Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν έχεις δικό σου πάρκινγκ κανείς μια σοβαρή εγκατάσταση για να φορτίζεις και είσαι μια χαρά.Απλα πρέπει να είσαι άνθρωπος που μπορεί να προγραμματιζει τα ταξίδια του και τις μετακινήσεις του.

35.000 είδα κάπου βγαίνει το Hyundai ioniq 5 μαζί με την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, Black Demis said:

η εναλλακτική είναι να πηγαίνω στο charging stations Και να κάθομαι εκει όσες ώρες χρειαστεί (κάτι που δεν παίζει)

δεν το εγραψα σε σωστα Ελληνικα αραγε πιο πανω; Νομιζω σωστα ειναι... Τεσπα επισης δεν καταλαβες οτι δεν ειναι του θεματος αυτη η συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που ήμαστε επαρχία και πήγαινε έλα στην μεγαλούπολη του Βορρά Θεσσαλονίκη ή στην Χαλκιδική για διακοπές θέλουμε 450 - 600 χλμ τι κάνουμε; 

Diesel Euro 6 ή αέριο και σε κάποια χρόνια βλέπουμε.

Μέσα στην τρέλα της καθημερινότητας σιγά μην κάθομαι μισή ώρα το λιγότερο σε σταθμό φόρτισης (που δεν υπάρχουν επαρχία αλλά λέμε τώρα). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, liakinen είπε

Εμείς που ήμαστε επαρχία και πήγαινε έλα στην μεγαλούπολη του Βορρά Θεσσαλονίκη ή στην Χαλκιδική για διακοπές θέλουμε 450 - 600 χλμ τι κάνουμε; 

Diesel Euro 6 ή αέριο και σε κάποια χρόνια βλέπουμε.

Μέσα στην τρέλα της καθημερινότητας σιγά μην κάθομαι μισή ώρα το λιγότερο σε σταθμό φόρτισης (που δεν υπάρχουν επαρχία αλλά λέμε τώρα). 

Εάν σε παίρνει να πας euro 6 πας εκεί. Αλλιώς πάνε σε βενζίνη λίγα κυβικά. Εγώ με ένα 1.0 είμαι και είμαι ικανοποιημένος. Δεν τρέχω σαν παλαβός αλλά τα ταξίδια μου τα κάνω ευχάριστα. Δηλαδή έχουμε ένα Troc 1.6 tdi και ένα Troc 1.0 tsi. Από κατανάλωση είναι σχεδόν παρόμοια. Το πετρέλαιο να έχει 6l/100km και το 1.0 να έχει 6.7l/100km. Εγώ θα προτιμούσα και θα πρότεινα βενζίνη. 

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Εάν σε παίρνει να πας euro 6 πας εκεί. Αλλιώς πάνε σε βενζίνη λίγα κυβικά. Εγώ με ένα 1.0 είμαι και είμαι ικανοποιημένος. Δεν τρέχω σαν παλαβός αλλά τα ταξίδια μου τα κάνω ευχάριστα. Δηλαδή έχουμε ένα Troc 1.6 tdi και ένα Troc 1.0 tsi. Από κατανάλωση είναι σχεδόν παρόμοια. Το πετρέλαιο να έχει 6l/100km και το 1.0 να έχει 6.7l/100km. Εγώ θα προτιμούσα και θα πρότεινα βενζίνη. 

Βρε έχω και Diesel. Το σχόλιο μου ήταν για την καραμέλα της εποχής (ηλεκτρικά) και απευθύνεται σε αυτούς που νομίζουν ότι η Ελλάδα ξεκινά και τελειώνει στην Αθήνα και μόνο. 

Για να κατέβει κάποιος από Κοζάνη - Φλώρινα πχ στην Αθήνα με ηλεκτρικό και να γυρίσει πρέπει να κάνει επιπλέον σχέδια στο μυαλό του για το που θα φορτίσει το αυτοκίνητο. Βάλε και την γυναίκα - παιδιά που πρέπει να έχουν επίσης υπομονή (κυρίως τα παιδιά).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, liakinen said:

Βρε έχω και Diesel. Το σχόλιο μου ήταν για την καραμέλα της εποχής (ηλεκτρικά) και απευθύνεται σε αυτούς που νομίζουν ότι η Ελλάδα ξεκινά και τελειώνει στην Αθήνα και μόνο. 

Για να κατέβει κάποιος από Κοζάνη - Φλώρινα πχ στην Αθήνα με ηλεκτρικό και να γυρίσει πρέπει να κάνει επιπλέον σχέδια στο μυαλό του για το που θα φορτίσει το αυτοκίνητο. Βάλε και την γυναίκα - παιδιά που πρέπει να έχουν επίσης υπομονή (κυρίως τα παιδιά).

 

Καλο θα ηταν να ενημερωθεις σωστα πρωτα πριν κανεις σχολιο. Και τι σχεδια να κανεις ακριβως? Προφανως δεν εχεις υποψην σου οτι φορτιστες εχει παντου. Ποιος ο λογος που βγαζεις γνωμη ενω δεν γνωριζεις? Πραγματικα ειμαι περιεργος να μαθω.. απο βαρεμαρα?
Και αν θελετε να το συνεχισετε καντε στο σωστο νημα επιτελους!

Επεξ/σία από gbras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gbras είπε

Καλο θα ηταν να ενημερωθεις σωστα πρωτα πριν κανεις σχολιο. Και τι σχεδια να κανεις ακριβως? Προφανως δεν εχεις υποψην σου οτι φορτιστες εχει παντου. Ποιος ο λογος που βγαζεις γνωμη ενω δεν γνωριζεις? Πραγματικα ειμαι περιεργος να μαθω.. απο βαρεμαρα?
Και αν θελετε να το συνεχισετε καντε στο σωστο νημα επιτελους!

Διαβάζεις τι γράφουμε για υπομονή - οικογένεια - παιδιά κτλ ή έχεις ένα μήνυμα έτοιμο για όλους.

Ξεκινάω από Φλώρινα για Χαλκιδική και πίσω με το Diesel και με ένα υποτιθέμενο ηλεκτρικό. Που φορτίζω; Πόση ώρα; Είναι το ίδιο σε άνεση και ηρεμία με το να φύγω με το Diesel για ταξίδι;

Εσύ αν έχεις υπομονή και άφθονο χρόνο δεν ισχύει για όλους αυτό. Βγες από τον μικρόκοσμο σου και θα καταλάβεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakinen said:

Διαβάζεις τι γράφουμε για υπομονή - οικογένεια - παιδιά κτλ ή έχεις ένα μήνυμα έτοιμο για όλους.

Ξεκινάω από Φλώρινα για Χαλκιδική και πίσω με το Diesel και με ένα υποτιθέμενο ηλεκτρικό. Που φορτίζω; Πόση ώρα; Είναι το ίδιο σε άνεση και ηρεμία με το να φύγω με το Diesel για ταξίδι;

Εσύ αν έχεις υπομονή και άφθονο χρόνο δεν ισχύει για όλους αυτό. Βγες από τον μικρόκοσμο σου και θα καταλάβεις.

Εγω οσους ξερω με παιδια χρειαζονται να κανουν στασεις, μερικοι αρκετες. Εσενα τα δικα σου ειναι διαφορετικα? Αν δεν ειναι τοτε ναι τον ιδιο χρονο θα κανεις με το diesel. Μονο πιο οικονομικα, ησυχα και καθαρα...

Μπες στο plugshare.com δες τον χαρτη που εχει ταχυφορτιστες. Θα το δεις ζωγραφιστο και θα καταλαβεις καλυτερα :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτάσουν αυτονομία 1000 χλμ βλέπουμε. Για την ώρα Diesel και πάλι Diesel. Εντός πόλης και στα πέριξ λίγα κυβικά βενζίνη ή αέριο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρικό είναι μόνο για αστικο- αντε υπεραστικο κύκλο, όχι για ταξίδια για κοιτάξτε πόσοι τουρίστες έρχονται Ελλάδα οδικώς, το 1% θα ταξιδέψει με ηλεκτρικό, όμως στην χώρα τους σχεδόν το 60% από αυτούς έχουν ηλεκτρικό για την πόλη ή για την εργασία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 5:28 ΜΜ, gbras είπε

Εγω οσους ξερω με παιδια χρειαζονται να κανουν στασεις, μερικοι αρκετες. Εσενα τα δικα σου ειναι διαφορετικα? Αν δεν ειναι τοτε ναι τον ιδιο χρονο θα κανεις με το diesel. Μονο πιο οικονομικα, ησυχα και καθαρα...

Μπες στο plugshare.com δες τον χαρτη που εχει ταχυφορτιστες. Θα το δεις ζωγραφιστο και θα καταλαβεις καλυτερα :)
 

Τα παιδιά (δεν ξέρω εάν έχεις) αλλά δεν τα προγραμματίζεις για στάσεις, ειδικά εάν ειναι κάτω από 10. Γιατί σε ένα σημείο που υποθετικά έχει φορτιστή και έχεις προγραμματίσει στάση, το παιδί μπορεί να κοιμάται. Τι θα κάνεις; θα το αφήσεις στον ήλιο για να φορτίσει το αυτοκίνητο, θα το ξυπνήσεις ή θα περιμένεις μέχρι να ξυπνήσει; εάν το ξυπνήσεις, κινδυνεύεις να έχεις γκρίνια σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι. Μπορεί να θέλει να φάει, να πάει τουαλέτα, να ζαλιστεί. Σε ταξίδια με παιδια δεν μπορείς να οργανώσεις στάσεις. Και όσο και να το κάνουμε, δεν μπορεί να μου ορίζει το αυτοκίνητο πότε θα κάνω στάση και θα είμαι εγώ κουρασμένος αλλά εγώ. Συν ότι κινδυνεύεις σε μεγάλες εξόδους να πας στα σημεία να φορτισεις και να είναι και πιασμένα και να έχει ουρά. Εκεί τι ακριβώς μπορείς να κανεις; τα ηλεκτρικά είναι μόνο για αυτούς που έχουν γκαράζ, κάνουν χλμ μόνο σε αστικό περιβάλλον και έχουν την δυνατότητα να εχουν ένα δεύτερο αυτοκίνητο για μακρινές μετακινήσεις. Εάν όμως χρησιμοποιείς για λίγα χλμ το ηλεκτρικό κάθε ημέρα, απλά δεν αξίζει να το αγοράσεις γιατί η τιμή του (μαζί με εγκαταστάσεις κτλ) δεν καλύπτει την οικονομια που θα κάνεις. 

Εγώ προσωπικά κάθε δεύτερο καλοκαίρι παίρνω το αυτοκίνητο και πάω Πολωνία με την γυναίκα μου που είναι από εκεί. Καταλαβαίνεις πως ειβαι αδύνατον να το κάνω με ηλεκτρικό. Εκτός και εάν κάνω τις διπλάσιες στάσεις στον δρόμο. 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, james01gr said:

Τα παιδιά (δεν ξέρω εάν έχεις) αλλά δεν τα προγραμματίζεις για στάσεις, ειδικά εάν ειναι κάτω από 10. Γιατί σε ένα σημείο που υποθετικά έχει φορτιστή και έχεις προγραμματίσει στάση, το παιδί μπορεί να κοιμάται. Τι θα κάνεις; θα το αφήσεις στον ήλιο για να φορτίσει το αυτοκίνητο, θα το ξυπνήσεις ή θα περιμένεις μέχρι να ξυπνήσει; εάν το ξυπνήσεις, κινδυνεύεις να έχεις γκρίνια σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι. Μπορεί να θέλει να φάει, να πάει τουαλέτα, να ζαλιστεί. Σε ταξίδια με παιδια δεν μπορείς να οργανώσεις στάσεις. Και όσο και να το κάνουμε, δεν μπορεί να μου ορίζει το αυτοκίνητο πότε θα κάνω στάση και θα είμαι εγώ κουρασμένος αλλά εγώ. Συν ότι κινδυνεύεις σε μεγάλες εξόδους να πας στα σημεία να φορτισεις και να είναι και πιασμένα και να έχει ουρά. Εκεί τι ακριβώς μπορείς να κανεις; τα ηλεκτρικά είναι μόνο για αυτούς που έχουν γκαράζ, κάνουν χλμ μόνο σε αστικό περιβάλλον και έχουν την δυνατότητα να εχουν ένα δεύτερο αυτοκίνητο για μακρινές μετακινήσεις. Εάν όμως χρησιμοποιείς για λίγα χλμ το ηλεκτρικό κάθε ημέρα, απλά δεν αξίζει να το αγοράσεις γιατί η τιμή του (μαζί με εγκαταστάσεις κτλ) δεν καλύπτει την οικονομια που θα κάνεις. 

Εγώ προσωπικά κάθε δεύτερο καλοκαίρι παίρνω το αυτοκίνητο και πάω Πολωνία με την γυναίκα μου που είναι από εκεί. Καταλαβαίνεις πως ειβαι αδύνατον να το κάνω με ηλεκτρικό. Εκτός και εάν κάνω τις διπλάσιες στάσεις στον δρόμο. 

το είπες πάρα πολύ ωραία αλλά μερικοί εδώ δεν μπορουν να το δεχθούν η να το καταλάβουν ότι δεδομενη στηγμη το να εχεις ηλεκτρικό προϋποθέτει γκαράζ με φορτιστή (χωρίς αυτό απλά δεν παιζει με καμία δοκιμασμένο προσωπικά) και όντος πρέπει να προγραμματίζεις το ταξίδι (όποιος δεν ειναι σε θέση να το κάνει για χ ψ λόγο πχ δεν έχει χρόνο έχει παιδιά και πολλά άλλα απλά δεν μπορει να το κάνει το ταξίδι φυσιολογικά)

τα ηλεκτρικά αν εξαιρέσουμε το κόστος θα έχουν μεγαλη απήχηση όταν..... θα φορτίζουν σε κάνα 10 λεπτό (max) η θα έχουν τερατώδες αυτονομιες 1,000+ χιλομετρα σε συνθήκες ταξιδιού (130 135 km/h) μεχρι τοτε το κοινό τους περιορίζεται σε συγκεκριμένα ατομα με συγκεκριμένες ανάγκες και συγκεκριμένα εχω (προφανώς αυτό θα αλλαξει στο μέλλον όσο προχωράει η τεχνολογια αποθήκευσης ενέργειας η αλλιώς μπαταρίες)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, james01gr said:

. Συν ότι κινδυνεύεις σε μεγάλες εξόδους να πας στα σημεία να φορτισεις και να είναι και πιασμένα και να έχει ουρά. Εκεί τι ακριβώς μπορείς να κανεις; τα ηλεκτρικά είναι μόνο για αυτούς που έχουν γκαράζ, κάνουν χλμ μόνο σε αστικό περιβάλλον και έχουν την δυνατότητα να εχουν ένα δεύτερο αυτοκίνητο για μακρινές μετακινήσεις. Εάν όμως χρησιμοποιείς για λίγα χλμ το ηλεκτρικό κάθε ημέρα, απλά δεν αξίζει να το αγοράσεις γιατί η τιμή του (μαζί με εγκαταστάσεις κτλ) δεν καλύπτει την οικονομια που θα κάνει

Συμφωνώ μεχρι κεραίας

Σε μεγάλες εξόδους Πάσχα, 3ημερα όσες φορές έχω σταματήσει σε σεα, οι φορτιστές είναι πάντα γεμάτοι. Μετά το range anxiety να βάλουμε και το charger anxiety?

Εδώ κοιτάμε να απλουστευσουμε την ζωής μας, όχι να την κάνουμε χειρότερη

Τέλος, γιατί να γίνεις btester στα ηλεκτρικά;

Άσε να βγουν κάναδυο εκδόσεις και βλέπουμε 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beta testing τα ηλεκτρικά μέχρι σήμερα και ας λένε ότι θέλουν κάποιοι. Σε 6 7 χρόνια ναι πολύ πιθανώς να έχει αλλάξει η κατάσταση και να είναι must. Μεχρι τοτε προσοχή όσοι προτείνετε ηλεκτρικά σε ανθρώπους που χρειάζονται στο 1000% θερμικά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θερμικα μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Αν εχω την αναγκη να το κανω, καλα που πρατηρια εχει παντου, αλλα βαζω και πεντε ακριβα ειδικα μπιτονια στο πορτ μπαγκαζ με βενζινη (μην ακουσω περιεργα κακεντρεχη σχολια-μιλω για ειδικα μπιτονια μεταλλικα με προδιαγραφες), και κανω την αυτονομια μου 3000 χλμ! Στάση καμια. Μονολεπτες, αν θελω, οπου θελω, να φουλαρω απο μπιτονι. Αν δεν ηθελες τουαλετα, θα πηγαινες Ελλαδα-...Πολωνια, μονοκοπανια!

Αυτο με μπαταριες, οχι τωρα, δεν προκειται να συμβει ποτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οπως ειπαν και οι προλαλλησαντες, εχουμε τοσες εγνοιες να σκεφτουμε. Σιγα μην πρεπει να προγραμματισουμε το ταξιδι μας, με βαση τις αναγκες ενος ηλεκτρικου αυτοκινητου...ειπαμε να απλουστευουμε τη ζωη μας, οχι να τη χειροτερευουμε....

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...