Προς το περιεχόμενο

Mac mini m1


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες.

από περσυ έλεγα να κάνω αγορά μακ μίνι αλλα υπηρχε μεγαλος ντορος με το bluetooth...οποτε ειπα να περιμενω για την επομενη εκδοση μακ μινι. Έλεγαν Καλοκαίρι θα έβγαζαν κάτι....μετά Νοέμβριο τελικά πριν κάτι μέρες έβγαλαν αυτό το studio πως λεγεται που ειναι πανακριβο. Το μακ μινι δεν....

Σκεφτόμουν να πάρω το επόμενο μακ μίνι διότι θα ήταν βελτιωμένα τα πράγματα....ειδικά τα θέματα με τα bluetooth. ωστοσο καποιοι εχουν ανεβασει κατι tutorial πως να το φτιαξεις....που βεβαια δεν ξερω εαν ισχυουν και εαν ειναι προσωρινη κατασταση.

κάποια βοήθεια; 

να ειστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος Mac mini M1 από το καλοκαίρι πέρυσι 

Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με το Bluetooth ούτε με το BigSur ούτε τώρα με το Monterey

Χρησιμοποιώ περιφερικά Bluetooth το Apple Magic Keyboard και Apple Magic Mouse και το Apple Trackpad

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 7:12 ΠΜ, nickvas19 είπε

Ναι αλλά κάποιοι είχαν παιδιά. Αυτό μου κάνει εντύπωση

Πάντα κάποιοι θα υπάρχουν, σε οποιαδήποτε συσκευή και μάρκα. Μπορεί να έπεσαν σε ελαττωματικό Mac ή να ήταν άλλο το πρόβλημα. Τους ρώτησες να σου πουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βουίξει το YouTube και τα φόρουμ με προβλήματα. Αυτό που λες δεν έχει λογική.άλλο λεω εγώ άλλο εσυ.

δλδ τι μου λες να ρωτησω κάποιον Γτ έχει θέμα με το μακ του;

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολλά πράγματα μπορεί να βουίζει το internet.
Τα περισσότερα λύνονται με software update και όσα οφείλονται σε hardware διορθώνονται.
Γι αυτό ρωτάς για να μάθεις και να γλυτώσεις χρόνο.
Όσα θέματα μου είχαν προκύψει, ακολουθησα την διαδικασία: έρευνα > ερώτηση > ψάξιμο > αναφορά στο bug report της apple > επίλυση ζητήματος 100%
 

Personal fun fact:
 

Spoiler

Το iphone 4 το είχα πάρει day 1 που έτυχε να περνάω με το night bus έξω απο το apple store της regent street (λονδίνο). Είδα κόσμο, κατέβηκα, αφού έμαθα πως ήταν για το iphone 4 και το ήθελα έτσι κι αλλιώς περίμενα 7 ώρες όρθιος απο τις 6:50, με το τέλειο χαβαλέ ανάμεσα σε αυστραλό, ταιλανδέζα, ιταλό, γιαπωνέζο και σουηδό και το είχα αγοράσει στις 14:00 (περίπου). Μετά βούιξε το ιντερνετ με το antenna-gate αλλά προσωπικά δεν είχα το παραμικρό θέμα με το κινητό. Απο τα καλύτερα που είχα ever!

... γι' αυτό, εαν δεν βαριέσαι, ψάξ'το αλλιώς πάρε κάτι άλλο εαν δεν σε απασχολεί τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

για πολλά πράγματα μπορεί να βουίζει το internet.
Τα περισσότερα λύνονται με software update και όσα οφείλονται σε hardware διορθώνονται.
Γι αυτό ρωτάς για να μάθεις και να γλυτώσεις χρόνο.
Όσα θέματα μου είχαν προκύψει, ακολουθησα την διαδικασία: έρευνα > ερώτηση > ψάξιμο > αναφορά στο bug report της apple > επίλυση ζητήματος 100%

Φοβερό αυτό δεν το γνώριζα. Ωστοσο πρώτη φορά έγινε τέτοιος χαμός με προβλήματα σε apple. Η αλήθεια είναι ότι με όσα είπατε μάλλον θα το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Φοβερό αυτό δεν το γνώριζα. Ωστοσο πρώτη φορά έγινε τέτοιος χαμός με προβλήματα σε apple. Η αλήθεια είναι ότι με όσα είπατε μάλλον θα το αγοράσω.

Πρώτη φορά αγοραζουν τόσοι πολλοί Mac . Όποτε δικαιολογείται ο χαμός και πολλοι από αυτούς είναι η πρώτη τους φορά με Mac, φυσικό είναι στην πρώτη δυσκολία να σηκώνουν τα χέρια ψηλά και να ζητάνε βοήθεια.

Εχεις δίκιο πάντως και να τους ρωτούσες δεν θα ήξεραν να σου απαντήσουν. Αν ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα θα είχε βγάλει ανακοίνωση η ίδια Apple. Έχεις δει κάτι επίσημο από την Apple?  
Παντως έχει βουίξει ο κόσμος και με το windows αλλά δεν βλέπω κανένας να μην τα αγοράζει….Το YouTube κτλ. δεν είναι το απόλυτο κριτήριο. Διάβασε την υπογραφή μου.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά αυτά που λες δεν σχετίζονται με όσα λεμε. 
 

εγω ρωτησα εάν το συγκεκριμένο θέμα έχει λύση. Εσυ μου αναφέρεις για επιλογές και άσχετους με σχετικούς. Εάν ξερεις το συγκεκριμένο πρόβλημα τι λύση υπάρχει 100% πες το. Τωρα οι αμπελοσοφιες δεν βoήθανε ούτε εσν παίρνουν ποιοι παίρνουν  και γιατί παίρνουν ότι παίρνουν.  Ωστοσο Δεν μίλησα για windows. Μίλησα για θέμα Bluetooth σε μακ που είναι σημαντικό για μένα μιας και πληκτρολόγιο ποντίκι πλέον δουλεύουν έτσι. Το χρειάζομαι για βίντεο editing και autocad πράγμα που σημαίνει ότι εάν κολλάει το ποντίκι κλαφτα.Υπάρχουν κάποια tips που στρωνει η κατάσταση αλλά ηθελα να ρωτησω κανένα φίλο από εδώ μήπως είχε πρόβλημα και το αντιμετώπισε και το έφτιαξε μόνιμα. Οχι ως προσωρινή λύση.

Επεξ/σία από nickvas19
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Φιλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά αυτά που λες δεν σχετίζονται με όσα λεμε. 
 

εγω ρωτησα εάν το συγκεκριμένο θέμα έχει λύση. Εσυ μου α αναφέρεις για επιλογές και άσχετους σχετικούς. Εάν ξερεις το συγκεκριμένο πρόβλημα τι λύση υπάρχει 100% πες το. Τωρα αμπελοσοφιες δεν βoήθανε. Δεν μίλησα για windows. Μίλησα για θέμα Bluetooth σε μακ που είναι σημαντικό για μένα μιας και πληκτρολόγιο ποντίκι πλέον δουλεύουν έτσι. Υπάρχουν κάποια tips που τα στρώνουν κάποιοι αλλά ηθελα να ρωτησω κανένα φίλο από εδώ μήπως είχε πρόβλημα και το αντιμετώπισε και το έφτιαξε μόνιμα. Οχι ως προσωρινή λύση.

Το συγκεκριμένο θέμα ? Τι εννοείς? Μόνο το Mac mini έχει πρόβλημα ή όλα τα M1?
Πάντως στο MacBook Pro M1 αλλά και σε iPad Pro με M1 κανένα πρόβλημα του Bluetooth. Αν έχει βουίξει το internet θα έπρεπε όλα τα M1 να έχουν πρόβλημα . Έτσι δεν είναι?

Όσο για τις αμπελοφιλοσοφίες , καλό θα ήταν να μας εξηγήσεις καλύτερα την συμβαίνει με τα Mac και το Bluetooth μιας και έχεις αποκτήσει άποψη από το YouTube…..

 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Φιλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά αυτά που λες δεν σχετίζονται με όσα λεμε. 
 

εγω ρωτησα εάν το συγκεκριμένο θέμα έχει λύση. Εσυ μου αναφέρεις για επιλογές και άσχετους με σχετικούς. Εάν ξερεις το συγκεκριμένο πρόβλημα τι λύση υπάρχει 100% πες το. Τωρα οι αμπελοσοφιες δεν βoήθανε ούτε εσν παίρνουν ποιοι παίρνουν  και γιατί παίρνουν ότι παίρνουν.  Ωστοσο Δεν μίλησα για windows. Μίλησα για θέμα Bluetooth σε μακ που είναι σημαντικό για μένα μιας και πληκτρολόγιο ποντίκι πλέον δουλεύουν έτσι. Το χρειάζομαι για βίντεο editing και autocad πράγμα που σημαίνει ότι εάν κολλάει το ποντίκι κλαφτα.Υπάρχουν κάποια tips που στρωνει η κατάσταση αλλά ηθελα να ρωτησω κανένα φίλο από εδώ μήπως είχε πρόβλημα και το αντιμετώπισε και το έφτιαξε μόνιμα. Οχι ως προσωρινή λύση.

Πάρε το μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου και αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα, το πολύ-πολύ να βάλεις το ποντίκι και το πληκτρολόγιο με τα dongles 2.4Ghz που απ' ό,τι διαβάζω δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Πάρε κι ένα USB hub να τα βάλεις πάνω για να έχεις ελεύθερη τη 2η USB και είσαι ok.
Εγώ πήρα το Mac Mini και έβαλα ένα ποντίκι κι ένα πληκτρολόγιο της πλάκας και δεν έχω κανένα θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πάρε το μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου και αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα, το πολύ-πολύ να βάλεις το ποντίκι και το πληκτρολόγιο με τα dongles 2.4Ghz που απ' ό,τι διαβάζω δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Πάρε κι ένα USB hub να τα βάλεις πάνω για να έχεις ελεύθερη τη 2η USB και είσαι ok.
Εγώ πήρα το Mac Mini και έβαλα ένα ποντίκι κι ένα πληκτρολόγιο της πλάκας και δεν έχω κανένα θέμα. 

Έχει ήδη πληκτρολόγιο και ποντίκι Bluetooth και κάνει νideo editing και autocad με αυτά χωρίς κανένα πρόβλημα και κολλήματα στο μηχάνημα που έχει τώρα:

«Μίλησα για θέμα Bluetooth σε μακ που είναι σημαντικό για μένα μιας και πληκτρολόγιο ποντίκι πλέον δουλεύουν έτσι. Το χρειάζομαι για βίντεο editing και autocad πράγμα που σημαίνει ότι εάν κολλάει το ποντίκι κλαφτα.»

Οποτε αν δεν του δουλεύουν τα συγκεκριμένα Bluetooth καλά τότε κλάφτα….

Ειχα την εντύπωση όσοι είχαν Mac δούλευαν έτσι με Bluetooth και οι υπόλοιποι δούλευαν με κλασικά dongle , αλλά μάλλον δεν το είχα πάρει χαμπάρι….Πρέπει να βλέπω περισσότερο YouTube…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που προτείνω σε M1 Mac -όταν το Bluetooth δεν συμπεριφέρεται σωστά- είναι reset του Bluetooth module με το Terminal command (θα ζητηθεί πιστοποίηση):

sudo pkill bluetoothd

Στη συνέχεια, Apple mouse / keyboard ζευγοποιούνται και πάλι αυτόματα. Όμως σε χρήση αντίστοιχων non Apple, η συμπεριφορά τους είναι άγνωστη. Συνιστάται λοιπόν η μέριμνα  για ενσύρματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...