Προς το περιεχόμενο

δουλειά σε δημόσιο (υπουργεία)


Jimmy1244

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Jimmy1244 είπε

Εγώ θα πήγαινα για κάποια χρόνια και παράλληλα στον ελεύθερο χρόνο μου θα έκανα κάποιο πρότζεκτ και θα ψαχνομουν για μια καλύτερη δουλειά. Νομίζω συμφέρει από την άποψη ότι αν πχ κάποιος πιάσει δουλειά στα 25 με μεταπτυχιακό με 900+ με το που μπαίνεις δεν είναι και λίγα αν είσαι νέος χωρίς οικογένεια και μένεις με τους γονείς σου, εγώ θα ήθελα να κάνω κάτι δικό μου αλλά θέλω για κάποια χρόνια να έχω μια σταθερότητα, νομίζω καταλάβατε τι εννοώ.

Ναι, συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Και λογικά θα έχεις και ελεύθερο χρόνο και εν ώρα εργασίας, ειδικά αν είσαι σε κάποια επαρχιακή πόλη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Jimmy1244 είπε

Εγώ θα πήγαινα για κάποια χρόνια και παράλληλα στον ελεύθερο χρόνο μου θα έκανα κάποιο πρότζεκτ και θα ψαχνομουν για μια καλύτερη δουλειά

Όλα καλά, απλώς δεν κατάλαβα υπό ποιό καθεστώς θα εργαζόσουν στο Δημόσιο. 

Στα 25 (κοινώς χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία) δεν θα είχες καμία απολύτως τύχη σε προκηρύξεις ορισμένου χρόνου (ήτοι οκτάμηνα ή συμβάσεις έργου). Μπορεί τα λεφτά να μην είναι σπουδαία, ωστόσο η κατάσταση και οι ανάγκες του κόσμου είναι τέτοιες, που υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση. Για θέσεις μόνιμου (αορίστου δηλαδή ή μονίμων) μια από τα ίδια. 

Επίσης, για τα οκτάμηνα ισχύει ακόμα το ΠΔ του Παυλόπουλου (πάνω από 24 μήνες, έστω και διακοπτόμενα, δεν μπορείς να εργαστείς στον ίδιο φορέα). 

Θέλω να πω εν κατακλείδι, ότι ακούγεται ωραίο πλάνο, πλην όμως χωρίς ιδιαίτερη βάση (χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά, απλώς πιθανολογώ ότι δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με τον Δημόσιο τομέα). 

56 λεπτά πριν, Jimmy1244 είπε

 

blockquote widget

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ποσά που αναγράφονται στις προηγούμενες σελίδες είναι ΜΕΙΚΤΑ. Τα καθαρά είναι λιγότερα. Επίσης το μεταπτυχιακό σου δίνει 2 κλιμάκια και το διδακτορικό 6.
Κατά τα άλλα το δημόσιο ξεχάστε το, γιατί οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο  και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος, ακόμα και από ανθρώπους που έχουν παρεμφερή εργασία. Έχω βαρεθεί να ακούω για τραπεζικούς που βρήκαν δουλειά στο δημόσιο (+εθελουσία) ή δημόσιους υπαλλήλους που δεν τους άρεσε η θέση τους και καπάρωσαν άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Tα ποσά που αναγράφονται στις προηγούμενες σελίδες είναι ΜΕΙΚΤΑ. Τα καθαρά είναι λιγότερα. Επίσης το μεταπτυχιακό σου δίνει 2 κλιμάκια και το διδακτορικό 6.
Κατά τα άλλα το δημόσιο ξεχάστε το, γιατί οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο  και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος, ακόμα και από ανθρώπους που έχουν παρεμφερή εργασία. Έχω βαρεθεί να ακούω για τραπεζικούς που βρήκαν δουλειά στο δημόσιο (+εθελουσία) ή δημόσιους υπαλλήλους που δεν τους άρεσε η θέση τους και καπάρωσαν άλλη...

Λίγες θέσεις πολλές αιτήσεις. Μονόδρομος σοβαρές χώρες του Εξωτερικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Tα ποσά που αναγράφονται στις προηγούμενες σελίδες είναι ΜΕΙΚΤΑ. Τα καθαρά είναι λιγότερα. Επίσης το μεταπτυχιακό σου δίνει 2 κλιμάκια και το διδακτορικό 6.

Κάτσε τώρα να σου τα πω κι εγώ τώρα όπως τα είπε σε μένα νωρίτερα ο @MauroPaltoudias

Τα έχουμε πει στην προηγούμενη σελίδα αυτά βρε!😄

Και ο πίνακας έχει μία στήλη με τον μεικτό μισθό και μία με τον καθαρό.

 

Επίσης υπάρχουν κάποια επιπλέον επιδόματα σε ορισμένα Υπουργεία, κάποιες υπερωρίες, κάποιες υπηρεσίες που διενεργούν ελέγχους (όπως ΣΕΠΕ) που πληρώνονται εξτρά επειδή γίνονται εκτός ωραρίου, οικογενειακά επιδόματα...

Εντάξει πλούσιος δεν γίνεσαι αλλά τα έχεις σίγουρα και μόνιμα.

 

Επεξ/σία από Sibyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγα, ειδικά για σπουδαγμένους. Ποιος ο λόγος να κάνεις κόπο να μπεις δημόσιο;

Η σιγουριά δεν φτάνει πλέον, τα λεφτά αυτά είναι ελάχιστα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για προγραμματιστής στην Ελλάδα σε ιδιωτικό τομέα πλάκα πλάκα δεν υπάρχουν δουλειές με καλό ωράριο και μισθό, χρειάζεται οπωσδήποτε να πάω έξω? Θέλω να το παλέψω και στην Ελλάδα.

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Όλα καλά, απλώς δεν κατάλαβα υπό ποιό καθεστώς θα εργαζόσουν στο Δημόσιο. 

Στα 25 (κοινώς χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία) δεν θα είχες καμία απολύτως τύχη σε προκηρύξεις ορισμένου χρόνου (ήτοι οκτάμηνα ή συμβάσεις έργου). Μπορεί τα λεφτά να μην είναι σπουδαία, ωστόσο η κατάσταση και οι ανάγκες του κόσμου είναι τέτοιες, που υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση. Για θέσεις μόνιμου (αορίστου δηλαδή ή μονίμων) μια από τα ίδια. 

Επίσης, για τα οκτάμηνα ισχύει ακόμα το ΠΔ του Παυλόπουλου (πάνω από 24 μήνες, έστω και διακοπτόμενα, δεν μπορείς να εργαστείς στον ίδιο φορέα). 

Θέλω να πω εν κατακλείδι, ότι ακούγεται ωραίο πλάνο, πλην όμως χωρίς ιδιαίτερη βάση (χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά, απλώς πιθανολογώ ότι δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με τον Δημόσιο τομέα). 

blockquote widget

Α όντως δε το ήξερα ότι παίζει ρόλο η προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τραγικοί μισθοί. ίσος πριν από 2 3 χρονια να ήταν οκ για να ζεις τώρα με τα ενοίκια και λα να έχουν πάει εκεί που πήγαν ένα χιλιάρικο παραπάνω χρειαζεται απλά να τα βγάλεις όπερα (εκτος και αν εχεις δικο σου σπίτι κάτι γινεται τοτε)
ειμαστε ενα κλικ πριν απο το κόστος ζωής εξωτερικού με μισθούς ελλαδας

 

οσο παει πλέον λέω με μεγαλη σιγουριά πας στο εξωτερικό και εκεί αν αξίζεις θα βρεις πολύ καλές δουλείες

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy1244 είπε

Ρε παιδιά για προγραμματιστής στην Ελλάδα σε ιδιωτικό τομέα πλάκα πλάκα δεν υπάρχουν δουλειές με καλό ωράριο και μισθό, χρειάζεται οπωσδήποτε να πάω έξω? Θέλω να το παλέψω και στην Ελλάδα.

Βασικο ο κλαδος που αναφερεις ειναι απο τους πιο καλοπληρωμενους στην Ελλαδα με πολλες ευκαιριες δουλειας και ευκαιριες ανελιξης. Φιλος μου βρηκε δουλεια πριν ενα χρονο σε πολυεθνικη με 1000 ευρω το μηνα καθαρα τα οποια στο χρονο πανω εγιναν 1300. Πτυχιο και μαστερ. Αναλογα πραγματα ακουω και απο αλλους φιλους και γνωστους στο χωρο.

Οσο για το δημοσιο, εβαλα στο calculator να δω ποσο παιρνει κανεις με μεταπτυχιακο και διδακτορικο συναφες με τη θεση. Πρωτος μισθος 1100 καθαρα. Αν εισαι σε Αθηνα η Θεσσαλονικη ζωη paycheck to paycheck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jimmy1244 είπε

Ρε παιδιά για προγραμματιστής στην Ελλάδα σε ιδιωτικό τομέα πλάκα πλάκα δεν υπάρχουν δουλειές με καλό ωράριο και μισθό, χρειάζεται οπωσδήποτε να πάω έξω? Θέλω να το παλέψω και στην Ελλάδα.

Α όντως δε το ήξερα ότι παίζει ρόλο η προϋπηρεσία.

Κάνε το αγροτικό σου ένα χρόνο όπου σε πάρουν και μετά θα είναι μια χαρά ο μισθός σου (είτε στην ίδια είτε στην άλλη εταιρία).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Βασικο ο κλαδος που αναφερεις ειναι απο τους πιο καλοπληρωμενους στην Ελλαδα με πολλες ευκαιριες δουλειας και ευκαιριες ανελιξης. Φιλος μου βρηκε δουλεια πριν ενα χρονο σε πολυεθνικη με 1000 ευρω το μηνα καθαρα τα οποια στο χρονο πανω εγιναν 1300. Πτυχιο και μαστερ. Αναλογα πραγματα ακουω και απο αλλους φιλους και γνωστους στο χωρο.

Οσο για το δημοσιο, εβαλα στο calculator να δω ποσο παιρνει κανεις με μεταπτυχιακο και διδακτορικο συναφες με τη θεση. Πρωτος μισθος 1100 καθαρα. Αν εισαι σε Αθηνα η Θεσσαλονικη ζωη paycheck to paycheck.

Και μην ξεχνάμε ότι είναι 12 μισθοί στο δημόσιο και 14 στον ιδιωτικό. Αν τα αθροίσεις, βγαίνουν ακόμα περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα.

Όσο για τους προγραμματιστές, δεν θα σχολιάσω. Ας μας δώσει περισσότερες πληροφορίες ο φίλος μας στο τι γλώσσες ξέρει και τι θεωρεί ικανοποιητικό μισθό, ώστε να τον καθοδηγήσω κατάλληλα.

Spoiler

Y.Γ. το να ξέρεις WordPress, δεν σε κάνει προγραμματιστή.

 

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα Υπουργεια ο βασικος μισθος ειναι μονο ενα κομματι των απολαβων. Υπαρχουν επιδοματα, υπερωριες, κλπ που δε φαινονται με την πρωτη ματια, που πολλες φορες διπλασιαζουν σχεδον τον μισθο. Πχ Υπουργειο Οικονομικων υπαρχει ειδικο επιδομα με το καλημερα, πολλων εκατονταδων ευρω. Δεν ειναι τυχαιο πως θεωρειται η αφαν γκατε των υπουργειων και σκιζονται ολοι να μπουν εκει

Επεξ/σία από archer100
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, archer100 είπε

Δεν ειναι τυχαιο πως θεωρειται η αφαν γκατε των υπουργειων και σκιζονται ολοι να μπουν εκει

Σπάνια περίπτωση αλλά ισχύει αυτό που λες, θεωρείται προνομιούχα πρόσληψη. 

Το αναφέρω επειδή έχω δουλέψει σε άλλα υπουργεία παλιότερα. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, valkon είπε

Πολύ λίγα, ειδικά για σπουδαγμένους. Ποιος ο λόγος να κάνεις κόπο να μπεις δημόσιο;

Η σιγουριά δεν φτάνει πλέον, τα λεφτά αυτά είναι ελάχιστα.

Θεμα προτεραιοτητων..Με μια προχειρη ματια παιρνεις γυρω στο χιλιαρικο με 5,6 χρονια .Σε αυτα ομως πρεπει να προσθεσεις και διαφορα επιδοματα.Εχεις δικαιο ο μισθος δεν ειναι κατι τρομερο,αλλα  ο κοσμος θελει το δημοσιο για την μονιμοτητα και οχι τον μισθο.
Στο δημοσιο δεν παλευεις καθε μερα να διατηρησεις την θεση σου,ουτε εχεις το ανχος μη τυχον κλεισει η  επιχειρηση που δουλευεις,η μηπως απλα  παρουν καποιον αλλον με λιγοτερες απαιτησεις.

Η σιγουρια της μονιμοτητας οσο περνουν τα χρονια γινεται ολο και σημαντικοτερη.Ποσους ανθρωπους ξερεις που εχασαν τις δουλειες  τους στον ιδιωτικο τομεα και ποσους στον δημοσιο(κανεναν).

Εαν τωρα καποιος εχει πραγματικα σοβαρα προσοντα δεν ανησυχει ιδιαιτερα γιατι θα βρει δουλεια  σχετικα ευκολα.Εαν ομως εχει τα συνηθισμενα προσοντα (πτυχιο και ισως μεταπτυχιακο) τα πραγματα δυσκολευουν.Και μην βιαστεις να πεις ,μα καλα το μεταπτυχιακο ειναι συνηθισμενο προσον?Ναι ειναι,σε λιγα χρονια απο τωρα θα ζητανε και απο που ειναι το μεταπτυχιακο,η καταταξη του πανεπιστημιου κλπ.Μην ξεχναμε οτι το πτυχιο ειναι πια το νεο απολυτηριο λυκειου.

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα χιλιαρικο στο δημοσιο παρα 1300 στον ιδιωτικο.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jimmy1244 είπε

Εγώ θα πήγαινα για κάποια χρόνια και παράλληλα στον ελεύθερο χρόνο μου θα έκανα κάποιο πρότζεκτ και θα ψαχνομουν για μια καλύτερη δουλειά. Νομίζω συμφέρει από την άποψη ότι αν πχ κάποιος πιάσει δουλειά στα 25 με μεταπτυχιακό με 900+ με το που μπαίνεις δεν είναι και λίγα αν είσαι νέος χωρίς οικογένεια και μένεις με τους γονείς σου, εγώ θα ήθελα να κάνω κάτι δικό μου αλλά θέλω για κάποια χρόνια να έχω μια σταθερότητα, νομίζω καταλάβατε τι εννοώ.

Μην το κάνεις. Μετά από μερικά χρόνια  θα διαπιστώσεις ότι δεν μπορείς να γίνεις ανταγωνιστικός κάνοντας κάτι σαν δεύτερη δουλεία. Αν θές κάτι δικό σου,  μπές στην αγορά με το 100% των δυνάμεών σου, πάλεψέ το και άφησε την αγορά να σε κατευθύνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...