Προς το περιεχόμενο

δουλειά σε δημόσιο (υπουργεία)


Jimmy1244

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Για αξιοπρεπη μισθο μονο Εξωτερικο.  Εδω ειναι Μπανανια

 

Οι λόγοι που μπορεί να σταματούν κάποιον να φύγει από την Ελλάδα είναι πολλοί και ποικίλοι.

Μπορεί να είναι προστάτης οικογένειας (εννοώ της πατρικής οικογένειας), μπορεί να έχει βρει τον άνθρωπο της ζωής του και να μην θέλει να τον χάσει, μπορεί να πέφτει σε κατάθλιψη στην ιδέα ότι θα εγκαταλείψει τις γνώριμες συνήθειές του, τα αγαπημένα του πρόσωπα, το οικείο περιβάλλον του, μπορεί να έκανε την απόπειρα να φύγει αλλά να μην μπόρεσε να εγκλιματιστεί ούτε στις καιρικές συνθήκες της χώρας που πήγε ούτε στην ιδιοσυγκρασία των ντόπιων, μπορεί να έχουν περάσει κάπως τα χρόνια (επειδή άλλο είναι να είσαι 25, άλλο να είσαι 35) και να δυσκολεύεται να το αποφασίσει, μπορεί απλά να μην θέλει ή να είναι της άποψης ότι "δουλεύουμε για να ζούμε και όχι ζούμε για να δουλεύουμε" οπότε να είναι ικανοποιημένος με τα λιγότερα χρήματα εδώ παρά με τα περισσότερα κάπου αλλού.

Αυτοί οι λόγοι μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό αλλά μπορεί να είναι και χίλιοι δυο άλλοι.

Σημασία έχει ότι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουμε την ίδια ψυχοσύνθεση.

Κάτι που για έναν είναι εύκολο, για κάποιον άλλον είναι αδιανόητο.

΄Εχω γνωστούς που αγανάκτησαν, τα βρόντηξαν όλα και έφυγαν έχοντας πάρει την απόφαση ότι θα σφίξουν τα δόντια σε ο,τι δεν τους αρέσει αρκεί να έχουν την επαγγελματική αποκατάσταση που επεδίωκαν, έχω και άλλους που συμβιβάστηκαν με κάτι κατώτερο των προσδοκιών τους προκειμένου να μην ξενιτευτούν επειδή δεν το άντεχαν.

΄Οταν μιλάμε για ανθρώπους δεν μπορούμε να λέμε αυτό είναι σωστό, το άλλο είναι λάθος...

Δεν είναι ρομποτάκια να τους προγραμματίσουμε.

Ο,τι υπαγορεύσει στον καθένα από μας η λογική του και το συναίσθημά του!

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Sibyl είπε

 

Οι λόγοι που μπορεί να σταματούν κάποιον να φύγει από την Ελλάδα είναι πολλοί και ποικίλοι.

Μπορεί να είναι προστάτης οικογένειας (εννοώ της πατρικής οικογένειας), μπορεί να έχει βρει τον άνθρωπο της ζωής του και να μην θέλει να τον χάσει, μπορεί να πέφτει σε κατάθλιψη στην ιδέα ότι θα εγκαταλείψει τις γνώριμες συνήθειές του, τα αγαπημένα του πρόσωπα, το οικείο περιβάλλον του, μπορεί να έκανε την απόπειρα να φύγει αλλά να μην μπόρεσε να εγκλιματιστεί ούτε στις καιρικές συνθήκες της χώρας που πήγε ούτε στην ιδιοσυγκρασία των ντόπιων, μπορεί να έχουν περάσει κάπως τα χρόνια (επειδή άλλο είναι να είσαι 25, άλλο να είσαι 35) και να δυσκολεύεται να το αποφασίσει, μπορεί απλά να μην θέλει ή να είναι της άποψης ότι "δουλεύουμε για να ζούμε και όχι ζούμε για να δουλεύουμε" οπότε να είναι ικανοποιημένος με τα λιγότερα χρήματα εδώ παρά με τα περισσότερα κάπου αλλού.

Αυτοί οι λόγοι μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό αλλά μπορεί να είναι και χίλιοι δυο άλλοι.

Σημασία έχει ότι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουμε την ίδια ψυχοσύνθεση.

Κάτι που για έναν είναι εύκολο, για κάποιον άλλον είναι αδιανόητο.

΄Εχω γνωστούς που αγανάκτησαν, τα βρόντηξαν όλα και έφυγαν έχοντας πάρει την απόφαση ότι θα σφίξουν τα δόντια σε ο,τι δεν τους αρέσει αρκεί να έχουν την επαγγελματική αποκατάσταση που επεδίωκαν, έχω και άλλους που συμβιβάστηκαν με κάτι κατώτερο των προσδοκιών τους προκειμένου να μην ξενιτευτούν επειδή δεν το άντεχαν.

΄Οταν μιλάμε για ανθρώπους δεν μπορούμε να λέμε αυτό είναι σωστό, το άλλο είναι λάθος...

Δεν είναι ρομποτάκια να τους προγραμματίσουμε.

Ο,τι υπαγορεύσει στον καθένα από μας η λογική του και το συναίσθημά του!

Ηδη ειναι biased η αποψη σου, απο τη στιγμη που γραφεις πως στο εξωτερικο ζεις για να δουλευεις. 
 

Η δυνατοτητα της αξιοπρεπους διαβιωσης θα επρεπε να ειναι το νουμερο 1 για ολους τους ανθρωπους. Δε μιλαμε προφανως για οσους χρειαζεται απλα να περιορισουν τα εξοδα τους (θεμιτο) αλλα για ανθρωπους που ζουν πχ οικογενεια με τον βασικο μισθο. 
 

Χωρις να βρισκω βεβαια το πνευμα αυτου που γραφεις εντελως λαθος. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Θεμα προτεραιοτητων..Με μια προχειρη ματια παιρνεις γυρω στο χιλιαρικο με 5,6 χρονια .Σε αυτα ομως πρεπει να προσθεσεις και διαφορα επιδοματα.Εχεις δικαιο ο μισθος δεν ειναι κατι τρομερο,αλλα  ο κοσμος θελει το δημοσιο για την μονιμοτητα και οχι τον μισθο.
Στο δημοσιο δεν παλευεις καθε μερα να διατηρησεις την θεση σου,ουτε εχεις το ανχος μη τυχον κλεισει η  επιχειρηση που δουλευεις,η μηπως απλα  παρουν καποιον αλλον με λιγοτερες απαιτησεις.

Η σιγουρια της μονιμοτητας οσο περνουν τα χρονια γινεται ολο και σημαντικοτερη.Ποσους ανθρωπους ξερεις που εχασαν τις δουλειες  τους στον ιδιωτικο τομεα και ποσους στον δημοσιο(κανεναν).

Εαν τωρα καποιος εχει πραγματικα σοβαρα προσοντα δεν ανησυχει ιδιαιτερα γιατι θα βρει δουλεια  σχετικα ευκολα.Εαν ομως εχει τα συνηθισμενα προσοντα (πτυχιο και ισως μεταπτυχιακο) τα πραγματα δυσκολευουν.Και μην βιαστεις να πεις ,μα καλα το μεταπτυχιακο ειναι συνηθισμενο προσον?Ναι ειναι,σε λιγα χρονια απο τωρα θα ζητανε και απο που ειναι το μεταπτυχιακο,η καταταξη του πανεπιστημιου κλπ.Μην ξεχναμε οτι το πτυχιο ειναι πια το νεο απολυτηριο λυκειου.

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα χιλιαρικο στο δημοσιο παρα 1300 στον ιδιωτικο.

 

και το σημαντικότερο ....... τα πτυχία δεν ειναι το παν (εκτός και αν στοχεύεις στο δημόσιο) στο ιδιωτικό δεν πας να εχεις και ολα τα πτυχία του κόσμου αν την δουλειά δεν την κάνεις με τ παραπάνω και δεν βρισκεις λύσεις out of the box και πολλά αλλα τοτε απλά τρύπα στο νερό κάνεις (παντα μηλαμε για εξωτερικο εκει μετράνε γνώσεις στην πραξη οχι στα χαρτια)

Επεξ/σία από Black Demis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrKo είπε

Έχει, ναι, αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη και τόσο έντονη, ούτε και είμαστε στο 1980. Υπάρχουν σκευάσματα, υπάρχουν ειδικές λάμπες, υπάρχουν αρκετές λύσεις για τα όποια προβλήματα παρουσιάσει κανείς. 

Και συγκριτικά, η διαμονή στην Ελλάδα παρουσιάζει περισσότερα προβλήματα. 

προφανώς συμπληρώματα ναι κανουν άψογη δουλειά για το σώμα (ζούσα γερμάνια ξέρω) αλλά αυτή η μόνιμη μουντυλα σε κάνει να πάθεις μια κατάθλιψη (και αυτό ξέρω χρονια με χαπάκια ήμουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2022 στις 8:39 ΠΜ, archer100 είπε

Στα Υπουργεια ο βασικος μισθος ειναι μονο ενα κομματι των απολαβων. Υπαρχουν επιδοματα, υπερωριες, κλπ που δε φαινονται με την πρωτη ματια, που πολλες φορες διπλασιαζουν σχεδον τον μισθο. Πχ Υπουργειο Οικονομικων υπαρχει ειδικο επιδομα με το καλημερα, πολλων εκατονταδων ευρω. Δεν ειναι τυχαιο πως θεωρειται η αφαν γκατε των υπουργειων και σκιζονται ολοι να μπουν εκει

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτό που υπάρχει συνήθως είναι η λεγόμενη "προσωπική διαφορά". 

Τι εστι "προσωπική διαφορά"; Είναι ένας, θεσμός να τον πω, που θεσπίστηκε με τις πρώτες μεγάλες περικοπές, ο οποίος προέβλεπε ότι σε περιπτώσεις σαν του ΥΠΟΙΚ που η μείωση ήταν πολύ μεγάλη απτην εφαρμογή του ενιαιου, το δημόσιο δεσμευονταν να καλυψει τη διαφορά έως ένα κατωτατο πλαφον. Η διαφορά αυτή ονομάζεται "προσωπική διαφορά". Πρακτικά, αν πούμε ότι το πλαφόν αυτό ορίστηκε στα 1600, που κάπου εκεί ήταν για το ΥΠΟΙΚ, ο υπάλληλος που θα έπαιρνε 1100 με το νέο μισθολόγιο, θα έπαιρνε και 500 "προσωπική διαφορά", ώστε να φτάσει το πλαφόν. Αντίστοιχα, υπάλληλος που θα έπεφτε στα 1300, θα έπαιρνε 300 "προσωπική διαφορά". 

Βασική διαφορά με το επίδομα είναι ότι η "προσωπική διαφορά" δεν είναι συνταξιμη και ότι βαινει μειούμενη, καθώς ο μισθός συγκλίνει προς το πλαφόν. Δηλαδή όταν ο υπάλληλος φτάσει στα 30κατι χρόνια να παίρνει 1550 καθαρά, αν θυμάμαι τον πίνακα, θα παίρνει μόλις 50 "προσωπική διαφορά". Πρακτικά δεν παίρνει ποτέ αύξηση, εκτός και αν ξεπεράσει το πλαφόν. 

Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς όμως, είναι ότι η "προσωπική διαφορά" προβλέπεται ΜΌΝΟ για όσους υπέστησαν περικοπές στις αρχές της κρίσης. Ο νεοδιοριστος δεν δικαιούται αυτό το "επίδομα" και όσοι το κυνήγησαν δικαστικά συνήθως έχασαν. Στην πράξη, κάπως κατά χρηστικά, οι εκάστοτε κυβερνήσεις χορηγούν αυτό το επίδομα και στους νέους υπαλληλους, αλλά αυτό δε γίνεται αυτοδικαια και το πλαφόν δεν είναι το ίδιο και ισχύει για όσους διοριστηκαν πριν βγει η απόφαση. Για τους υπαλλήλους του ΥΠΟΙΚ νομίζω δόθηκε τελευταία φορά πριν 3-4χρονια και ήταν περιπου 1250-1300. Δηλαδή κάποιος που έχει διοριστεί πριν 3 χρόνια παίρνει το ενιαίο, αν δεν έχει αλλάξει κάτι.

Για υπερωρίες δεν ξέρω τι παίζει, αλλά και αυτές καθορίζονται από το ενιαίο και στα χαμηλά κλιμάκια το ποσό είναι αρκετά χαμηλό, κάτω από 4 καθαρά την ωρα. Οπότε για να βγει ένα game changing ποσο θα πρέπει να γράφουν υπερωρίες με το κιλό. 

Πέραν των ανωτέρω και εγώ θεωρώ από τα λίγα που έχω δει ότι το ΥΠΟΙΚ είναι από τα καλά, με το Ανάπτυξης λίγο πιο μπροστά. Και αργά ή γρήγορα θα ξεφύγεις από το ενιαίο(μάλλον σιγά σιγα θα κάνουν ειδικά μισθολόγια) . Αλλά μην είστε σίγουροι ότι θα τα πάρετε με το καλημερα και μη φανταζεστε τίποτα τρελά πόσα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 10:58 ΜΜ, Jimmy1244 είπε

Ρε παιδιά για προγραμματιστής στην Ελλάδα σε ιδιωτικό τομέα πλάκα πλάκα δεν υπάρχουν δουλειές με καλό ωράριο και μισθό, χρειάζεται οπωσδήποτε να πάω έξω? Θέλω να το παλέψω και στην Ελλάδα.

 

Αν εισαι προγραμματιστης το δημόσιο ειναι χαμένος χρόνος. Εκτός κι αν εισαι πολύ κάτω του μετρίου αλλά εχεις πτυχια γλωσσες και γενικά χαρτια. Ψαξε σε εταιρίες ειδικά αν εισαι Αθήνα θα βρεις ευκολα, ακόμα κι αν στην αρχή ο μισθός είναι χαμηλός ανεβαίνεις στο εξάμηνο και σε 2-3 χρόνια αν εισαι καλός μπορεις να περάσεις τα 1500. 

Στις 13/2/2022 στις 9:59 ΠΜ, Sibyl είπε

Εμένα μου δημιουργήθηκε μια απορία από τις αναρτήσεις σας και θα την εκφράσω.

Σας φαίνονται λίγα τα καθαρά χρήματα που δίνει το Δημόσιο για έναν υπάλληλο ΠΕ.

ΟΚ! Και εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι πολλά.

΄Ομως βλέπουμε καθημερινά περιστατικά πτυχιούχων και μάλιστα όχι μόνο αυτών που έχουν ένα σκέτο πτυχίο αλλά και πολλά επιπλέον προσόντα, να ψάχνουν απεγνωσμένα για δουλειά και να μην βρίσκουν.

Πτυχιούχους που καταλήγουν να δουλεύουν ως εμποροϋπάλληλοι τις περιόδους αιχμής για να βγάλουν ένα χαρτζιλίκι, πτυχιούχους που φεύγουν για σεζόν το καλοκαίρι στα νησιά, πτυχιούχους που δουλεύουν με ολιγόμηνες επιδοτήσεις του  ΟΑΕΔ και μετά απολύονται, πτυχιούχους που τους εκμεταλλεύονται οι εργοδότες με επιπλέον ώρες εργασίας και τους πληρώνουν μαύρα χωρίς ένσημα και ασφάλιση, πτυχιούχους που ούτε τα παραπάνω δεν μπορούν να βρουν με αποτέλεσμα να τους χρηματοδοτούν οι γονείς τους λες και είναι ακόμα μαθητές, πτυχιούχους που βολοδέρνουν επί χρόνια σε καταστάσεις που τους φθείρουν ψυχολογικά και οι οποίοι ελπίζουν κάποια στιγμή να βρουν μια δουλειά ανάλογη των προσόντων τους για να μπορέσουν να συνεχίσουν την ζωή τους κτλ, κτλ.

Σημειωτέον ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι, δεν είναι προγραμματιστές ή γιατροί επειδή δεν το θέλουν και δεν το μπορούν.

Είναι εκπαιδευτικοί, είναι διεθνολόγοι, είναι επικοινωνιολόγοι, είναι αρχαιολόγοι, είναι κοινωνιολόγοι, είναι γεωλόγοι, είναι δασολόγοι, είναι  υγιεινολόγοι κτλ.

Ταπεινή μου άποψη λοιπόν είναι ότι αν σ΄αυτούς τους ανθρώπους δοθεί η ευκαιρία να μπουν στο Δημόσιο και να παίρνουν πρώτο καθαρό μισθό γύρω στα 900 ευρώ έχοντας την βεβαιότητα ότι κανείς δεν θα τους εκμεταλλευτεί και δεν θα τους απολύσει, μόνο ανακούφιση θα αισθανθούν!

μα αυτό ισχύει. εδω ομως μας λέει για προγραμματιστη. ναι, σε αλλα επαγγελματα οντως στο δημόσιο πας τρέχοντας, για προγραμματιστης όμως οχι δεν αξίζει, γιατι ουτε ο μισθός είναι καλός ούτε εχεις προοπτικές εξέλιξης. ξερω πολλά ατομα που διοριστηκαν ειτε ως καθηγητες είτε σε αλλες υπηρεσίες στο τμημα πληροφορικής αλλά επειδη ειχαν καψα τον προγραμματισμό παραιτήθηκαν και συνέχισαν στον ιδιωτικό τομέα, εκεί πεθαιναν από βαρεμάρα. για καποιον που θέλει να νιωθει δημιουργικός δεν κάνει, το δημοσιο σε αυτο τον κλαδο ειναι μόνο για όσους θελουν κατι μονιμο με σταθερό και βολικό συχνά ωραριο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Αν εισαι προγραμματιστης το δημόσιο ειναι χαμένος χρόνος. Εκτός κι αν εισαι πολύ κάτω του μετρίου αλλά εχεις πτυχια γλωσσες και γενικά χαρτια. Ψαξε σε εταιρίες ειδικά αν εισαι Αθήνα θα βρεις ευκολα, ακόμα κι αν στην αρχή ο μισθός είναι χαμηλός ανεβαίνεις στο εξάμηνο και σε 2-3 χρόνια αν εισαι καλός μπορεις να περάσεις τα 1500. 

μα αυτό ισχύει. εδω ομως μας λέει για προγραμματιστη. ναι, σε αλλα επαγγελματα οντως στο δημόσιο πας τρέχοντας, για προγραμματιστης όμως οχι δεν αξίζει, γιατι ουτε ο μισθός είναι καλός ούτε εχεις προοπτικές εξέλιξης. ξερω πολλά ατομα που διοριστηκαν ειτε ως καθηγητες είτε σε αλλες υπηρεσίες στο τμημα πληροφορικής αλλά επειδη ειχαν καψα τον προγραμματισμό παραιτήθηκαν και συνέχισαν στον ιδιωτικό τομέα, εκεί πεθαιναν από βαρεμάρα. για καποιον που θέλει να νιωθει δημιουργικός δεν κάνει, το δημοσιο σε αυτο τον κλαδο ειναι μόνο για όσους θελουν κατι μονιμο με σταθερό και βολικό συχνά ωραριο. 

Όπως και λογιστές πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2022 στις 6:39 ΜΜ, velociraptoras είπε

Αν εισαι προγραμματιστης το δημόσιο ειναι χαμένος χρόνος. Εκτός κι αν εισαι πολύ κάτω του μετρίου αλλά εχεις πτυχια γλωσσες και γενικά χαρτια. Ψαξε σε εταιρίες ειδικά αν εισαι Αθήνα θα βρεις ευκολα, ακόμα κι αν στην αρχή ο μισθός είναι χαμηλός ανεβαίνεις στο εξάμηνο και σε 2-3 χρόνια αν εισαι καλός μπορεις να περάσεις τα 1500. 

μα αυτό ισχύει. εδω ομως μας λέει για προγραμματιστη. ναι, σε αλλα επαγγελματα οντως στο δημόσιο πας τρέχοντας, για προγραμματιστης όμως οχι δεν αξίζει, γιατι ουτε ο μισθός είναι καλός ούτε εχεις προοπτικές εξέλιξης. ξερω πολλά ατομα που διοριστηκαν ειτε ως καθηγητες είτε σε αλλες υπηρεσίες στο τμημα πληροφορικής αλλά επειδη ειχαν καψα τον προγραμματισμό παραιτήθηκαν και συνέχισαν στον ιδιωτικό τομέα, εκεί πεθαιναν από βαρεμάρα. για καποιον που θέλει να νιωθει δημιουργικός δεν κάνει, το δημοσιο σε αυτο τον κλαδο ειναι μόνο για όσους θελουν κατι μονιμο με σταθερό και βολικό συχνά ωραριο. 

Εντάξει ο μισθός μου πιστεύω αν πάω σε ιδιωτική θα ανέβει, και δεν το λέω για να το παίξω κάποιος απλά πιστεύω ότι με σωστή καθοδήγηση και σοβαρή δουλειά από μέρους μου θα μπορέσω να εξελιχθω, το θέμα είναι μην πέσω θύμα εκμετάλλευσης και με κάνει ο'τι θέλει ο κάθε εργοδότης. Και να μπορέσω να ισοσταθμισω την καριέρα μου με την κοινωνική μου ζωή κιόλας.

Επεξ/σία από Jimmy1244
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...