Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα αποθηκης- python


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ναι το εχω δει σαν challenge για να προχωρησω τις λιγες αλλα ανοδικης πορειας γνωσεις μου στην Python.

An to kanω οποως γραφεις στη 1η σειρα (Python με sqlite3 ή απλα local files)....  to online πως θα το υλοποιησω?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Hamurabi είπε

ναι ναι το εχω δει σαν challenge για να προχωρησω τις λιγες αλλα ανοδικης πορειας γνωσεις μου στην Python.

An to kanω οποως γραφεις στη 1η σειρα (Python με sqlite3 ή απλα local files)....  to online πως θα το υλοποιησω?

 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το pythonanywhere 

 

Το καλο με τη λυση αυτη ειναι πως μπορεις να κανεις κυριολεκτικα οτι θελεις αν τυχον χρειαστεις περισσοτερα features στη συνεχεια. Δεν υπαρχουν ορια. Και το στησιμο ειναι σχετικα απλο. Μπορεις ακομα και να προβαλεις τα δεδομενα σου ως απλο κειμενο, δηλαδη να μη μπλεξεις καν με html κλπ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Λίγο παράξενο σενάριο αλλά δουλεύει (?)

 

Ναι και λειτουργεί απροσδόκητα πολύ καλά. Ανάλογα το Google form μπορείς να βάλεις επιλογές όσες θες πχ για το πρόβλημα μας ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟΚ, ΑΦΑΊΡΕΣΗ ΣΤΟΚ, οπότε ανάλογα πιο πεδίο επιλέξεις γίνεται αυτόματα η προσαφαιρεση. Επειδή μπορείς να βάλεις και περιορισμό στους αριθμούς που σκαναρει μπορείς να αποφύγεις και το 99% των λανθασμένων σκαναρισματων γιατί το form βγάζει error για το input. 

Το θετικό είναι ότι είναι προσβάσιμο από παντού και μπορείς να το βάλεις σε κινητό το οποίο απλά θέλει ίντερνετ.

Πχ έφτιαξα για μερικά σχολεία σύστημα επιβίβασης αποβίβασης των παιδιών από το σχολικό και live μπορούν οι γονείς να δουν το παιδί τους ποτε μπήκε και βγήκε από αυτό, αλλά και για ταυτοποίηση των παιδιών κ μερικές άλλες λειτουργίες. 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2022 στις 3:44 ΜΜ, masteripper είπε

Για το barcode ..πανευκολο.. φτιάχνεις κάποιο gui...σε 1 textbox ... βάζεις τον κέρσορα...κάθε φορά που κάνει scan... είναι σαν να το πληκτρολογείς... presto

Φιλε μου επειδη θελω να δοκιμασω να φτιαξω barcode reader... 

Μπορβ να κανω δοκιμες με τη camera tou laptop ή πρέπει να παρω kανονικο barcode reader? 

 Kαι αλλημια ερώτηση  αν φτιαξω το app me sqlite... Ποσο ευκολο ειναι αυτο που θα διαβασει το barcode reader να περνάει στα προιοντα μονο του; στη λιστα δεδομενων δηλαδη (sqlite3). Ρωταει ενας εντελως αρχαριος εχε υποψην. 

Ευχαριστώ κ πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Φιλε μου επειδη θελω να δοκιμασω να φτιαξω barcode reader... 

Μπορβ να κανω δοκιμες με τη camera tou laptop ή πρέπει να παρω kανονικο barcode reader? 

 Kαι αλλημια ερώτηση  αν φτιαξω το app me sqlite... Ποσο ευκολο ειναι αυτο που θα διαβασει το barcode reader να περνάει στα προιοντα μονο του; στη λιστα δεδομενων δηλαδη (sqlite3). Ρωταει ενας εντελως αρχαριος εχε υποψην. 

Ευχαριστώ κ πάλι 

Με την κάμερα του Laptop μπαίνεις σε άλλα χωράφια... (opencv...ktl)

Μείνε στην λύση του Google Sheet και θα τα καταφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θελω να διευρυνω λιγο τις ελαχιστες γνωσεις μου αλλα εχοντας σαν δεδομενο πολυ περιορισμενο ελευθερο χρονο θελω να το φτιαξω με python και sqlite3.

Δεδομενου οτι θαχω πολυ βασικες λειτουργιες οπως "add product, remove product, update catalogue" δεν ειναι κατι που θα καταφερω ευκολα ?

επισης,εφοσον δε μπορω να δοκιμασω το barcode reader  με τη καμερα του laptop μου αναγκαστικα θα αγορασω ενα φθηνο barcode reader του 20ευρου να μπορεσω να κανω δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2022 στις 1:03 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδια καλησπερα. 

Θελω να φτιαξω με python ενα προγραμματακι αποθηκης. Να κρατάει δηλαδη προϊόντα, περιγραφη, τιμη, διαθεσιμοτητα. 

Θελω να ρωτησω τα εξης δεδομενου οτι ειμαι εντελως νέος στον προγραμματισμό :

1)ότιδηποτε values περνάω, ποιος ειναι ο ευκολότερος τροπος να αποθηκεύονται ολα αυτα; πως και που; 

2)αν θελω να βαλω ενα barcode reader στο πρόγραμμα και να σκαναρονται τα προιοντα και να μπορουν να προστεθουν και με αυτο τον τροπο, ειναι ευκολο ή ειναι τρομερα περίπλοκο οποτε να το αφησω; 

3)θα ηθελα με καποιον εντελως απλο τρόπο να μπορω να βλεπω την αποθηκη στο κινητό. Τη  διαθεσιμότητα των προιοντων δηλαδη. Εχετε να προτείνετε καποιος εντελώς απλο τροπο που να μπορει να γινει αυτο; 

Ευχαριστώ παρα πολυ προκαταβολικά 

Για το 3 υπάρχουν 2 δρόμοι:
* Web που παίζει παντού
* Mobile App που θα καταναλώνει ένα API.

 

Και στα 2 με camera έχεις barcode scanner. Στο δεύτερο με ένα ταχύ duckduckgo έχεις library: https://serratus.github.io/quaggaJS/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε


* Web που παίζει παντού

μπορεις να το αναλυσεις σε παρακαλω?>

Παιδια αλλη μια ερωτηση. 

Αν θελω η database πουθαναι με sqlite3 να βρισκεται σε ενα server. Οπου θαντην αποθηκευει και διαβάζει απο εκει η python εφαρμογή μου..  Που μπορει να γινει αυτο οσο πιο φθηνα γίνεται; ή ακομα και δωρεαν; γινεται να αναιβει σε καποιο google drive ή κάτι τετοιο και να χρησιμοποιώ το path απο εκει ωστε να το φορτωνει η εφαρμογή αρχικά αλλα κ να το αποθηκεύει στη συνέχεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Hamurabi είπε

μπορεις να το αναλυσεις σε παρακαλω?>

Παιδια αλλη μια ερωτηση. 

Αν θελω η database πουθαναι με sqlite3 να βρισκεται σε ενα server. Οπου θαντην αποθηκευει και διαβάζει απο εκει η python εφαρμογή μου..  Που μπορει να γινει αυτο οσο πιο φθηνα γίνεται; ή ακομα και δωρεαν; γινεται να αναιβει σε καποιο google drive ή κάτι τετοιο και να χρησιμοποιώ το path απο εκει ωστε να το φορτωνει η εφαρμογή αρχικά αλλα κ να το αποθηκεύει στη συνέχεια; 

Κόλησες στο SQlite...ΔΕΝ κάνει γιαυτή την δουλειά...SQlite είναι file-based χωρίς δυνατότητες network 

Δες λίγο εδώ για να ξεκινήσεις : https://stackoverflow.com/questions/8357496/access-sqlite-from-a-remote-server

Ξεκινα με τις πληροφορίες που πήρες σε Google forms/sheets...κτλ και όταν ανέβεις επίπεδο τότε θα δεις τι άλλες δυνατότητες υπάρχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα

Κόλλησα γιατι ξεκίνησα να τη διαβάζω...

Στο url που μου έδειξες λενε για τη PostgreSQL. Που μοιαζει με αυτη που ηδη διαβαζω. Ειμαστε οκ εκει; 

Θελω οπωσδηποτε να είναι python app, ta google sheets που λες "εφαρμόζουν" σε python ή λειτουργουν ανεξαρτητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Χαχα

Κόλλησα γιατι ξεκίνησα να τη διαβάζω...

Στο url που μου έδειξες λενε για τη PostgreSQL. Που μοιαζει με αυτη που ηδη διαβαζω. Ειμαστε οκ εκει; 

Θελω οπωσδηποτε να είναι python app, ta google sheets που λες "εφαρμόζουν" σε python ή λειτουργουν ανεξαρτητα; 

Ότι διάβασες ΔΕΝ πάει χαμένο.

PostgreSQL δεν έχω δουλέψει γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ....αλλά κατα βάση όλα μιλάνε την ίδια γλώσσα (SQL) ....οπότε

Για Google sheets & Python μπορείς να βρείς προγραμματακια που θα κάνεις την διασύνδεση αλλά ... δεν έχω ασχοληθεί.

Ας το πάρουμε απλά.

Εσύ θες να μάθεις Python, SQL .ξεκινάς με αυτά

Μετά χρειάζεσαι να σχεδιάσεις 1 περιβάλλον αλληλεπίδρασης UI (Tkinter)

Η βάση σου ...κάπου (μπορεί τοπικά ή σε VPS)

1 USB barcode scanner ...συνδεδεμένο....σκανάρεις σε 1 Textbox στο UI...ελέγχεις την πληροφορία...ανεβαίνει στην Database...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε ποστ λες για τον ελάχιστο χρόνο σου. Εκμεταλλεύσου τον διάβασε πολύ και ψάξε. Δεν υπάρχουν σε όλες τις δουλειές οι απλοί μπακάλικοι τρόποι γι αυτό παίρνουμε τόσα λεφτά. Τα παιδιά σου έδωσαν αρκετές κατευθύνσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελαχιστος ελευθερος χρονος μου περιλαμβανει και δυο παιδια οπως ξαναειπα. 

Και επισης δεν φτιαχνω κατι για ναπληρωθω. Φτιαχνω κατι για δικο μου ανθρωπο κ επειδη μου αρεσει προσπαθω να μαθω οτι μπορω γυρω απο αυτο στον βαθμο που μπορω. 

 

Παμε στο θεμα μας παλι, 

Ετωτησεις

1)αν την. Εφαρμογή την ανεβασω σε Vps, πως την τρεχω απο υπολογιστή; 

Μιλαμε παντα για python εφαρμογη με database και gui φτιαγμενο σε tkinter. 

Επισης θα μπορει αν ειναι σε vps να τρέξει κ απτο κινητο; αν ναι πως; 

2)στο vps θα μπορει να ειναι και η βαση δεδομενων μου οπου εκει θα αποθηκεύεται αυτοματα οταν την επεξεργαζομαι απτο pc? 

6 ώρες πριν, masteripper είπε

SQlite είναι file-based χωρίς δυνατότητες network 

 

 

Να σε ρωτησω οι δυνατοτητες network που αναφερεσαι ποιες ειναι?πεσμου ενα παραδειγμα.

ενα που ξερω ειναι οτι με sqlite δε μπορουν να επεξεργαζονται τη βαση πανω απο ενα ατομο ταυτοχρονα αν δε κανω λαθος.

τι αλλη δυνατοτητα network θα μου ηταν χρησιμη σε αυτο το προγρΑΜΜΑ?

σε ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hamurabi

Κάνε το όπως το έχεις σκεφτεί. Δεν θα είναι ο πιο σωστός τρόπος, ούτε ο καλύτερος, και σίγουρα θα έχει λάθη. Αλλά, όπως λες, το κάνεις για εσένα και δεν πρόκειται να πληρωθείς.

Οπότε, το πιο βασικό είναι να γουστάρεις. Κάνε, λοιπόν, αυτό που θες και μην ακούς διάφορους «managers». Εάν κολλήσεις κάπου, ρώτα συγκεκριμένα για αυτό το πρόβλημα που έχεις και όχι γενικά και αόριστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...