Προς το περιεχόμενο

H Sony ανακοίνωσε δύο νέα πανάκριβα Walkman με Android για audiophiles


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ερώτηση πανάσχετου:

Μετατροπή μουσικού αρχείου mp3 320kbps των 10MB σε FLAC 96KHz/24bit, πόσα MB περίπου θα γίνει;

Για να καταλάβεις, όσο πιο απλοϊκά γίνεται : σα να έχεις ενα γεμάτο ποτήρι νερό (320kbps mp3) και να το βάζεις σε ενα βαρέλι (flac) για να το πιεις από εκεί. Το ίδιο νερό θα πιεις Οπότε δε το κάνεις καν. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, tsarouc είπε

Δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό που προσφέρουν. Επίσης δεν με ενδιαφέρει η τιμή τους γιατί προφανώς για να είναι τόσο ακριβά υπάρχει λόγος. Σίγουρα είναι και μάρκετινγκ και ίσως υπερκοστολογημένα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Αυτό που πραγματικά δεν μπορώ να χωνέψω είναι πως κάποιος βαπτίζεται οντιοφιλ. Από μόνος του? Επειδή έχει πανάκριβο εξοπλισμό? Επειδή έχει γνώσεις? 

Και για να το κάνω ποιο λιανά. Ο ήχος που λαμβάνουμε ως αίσθηση, έχει να κάνει με την ηλικία (κυρίως), με την υγεία την ακουστική, τον εγκέφαλο (συναισθήματα, υγεία, λειτουργία) αλλά και άλλοι παράγοντες όπως το περιβάλον η χρονική στιγμή η ψυχολογία μας την χρονική στιγμή και και και και και (μπορώ να γράφω ατέλειωτες ώρες). 

ΠΩΣ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ όλοι αυτοί που θέλουν να λέγονται οντιοφιλ και πληρώνουν 1000 ευρώ το μισό μέτρο για καλώδιο (ως παράδειγμα το λέω) μπορούν και τηρούν όλες αυτές τις προδιαγραφές ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. Ποτέ όμως όσο και αν προσπάθησα. Έχω φίλους συνομίληκους που έχουν πληρώσει κοντά ένα ολόκληρο εκατομμύριο ευρώ για ηχο στο σπίτι και όταν μου δίνει τα ακουστικά (καποια που κοστίζουν 2000άρικα αν θ υμάμαι καλά) να ακούσω, το ΙΔΙΟ ακριβώς κομμάτι από το κινητό μου με τα wireless ακουστικά των 200ων ευρώ ακούγονται καλύτερα!

Και όταν λέω καλύτερα εννοώ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.. με βαθύτερο μπάσο, με ποιο τρισδιάστατο ήχο, νομίζεις ότι τα όργανα είναι δίπλα σου αν κλείσεις τα μάτια σου, ενώ ο ήχος από τον απίστευτα πανάκριβο εξοπλισμό του είναι ΜΑΠΑ (στα δικά μου αυτιά και το τονίζω γιατί είμαι 51 ετών και έχω κάνει ακοώγραμμα εξέταση προ 2ετίας και είμαι σε τέλεια κατάσταση) σαν να ακούς ένα εντελώς φλατ ήχο δίχως κανένα εντυπωσιασμό σαν να έρχονται όλα μαζί τα όργανα από μια κατεύθυνση. 

Αναρωτιέμαι λοιπόν. Και αν κάποιος γνωρίζει να μας πει. Τι καθορίζει τον όρο οντιοφιλ. Τι είναι δηλαδή αυτό που κάνει τον ήχο ξεχωριστό. Ο ρεαλισμός? Η ποιότητα? Η ανάλυση? Το χρατσ χρατσ του βινίλιου? Προσοχή  μην μου πείτε περί συχνοτήτων θορύβου και άλλες τέτοιες κουταμάρες γιατί οι περισσότερες συχνότητες που πιάνουν αυτά τα πανάκριβα μηχανήματα το ανθρώπινο αυτί ΔΕΝ τα πιάνει. Όταν είσαι 20 χρονών ίσως ναι κάποιες συχνότητες και αντίληψη θορύβου (άκουσων κύριε) να μπορούν να κάνουν την διαφορά, αλλά από εκεί και πέρα απλά είναι ΦΥΣΗ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη γελοιότητα μακράν εδώ και πάρα πολλά χρόνια το συγκεκριμένο χόμπι παιδιά. Και για να εξηγούμε. ΝΑΙ πριν χρόνια η ποιότητα ήταν πολύ διαφορετική ανάμεσα σε ακριβό και φτηνό εξοπλισμό. Τώρα όμως που η τεχνολογία έχει φτάσει σε πολύ ψηλό επίπεδο πραγματικά είμαι κατά 99% σίγουρος ότι αυτό το πραγματάκι με ένα καλό κομμάτι και blind test μερικά κομμάτια δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κανείς οσο οντιοφιλ και αν είναι όσο επαγγελματίας και αν είναι κλπ κλπ ποιο θα είναι το πανάκριβο walkman των 4000 ευρώ η ένα καλό κινητό με καλό ντακ των 1000... Για να μην πω ένα κινητό της πλάκας των 200ων ευρώ και με κυνηγήσουν οι οντιοφιλ του φόρουμ :)

μήπως ήταν ακουστικά στουντιο μοντιτορ και για αυτό ο ήχος ήταν φλατ?

Τελοσπάντων, κάποιος μπορεί να είναι φίλος του ήχου, επειδή μπορεί να σετάρει τα ηχεία σε σωστές αποστάσεις, ενώ άλλος να βαφτίζεται και να έχεις τον πιο ακριβό εξοπλισμό αλλά να τον έχει τοποθετήσει σε λάθος θέση ή πάνω σε χαλί.

Αυτός που θα ξέρει να τοποθετήσει τον εξοπλισμό σε κατάλληλη θέση κλπ, θα ξέρει πως το ηχείο του δίνει σωστό ήχο σε συγκεκριμένη απόσταση κλπ, οπότε καμιά φορά είναι πιο συνετό να πας σε οικονομικότερες λύσεις, μιας και όπως και να το κάνουμε δεν θα κάθεσαι στην ίδια θέση συνέχεια όταν τα χρησιμοποιείς. Ένα ηχείο τύπου duevel planets που διαχέει τον ήχο στο δωμάτιο είναι καλύτερη και φτηνότερη λύση για αυτούς που βαφτίζονται φίλοι του ήχου. Τώρα αν βάζεις χρήματα από αυτό, προφανώς μπορείς με αυτά να πάρεις και πιο ακριβό εξοπλισμό, αλλά τότε είσαι επαγγελματίας του ήχου και όχι απλά φίλος. Αν είσαι φίλος καλύτερα να επενδύσεις σε συλλογή και σε ηχεία που θα σου δίνουν ικανοποιητικό ήχο σε ποικοιλία εύρους αποστάσεων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Ναι αλλά overall είναι ασύμφορα τα Walkman + είναι υπερτιμημένα.
Οι διαφορές μεταξύ κινητού (εφόσον έχει 192KHz/32bit) με το Walkman είναι ~20% δηλ σαν να λέμε 165Hz με 240Hz.

Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά :D 

Ας πούμε ότι δύο τηλεοράσεις έχουν ακριβώς ίδια specs. Ίδιες ίντσες, ίδια ανάλυση, ίδιο χρόνο απόκρισης. Θα έχουν ίδια εικόνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει πολλή παπάτζα στο χώρο των audiophile;   Ναι, αδιαμφισβήτητα.

Μπορεί η χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας (hardware+software) να κάνει προσιτό εξοπλισμό να ακούγεται φανταστικά για casual χρήση;  Ναι, αδιαμφισβήτητα.

Μπορεί ένα σύγχρονο ηχοσύστημα των 1.000 ευρώ να ακούγεται καλύτερα από ένα σωστά στημένο αλλά παλαιότερης τεχνολογίας σύνολο των 50.000 ευρώ;  Ούτε με σφαίρες.

 

Η αλυσίδα αναπαραγωγής αποτελείται από πολλούς κρίκους. Συχνότερα, οι πιο αδύναμοι είναι οι τελευταίοι πριν τον ακροατή: το ηχείο/ακουστικό και το δωμάτιο (αντανακλάσεις-στάσιμα κύματα). Παραμορφώσεις της τάξης του 5% είναι απαράδεκτες ακόμα και σε φτηνά CD player απο τα πανέρια. Παραμορφώσεις της τάξης του 10% έχουν τα μισά ηχεία της αγοράς κάτω απο 500ευρώ (και το 95% των δωματίων στα οποία οι περήφανοι κάτοχοι τοποθετούν το νέο τους απόκτημα). Το software δίνει λύσεις έως ένα σημείο, αλλά οι νόμοι της Ακουστικής δεν καταρρίπτονται με γραμμές κώδικα.

Αν ικανοποιούνται οι κατάλληλες συνθήκες (ποιοτικό αρχείο ήχου + επαρκής εξοπλισμός + αξιοπρεπής χώρος ακρόασης) τη διαφορά θα την ακούσουν όλοι. Χωρίς να χρειάζεσαι μηχανήματα του μισού εκατομμυρίου (και βάλε) ή "χρυσά αυτιά".

Το αν κάποιος είναι διατεθειμένος να ξοδέψει χρόνο και χρήμα είναι θέμα καθαρά προσωπικό.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Azanulimbar είπε

Υπάρχουν πολλές εταιρίες που κατασκευάζουν high-end digital audio players ή αλλιώς daps. Ενδεικτικά σου αναφέρω iBasso, Astell & Kern, Shanling. 

Και εννοείται πως έχουν κέρδος, η Sony σαν εταιρία τυχαίνει να έχει τμήμα που ασχολείται και με audiophile προϊόντα. Υπάρχουν όμως εταιρίες που καταπιάνονται αμιγώς με τέτοιας φύσεως πράγματα. 

Εννοώ ότι από το συγκεκριμένο προϊόν μπορεί και να μην έχει κέρδος σε απόλυτους αριθμούς αλλά σίγουρα θα έχει έμμεσο κέρδος, από άλλα προϊόντα, από φήμη κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bioentre είπε

μήπως ήταν ακουστικά στουντιο μοντιτορ και για αυτό ο ήχος ήταν φλατ?

Τελοσπάντων, κάποιος μπορεί να είναι φίλος του ήχου, επειδή μπορεί να σετάρει τα ηχεία σε σωστές αποστάσεις, ενώ άλλος να βαφτίζεται και να έχεις τον πιο ακριβό εξοπλισμό αλλά να τον έχει τοποθετήσει σε λάθος θέση ή πάνω σε χαλί.

Αυτός που θα ξέρει να τοποθετήσει τον εξοπλισμό σε κατάλληλη θέση κλπ, θα ξέρει πως το ηχείο του δίνει σωστό ήχο σε συγκεκριμένη απόσταση κλπ, οπότε καμιά φορά είναι πιο συνετό να πας σε οικονομικότερες λύσεις, μιας και όπως και να το κάνουμε δεν θα κάθεσαι στην ίδια θέση συνέχεια όταν τα χρησιμοποιείς. Ένα ηχείο τύπου duevel planets που διαχέει τον ήχο στο δωμάτιο είναι καλύτερη και φτηνότερη λύση για αυτούς που βαφτίζονται φίλοι του ήχου. Τώρα αν βάζεις χρήματα από αυτό, προφανώς μπορείς με αυτά να πάρεις και πιο ακριβό εξοπλισμό, αλλά τότε είσαι επαγγελματίας του ήχου και όχι απλά φίλος. Αν είσαι φίλος καλύτερα να επενδύσεις σε συλλογή και σε ηχεία που θα σου δίνουν ικανοποιητικό ήχο σε ποικοιλία εύρους αποστάσεων

Πάντα τέτοιου είδους συζητήσεις καταλήγουν σε αδιέξοδο.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι όσο ακριβό και αν είναι το ηχοσύστημα, όσο σωστά και επαγγελματικά και αν στηθεί, όσο και μελέτη και αν έχει γίνει στο χώρο κλπ κλπ (πηγή ήχου, μέσο, εκτέλεση κλπ κλπ) και το ανάποδο για τις φθηνές λήσεις είναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποκειμενικό το πόσο καλά θα κάτσει στον κάθε ακροατή. Δηλαδή είναι τόσο περίπλοκο που δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί απλά ούτε εγώ το έχω καταλάβει ποτέ ακριβώς τι συμβαίνει. 

Και προσοχή σε αυτά που γράφω. Όταν λέω "φθηνό" σύστημα δεν αναφαίρομαι σε σύστημα 500-1000 ευρώ αλλά για καλά "ακριβά" συστήματα 3-4 και 5 χιλιάδων ευρώ. Αυτά τα συστήματα λοιπόν σε ίδιο επίπεδο έντασης και ντεσιμπέλ/παντς/διαχωρισμό/ρεαλισμό/και ένα σκασμό άλλοι παράμετροι η διαφορά με τα πανάκριβα συστήματα των 100άδων χιλιάδων στο 99% των περιπτώσεων δεν υφίστατε εν έτος 2022. Απλά πράγματα.

Ένα απλό και τρανό παράδειγμα πήγα σε φίλο με πανάκριβο εξοπλισμό λαμπάτο ενισχυτή πανάκριβα καλώδια προενισχυτές ισοσταθμιστές και ότι άλλο βάλει ο νους με τα πάντα ρυθμισμένα από κορυφαίο επαγγελματία του χώρου έναν απλό ανισχυτή του 15 έναν yamaha theater rx479 αν θυμάμαι καλά.. μηχάνημα των κάτω από 1000 ευρώ.. .εννοείται αντικαταστήσαμε προσωρινά και τα καλώδια με απλά καλώδια δίχως προενισχύσεις δίχως τίποτε ... τα ηχεία πάνω στον ενισχυτή και πηγή το κινητό μου!!... όχι τις πανάκριβες πηγές που είχε αυτός. Τα ηχεία του τα bw nautilus 801 αγορασμένα προ δεκαετίας κοντά 20.000 ευρώ μεταχειρισμένα :P 

Το αποτέλεσμα? Και στα δικά μου τα άσχετα με ελλείψεις αυτά και στα δικά του "audiophile" (τρομάρα του) αυτιά, ήταν ότι με τον Yamaha και ποιο εντυπωσιακός ήταν ο ήχος και ποιο καθαρός και ποιο τρισδιάστατος. Στην ουσία και με επαγγελματικές μετρήσεις αυτό βέβαια δεν ισχύει ... ΑΛΛΑ... στα αυτιά μας είναι το θέμα τι συμβαίνει. Αυτό που σου αφήνει σε τελική ανάλυση.

Παιδιά... 

Κάποτε ναι.. ίσως η λογική αυτή να είχε νόημα. Έστω και για αυτούς που είχαν την οικονομική άνεση. ΣΗΜΕΡΑ και το τονίζω πολύ έντονα το σήμερα δεν έχει απο΄λυτως κανένα νόημα η προσωπική μου γνώμη. 3-4 χιλιάρικα άντε 5 και έχεις μοναδικό ήχο που ότι εξοπλισμό και αν έχεις οι διαφορές δεν υπάρχουν μέσα στο κεφάλι μας. Άντε να πάμε και καμιά 10αριά χιλιάδες ευρώ για να πούμε ότι έχουμε και ένταση δίχως να χάνετε η λεπτομέρεια δίχως παραμορφώσεις κλπ.. να βάεις δηλαδή και ποιο ποιοτικά καλώδια άντε και να ισιώσεις την γραμμή της ΔΕΗ που είναι για κλάμματα και σε χαμηλές εντάσεις οκ ακούς ίσως με τρομερή προσοχή αυτό το κάτι και είσαι οκ... Τα 100άδες χιλιάδες ευρώ είναι όπως είπε ένας φίλος ποιο πάνω για το θεαθήναι και τίποτε άλλο. Πρεστίζ μόνο.. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vadergr είπε

Μια χαρα εποχή είναι.

Απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό. 

Καμία ηλεκτρονική συσκευή ήχου δεν αξίζει 4.000€. Η τεχνολογία στα ηλεκτρονικά(πηγές, ενισχυτές) δίνει εδώ και δεκαετίες διάφανο(transparent) ήχο στα περισσότερα επίπεδα τιμών.

Αρκετά DBT στο χώρο έχουν αποδείξει ότι ανάμεσα σε καλοσχεδιασμένα ηλεκτρονικά των 500€ π.χ. και των 10.000€ δεν υπάρχει καμία σχεδόν διαφορά αντιληπτή από άνθρωπο. Όσες φορές κατάφεραν να βρουν διαφορές ήταν μικροσκοπικές και οφείλονταν σε ελαφρώς διαφορετικό frequency response. Μετά από μια μικρή ισοστάθμιση τα πάντα ακούγονταν ίδια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Azanulimbar είπε

Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά :D 

Ας πούμε ότι δύο τηλεοράσεις έχουν ακριβώς ίδια specs. Ίδιες ίντσες, ίδια ανάλυση, ίδιο χρόνο απόκρισης. Θα έχουν ίδια εικόνα;

Θα διαφέρει κατά λίγο αλλά παίζει ρόλο τι adjustment προγραμματίσανε οι εταιρίες στα firmware τους και πόσα volt να ορίσει στο φως κλπ

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να εβγαζαν ενα retro walkman με ψευτικη υποδοχη με κασετα μεσα, που δεν βγαινει, δλδ να ειναι απλα το ιδιο retro design εξωτερικα. Να εχει ξερω γω 16gb χωρο και να συνδεεσαι στο pc για να ανεβασεις τραγουδακια. Αν εβγαζαν κατι τετοιο στα 30ευρω το τσιμπαγα αλλα βλεπουμε κατι τετοια και κλαιμε/γελαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Καμία ηλεκτρονική συσκευή ήχου δεν αξίζει 4.000€. Η τεχνολογία στα ηλεκτρονικά(πηγές, ενισχυτές) δίνει εδώ και δεκαετίες διάφανο(transparent) ήχο στα περισσότερα επίπεδα τιμών.

Αρκετά DBT στο χώρο έχουν αποδείξει ότι ανάμεσα σε καλοσχεδιασμένα ηλεκτρονικά των 500€ π.χ. και των 10.000€ δεν υπάρχει καμία σχεδόν διαφορά αντιληπτή από άνθρωπο. Όσες φορές κατάφεραν να βρουν διαφορές ήταν μικροσκοπικές και οφείλονταν σε ελαφρώς διαφορετικό frequency response. Μετά από μια μικρή ισοστάθμιση τα πάντα ακούγονταν ίδια.

Κάνεις πλάκα, έτσι?

Τι σημαίνει δεν αξίζει και με ποια κριτήρια? 

Κάποιου που βγάζει 500€/800/1200/5000€ τον μήνα?

Το hi end ήταν πάντα εκθετικά πιο ακριβό σε σύγκριση με την αυξημένη απόδοση του.

Αν νομίζεις ότι με ισοστάθμιση/eq θα πάρεις τα ίδια αποτελέσματα σε σχέση με ένα dap των 150€ απλά απατασαι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση παίζουν ρόλο και τα ακουστικά όπου και εκεί sky is the limit.

Είναι σαν να λέμε (περιπου) ότι ένα Audi είναι ίδιο η παρεμφερές με ένα skoda/seat επειδή φοράνε το ίδιο πάτωμα και κινητήρα.

Και εννοείται καλά κάνεις και δεν τα δίνεις ασχέτως αν τα έχεις η όχι. Μπορεί να τα δίνεις αλλού, και μπράβο σου.

Ο καθένας αγοράζει ανάλογα με τα χόμπι,  τα πάθη και τα οικονομικά του.

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsarouc είπε

Δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό που προσφέρουν. Επίσης δεν με ενδιαφέρει η τιμή τους γιατί προφανώς για να είναι τόσο ακριβά υπάρχει λόγος. Σίγουρα είναι και μάρκετινγκ και ίσως υπερκοστολογημένα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Αυτό που πραγματικά δεν μπορώ να χωνέψω είναι πως κάποιος βαπτίζεται οντιοφιλ. Από μόνος του? Επειδή έχει πανάκριβο εξοπλισμό? Επειδή έχει γνώσεις? 

Και για να το κάνω ποιο λιανά. Ο ήχος που λαμβάνουμε ως αίσθηση, έχει να κάνει με την ηλικία (κυρίως), με την υγεία την ακουστική, τον εγκέφαλο (συναισθήματα, υγεία, λειτουργία) αλλά και άλλοι παράγοντες όπως το περιβάλον η χρονική στιγμή η ψυχολογία μας την χρονική στιγμή και και και και και (μπορώ να γράφω ατέλειωτες ώρες). 

ΠΩΣ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ όλοι αυτοί που θέλουν να λέγονται οντιοφιλ και πληρώνουν 1000 ευρώ το μισό μέτρο για καλώδιο (ως παράδειγμα το λέω) μπορούν και τηρούν όλες αυτές τις προδιαγραφές ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. Ποτέ όμως όσο και αν προσπάθησα. Έχω φίλους συνομίληκους που έχουν πληρώσει κοντά ένα ολόκληρο εκατομμύριο ευρώ για ηχο στο σπίτι και όταν μου δίνει τα ακουστικά (καποια που κοστίζουν 2000άρικα αν θ υμάμαι καλά) να ακούσω, το ΙΔΙΟ ακριβώς κομμάτι από το κινητό μου με τα wireless ακουστικά των 200ων ευρώ ακούγονται καλύτερα!

Και όταν λέω καλύτερα εννοώ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.. με βαθύτερο μπάσο, με ποιο τρισδιάστατο ήχο, νομίζεις ότι τα όργανα είναι δίπλα σου αν κλείσεις τα μάτια σου, ενώ ο ήχος από τον απίστευτα πανάκριβο εξοπλισμό του είναι ΜΑΠΑ (στα δικά μου αυτιά και το τονίζω γιατί είμαι 51 ετών και έχω κάνει ακοώγραμμα εξέταση προ 2ετίας και είμαι σε τέλεια κατάσταση) σαν να ακούς ένα εντελώς φλατ ήχο δίχως κανένα εντυπωσιασμό σαν να έρχονται όλα μαζί τα όργανα από μια κατεύθυνση. 

Αναρωτιέμαι λοιπόν. Και αν κάποιος γνωρίζει να μας πει. Τι καθορίζει τον όρο οντιοφιλ. Τι είναι δηλαδή αυτό που κάνει τον ήχο ξεχωριστό. Ο ρεαλισμός? Η ποιότητα? Η ανάλυση? Το χρατσ χρατσ του βινίλιου? Προσοχή  μην μου πείτε περί συχνοτήτων θορύβου και άλλες τέτοιες κουταμάρες γιατί οι περισσότερες συχνότητες που πιάνουν αυτά τα πανάκριβα μηχανήματα το ανθρώπινο αυτί ΔΕΝ τα πιάνει. Όταν είσαι 20 χρονών ίσως ναι κάποιες συχνότητες και αντίληψη θορύβου (άκουσων κύριε) να μπορούν να κάνουν την διαφορά, αλλά από εκεί και πέρα απλά είναι ΦΥΣΗ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη γελοιότητα μακράν εδώ και πάρα πολλά χρόνια το συγκεκριμένο χόμπι παιδιά. Και για να εξηγούμε. ΝΑΙ πριν χρόνια η ποιότητα ήταν πολύ διαφορετική ανάμεσα σε ακριβό και φτηνό εξοπλισμό. Τώρα όμως που η τεχνολογία έχει φτάσει σε πολύ ψηλό επίπεδο πραγματικά είμαι κατά 99% σίγουρος ότι αυτό το πραγματάκι με ένα καλό κομμάτι και blind test μερικά κομμάτια δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κανείς οσο οντιοφιλ και αν είναι όσο επαγγελματίας και αν είναι κλπ κλπ ποιο θα είναι το πανάκριβο walkman των 4000 ευρώ η ένα καλό κινητό με καλό ντακ των 1000... Για να μην πω ένα κινητό της πλάκας των 200ων ευρώ και με κυνηγήσουν οι οντιοφιλ του φόρουμ :)

Πολλά high end ακουστικά αξίας άνω των 500€ είναι για πέταμα. Δεν υπάρχει ισχυρή συσχέτιση τιμής και ηχητικής ποιότητας. Αντίστοιχα βρίσκεις σετ στα 200€ που έχουν πολύ σωστότερη απόκριση συχνότητας και είναι πιο ευχάριστα και ρεαλιστικά.

Αναφορά σε κείμενο

ενώ ο ήχος από τον απίστευτα πανάκριβο εξοπλισμό του είναι ΜΑΠΑ (στα δικά μου αυτιά και το τονίζω γιατί είμαι 51 ετών και έχω κάνει ακοώγραμμα εξέταση προ 2ετίας και είμαι σε τέλεια κατάσταση) σαν να ακούς ένα εντελώς φλατ ήχο δίχως κανένα εντυπωσιασμό σαν να έρχονται όλα μαζί τα όργανα από μια κατεύθυνση. 

Ο μεγαλύτερος μύθος στους κύκλους των audiophiles. Πιστέυουν ότι ο στουντιακός(φλατ) ήχος είναι άσχημος/άχαρος. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη πλάνη και θα στο εξηγήσω.

Η πλάνη αυτή ξεκίνησε από διάφορα πανάκριβα high end ακουστικά και ηχεία που βγάζουν έναν απαίσιο, άμπασο και διαπεραστικό ήχο. Οι κάτοχοί τους πείστηκαν ότι αυτός είναι ο "σωστός" ήχος αφού πλήρωσαν ένα κάρο λεφτά. Καθαρός ψυχαναγκασμός. Αν κάτι δεν έπαιζε όμορφα στο "σκουπίδι" τους θα έφταιγε σίγουρα η ηχογράφηση και όχι το μηχάνημα. Έτσι επικράτησε ο μύθος ότι ο "reference" ήχος αποκαλύπτει με άσχημο τρόπο όλα τα ελαττώματα των "κακών" ηχογραφήσεων. Ο μύθος ότι τα ηχεία/ακουστικά χρειάζονται "πάντρεμα" με συγκεκριμένους ενισχυτές κτλ. Όλα ηλιθιότητες.

Καλό επαγγελματικό ηχείο θεωρείται αυτό που παίζει flat...μέσα σε ανηχοϊκό θάλαμο. Δηλαδή ένα δωμάτιο χωρίς αντηχήσεις. Όταν το ίδιο ηχείο μπει σε ένα ηχητικά φροντισμένο δωμάτιο ενισχύεται το μπάσο(από τους τοίχους) και πέφτουν τα πρίμα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ εύηχο(γλυκό). Αυτός ο ήχος έχει αποδειχθεί μέσα από blind tests που κράτησαν δεκαετίες(ψάξε τον κορυφαίο Dr Floyd Toole) ότι οι άνθρωποι θεωρούν ως τον πιο φυσικό και ευχάριστο ήχο.

Με απλά λόγια flat ήχος=ελαφρά γλυκός(μπασάτος) ήχος που δεν σε κουράζει ακόμα και στις μεγαλύτερες εντάσεις. Όλα τα κορυφαία επαγγελματικά ηχεία παίζουν ακριβώς έτσι(φλατ με αρνητική κλίση* μέσα στο δωμάτιο). Τα πραγματικά φλατ ακουστικά(π.χ. sennheiser HD600 μέχρι τα 80Hz) μιμούνται τον ήχο των reference ηχείων μέσα σε στούντιο και παίζουν εξίσου όμορφα.

Παράδειγμα από monitor της Genelec για το τι πραγματικά σημαίνει στουντιακός ήχος:

spacer.png

https://www.hometheatershack.com/threads/house-curve-what-it-is-why-you-need-it-how-to-do-it.96/

Αναφορά σε κείμενο

Simply put, a house curve is perceived flat response as opposed to measured flat response.

spacer.png

15 λεπτά πριν, vadergr είπε

Κάνεις πλάκα, έτσι?

Τι σημαίνει δεν αξίζει και με ποια κριτήρια? 

Κάποιου που βγάζει 500€/800/1200/5000€ τον μήνα?

Το hi end ήταν πάντα εκθετικά πιο ακριβό σε σύγκριση με την αυξημένη απόδοση του.

Αν νομίζεις ότι με ισοστάθμιση/eq θα πάρεις τα ίδια αποτελέσματα σε σχέση με ένα dap των 150€ απλά απατασαι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση παίζουν ρόλο και τα ακουστικά όπου και εκεί sky is the limit.

Είναι σαν να λέμε (περιπου) ότι ένα Audi είναι ίδιο η παρεμφερές με ένα skoda/seat επειδή φοράνε το ίδιο πάτωμα και κινητήρα.

Και εννοείται καλά κάνεις και δεν τα δίνεις ασχέτως αν τα έχεις η όχι. Μπορεί να τα δίνεις αλλού, και μπράβο σου.

Ο καθένας αγοράζει ανάλογα με τα χόμπι,  τα πάθη και τα οικονομικά του.

Όσες φορές ζήτησαν από audiophiles να βρουν διαφορές ή να εκφράσουν προτίμηση μεταξύ διαφορετικών ηλεκτρονικών, κρυμμένων και σε ματσαρισμένες εντάσεις ΔΕΝ μπόρεσαν να προκρίνουν κάποιο ως το καλύτερο με στατιστικά σημαντικό αποτέλεσμα.

700 USD vs 12.000 USD

http://matrixhifi.com/ENG_contenedor_ppec.htm

Αν κάποιος προτιμάει το σύστημα των 12.000USD για άλλους λόγους(ποιότητα υλικών, ψυχολογία, status κτλ.) είναι άλλη υπόθεση. Ουσιαστική διαφορά δεν βρέθηκε στον ήχο. Η κατανομή των προτιμήσεων δείχνει περισσότερο τυχαίες επιλογές παρά ξεκάθαρη υπεροχή κάποιου εκ των δύο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθόλου ψυχολογικό. 

Εκτός αν κάποιος έχει θέμα με την ακοή του η δεν έχει τα σωστά ακουστικά ή ηχεία.

Οποιαδήποτε σοβαρή εταιρεία που φτιάχνει dac η ενισχυτές παραθέτει και τις ανάλογες μετρήσεις.

Μετά είναι στη κρίση, και στην τσεπη, του αγοραστή να κρίνει και να αξιολογήσει/κοστολογησει την ανωτερότητα αυτή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KnightRider είπε

Κοροιδία απλά !!!!

Μεγάλη ντροπή που το λένε αυτό εν έτη 2022 !!! Εχώ έχω εφαρμογή το Neutron Music Player που μπορώ να έχω μέχρι 60-band full παραμετροποιήσημo Equalizer και ρύθμιση ξεχωριστά για το κάθε κανάλι.
Όλα τα νέα Android με Snapdragon chip έχουν 192KHz/32bit - το μόνο που χρειάζεται είναι καλή εφαρμογή music player (neutron),,καλά ακουστικά (όχι bluetooth) και τα αρχεία να είναι FLAC 96KHz/24bit

Κ ομως..dac απο dac διαφέρει..μη πας μακρυα. Βαλε ακου ενα cd κ το ιδιο αντιγραφο σε loseless format οχι flac που ειναι επισης απωλεστικη συμπίεση αλλα ενα linear pcm wav,σε ενα κινητο..παιζει να το πεταξεις κ ξαφνικα ναρχισεις να κυκλοφορείς με φορητό hi-res player..η να ψαχνεις dedicated dac τηλεφωνα πχ σειρες V απο lg 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...