Προς το περιεχόμενο

D3200 αναβάθμιση με... mirrorless?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Με το iso νομίζω έχω θεματάκια... ανεβάζω iso και πλακώνω στην αποθορυβοποίηση και έχω σοφτ αποτελέσματα... από την άλλη επειδή φοβάμαι το iso κατεβάζω ταχύτητα κλείστρου και έχω κουνημένα αποτελέσματα που δεν μαζεύονται στο Lightroom. Oλα αυτά μιλάμε για την θέαση σε οθόνη ( υπολογιστή- κινητό) γιατί πρόσφατα εκτύπωσα  κάποιες  σε χαρτί και σοκαρίστηκα με το αποτέλεσμα. Στο φωτογραφείο μου λέει ο υπάλληλος ''αυτές είναι τραβηγμένες από φωτογράφο'' εγώ τον διόρθωσα   και του είπα είναι δικές μου και καμάρωνα σα το γύφτικο σκεπάρνι χαχαχαχ

Έλα, τα ίδια προβλήματα έχουμε. Κι εγώ με αυτά παλεύω. Μου αρέσουν τα χρώματα του σούρουπου και η μηχανή (ειδικά με τον κιτ φακό) απλά δεν μπορεί.

Ανεβάζω iso, κόκκος. Κατεβάζω iso, σκοτεινή και θολή που δεν έρχεται ούτε με lightroom εκει που θέλω.

Λέω πως μάλλον φταίει ο φακός, αλλά και τι να πάρω που όλοι οι native για την μηχανή μου έχουν σαν πιο γρήγορο διάφραγμα το 3,5 αν είναι μεταβλητού εύρους; Κι αξίζει να επενδύσω σε φακούς σε ένα σύστημα που νιώθω πως το πιέζω στα άκρα του και έχει λίγες επιλογές;

ΝΑ! Τέτοια ερωτήματα με τρώνε!

Σε πρώτη φάση αποφάσισα να αρχίσω να παίρνω συνέχεια τρίποδο μαζί μου και να αντισταθμίσω έτσι τις άλλες ελλείψεις που έχει το σώμα και κυρίως ο φακός με λίγο μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης, για να αρπάζει καλύτερο φως.  Αλλα κάτι μου λέει πως σύντομα δεν θα αντέξω και θα πάω για αλλαγή. Έχω "καταστρέψει" ήδη πολλά επικά απογεύματα που γύρισα σπίτι με μέτριες φωτογραφίες και έχει αρχίσει να μου την δίνει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έλα, τα ίδια προβλήματα έχουμε. Κι εγώ με αυτά παλεύω. Μου αρέσουν τα χρώματα του σούρουπου και η μηχανή (ειδικά με τον κιτ φακό) απλά δεν μπορεί.

Ανεβάζω iso, κόκκος. Κατεβάζω iso, σκοτεινή και θολή που δεν έρχεται ούτε με lightroom εκει που θέλω.

Λέω πως μάλλον φταίει ο φακός, αλλά και τι να πάρω που όλοι οι native για την μηχανή μου έχουν σαν πιο γρήγορο διάφραγμα το 3,5 αν είναι μεταβλητού εύρους; Κι αξίζει να επενδύσω σε φακούς σε ένα σύστημα που νιώθω πως το πιέζω στα άκρα του και έχει λίγες επιλογές;

ΝΑ! Τέτοια ερωτήματα με τρώνε!

Σε πρώτη φάση αποφάσισα να αρχίσω να παίρνω συνέχεια τρίποδο μαζί μου και να αντισταθμίσω έτσι τις άλλες ελλείψεις που έχει το σώμα και κυρίως ο φακός με λίγο μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης, για να αρπάζει καλύτερο φως.  Αλλα κάτι μου λέει πως σύντομα δεν θα αντέξω και θα πάω για αλλαγή. Έχω "καταστρέψει" ήδη πολλά επικά απογεύματα που γύρισα σπίτι με μέτριες φωτογραφίες και έχει αρχίσει να μου την δίνει! 

Παιδιά, πριν 10 χρόνια ανέβαινες iso 800 μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. Σήμερα με aps c πας 3200 σα να μη συμβαίνει τίποτα. Πόσο παραπάνω θες; Μετά υπάρχει και το ibis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Παιδιά, πριν 10 χρόνια ανέβαινες iso 800 μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. Σήμερα με aps c πας 3200 σα να μη συμβαίνει τίποτα. Πόσο παραπάνω θες; Μετά υπάρχει και το ibis.

Στην δική μου πάνω απο iso 800 ζορίζεται. Στα 1600 απλα εχει πολύ κόκκο και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα.

Θεωρω πως είναι σημείο που υστερεί το μοντέλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Στην δική μου πάνω απο iso 800 ζορίζεται. Στα 1600 απλα εχει πολύ κόκκο και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα.

Θεωρω πως είναι σημείο που υστερεί το μοντέλο μου.

Τι μηχανή έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Τι ακριβώς προσπαθείς να βγάλεις τελικά; Πόσο ψηλό iso δηλαδή;

Πορτραίτα οικογενειακά περισσότερο εκτός σπιτιού με iso εως 800 και  κάποιες φωτο με κίνηση που θέλουν υψηλή ταχύτητα κλείστρου ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Canon m50 με τον κιτ 15-45

Νομίζω είσαι υπερβολικός. Με m43 δεκαετίας εγώ πάω 1600 άνετα. Είναι θέμα προσδοκιών. Τι φωτογραφίζεις;

1 λεπτό πριν, panosgournas είπε

Πορτραίτα οικογενειακά περισσότερο εκτός σπιτιού με iso εως 800 και  κάποιες φωτο με κίνηση που θέλουν υψηλή ταχύτητα κλείστρου ! 

 

Και με τον 35 1.8 δεν παίρνεις την επιθυμητή ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Νομίζω είσαι υπερβολικός. Με m43 δεκαετίας εγώ πάω 1600 άνετα. Είναι θέμα προσδοκιών. Τι φωτογραφίζεις;

 

Όπως είπες, είναι θέμα προσδοκιών 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Νομίζω είσαι υπερβολικός. Με m43 δεκαετίας εγώ πάω 1600 άνετα. Είναι θέμα προσδοκιών. Τι φωτογραφίζεις;

Και με τον 35 1.8 δεν παίρνεις την επιθυμητή ταχύτητα;

Τραβάς όλα τα θέματα στο 1.8 ?  Η εστίαση στα κινούμενα πάει περίπατο , πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στο f4 !  Πορτραίτο στο 1,8 εστιάζεις στο μάτι και η μύτη είναι εκτός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το budget δεν είναι θέμα προτείνω την A7C πρωτίστως, και την X-S10 δευτερευοντως. 

Λεφτά σε σεμινάρια μην δώσεις, πλήρωσε στο αμαζον ένα εικοσαρικο η όσο έχει να παρεις το "The Photographer's Eye", και συζητάμε και για τον φωτισμό βιβλίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosgournas είπε

Τραβάς όλα τα θέματα στο 1.8 ?  Η εστίαση στα κινούμενα πάει περίπατο , πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στο f4 !  Πορτραίτο στο 1,8 εστιάζεις στο μάτι και η μύτη είναι εκτός 

Άμα θες πορτραίτο βράδυ με f4 και full frame να πάρεις δε βοηθάει λόγω βάθους πεδίου.

1 λεπτό πριν, vs_skg είπε

Αν το budget δεν είναι θέμα προτείνω την A7C πρωτίστως, και την X-S10 δευτερευοντως. 

Λεφτά σε σεμινάρια μην δώσεις, πλήρωσε στο αμαζον ένα εικοσαρικο η όσο έχει να παρεις το "The Photographer's Eye", και συζητάμε και για τον φωτισμό βιβλίο. 

Συμφωνώ απόλυτα με τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Τραβάς όλα τα θέματα στο 1.8 ?  Η εστίαση στα κινούμενα πάει περίπατο , πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στο f4 !  Πορτραίτο στο 1,8 εστιάζεις στο μάτι και η μύτη είναι εκτός 

Σε πιάνω ακριβώς τι θες να πεις. 

Δεν φωτογραφίζουμε όλοι πορτραίτα ή οικογενειακές στιγμές. Όταν θέλεις να πιάσεις τοπίο πχ την ώρα που πέφτει ο ήλιος και τα θέλεις όλα σε φόκους, θα παίξεις με f8 ή και παραπάνω. Εκει είναι δύσκολα τα πράγματα αν το iso δεν βοηθάει.

 

6 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

DSC_2161

Αυτή είναι με Nikon Z6 + z50mm f1.8 iso 800. Έτσι για τη σύγκριση.

Εξαιρετικά χρώματα και φωτεινότητα. Σαν να μην έχει iso πάνω απο 200. 

Αλλά μου συγκρίνεις τώρα μηχανή τριπλάσιας αξίας απο την δική μου, με φακό 3 στοπ πιο γρήγορο. Λογικό να έχει διαφορά. Εγώ πάω με κλανιές να βάψω αυγά. Δεν γίνεται 😁

Τώρα ειδα και το SS. 1/1000!

Αν εγώ τραβήξω τέτοια ώρα με 1/1000 και iso 800 θα βγει μονο  η φωτεινή επιγραφή!

 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

DSC_2161

Αυτή είναι με Nikon Z6 + z50mm f1.8 iso 800. Έτσι για τη σύγκριση.

P2220084

Και m43 με iso 800.

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Σε πιάνω ακριβώς τι θες να πεις. 

Δεν φωτογραφίζουμε όλοι πορτραίτα ή οικογενειακές στιγμές. Όταν θέλεις να πιάσεις τοπίο πχ την ώρα που πέφτει ο ήλιος και τα θέλεις όλα σε φόκους, θα παίξεις με f8 ή και παραπάνω. Εκει είναι δύσκολα τα πράγματα αν το iso δεν βοηθάει.

 

Εξαιρετικά χρώματα και φωτεινότητα. Σαν να μην έχει iso πάνω απο 200. 

Αλλά μου συγκρίνεις τώρα μηχανή τριπλάσιας αξίας απο την δική μου, με φακό 3 στοπ πιο γρήγορο. Λογικό να έχει διαφορά. Εγώ πάω με κλανιές να βάψω αυγά. Δεν γίνεται 😁

Πάρε κι εσύ έναν f1.8. Υπάρχουν αξιόλογοι στο σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MFT δεν έχει σε καμία περίπτωση την ποιότητα της Ζ6. Ειδικά με F1.8 που είναι τραβηγμένη.

Για τις δικές μου προσδοκίες η πρώτη φώτο με το περίπτερο δυνατό ναι, η δεύτερη με τα κηπευτικά οριακό όχι. Μιλάω μόνο για ποιότητα νυχτερινής λήψεως και όχι για το θέμα ή την σύνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...