Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Εχω γνωστο Ολλανδια, μου λεει οτι αγοραζουν καινουριο αμαξι γραφουν μπολικα χιλιομετρα και μετα το πουλανε χωρις να παει καθολου για service, ο λογος ειναι οτι στο συνεργειο αν περασεις απεξω και πεις "γεια σας ηρθα για καφε" εχεις φαει 200-300€ λογαριασμο με το καλημερα! Τα ιδια κανουν και οι Γερμανοι, αυτα αγοραζετε.

Πολύ παρλαπίπας ο γνωστός σου.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bitbit είπε

και δηλαδή οι Ολλανδοί δε μπορούν να δίνουν τα 200-300€ για service αλλά μπορούν να δίνουν 100 φορές περισσότερα για να αλλάζουν αυτοκίνητο.

Τα 200-300 ειναι για τον καφε, το σερβις ειναι αλλο καπελο.

Το μοντελο ειναι μεγαλος μισθος, φτηνοτερα αυτοκινητα (απο τις τιμες ελλαδα), σκισιμο πολλα χλμ σε λιγα χρονια χωρις σερβις, πουλημα και αγορα νεου. Αυτα αγοραζετε εδω απο τους μαντραδες, οι οποιοι παιρνουν τα χειροτερα/πιο φτηνα ωστε να εχουν μεγαλυτερο κερδος. Εχουμε γινει η χωματερη της Γερμανιας...

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ρώτησα προχθές σε εμπορο για yaris 2017 1500cc μεταχειρισμένο. 

20.000€.

Καινούργιο παίζει να έχει λιγότερα! 

Το 2016 αγόρασα full extra auris 4 ετών με 180Κ, με 9500€.

Σήμερα ίδια περίπτωση θα το πουλαγαν 17.000+

μαλιστα...φτασαμε δηλαδη το σαπακι yaris του 17 να ειναι πιο ακριβo απο ιουλιεττα του 19..... λεω να πουλησω την δικια μου τοτε 30 χιλιαρικακια...και λιγα ειναι. @tsofras βαλε το leon 30-35 ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ!

Ειδικά στην κατάσταση που τα έχουμε όποιος μας "την πει" οτι ειναι ακριβα, του λεμε ξυδακι ας παει σε μαντρα.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

και δηλαδή οι Ολλανδοί δε μπορούν να δίνουν τα 200-300€ για service αλλά μπορούν να δίνουν 100 φορές περισσότερα για να αλλάζουν αυτοκίνητο.

Του το είπε ο γνωστός του ρε. Οπότε ισχύει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

και δηλαδή οι Ολλανδοί δε μπορούν να δίνουν τα 200-300€ για service αλλά μπορούν να δίνουν 100 φορές περισσότερα για να αλλάζουν αυτοκίνητο.

Φίλε το θέμα δεν είναι τι κάνουν οι Ολλανδοί το θέμα είναι τι κάνουν τα λαμόγια εδώ

 Εγώ όταν δούλευα στον κλάδο του αυτοκινήτου οι έμποροι αγόραζαν τα χρεπια από έξω με 800 χιλιάδες χιλιόμετρα και τα πουλούσαν για 100 χιλιάδες χιλιόμετρα στα θύματα   φυσικά αγόραζαν αυτά γιατί τα περνάνε τσάμπα ( να ξέρετε τα αυτοκίνητα που είχαν λίγα χιλιόμετρα μπορώ να σας πω ότι έχουν τα ίδια χρήματα με το να τα αγοράσουν Ελλάδα και σε πολλές περιπτώσεις βγαίνουν και ακριβότερα μαζί με τους φόρους να το φέρεις Ελλάδα )

Άρα οι επιτήδειοι έφερναν ότι ποιο σαβουρα κυκλοφορεί στην Ευρώπη γιατί τα περνάμε για ένα κομμάτι ψωμί και το ποιο ωραίο είναι ότι τους ευνοούσε το σύστημα με τους δασμούς!!!!!! Ναι και όμως  !!

τώρα νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι δεν ξέρω τι ακριβώς γιατί δεν έχω σχέση με τον χώρο 

Ειδικότερα κάτι πετρέλαια ευκαιρία με 80 και 100 χιλιάδες χιλιόμετρα είναι να κλαίς και να γελάς λυπάμαι του ιδιοκτήτες 

Όσο για κάποιους που λένε τι καλά που είναι και ότι τα ελληνικά τα έχει φάει η λακούβα  τόσα ξέρουν τόσα λένε και το λέω ακόμα μια φορά  ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, moure είπε

Πήρε ένα βαν μεταχειρισμένο,θέλει να το φτιάξει με κρεβάτι σαν μίνι τροχόσπιτο.

ε, αυτό το βαν το πήρε σε αντίστοιχα μεγαλύτερη τιμή , εκεί ήθελα να καταλήξω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ε, αυτό το βαν το πήρε σε αντίστοιχα μεγαλύτερη τιμή , εκεί ήθελα να καταλήξω :)

Ναι το καινούργιο εχει 20κ και αυτός πρέπει να έδωσε 30κ γιατί ηταν ευκαιρία😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, borealisnor είπε

Με την ελπίδα να βοηθήσω κάποιον που ειναι χαμένος κι αγανακτισμένος με την κατάσταση στην αγορά αυτοκινήτου θα πω που κατέληξα.

Αν βρει κανεις αυτοκινητο απο χερι 12-13 ετων με υγραεριο η φυσικο αεριο με 5-6 χιλιαδες το παιρνει χτες.Αποκλειεται να βρεθει αλλα ναχουμε να λεμε

Αν πρεπει να παρει euro 6 γιατι στην εισαγωγη τα 5β εχουν καπελο εξτρα 1000 ευρω, να πάρει πετρέλαιο ΜΟΝΟ αν μπορεσει να εμπιστευτει τον πωλητη γιατι αν τα πετρελαιου ειναι κακοσυντηρημενα τελειωσες. Εδω υπαρχει μεγαλο ερωτηματικο γιατι ακομη κι αντιπροσωπειες φερνουν σαβουρες απο εξω...;Όπως κι αν έχει μιλάμε για 11.000+ σε αυτό το σεναριο    

Η καλύτερη λυση αν το πρωτο δεν προχωρήσει ειναι να αγορασει ενα καινουριο swift (μουφα υβριδικο βεβαια) αν τον εξυπηρετουν οι χωροι ή το vfm kia stonic που δεν εχει μεγαλη αναμονη.

Για δανεια μεσω αντιπροσωπειας δεν ξερω γιατι δεν αρχισα ακομη την αναζητηση αλλα αν ψαξεις κ μεσω τραπεζων δινουν δανεια ακομη και για μεταχειρισμενο αλλα πρεπει να δεις να ειναι σταθερο κι οχι κυμαινομενο. υπαρχει μια σελιδα που κανει συγκριση δανειων...

να δανειστεις απο φιλους κ γνωστους δεν το προτεινω γιατι ειμαστε σε τοσο επισφαλη θεση στην παγκοσμια ιστορια που σημερα ειμαστε ελευθεροι ......αυριο δεν ειμαστε μονο δεσμιοι της ενεργειακης κρισης και της επισιτιστικης αλλα και ........

οποτε καλυτερα δανειακι κ το πολυ πολυ να σου παρουν πισω το αμαξι.

σκεφτομαι σοβαρα να φτιαξω το 20 ετων αμαξακι που εχει λιγοτερα χιλιομετρα απο αυτα που πωλουνται-γυρισμενα κι ολας-στα 10.000+

στο μονο που κολλαω ειναι οι 2 αεροσακοι που δεν ξερω καν αν ανοιξουν ..!

φίλος πηρε 5κ ευρω οκταβια gt 193hp 2007 και με 1κ συστημα αέριο εχει αμαξάρα. αν θες αμαξι να κανεις τη δουλεια σου υπαρχει. αν θες να κανεις και το γουστο σου παλι υπαρχει. αν θες να μυριζει καινουργιο πρεπει να πεταξεις λεφτα κυριολεκτικα.

γελαω με τις τιμες αλλα πιο πολύ με αυτους που τα αγοράζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, borealisnor είπε

snip

Εχω ένα alfa 147 120ps του 2003 με αέριο. Το πήρα το 2018, 800! ευρώ, γιατι δεν του δούλευε ο ένας κύλινδρος, η αντιπροσωπεία (πρωτος ιδιοκτητης) του έλεγε αλλαγή όλης της μηχανής, με το που το πήγα σε ηλεκτρολόγο κατάλαβε ότι είναι πολλαπλασιαστής και μπουζιά. Μαζί με κανα δυο άλλα το έφτιαξα με 600 ευρώ. Ωστόσο έχει πολλά χιλιόμετρα, η μηχανή καίει λάδι σαν φριτέζα (κοντά 500ml στα 1000 :D ) και θέλει αρκετά για συμμάζεμα. Για αυτό τον λόγο και δεν βιάζομαι, και έχω ως στόχο δεκέμβριο γενάρη, να έχουμε και κανα 12αρι στην μπάντα.

Ίσως να είμαι βλάκας που θέλω καινούργιο όχημα. Αλλα προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ για αγορά μεταχειρισμένου, ΠΟΣΟ μάλλον αυτήν την στιγμή που όλοι κοιτάνε να βγάλουν απτά παλιά. Η εμπειρία μου με μάντρες ήταν.. απελπιστική. Οι ιδιοκτήτες να μην ξέρουν ούτε τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε μοντέλου που μου έδειχναν, να μπερδεύουν πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο, και σε μια πραγματικά γελοία περίπτωση, να επιμένει ότι δεν έχει τρακαριστεί και να ανοίγει το καπό και να έχει πάνω το ψυγείο ακόμα τα αυτοκόλλητα.Κόκκινος μέχρι τα αυτία και φώναζε το παιδί απτο συνεργείο.

Σαν στόχο είχα το mazda 3 hatchback, αλλά δυστηχώς είναι αρκετά τα λεφτά (πήρε και 1κ μέσα στον Μαίο, δεν ξέρω αν θα πάρει και αλλο μέχρι να το πάρω εγώ) και ο φόρος πολυτελείας είναι δυστηχώς σημαντική διαφορά σε βάθος χρόνου. 

Σαν δεύτερη επιλογή καλοβλέπω το seat leon ehybrid. Θεωρητικα θα πηγαίνω στην δουλεια μου χωρις να καίω βενζίνη καθόλου, και έχω χώρο να το φορτίζω το βράδυ. Βγαίνει στα 26? χιλιάρικα με την επιδότηση του κινούμε ηλεκτρικά + είμαι κάτω των  29.

3η επιλογή, hyundai I30, στα 23,5κ. 

Το να βλέπω παράπονα για τιμές, λογικό. Το να λέμε αυτοκίνητο 15ετίας ξεσκισμένο αυτοκινητάρα, εντελώς παράλογο. Καταννοώ την άποψη να θέλει κάποιος αυτοκίνητο να κάνει την δουλειά του. Έχω περάσει περίοδο που δεν είχα και μένω επαρχία, δεν μπορείς να πας πουθενά. Αλλά να δίνουμε 10-12κ "για να κάνουμε την δουλειά μας" ΑΠΛΑ για να μην πληρώσουμε τις τιμές των νέων... 

 

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτούσα την τιμή του νέου Bmw  X1 και πήρε 10Κ  πάνω σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Εχει φτάσει την τιμή που είχε το Χ3 πριν 10 χρόνια!

married with children ed oneill GIF

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 3:22 ΜΜ, cumulus είπε

volvo xc 40 αγορασμένο το 2020 30000 ευρω,πουλήθηκε πριν ένα μήνα 29000.

Είχε κάνει πολλά χιλιόμετρα ή λογω τιμής δεν είναι ελκυστικό για την ελληνική αγορά;

Είχα γράψει τις προάλλες ότι το δικό μου XC40, Τ3 Momentum Pro έκδοση με κυρίως έξτρα μεταλλικό χρώμα και πανοραμική οροφή, το είχα πάρει το 2020 λίγο πάνω από 35000. Αν ψάξεις στην αγορά του Βελγίου για μοντέλο με ίδια χαρακτηριστικά και κάτω από 15000 χιλιόμετρα δε θα βρεις αυτή τη στιγμή με λιγότερα από 36-38000.

Στο μεταξύ θυμάμαι είχα πάει Γενάρη του 20 να πάρω προσφορά, πριν από πανδημίες, ελλείψεις και ό,τι άλλο, και το πρώτο πράμα που μου είπε ο πωλητής με το καλημέρα ήταν ότι θα πρέπει να κάνω υπομονή αν θέλω αυτό το μοντέλο γιατί έχει 2-2,5 μήνες αναμονή. 😂 Που να ξερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανια μου ελεγε φιλος ΠΡΙΝ ανεβουν οι τιμες παντου οτι για να δουν απλως το μεταχειρισμενο smart του ηθελαν 500€

Αν ηθελε και επισκευη τοτε μαλλον θα ξεπερνουσε την τρεχουσα αξια του

Οποτε μην γελατε καθολου,ειδικα οι Ολλανδοι που αναφερθησαν ειναι τσιγγουνηδες απο αλλο πλανητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Κοιτούσα την τιμή του νέου Bmw  X1 και πήρε 10Κ  πάνω σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Εχει φτάσει την τιμή που είχε το Χ3 πριν 10 χρόνια!

married with children ed oneill GIF

Το προηγουμενο ειχε απλα τα βασικα. Εαν δεις το νεο ειναι σαφως πιο πλουσιο. 

Οτι πηρε αυξηση, πηρε! Αλλα οχι 10.000 ευρω.

Σκεψου το νεο μοντελο στο ξεκιναει με μπρος πισω BMW LED φαναρια. Να τα 2.500 ευρω απο αυτο.

+ το αυτοματο 7-ταχυτο κιβωτιο απο την απλη εκδοση. Βαλε 1500 ευρω ακομα

+ και αλλα εχει.

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...