Προς το περιεχόμενο

δουλειά σε δημόσιο (υπουργεία)


Jimmy1244

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, anivas11 είπε

Μην το κάνεις. Μετά από μερικά χρόνια  θα διαπιστώσεις ότι δεν μπορείς να γίνεις ανταγωνιστικός κάνοντας κάτι σαν δεύτερη δουλεία. Αν θές κάτι δικό σου,  μπές στην αγορά με το 100% των δυνάμεών σου, πάλεψέ το και άφησε την αγορά να σε κατευθύνει.

Ρε παιδια το κανετε και ακουγεται λες και στο δημοσιο σε παρακαλανε να πας και κανεις τον δυσκολο.

Παω στοιχημα οτι ολοι μας εαν ειχαμε την δυνατοτητα να διοριστουμε θα πηγαιναμε τρεχοντας.Εδω φιλαμε κατουρημενες ποδιες για μια κολοθεση στον ιδιωτικο τομεα και θα καναμε τους δυσκολους στο δημοσιο?

Και οχι δεν το λεω γιατι δεν εχω ισχυρα προσοντα για τον ιδιωτικο.Το αντιθετο! Παραεχω. προσοντα και αυτο διαπιστωσα με εκπληξη οτι ειναι μειονεκτημα οσο παραξενο και εαν ακουγεται.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα μου δημιουργήθηκε μια απορία από τις αναρτήσεις σας και θα την εκφράσω.

Σας φαίνονται λίγα τα καθαρά χρήματα που δίνει το Δημόσιο για έναν υπάλληλο ΠΕ.

ΟΚ! Και εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι πολλά.

΄Ομως βλέπουμε καθημερινά περιστατικά πτυχιούχων και μάλιστα όχι μόνο αυτών που έχουν ένα σκέτο πτυχίο αλλά και πολλά επιπλέον προσόντα, να ψάχνουν απεγνωσμένα για δουλειά και να μην βρίσκουν.

Πτυχιούχους που καταλήγουν να δουλεύουν ως εμποροϋπάλληλοι τις περιόδους αιχμής για να βγάλουν ένα χαρτζιλίκι, πτυχιούχους που φεύγουν για σεζόν το καλοκαίρι στα νησιά, πτυχιούχους που δουλεύουν με ολιγόμηνες επιδοτήσεις του  ΟΑΕΔ και μετά απολύονται, πτυχιούχους που τους εκμεταλλεύονται οι εργοδότες με επιπλέον ώρες εργασίας και τους πληρώνουν μαύρα χωρίς ένσημα και ασφάλιση, πτυχιούχους που ούτε τα παραπάνω δεν μπορούν να βρουν με αποτέλεσμα να τους χρηματοδοτούν οι γονείς τους λες και είναι ακόμα μαθητές, πτυχιούχους που βολοδέρνουν επί χρόνια σε καταστάσεις που τους φθείρουν ψυχολογικά και οι οποίοι ελπίζουν κάποια στιγμή να βρουν μια δουλειά ανάλογη των προσόντων τους για να μπορέσουν να συνεχίσουν την ζωή τους κτλ, κτλ.

Σημειωτέον ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι, δεν είναι προγραμματιστές ή γιατροί επειδή δεν το θέλουν και δεν το μπορούν.

Είναι εκπαιδευτικοί, είναι διεθνολόγοι, είναι επικοινωνιολόγοι, είναι αρχαιολόγοι, είναι κοινωνιολόγοι, είναι γεωλόγοι, είναι δασολόγοι, είναι  υγιεινολόγοι κτλ.

Ταπεινή μου άποψη λοιπόν είναι ότι αν σ΄αυτούς τους ανθρώπους δοθεί η ευκαιρία να μπουν στο Δημόσιο και να παίρνουν πρώτο καθαρό μισθό γύρω στα 900 ευρώ έχοντας την βεβαιότητα ότι κανείς δεν θα τους εκμεταλλευτεί και δεν θα τους απολύσει, μόνο ανακούφιση θα αισθανθούν!

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

 

Παω στοιχημα οτι ολοι μας εαν ειχαμε την δυνατοτητα να διοριστουμε θα πηγαιναμε τρεχοντας.Εδω φιλαμε κατουρημενες ποδιες για μια κολοθεση στον ιδιωτικο τομεα και θα καναμε τους δυσκολους στο δημοσιο?

Δε μου κανει καμια εντυπωση, σου ταιριαζει απολυτα το δημοσιο. 

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Jimmy1244 είπε

Ρε παιδιά για προγραμματιστής στην Ελλάδα σε ιδιωτικό τομέα πλάκα πλάκα δεν υπάρχουν δουλειές με καλό ωράριο και μισθό, χρειάζεται οπωσδήποτε να πάω έξω? Θέλω να το παλέψω και στην Ελλάδα.

Α όντως δε το ήξερα ότι παίζει ρόλο η προϋπηρεσία.

Και το δημόσιο είναι ο χώρος για να «παλέψεις»…………..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xgol @nitsa21 @DrKo 

Τσακώνεστε;

Α πα, πα!

Δείξτε λίγο έλεος στην καινούρια εδώ!

Μην με αποθαρρύνετε!

Νομίζω απλά απόψεις ανταλλάσσουμε και δεν προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον.

Εξάλλου ποιον λόγο θα είχε ο καθένας από μας, να κάνει κάτι τέτοιο;

Ο καθένας θα πάρει τον δρόμο που θεωρεί καλύτερο γι΄αυτόν.

Μπα σε καλό σας!😄

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Παω στοιχημα οτι ολοι μας εαν ειχαμε την δυνατοτητα να διοριστουμε θα πηγαιναμε τρεχοντας

Ούτε καν φίλε μου!! Κανένας σοβαρός ελεύθερος επαγγελματίας , μηχανικός η έμπορος του οποίου η επιχείρηση πάει καλά δεν θα ήθελε να μπει στο δημόσιο. Τα λεφτά απλά είναι πάρα πολύ λίγα. Εάν έχεις οικογένεια, με αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να την συντηρήσεις. Τώρα αν βγαίνουν τα διπλά με επιδόματα και άλλες παροχές, οκ τότε δεν μπορώ να πω κάτι. Όπως επίσης κατανοώ και την μονιμότητα που ανέφερε ο φίλος από πάνω, για κάποιον που έχει τυπικά προσόντα ... 

Αλλά γενικώς αυτό το ποίημα "μπες στο δημόσιο για να γλιτώσεις" είναι σλόγκαν περασμένων ετών... Οι παππούδες μου , μου το λένε.

 

Spoiler

Edit: τώρα είχα σε ποια απάντησα. Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση. Είναι μεγα τρολ η nitsa. Αλλά μέχρι εκεί φτάνει. Να μπει σε μια θεσουλα στο δημόσιο, μπας και πιάσουν τόπο τα πτυχία που έχει. Γιατί στα 30 φεύγα με 10 πτυχία και 0 σοβαρή προϋπηρεσία καμία μεγάλη εταιρεία δεν σε παίρνει.

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ούτε καν φίλε μου!! Κανένας σοβαρός ελεύθερος επαγγελματίας , μηχανικός η έμπορος του οποίου η επιχείρηση πάει καλά δεν θα ήθελε να μπει στο δημόσιο. Τα λεφτά απλά είναι πάρα πολύ λίγα. Εάν έχεις οικογένεια, με αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να την συντηρήσεις. Τώρα αν βγαίνουν τα διπλά με επιδόματα και άλλες παροχές, οκ τότε δεν μπορώ να πω κάτι. Όπως επίσης κατανοώ και την μονιμότητα που ανέφερε ο φίλος από πάνω, για κάποιον που έχει τυπικά προσόντα ... 

Αλλά γενικώς αυτό το ποίημα "μπες στο δημόσιο για να γλιτώσεις" είναι σλόγκαν περασμένων ετών... Οι παππούδες μου , μου το λένε.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Edit: τώρα είχα σε ποια απάντησα. Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση. Είναι μεγα τρολ η nitsa. Αλλά μέχρι εκεί φτάνει. Να μπει σε μια θεσουλα στο δημόσιο, μπας και πιάσουν τόπο τα πτυχία που έχει. Γιατί στα 30 φεύγα με 10 πτυχία και 0 σοβαρή προϋπηρεσία καμία μεγάλη εταιρεία δεν σε παίρνει.

 

δε μπορούμε να είμαστε όλοι έμποροι, ελεύθεροι επαγγελματίες και μηχανικοί ρε φίλε όμως, το πρόβλημα είναι αλλού.

επειδή όμως θα το πάω αλλού και δεν υπάρχει νόημα να συζητάμε για ιδεατές κοινωνίες, δικαιοσύνη κλπ κλπ (γιατί ο καθένας κοιτάει τη κωλάρα του, τουλάχιστον εδω ελλαδα) αυτα που γράφεις είναι αυτονόητα, αν ήμουν κερδοφόρος έμπορος, δεν υπάρχει λόγος να πάω δημόσιο για το χιλιάρικο η ιδιωτικο τομέα για τη προοπτικη της καριέρας..υπάρχουμε και εμείς ομως  του βασικού που ζούμε οικογένεια χωρίς τα standards τα δικά σου! τι μας λες τώρα οτι απορείς πως ζούμε ? έλα σε παρακαλώ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Silenzio είπε

δε μπορούμε να είμαστε όλοι έμποροι, ελεύθεροι επαγγελματίες και μηχανικοί ρε φίλε όμως, το πρόβλημα είναι αλλού.

επειδή όμως θα το πάω αλλού και δεν υπάρχει νόημα να συζητάμε για ιδεατές κοινωνίες, δικαιοσύνη κλπ κλπ (γιατί ο καθένας κοιτάει τη κωλάρα του, τουλάχιστον εδω ελλαδα) αυτα που γράφεις είναι αυτονόητα, αν ήμουν κερδοφόρος έμπορος, δεν υπάρχει λόγος να πάω δημόσιο για το χιλιάρικο η ιδιωτικο τομέα για τη προοπτικη της καριέρας..υπάρχουμε και εμείς ομως  του βασικού που ζούμε οικογένεια χωρίς τα standards τα δικά σου! τι μας λες τώρα οτι απορείς πως ζούμε ? έλα σε παρακαλώ..

Ειναι ανεπιτρεπτο να ζει καποιος οικογενεια με τον βασικο μισθο. Και φυσικα δεν ειναι δικη σου ευθυνη αλλα των απο πανω. Γι αυτο θα καταληξουμε 6εκ στα επομενα χρονια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Silenzio είπε

αυτα που γράφεις είναι αυτονόητα, αν ήμουν κερδοφόρος έμπορος, δεν υπάρχει λόγος να πάω δημόσιο για το χιλιάρικο η ιδιωτικο τομέα για τη προοπτικη της καριέρας

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.! Πιο πάνω όμως, αναφέρεται ότι , όλοι μας θα παρατουσαμε αυτά που κάνουμε για να μπούμε σε μια θεσουλα στο δημόσιο, γι αυτό τα έγραψα όλα αυτά.

Spoiler

(Το έκανα και quote, δεν τα απευθύνθηκα σε όλους. Πήγαινε σε συγκεκριμένο post η απάντηση μου. Αλλά εδώ μέσα πρέπει να λέμε τα αυτονόητα πλέον.)

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί ισχυεί το ενιαίο μισθολόγιο για του δημοσιούς υπαλλήλους 90% αλλά φυσικά για συγκεκριμένα υπουργεία 10% (βλέπε οικονομικών) είναι μόνο μέρος των απολαβών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Για αξιοπρεπη μισθο μονο Εξωτερικο.  Εδω ειναι Μπανανια

Αυτο ειναι λιγο καραμελα. Εξωτερικο που λες, ειδικα τα πρωτα 1-2 χρονια παιζει να εισαι ιδια η χειροτερα απο Ελλαδα. Και αν εισαι και γκαντεμης και βρεθεις σε κανενα Λονδινο να μοιραζεσαι το σπιτι με αλλους 3-4-5. Μετα απο καποια χρονια ναι φαινεται η διαφορα στον μισθο, αναλογα και το αντικειμενο φυσικα. Βεβαια η ζωη δεν ειναι λογιστικη, εχει να κανει αν καποιος αντεχει να ζει 250-300 ημερες το χρονο με συννεφια, μακρυα απο φιλους και οικογενεια κλπ κλπ. Οποτε ολα ειναι σχετικα φιλε μου. Συγνωμη για το ΟΤ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Αυτο ειναι λιγο καραμελα. Εξωτερικο που λες, ειδικα τα πρωτα 1-2 χρονια παιζει να εισαι ιδια η χειροτερα απο Ελλαδα. Και αν εισαι και γκαντεμης και βρεθεις σε κανενα Λονδινο να μοιραζεσαι το σπιτι με αλλους 3-4-5. Μετα απο καποια χρονια ναι φαινεται η διαφορα στον μισθο, αναλογα και το αντικειμενο φυσικα. Βεβαια η ζωη δεν ειναι λογιστικη, εχει να κανει αν καποιος αντεχει να ζει 250-300 ημερες το χρονο με συννεφια, μακρυα απο φιλους και οικογενεια κλπ κλπ. Οποτε ολα ειναι σχετικα φιλε μου. Συγνωμη για το ΟΤ.

Μεγάλε Ελλάδα και ξερό ψωμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...