Προς το περιεχόμενο

Καταρα με Opel και τα P0170 P0171


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν δεν κάνω λάθος το Meriva b έχει ίδιο μοτέρ με το Corsa d

Δε το γνωρίζω , αλλά σίγουρα χαμένο δε θα σου πάει . Ρώτησε βέβαια και σε ένα εξουσιοδοτημένο πόσο χρεώνουν για τη ενεργοποίηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2022 στις 9:45 ΠΜ, Gatilaras είπε

Εαν ειναι σαν τη βαλβιδα στο z18xer των Vectra C παει ολο το καπακι μαζι.Στου πατερα μου που κολλησε η βαλβιδα στο ακυρο εβγαζε τσεκ κ μετα καπνιζε για λιγο το αυτοκινητο λογω οτι δεν μπορουσε να διαχειριστει τις αναθυμιασεις.

Δε ξέρω , εάν το είχατε ψάξει τότε . Πάντως υπάρχει η μεμβράνη ως ανταλλακτικό μόνο απ' έξω . Με 15€ 

Και δε χρειάζεται να αλλαχτεί το καπακι. 

Λογικά πρέπει να ταιριάζει και στο z18xer θέλει ερώτηση

https://www.ebay.com/itm/VAUXHALL-OPEL-ASTRA-G-ASTRA-H-MK5-VECTRA-C-CRANKCASE-DIAPHRAGM-VALVE-COVER/322187453618?_trkparms=pageci%3Ae1a7c942-3f4a-11e9-9645-74dbd18024e9|parentrq%3A4e0ca6361690ad795208cfe3ffeee919|iid%3A1&_trksid=p2481888.c100675.m4236

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μου έβγαλε πάλι p0171 και όπως κατάλαβα μου το βγάζει μόνο όταν δουλεύει με βενζίνη γιατί από χθες έχω μείνει από αέριο και δεν έβαλα γιατί θα αλλάξω μπουκάλα την Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Μόλις τώρα, Nikosagios29 είπε

Ο εγκέφαλος έχει λαδια θέλει εγκέφαλο 

Καμια σχεση εχει διορθωθει το προβλημα για το p0171 ηθελε αλλαγη η βαλβιδα εξαερωσης ρεζερβουαρ.

Βαλβίδα εξαερισμού, ρεζερβουάρ καυσίμων Βαλβίδα αερισμού BOSCH (0 280 142  486) - αγοράστε στο ηλεκτρονικό κατάστημα REXBO

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 15/12/2022 στις 4:48 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Καμια σχεση εχει διορθωθει το προβλημα για το p0171 ηθελε αλλαγη η βαλβιδα εξαερωσης ρεζερβουαρ.

Βαλβίδα εξαερισμού, ρεζερβουάρ καυσίμων Βαλβίδα αερισμού BOSCH (0 280 142  486) - αγοράστε στο ηλεκτρονικό κατάστημα REXBO

 

Καλησπέρα Λευτέρη, 

Παιδευομαι και εγώ σε Corsa C z12xe.

Το βγάζει το P0171 ως not present και δε ανάβει τσεκ ωστόσο.

Έχουν γίνει μέχρι τώρα καθάρισμα πεταλούδα γκαζιού, maf (με ειδικό σπρέι) , όλη τη πλεξούδα από λάδια και αλλαγή βαλβίδα πίεσης λαδιού , και γενικά έλεγχο όλων των σωληνώσεων .Ελπίζω να μη είναι εγκέφαλος . Πάντως οι τιμές σε live data με διαγνωστικό είναι οκ σε αισθητήρα λ και μαφ.

Τα Fuel trims δε ξεφεύγουν να είναι κακη ρύθμιση του υγραέριου.

Αυτή τη βαλβίδα εξαέρωσης ρεζερβουάρ που βρίσκεται θυμάσαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα Λευτέρη, 

Παιδευομαι και εγώ σε Corsa C z12xe.

Το βγάζει το P0171 ως not present και δε ανάβει τσεκ ωστόσο.

Έχουν γίνει μέχρι τώρα καθάρισμα πεταλούδα γκαζιού, maf (με ειδικό σπρέι) , όλη τη πλεξούδα από λάδια και αλλαγή βαλβίδα πίεσης λαδιού , και γενικά έλεγχο όλων των σωληνώσεων .Ελπίζω να μη είναι εγκέφαλος . Πάντως οι τιμές σε live data με διαγνωστικό είναι οκ σε αισθητήρα λ και μαφ.

Τα Fuel trims δε ξεφεύγουν να είναι κακη ρύθμιση του υγραέριου.

Αυτή τη βαλβίδα εξαέρωσης ρεζερβουάρ που βρίσκεται θυμάσαι ;

Στο Meriva B που εχω πλεον ειναι εκει πανω απο την εισαγωγη.

Στο Corsa ειχα P0170 που ειναι πλουσιο μιγμα το P0171 ειναι φτωχο μειγμα.

Το Corsa ετσι το πουλησα δεν βρηκα ποτε την βλαβη. Τωρα στο Meriva εχω σπανιως μια φορα τον μηνα P1101 αλλα σβηνει την αλλη μερα.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...