανενός.

Η θέση μου εξακολουθεί να είναι ότι για το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών ένα κινητό τετραετίας εξακολουθεί να είναι απολύτως ικανό για ό,τι χρειαστεί ο χρήστης, οπότε μια χαρά μπορούν και πρέπει να μπορούν από τις κατασκευάστριες εταιρείες τα κινητά αυτά να έχουν full updates ώστε να μην «αχρηστεύονται» χωρίς λόγο. Είναι ακριβό αντικείμενο για να το βγάζουν εκτός με τέτοιο τρόπο οι εταιρείες. 

Ένας χρήστης που θέλει απλά να παίρνει τηλέφωνο, να σερφάρει, να βλέπει τα emails του και να μπαίνει στο facebook και στο instagram, δεν έχει κανένα λόγο να έχει τελευταίο κινητό και μια χαρά του κάνει το 6s που είναι τόσο παλιό. Ας μην απαξιώνουμε το χρήμα τόσο εύκολα, αυτό λέω απλά.

Σχετικά με την μπαταρία, αν έχεις ένα γνωστό ηλεκτρονικό, μπορεί να στην αλλάξει με αστείο κόστος και στα 2-3 χρόνια να έχεις ολοκαίνουργια μπαταρία. Αυτό έκανα όταν δώρισα το 6s σε δικό μου άτομο - του άλλαξα μπαταρία με κάνα 20άρικο (κάπου εκεί, δεν θυμάμαι με ακρίβεια), έβαλα καινούργιο τζαμάκι (το είχα και πάντα σε θήκη) και γυάλιζε σαν καινούργιο και ας ήταν τεσσάρων ετών. Ακόμα το έχει και ακόμα έχει ενημερώσεις και ακόμα κάνει μια χαρά την δουλειά που το θέλει (τηλέφωνο, χαζολόγημα στο facebook και στο instangram).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...