Προς το περιεχόμενο

Cd , βινύλιο η streaming;


grandp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας στην αρχική σελίδα πως η πωλήσεις cd αυξήθηκαν έπειτα από 17 χρόνια ,σκέφτηκα να ανταλλάξουμε απόψεις για το ποιός είναι ο τρόπος πού ακούμε την αγαπημένη μας μουσική και γιατί.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ακρόαση με cd λόγο της υψηλής ποιότητας που παρέχει.

Από την άλλη όταν βαριέμαι ακούω μουσική από το κινητό μέσο ενός chromecast audio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vaggos231 είπε

συνηθως spotify για την ευκολια, αλλιως βινυλιακι με οποια συλλογη εχω μαζεψει τον ενα χρονο που ασχολουμαι

Καλημέρα Vaggos231 εύχομαι να μεγαλώσει η συλλογή βινυλίου σου και καλές ακροάσεις!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι διαφορετικός ο αναλογικός ήχος, τουλάχιστον στην αίσθηση που σου δίνει.

Tidal από υπολογιστή ακούς τι λέει ο ήχος του σε σχέση με το βινύλιο ;

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλο που έχω πάνω από 500 cd,και καμιά 100αρια με συλλογές mp3,πλέον εδώ και μερικά χρόνια, spotify σύνδεση στο στερεοφωνικό,στο σπίτι. 

Στο αμάξι, στο ένα εχω το κλασσικό ράδιο CD, αν και σκεφτομαι να πάρω ένα Alpine Bluetooth, στο άλλο, του 2021, spotify. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, grandp είπε

Σίγουρα είναι διαφορετικός ο αναλογικός ήχος, τουλάχιστον στην αίσθηση που σου δίνει.

Tidal από υπολογιστή ακούς τι λέει ο ήχος του σε σχέση με το βινύλιο ;

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά;

Τρέχω το tidal μέσω audirvana και από εκεί πάει σε ifi pre μετά στο Yamaha ενισχυτή και τέλος στα ηχεία Dali. Όποτε ο ήχος από το tidal είναι πραγματικά εξαιρετικός φυσικά υπάρχουν πολυ πιο ακριβότερες λύσεις. Όμως ο ήχος δεν συγκρίνεται με το βινύλιο. Και δεν συγκρίνεται γιατί είναι διαφορετικός τεράστια ευκρίνεια στο tidal πολυ πιο ζεστός ήχος στο βινύλιο συν την ιεροτελεστία που για μενα παιζει ρόλο. Στο βινύλιο δεν θα βάλω κάτι για να ακούσω πρόχειρα στο tidal θα δουλεύω και θα παιζει χαλί μουσική. 

Επεξ/σία από TitanX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει να ακούω μουσική από mini disk , μου αρέσει η ποιότητα  ήχου που έχουν και κρίμας που τα έχουν καταργήσει.....

Όσο για το spotify μου αρέσει γιατί ότι θέλω και θυμηθώ θα το βρω...έχει σχεδόν τα πάντα.... άσε που το χρησιμοποιούμε και σαν καραόκε...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με όλες τις streaming πλατφόρμες  τις οποιες εχω δοκιμάσει εκτός της qobuz  η οποία δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα, το Tidal master είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Με μια διαφορά στο αν ακουει κάποιος κλασική  μουσική η πολυ ορχηστρικά κομμάτια που ίσως η high res audio streaming platform να είναι καλυτερη. Και λέω ίσως διότι δεν ακούω αυτό το είδος όποτε δεν εχω άποψη. Επίσης οποίος πραγματικά επένδυει σε ένα καλο ποιοτικά ηχητικό οικοσύστημα  προτείνω το audirvana η το roon. Δινει ένα κλικ παραπάνω στον ήχο. Τωρα από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο preamps amps και ηχεία. Για μενα τη μεγαλύτερη διαφορά την κάνουν τα ηχεία. Δηλαδή οποιος δεν θέλει να βάλει το σπιτι του υποθήκη τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στη ποιότητα του ήχου θα τη δει στα ηχεια. Διότι οι περισσότερη mid range ενισχυτές ηχητικά δεν έχουν τόσο ξοφθαλμες διάφορες όσο τα ηχεία. Το ίδιο ισχύει και στους preamps. Εκτός αν παμε σε λαμπατους (σοβαρους λαμπατους όπως mcintosh που εκεί το κόστος ξεφεύγει).

Τελος παρά πολυ βασικό ίσως το βασικότερο στοιχείο το οποίο επηρεάζει τη ποιότητα του ήχου είναι ο χώρος που ακούει κάποιος τη μουσική. Room treatment είναι το βασικότερο. Και το σημείο ακρόασης. 
 

ξεκιναμε λοιπόν από εκεί και μετά αγοράζουμε εξοπλισμό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TitanX είπε

Σε σχέση με όλες τις streaming πλατφόρμες  τις οποιες εχω δοκιμάσει εκτός της qobuz  η οποία δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα, το Tidal master είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Με μια διαφορά στο αν ακουει κάποιος κλασική  μουσική η πολυ ορχηστρικά κομμάτια που ίσως η high res audio streaming platform να είναι καλυτερη. Και λέω ίσως διότι δεν ακούω αυτό το είδος όποτε δεν εχω άποψη. Επίσης οποίος πραγματικά επένδυει σε ένα καλο ποιοτικά ηχητικό οικοσύστημα  προτείνω το audirvana η το roon. Δινει ένα κλικ παραπάνω στον ήχο. Τωρα από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο preamps amps και ηχεία. Για μενα τη μεγαλύτερη διαφορά την κάνουν τα ηχεία. Δηλαδή οποιος δεν θέλει να βάλει το σπιτι του υποθήκη τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στη ποιότητα του ήχου θα τη δει στα ηχεια. Διότι οι περισσότερη mid range ενισχυτές ηχητικά δεν έχουν τόσο ξοφθαλμες διάφορες όσο τα ηχεία. Το ίδιο ισχύει και στους preamps. Εκτός αν παμε σε λαμπατους (σοβαρους λαμπατους όπως mcintosh που εκεί το κόστος ξεφεύγει).

Τελος παρά πολυ βασικό ίσως το βασικότερο στοιχείο το οποίο επηρεάζει τη ποιότητα του ήχου είναι ο χώρος που ακούει κάποιος τη μουσική. Room treatment είναι το βασικότερο. Και το σημείο ακρόασης. 
 

ξεκιναμε λοιπόν από εκεί και μετά αγοράζουμε εξοπλισμό. 

Πολύ σωστά TitanX συμφωνώ απόλυτα .

Επίσης να τονίσουμε πως σε κάθε περίπτωση ανάλογα με την απόσταση ακρόασης θα πρέπει να είναι το μέγεθος των οδηγών των ηχείων.

Όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο περισσότερες ιντσες για τις μεσαίες- χαμηλές συχνότητες .

Τέλος για καλύτερα αποτελέσματα στην απόδοση του συστήματος κρίνεται απαραίτητη η προσθήκη subwoofers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, grandp είπε

Πολύ σωστά TitanX συμφωνώ απόλυτα .

Επίσης να τονίσουμε πως σε κάθε περίπτωση ανάλογα με την απόσταση ακρόασης θα πρέπει να είναι το μέγεθος των οδηγών των ηχείων.

Όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο περισσότερες ιντσες για τις μεσαίες- χαμηλές συχνότητες .

Τέλος για καλύτερα αποτελέσματα στην απόδοση του συστήματος κρίνεται απαραίτητη η προσθήκη subwoofers.

διαφωνω αρκετα στην χρηση των subwoofer, νιωθω οτι αλλοιωνουν κατα πολυ την αισθητικη των κομματιων (στα ειδη που ακουω), αλλα ειναι εντελως υποκειμενικο, ο καθεις οπως νιωθει με τη μουσικη του! το ζητημα ειναι να τα απολαμβανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vaggos231 είπε

διαφωνω αρκετα στην χρηση των subwoofer, νιωθω οτι αλλοιωνουν κατα πολυ την αισθητικη των κομματιων (στα ειδη που ακουω), αλλα ειναι εντελως υποκειμενικο, ο καθεις οπως νιωθει με τη μουσικη του! το ζητημα ειναι να τα απολαμβανουμε

Αυτό που αναφέρεις ισχύει φίλε μου κατά τη γνώμη μου όταν δεν έχει γίνει σωστά η ρύθμιση και η τοποθέτηση των subwoofers ,στο χώρο ή όταν δεν είναι σωστά φροντισμένος ο χώρος. 

Σε ένα σωστά φροντισμένο χώρο με τουλάχιστον δύο subwoofer καλά σεταρισμένα η ακουστική απόλαυση απογειώνεται.

Επεξ/σία από grandp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 22/3/2022 στις 10:55 ΜΜ, grandp είπε

Αυτό που αναφέρεις ισχύει φίλε μου κατά τη γνώμη μου όταν δεν έχει γίνει σωστά η ρύθμιση και η τοποθέτηση των subwoofers ,στο χώρο ή όταν δεν είναι σωστά φροντισμένος ο χώρος. 

Σε ένα σωστά φροντισμένο χώρο με τουλάχιστον δύο subwoofer καλά σεταρισμένα η ακουστική απόλαυση απογειώνεται.

Θα συμφωνήσω. Εγώ ξεκίνησα με ένα subwoofer και για φτάσω στο αποτέλεσμα που τα subwoofer γίνονται ένα με τα ηχεία έπρεπε να βάλω 4. Παίζει πολύ ρόλο και ο χώρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bινυλιο πικαπ ηχεια κανονικοτατα.. γιατι η ακροαση της μουσικης ειναι ιεροτελεστια  και youtube οταν θελω να βρω νεες μουσικες και τραγουδια. Εχω και λιγα cd αλλα πλεον αυτα χαλουν ευκολα...

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...