Προς το περιεχόμενο

Καταρα με Opel και τα P0170 P0171


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Corsa C ειχα P0170 τωρα στο Meriva B LPG μου εβγαλε P0171

Πηγα σημερα το αμαξι στον μηχανικο μου να κανει εναν γενικο ελεγχο και του ζητησα να μετρησει και συμπιεση στους κυλινδρους. Ολα καλα  ακουσε μηχανη το ειδε απο κατω φρενα κλπ εφυγα για το σπιτι.

Στον δρομο μου αναψε τσεκ μηχανης για πρωτη φορα απο τις 4/2 που το πηρα, παω σπιτι βαζω το οργανακι που εχω P0171 - Powertrain System too Lean (Bank 1)

Οπως ειδα δεν μετραει θερμοκρασια στον δευτερο λαμδα ειναι κολλημενος στο 1.3V και φυσικα ολες οι μετρησεις του ειναι 0 η μαλλον δεν μετραει καθολου.

Απλα ετυχε η μου εκανε καμια λαδια ο μαστορας; Τα εφτυσε ο Λαμδα η κατι αλλο;

Το κουφο ειναι οτι και στο Corsa ειχε νεκρωσει ο δευτερος λαμδα τον αλλαξα αλλα δεν ηταν αυτος η ζημια αλλα σε εκεινον αλλαζε τιμες η τροφοδοσια.

Φοβαμαι μην αγορασω λαμδα και τον βαλω πανω και δεν κανει τιποτα, Παντως οταν πηγα να δω το αμαξι ειχα παρει μαζι μου το οργανακι και ηταν ολα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σου έβγαλε τόσο σύντομα βλάβη πηγαινε στον έμπορο. Αυτό που αναφέρεις είναι ένα πολύ γενικό ασαφές σφάλμα που μπορεί να σημαίνει οτιδηποτε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Στο Corsa C ειχα P0170 τωρα στο Meriva B LPG μου εβγαλε P0171

Πηγα σημερα το αμαξι στον μηχανικο μου να κανει εναν γενικο ελεγχο και του ζητησα να μετρησει και συμπιεση στους κυλινδρους. Ολα καλα  ακουσε μηχανη το ειδε απο κατω φρενα κλπ εφυγα για το σπιτι.

Στον δρομο μου αναψε τσεκ μηχανης για πρωτη φορα απο τις 4/2 που το πηρα, παω σπιτι βαζω το οργανακι που εχω P0171 - Powertrain System too Lean (Bank 1)

Οπως ειδα δεν μετραει θερμοκρασια στον δευτερο λαμδα ειναι κολλημενος στο 1.3V και φυσικα ολες οι μετρησεις του ειναι 0 η μαλλον δεν μετραει καθολου.

Απλα ετυχε η μου εκανε καμια λαδια ο μαστορας; Τα εφτυσε ο Λαμδα η κατι αλλο;

Το κουφο ειναι οτι και στο Corsa ειχε νεκρωσει ο δευτερος λαμδα τον αλλαξα αλλα δεν ηταν αυτος η ζημια αλλα σε εκεινον αλλαζε τιμες η τροφοδοσια.

Φοβαμαι μην αγορασω λαμδα και τον βαλω πανω και δεν κανει τιποτα, Παντως οταν πηγα να δω το αμαξι ειχα παρει μαζι μου το οργανακι και ηταν ολα μια χαρα.

Επειδή έχω corsa c z12xe , όντως βγάζουν 2ο λ . Εμένα έβγαζε p0136 και p0141. Όντως αλλάχτηκε και έσβησε .

Για μένα μη πειράζεις τίποτα , αφού το έχεις πάρει πρόσφατα και πήγαινε πίσω στο έμπορο . Είναι πολύ γενικό σφάλμα . Αρκετοί βέβαια αναφέρουν και τη βαλβίδα αναθυμιάσεων pcv valve στο καπακι βαλβίδων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Επειδή έχω corsa c z12xe , όντως βγάζουν 2ο λ . Εμένα έβγαζε p0136 και p0141. Όντως αλλάχτηκε και έσβησε .

Για μένα μη πειράζεις τίποτα , αφού το έχεις πάρει πρόσφατα και πήγαινε πίσω στο έμπορο . Είναι πολύ γενικό σφάλμα . Αρκετοί βέβαια αναφέρουν και τη βαλβίδα αναθυμιάσεων pcv valve στο καπακι βαλβίδων .

Ο μαστορας μου ειπε οτι μπορει να πεταξε την βλαβη επειδη βγαλαμε μπουζι και μετρησαμε πιεση να την σβησω και να το τσεκαρω.

Αυτο με την βαλβιδα το διαβασα και εγω θα το δω αργοτερα σημερα και να δω αν εχει κουμπωσει καλα η ταπα του λαδιου και ο δεικτης.

Αν εχει χαλασει αυτο αλλαζει η θελει ολοκληρο το καπακι;

Απο την αλλη μηπως θελει ρυθμιση το αεριο γιατι με αεριο το δουλευω; Ειναι μεχρι τον 7 να αλλαξω μπουκαλα επειδη ληγει ελεγα μηπως την αλλαξω ποιο νωρις και να μου κανει και εναν ελεγχο και ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ο μαστορας μου ειπε οτι μπορει να πεταξε την βλαβη επειδη βγαλαμε μπουζι και μετρησαμε πιεση να την σβησω και να το τσεκαρω.

Αυτο με την βαλβιδα το διαβασα και εγω θα το δω αργοτερα σημερα και να δω αν εχει κουμπωσει καλα η ταπα του λαδιου και ο δεικτης.

Αν εχει χαλασει αυτο αλλαζει η θελει ολοκληρο το καπακι;

Απο την αλλη μηπως θελει ρυθμιση το αεριο γιατι με αεριο το δουλευω; Ειναι μεχρι τον 7 να αλλαξω μπουκαλα επειδη ληγει ελεγα μηπως την αλλαξω ποιο νωρις και να μου κανει και εναν ελεγχο και ρυθμιση.

Εαν ειναι σαν τη βαλβιδα στο z18xer των Vectra C παει ολο το καπακι μαζι.Στου πατερα μου που κολλησε η βαλβιδα στο ακυρο εβγαζε τσεκ κ μετα καπνιζε για λιγο το αυτοκινητο λογω οτι δεν μπορουσε να διαχειριστει τις αναθυμιασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Εαν ειναι σαν τη βαλβιδα στο z18xer των Vectra C παει ολο το καπακι μαζι.Στου πατερα μου που κολλησε η βαλβιδα στο ακυρο εβγαζε τσεκ κ μετα καπνιζε για λιγο το αυτοκινητο λογω οτι δεν μπορουσε να διαχειριστει τις αναθυμιασεις.

Καταλαβα, το αν εχει κανει τρυπα η μεβρανη το βλεπεις απο το αν βγαζει η τραβαει αερα με το δαχτυλο αν εχει κολλησει οπως του πατερα σου πως το βλεπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Καταλαβα, το αν εχει κανει τρυπα η μεβρανη το βλεπεις απο το αν βγαζει η τραβαει αερα με το δαχτυλο αν εχει κολλησει οπως του πατερα σου πως το βλεπεις;

Περαν απο το ρεταρισμα και το check engine οταν σβηνεις το αυτοκινητο ακουγεται ενα "κλακ" απο τη μηχανη και κατι σαν ξεφυσημα που εκτονωνει τις αναθυμιασεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο αμάξι από την τρύπα ούτε βγάζει ούτε τραβάει αέρα αν βγάλω την τάπα των λαδιών η τον δείκτη ακούω ένα σφύριγμα και ρεταρει η μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βγαζοντας την ταπα φυσιολογικο,λογικα ή η βαλβιδα εχει κολλησει ή απο καποιο αλλο σημειο στο καπακι παιρνει το μοτερ αερα γι'αυτο και σου βγαζει αυτο το σφαλμα.Εαν ξερεις κανεναν που να ασχολειται με opel καθαρα πηγαινε να το τσεκαρει.Το vectra γιατι εγω το ειχα παει στο μαστορα με το που ειδαν τι ακριβως εκανε μου ειπε ο μαστορας 99% εχει κολλησει η βαλβιδα στο καπακι αλλα φωναξαμε και απο διπλανο συνεργειο που ασχολειτο με opel και μας ειπαν 100% το καπακι και οτι ολα αυτα vectra,corsa,astra κλπ με αυτους τους κινητηρες μεσα σε 5-10 χρονια το βγαζουν αυτο το θεμα απλα να μεινουμε μακρια απο το επισημο για ανταλλακτικα γιατι το χρεωνουν χρυσαφι το καπακι ολοκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβγαλα και το έτρεξα λίγο στην Εθνική και μπήκα σχιστό δεν μου άναψε πάλι λαμπάκι και ο λάμδα δουλεύει.

Ένα πρόβλημα είναι ότι μου ανάβει ο καταλύτης όχι στο αμάξι αλλά στο torque

Επειδή είναι να αλλάξω μπουκάλα και θα ήθελα να μου ελέγξουν ρυθμίσουν το υγραέριο πήγα σε έναν στην Λ Αθηνών ποιο πάνω από το παλατάκι και μου είπε 180 για μπουκάλα αλλά δεν μπορεί να ελέγξει ρυθμίσει γιατί είναι εργοστασιακό.

Screenshot_20220216_111413_org.prowl.torque.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που δε θα προσθεσω κατι στο τοπικ σου, απλα θα ηθελα να μου πεις ποιο obd reader εχεις επειδη ψαχνομαι κ εγω. Επισης οταν λες ταπα λαδιων εννοεις αυτη που ανοιγει για να μπει το λαδι στις αλλαγες ή κάτι αλλο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Συγνωμη που δε θα προσθεσω κατι στο τοπικ σου, απλα θα ηθελα να μου πεις ποιο obd reader εχεις επειδη ψαχνομαι κ εγω. Επισης οταν λες ταπα λαδιων εννοεις αυτη που ανοιγει για να μπει το λαδι στις αλλαγες ή κάτι αλλο? :P

Εάν έχεις opel βρες και πάρε το opcom υπάρχουν και κλώνοι φθηνότεροι.

Αλλιώς δες elm 327 v2,1 . Βέβαια σε Ιαπωνικό αμάξι (Honda ) δε δούλεψε εμένα .

Εάν θες για σίγουρη λύση πάρε ένα γενικό διαγνωστικό με 30-40 € . Εγώ έχω της Autel AL419.

Φθηνότερο μπορείς να δεις το maxiscan ms509

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Συγνωμη που δε θα προσθεσω κατι στο τοπικ σου, απλα θα ηθελα να μου πεις ποιο obd reader εχεις επειδη ψαχνομαι κ εγω. Επισης οταν λες ταπα λαδιων εννοεις αυτη που ανοιγει για να μπει το λαδι στις αλλαγες ή κάτι αλλο? :P

Δεν ξέρω μου το είχαν χαρίσει ναι αυτή την τάπα λέω.

46 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν έχεις opel βρες και πάρε το opcom υπάρχουν και κλώνοι φθηνότεροι.

Αλλιώς δες elm 327 v2,1 . Βέβαια σε Ιαπωνικό αμάξι (Honda ) δε δούλεψε εμένα .

Εάν θες για σίγουρη λύση πάρε ένα γενικό διαγνωστικό με 30-40 € . Εγώ έχω της Autel AL419.

Φθηνότερο μπορείς να δεις το maxiscan ms509

 

Μελέτη εσύ έχεις πάρει γνήσιο και πόσο σου πήγε;

Θέλω να ενεργοποιήσω το trip computer είδα πως το ενεργοποιεί ένας στο YouTube σε Astra j ίδιο μοτέρ κλπ.

Το αμάξι έχει σίγουρα trip computer γιατί το βλέπω με το Torque Pro σε αντίθεση με το Corsa που το είχε στις inactive ενδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ξέρω μου το είχαν χαρίσει ναι αυτή την τάπα λέω.

Μελέτη εσύ έχεις πάρει γνήσιο και πόσο σου πήγε;

Θέλω να ενεργοποιήσω το trip computer είδα πως το ενεργοποιεί ένας στο YouTube σε Astra j ίδιο μοτέρ κλπ.

Το αμάξι έχει σίγουρα trip computer γιατί το βλέπω με το Torque Pro σε αντίθεση με το Corsa που το είχε στις inactive ενδείξεις.

Γνήσιο δεν έχω πάρει γιατί έχει 2000€. Είχα πάρει καλής ποιότητας από ebay από Βουλγαρία στα 50€. Έχω τη έκδοση 1,65 εγώ . Το έχω δοκιμάσει και στο δικό μου corsa c και σε corsa d και δεν είχα θέματα . Εάν έχεις opel αξίζει για opcom , γιατί σου δίνει περισσότερες πληροφορίες και λειτουργίες .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Γνήσιο δεν έχω πάρει γιατί έχει 2000€. Είχα πάρει καλής ποιότητας από ebay από Βουλγαρία στα 50€. Έχω τη έκδοση 1,65 εγώ . Το έχω δοκιμάσει και στο δικό μου corsa c και σε corsa d και δεν είχα θέματα . Εάν έχεις opel αξίζει για opcom , γιατί σου δίνει περισσότερες πληροφορίες και λειτουργίες .

Αν δεν κάνω λάθος το Meriva b έχει ίδιο μοτέρ με το Corsa d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...