Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα αποθηκης- python


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα. 

Θελω να φτιαξω με python ενα προγραμματακι αποθηκης. Να κρατάει δηλαδη προϊόντα, περιγραφη, τιμη, διαθεσιμοτητα. 

Θελω να ρωτησω τα εξης δεδομενου οτι ειμαι εντελως νέος στον προγραμματισμό :

1)ότιδηποτε values περνάω, ποιος ειναι ο ευκολότερος τροπος να αποθηκεύονται ολα αυτα; πως και που; 

2)αν θελω να βαλω ενα barcode reader στο πρόγραμμα και να σκαναρονται τα προιοντα και να μπορουν να προστεθουν και με αυτο τον τροπο, ειναι ευκολο ή ειναι τρομερα περίπλοκο οποτε να το αφησω; 

3)θα ηθελα με καποιον εντελως απλο τρόπο να μπορω να βλεπω την αποθηκη στο κινητό. Τη  διαθεσιμότητα των προιοντων δηλαδη. Εχετε να προτείνετε καποιος εντελώς απλο τροπο που να μπορει να γινει αυτο; 

Ευχαριστώ παρα πολυ προκαταβολικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απανταω την 1η ερωτηση μονος μου, εκανα import sqlite3 και φτιαχνω εκει τη βαση δεδομενων.

οποτε αναμενω βοηθεια για τις αλλες δυο ερωτησεις...

ευχαριστω παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sqlite για το μέλλον δεν θα σε βολεύει... καλύτερα 1 VPS .. βάζεις MySql και έχεις παγκόσμια πρόσβαση

Για το barcode ..πανευκολο.. φτιάχνεις κάποιο gui...σε 1 textbox ... βάζεις τον κέρσορα...κάθε φορά που κάνει scan... είναι σαν να το πληκτρολογείς... presto

Για το 3ο πολλοί και διάφοροι τρόποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, masteripper είπε

Sqlite για το μέλλον δεν θα σε βολεύει... καλύτερα 1 VPS .. βάζεις MySql και έχεις παγκόσμια πρόσβαση

Για το barcode ..πανευκολο.. φτιάχνεις κάποιο gui...σε 1 textbox ... βάζεις τον κέρσορα...κάθε φορά που κάνει scan... είναι σαν να το πληκτρολογείς... presto

Για το 3ο πολλοί και διάφοροι τρόποι.

oταν εχεις χρονο σε παρακαλω ανελυσε μου την καθε απαντηση σου γιατι με ενδιαφερουν.σε ευχαριστω.

κυριως περι barcode και το 3ο (πως θα βλεπω την αποθηκη στο κινητο). γιατι το πρωτο δυστηχως δε το κατεχω περι vps κτλ και δεν εχω χρονο για πολυ διαβασμα γιατι εχω ηδη πολλα να μαθω για να κανω τα βασικα.

σε χιλιοευχαριστω

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήγες μακριά : 

6 λεπτά πριν, virxen75 είπε

για το barcode μπορείς να κάνεις χρήση του opencv  π.χ.  https://www.thepythoncode.com/article/making-a-barcode-scanner-in-python

 

Το  barcode θα φανεί σαν μια ακόμα συσκευή HID...σαν πληκτρολόγιο

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, masteripper είπε

καλύτερα να δεις αυτο το βιντεακι : 

 

δυστηχως κατι phpmyadmin, xaamp control panel κτλ δεν εχω ιδεα τι ειναι. ειμαι εντελως newbie.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

δυστηχως κατι phpmyadmin, xaamp control panel κτλ δεν εχω ιδεα τι ειναι. ειμαι εντελως newbie.

 

Φίλε μου ...θες να ανέβεις στο Εβερεστ με ελικόπτερο ...και έχεις μόνο 1 σακίδιο και 1 μπαστούνι

Για ότι δεν ξέρεις googlaρεις και προχωρείς...ειδάλλως πληρώνεις κάποιον να στο φτιάξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομουνα σκεψου ενα απλο προγραμμα με python και να χει ενα excel αρχείο στο folder και ναχει textboxes τα οποια θα επικοινωνούν με τα κελια του excel και θα προσθαφαιρεις οτι θες και θα ανανεωνεται δυναμικα κ το excel. 

Ξερω ακούγεται χαζο αλλα ειναι κατι εφικτό κ ευκολο. 

Ειπα για να ανεβω λεβελ μηπως το κανω με sqlite3 οποτε ψιλοδιαβαζω αυτο τωρα. Αλλα εσυ μου βαλες δεκα καινούργια πραγματα που δεν εχω χρονο να Διαβασω τοσο πολυ. 

Θελω να φτιαξω ενα απλο τετοιο πογραμμα με μέτριο επιπλεον διαβασμα, δεδομενου οτι ειμαι με 2 δουλειες και παιδια κ ο ελευθεροσ χρόνος ειναι μηδαμηνος. 

 

6 ώρες πριν, masteripper είπε

Για το 3ο πολλοί και διάφοροι τρόποι.

Οποτε μπορεσεις κ έχεις χρονο κατεύθυνε με λιγο κ σε αυτο σε παρακαλω

Να εισαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είπες που πολλές μαγικές λέξεις... καλύτερα να μείνεις στο Excel ..να κάνεις και μια φόρμα για το barcode και καθάρισες...για το κινητό το πολύ πολύ θα το ανεβάζεις στο OneDrive και κάπως θα το βλέπεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Εγω σκεφτομουνα σκεψου ενα απλο προγραμμα με python και να χει ενα excel αρχείο στο folder και ναχει textboxes τα οποια θα επικοινωνούν με τα κελια του excel και θα προσθαφαιρεις οτι θες και θα ανανεωνεται δυναμικα κ το excel. 

Ξερω ακούγεται χαζο αλλα ειναι κατι εφικτό κ ευκολο. 

Ειπα για να ανεβω λεβελ μηπως το κανω με sqlite3 οποτε ψιλοδιαβαζω αυτο τωρα. Αλλα εσυ μου βαλες δεκα καινούργια πραγματα που δεν εχω χρονο να Διαβασω τοσο πολυ. 

Θελω να φτιαξω ενα απλο τετοιο πογραμμα με μέτριο επιπλεον διαβασμα, δεδομενου οτι ειμαι με 2 δουλειες και παιδια κ ο ελευθεροσ χρόνος ειναι μηδαμηνος. 

 

Οποτε μπορεσεις κ έχεις χρονο κατεύθυνε με λιγο κ σε αυτο σε παρακαλω

Να εισαι καλα

Στήσε την αποθήκη σε Google sheet, βάλε in put με barcode χρησιμοποιώντας Google Form και κάποιο scan app κινητού (πχ) scan to web. 

Ψάξιμο , στήσιμο, τελικό αποτέλεσμα σε 2-3 μέρες εφόσον γνωρίζεις καλά έστω συναρτήσεις και συνδυασμός αυτών. 

Αν θες κάτι άμεσα που να δουλεύει σταθερά κ χωρίς προβλήματα και ανάγκη προγραμματισμού είναι η μόνη σου λύση.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Billator είπε

Στήσε την αποθήκη σε Google sheet, βάλε in put με barcode χρησιμοποιώντας Google Form και κάποιο scan app κινητού (πχ) scan to web. 

Ψάξιμο , στήσιμο, τελικό αποτέλεσμα σε 2-3 μέρες εφόσον γνωρίζεις καλά έστω συναρτήσεις και συνδυασμός αυτών. 

Αν θες κάτι άμεσα που να δουλεύει σταθερά κ χωρίς προβλήματα και ανάγκη προγραμματισμού είναι η μόνη σου λύση.

Λίγο παράξενο σενάριο αλλά δουλεύει (?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, masteripper είπε

Επειδή είπες που πολλές μαγικές λέξεις... καλύτερα να μείνεις στο Excel ..να κάνεις και μια φόρμα για το barcode και καθάρισες...για το κινητό το πολύ πολύ θα το ανεβάζεις στο OneDrive και κάπως θα το βλέπεις.

Επειδη το εχω δει και σαν challenge να μαθω κατι νεο... και βλεπω το κατεχεις... σε εναν εντελως αρχαριο πως θα προτεινες να γινει με τον πιο απλο-γελιο τροπο σε Python? επειδη εχω ξεκινησει εδω κ λιγους μηνες και μαθαινω python θα ηθελα μεσω αυτης να κανω οτι κανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις οπωσδηποτε Python, εγω θα πηγαινα σε Flask με sqlite3 η απλα local files (csv, txt, json, excel, etc) μιας και θελεις κατι online 

Χωρις Python, η λυση που αναφερθηκε παραπανω, googlesheets με barcode μοιαζει ιδανικη

Μια αλλη λυση θα μπορουσε να ειναι ενα προγραμματακι python που διαβαζει ολα τα barcode που εχεις αποθηκευσει και τα ανεβαζει στο googlesheets

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...