Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα αποθηκης- python


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Quote

Αυτα ειναι κατι που μπορω να κανω χωρις να εχω τη παραμικρή γνωση απο php κτλ? 

Το πιο απλό που έχεις να κάνεις είναι να το κατεβάσεις και να δεις κατά πόσο μπορείς να το παραμετροποιήσεις. Εγώ πάντως εξακολουθώ να σου προτείνω wordpress με κάποιο plugin, αφού οι πιθανότητες να βρεις tutorials ή τυχόν απαντήσεις είναι σαφώς περισσότερες από ότι με ένα random open source project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

2 ώρες πριν, dewn735 είπε

Το πιο απλό που έχεις να κάνεις είναι να το κατεβάσεις και να δεις κατά πόσο μπορείς να το παραμετροποιήσεις. Εγώ πάντως εξακολουθώ να σου προτείνω wordpress με κάποιο plugin, αφού οι πιθανότητες να βρεις tutorials ή τυχόν απαντήσεις είναι σαφώς περισσότερες από ότι με ένα random open source project

Το κατεβασα και αποτι βλεπω ειναι ευκολο να επεξεργαστω τα php αρχεια. 

Aυτο που ισως με δυσκολεψει ειναι οτι θελω να προσθεσω καποια πεδία στα προιοντα. και πρεπει να προσυτεθει κωδικας προφανως στο sql αρχειο (πραγμα που δεν κατεχω ακομα αλλα το ψαχνω).

Θα δω και το wordpress που μουτ προτεινες,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικά μου φαίνεται σχετικά ευκολη η φαση με php και sql. Εχω επεξεργαστεί ενα ετοιμο project και εχω τελειωσει κατα 80% αυτο που θέλω. 

Ηθελα να ρωτησω κατι. 

Θελω να προσθεσω εναν user o οποίος σε ενα table να μην βλεπει το ενα column (price). Προγραμματιστικα ειναι πιο σωστο να φτιαξω ενα νεο table χωρις αυτο το column ή μπορω να κανω το ηδη υπάρχων table να το "κρυβει"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κάνεις τον έλεγχό σου στο σημείο που εμφανίζεις τα αποτελέσματα, πχ:

<tr>
  <td><?=productTitle;?></td>
  <td><?=productAmmount;?></td>
  <td><?=($userLevel=='admin' ? $productPrice : '')?></td>
</tr>

 

Επεξ/σία από dewn735
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δε το εξήγησα σωστά. 

Στο προγραμμα πρωτα εχει login screen.

Μετα εχει σελιδες "products" οπου προσθαφαιρεις τα προϊόντα στην αποθηκη και τη βλεπεις κιολας. 

"Customers" όπου βλεπεις το πελατολόγιο κτλ

Στον πινακα με τα products ενω κανονικα δειχνει τιμες, θελω να φτισξω ενα νεο user οπου οταν μπει εκει να μη φαίνονται οι τιμές των προϊόντων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρήστης έχει και ένα επίπεδο πρόσβασης (το ονόμασα $userLevel). Ανάλογα με αυτό το επίπεδο, του δείχνεις τη τιμή ή όχι. Δεν πειράζεις τη βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολυ.

να σε ρωτησω ομως. δεν ειναι καποιο 'κουμπι' που θα εμφανισει αποτελέσματα για να γραψω απο πισω τι θα κανει το κουμπι.

ειναι η σελιδα "view all products" που απλα δειχνει ολο τον πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με καποιο τροπο οταν μια τιμη σενα table (συγκεκριμενα οταν τα τεμαχια σε οποιοδηποτε προϊον πεσουν κατω απο 10) να υπαρχει καποιου ειδους ειδοποιηση? πχ με mail? ή καπως αλλιως?

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ενημερώνεις τη βάση, θα πρέπει να κάνεις έλεγχο για το υπόλοιπο του προϊόντος - αν είναι κάτω από το όριο, στείλε email

Τώρα θα μου πεις, "ναι ρε μεγάλε, αυτό ρωτάω!". Δυστηχώς για σένα, άμα δεν αρχίσεις να ανεβάζεις κομμάτια κώδικα και να πεις που ακριβώς έχεις το πρόβλημα (και δεν εννοώ κάνα σεντόνι με 500 γραμμές κώδικα) οι απαντήσεις που θα παίρνεις θα είναι είτε "πάρε κάτι έτοιμο" είτε "να ο γουγλης, good luck"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι 1 trigger το οποίο θα "στέλνει" email

Τώρα ή το engine θα έχει το functionality η θα έχεις κάτι σαν daemon το οποίο θα κοιτάζει 1 πίνακα που ανανεώνει το trigger ανα τακτά χρονικά διαστήματα και θα αναλαμβάνει την αποστολή email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Γινεται με καποιο τροπο οταν μια τιμη σενα table (συγκεκριμενα οταν τα τεμαχια σε οποιοδηποτε προϊον πεσουν κατω απο 10) να υπαρχει καποιου ειδους ειδοποιηση? πχ με mail? ή καπως αλλιως?

ευχαριστω και παλι

Τα τεμάχια δεν θα πέσουν μόνα τους κάτω από 10. Θα γίνει κάποια ανανέωση στην βάση. Η ανανέωση δεν θα γίνει από μόνη της, αλλά κάποια μέθοδος ή συνάρτηση θα την κάνει.

Οπότε, στην μέθοδο ή συνάρτηση που θα κάνεις διαγραφή, θα κοιτάς το νέο υπόλοιπο. Εάν είναι κάτω από το όριό σου, κάνεις ειδοποίηση. 

Εάν θέλεις να το κάνεις στο τέλος της ημέρας, φτιάχνεις ένα cronjob και στο κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, masteripper είπε

Χρειάζεσαι 1 trigger το οποίο θα "στέλνει" email

Τώρα ή το engine θα έχει το functionality η θα έχεις κάτι σαν daemon το οποίο θα κοιτάζει 1 πίνακα που ανανεώνει το trigger ανα τακτά χρονικά διαστήματα και θα αναλαμβάνει την αποστολή email

Trigger σε επίπεδο βασης είναι ολίγον PITA στην συντήρηση. Η ΔΒ απλά αποθηκεύει, αλλά σε κώδικα και σε abstract layer ναι.
 

6 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Γινεται με καποιο τροπο οταν μια τιμη σενα table (συγκεκριμενα οταν τα τεμαχια σε οποιοδηποτε προϊον πεσουν κατω απο 10) να υπαρχει καποιου ειδους ειδοποιηση? πχ με mail? ή καπως αλλιως?

ευχαριστω και παλι

Υπάρχει λύση αλλά you'll have to code it yourself. ITS COIDING TIME BABE.

No code No help.
 

5 ώρες πριν, dewn735 είπε

Τώρα θα μου πεις, "ναι ρε μεγάλε, αυτό ρωτάω!". Δυστηχώς για σένα, άμα δεν αρχίσεις να ανεβάζεις κομμάτια κώδικα και να πεις που ακριβώς έχεις το πρόβλημα (και δεν εννοώ κάνα σεντόνι με 500 γραμμές κώδικα) οι απαντήσεις που θα παίρνεις θα είναι είτε "πάρε κάτι έτοιμο" είτε "να ο γουγλης, good luck"

Χρυσόστομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrKo είπε

Τα τεμάχια δεν θα πέσουν μόνα τους κάτω από 10. Θα γίνει κάποια ανανέωση στην βάση. Η ανανέωση δεν θα γίνει από μόνη της, αλλά κάποια μέθοδος ή συνάρτηση θα την κάνει.

Οπότε, στην μέθοδο ή συνάρτηση που θα κάνεις διαγραφή, θα κοιτάς το νέο υπόλοιπο. Εάν είναι κάτω από το όριό σου, κάνεις ειδοποίηση. 

Εάν θέλεις να το κάνεις στο τέλος της ημέρας, φτιάχνεις ένα cronjob και στο κάνει. 

Την ξερω τη διαδικασια που ανεφερες. 

Οταν πατηθεί το κουμπι για προσθηκη του προιοντος σε new order θα κανει updateτη βάση. Εκει λοιπον θα μπει ενα if που θα ελεγξει αν εμειναν κατω απο 10 τεμαχια και τοτε θα κανει μια ενεργεια. Το γνωριζω ως εδω. Η ερώτηση μου ειναι συγκεκριμενα για τον κωδικα για την ενεργεια αυτη-ειδοποιηση. Προφανως για 1-2 γραμμες μιλαμε, δε θελω να μου γραψει κάποιος 50 σελιδες. 

Ευχαριστώ 

Υ. Σ. Βασικα εχω ηδη απο αλλο προγραμμα που είχα γραψει σε python, ενα scriptaki που στέλνει mail. Δε ξερω πως θα μπορούσα να το συνδιασω. 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...