Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ξεκινά ο δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας σταθερού ευρυζωνικού Internet


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει να πέσει ονομαστική έως 100Mbps και κλείδωμα σε 20Mbps με 25Mbps το πολύ που θα πάει σύννεφο !!!

 

έχω 10 μήλα τα μοιράζω σε 10 άρα ένα μήλο ο καθένας

παραμένουν τα 10 μήλα τα δίνω σε 100 τι παίρνει ο καθένας ... ψίχουλα από μήλα ........

Επεξ/σία από makis269
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την καλωδίωση σπιτιού όντως είναι θέμα χρήστη .Για όλα τα υπόλοιπα όμως όχι.

Εχει δίκιο ο κόσμος να αγανακτεί. Η Ελλάδα είναι στους ουραγούς του σταθερού ιντερνετ και από θέμα ταχυτήτων και από θέμα τιμών. Το ιντερνετ δεν είναι απλά βλέπω τσοντες και νετφλιξ. Ταχύτητες και τιμές επηρεάζουν την ανταγωνιστικότητα της χώρας.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, makis269 said:

χει να πέσει ονομαστική έως 100Mbps και κλείδωμα σε 20Mbps με 25Mbps το πολύ που θα πάει σύννεφο !!!

Αν σε 100αρι πιάνεις 20-25, το ίδιο θα πιάνεις και σε 50αρι, άρα θα είχες κάνει ήδη downgrade σε 24αρι από καμπίνα που είναι 27Mbps.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makis269 είπε

έχει να πέσει ονομαστική έως 100Mbps και κλείδωμα σε 20Mbps με 25Mbps το πολύ που θα πάει σύννεφο !!!

άλλο ο συγχρονισμός άλλο η ταχύτητα που κατεβάζεις, θα συγχρονίζεις στα 100 αλλά κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι θα κατεβάζεις πάντα με 100. Το ίδιο ισχύει και στο ftth.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οπτική δεν υπάρχουν απώλειες στο bandwidth με 100ρα κατεβάζεις 12,5mb/sec. Επίσης επειδή υπάρχει σύγχυση με το τι ισχύει θα αναβαθμιστούν και οι fiber to the home γραμμές ενημέρωση από ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, BeSt_ said:

Στην οπτική δεν υπάρχουν απώλειες στο bandwidth με 100ρα κατεβάζεις 12,5mb/sec.

"Απώλειες" όχι, αλλά σαν best effort υπηρεσία, αν κατεβάζουν όλοι ταυτόχρονα, θα υπάρξει θέμα.

Μην ξεχνάμε ότι το GPON έχει όριο ανά ίνα 2.5Gbps/1.25Gbps, την οποία μπορεί να μοιράζονται μέχρι και 40-50 σπίτια.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, nvel είπε

άλλο ο συγχρονισμός άλλο η ταχύτητα που κατεβάζεις, θα συγχρονίζεις στα 100 αλλά κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι θα κατεβάζεις πάντα με 100. Το ίδιο ισχύει και στο ftth.

αν με κατοστάρα χωρίς πρόβλημα συγχρονίζεις στα 100 τότε πάω πάσο ,

απλώς φοβάμαι ότι θα πέσει και ο συγχρονισμός με την δικαιολογία ότι φταίει ο χαλκός, είσαι μακρυά από καφάο κ.τ.λ.π.

θα το δούμε αυτό στην πράξη και πολύ σύντομα μάλιστα.

 

και το παράδειγμα με τα μήλα απαντάει σε αυτό που μου ανέφερες ότι

θα συγχρονίζεις στα 100 αλλά κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι θα κατεβάζεις πάντα με 100. Το ίδιο ισχύει και στο ftth

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Στην οπτική δεν υπάρχουν απώλειες στο bandwidth με 100ρα κατεβάζεις 12,5mb/sec. Επίσης επειδή υπάρχει σύγχυση με το τι ισχύει θα αναβαθμιστούν και οι fiber to the home γραμμές ενημέρωση από ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ φίλος.

τα ανώτατο στέλεχος του οτε πρέπει να σε ενημερώσει και για τον τρόπο λειτουργίας των παθητικών οπτικών δικτύων που εγκαθιστά ο οτε στα σπίτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Choulio είπε

Γιατί τόσο μιζέρια ρε φίλε; Ξύπνησε μια μέρα η εταιρία να ανακοινώσει διπλασιασμό της ταχύτητας δωρεάν απλά για να σου πει δεν γίνεται; Έτσι απλά για να παίξει μαζί σου; Πως σκέφτεσαι τόσο αρνητικά;

Πάντως με την αρχική ανακοίνωση επέμεναν κάποιοι εκπρόσωποι της εταιρίας (σε συνεντεύξεις) ότι η δωρεάν αναβάθμιση αφορά ΚΑΙ τις γραμμές VDSL (FTTC) όπου υπάρχει δυνατότητα για FTTH παρόλο που η επίσημη ανακοίνωση της εταιρίας έλεγε το αντίθετο. Τελικά φαίνεται ότι οι διάφοροι εκπρόσωποι δεν είχαν ενημερωθεί σωστά. Κρίμα γιατί κάποιοι αποκτήσαμε ελπίδες. 

ασε με να ξερω καλυτερα φιλε μου  ,   εδω θα μαστε μολις λαβω απαντηση θα σε ενημερωσω, γτ εδω κ 2 χρονια με πριζουν να αναβαθμισω σε 50αρα , που δεν με ενδιαφερει γτ με καλυπτει η 24αρα που μου δινει μεσο vdsl δικτυου ~  και τωρα ειμαι σχεδων σιγουρος οτι δεν θα μου δωσει 50αρα γτ προφανως δεν θα με καλυπτει το δικτυο  εχουμε φαει χρονια τα σκατα του οτε δεν θα τον μαθουμε τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BeSt_ είπε

Στην οπτική δεν υπάρχουν απώλειες στο bandwidth με 100ρα κατεβάζεις 12,5mb/sec. Επίσης επειδή υπάρχει σύγχυση με το τι ισχύει θα αναβαθμιστούν και οι fiber to the home γραμμές ενημέρωση από ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ φίλος.

Ρωτα και το ανωτατο στελεχος αν θα δωσουν μεγαλυτερα πακετα στις FTTH συνδεσεις πλζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Στην οπτική δεν υπάρχουν απώλειες στο bandwidth με 100ρα κατεβάζεις 12,5mb/sec. Επίσης επειδή υπάρχει σύγχυση με το τι ισχύει θα αναβαθμιστούν και οι fiber to the home γραμμές ενημέρωση από ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ φίλος.

Έχω 2 συνδέσεις σταθερής τηλεφωνίας-internet σε περιοχή κοντά σε Αστικό κέντρο.

Η μία VDSL έως 50 (από Α/Κ) και η άλλη FTTH 100. «Μυστηριωδώς» κάποιες συγκεκριμένες ημερομηνίες και ώρες η FTTH κατεβάζει με 8-9 MB/sec ακόμα και από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Επεξ/σία από filipN
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως τους εκανα μια ωραιοτατη καταγγελια στην ΕΕΤΤ, καθως μονο που δεν με ειπαν μ@λ@κ@ στα μουτρα μου μεσα, στην εξυπηρετηση. Καθως αυτοι που εχουμε 200αρα με χαλκο και την πληρωνουμε ενα ωραιοτατο στρογυλο 52ευρω το μηνα δεν δικαιουνται κανενα προνομιο (εκπτωση ή αναβαθμιση)..... Ευτυχως μου απαντησαν εγγραφως με κατι γενικολογα αλλα με τηλεφωνα υπευθυνων. Μιλησα μαζι τους και ειπαμε οτι οταν γινει η αναβαθμιση στην περιοχη μου να ξαναμιλησουμε σε δευτερο χρονο να δουμε τι θα γινει με το παγιο..... Θα προτεινα οσοι ειστε σε αντιστοιχη θεση να μη τους αφησετε να μας προσβαλουν ετσι. 3 μηνες εχω επικοινωνια μαζι τους για ποικιλα θεματα και η εξυπηρετηση της cosmote εχει φτασει στο ζενιθ της ανοησιας και της ανευθυνοτητας στα κεντρικα. Μεχρι και οι τοπικοι τεχνικοι, τμηματαρχες και εξ. συνεργατες εχουν φρικαρει με την απυθμενα κακη εξυπηρετηση των κεντρικων.

Επεξ/σία από Mac Anthropos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 9:29 ΠΜ, spectaculator είπε

Απίστευτη γκρίνια! Κάθε προσπάθεια βελτίωσης των παροχών είναι ευπρόσδεκτη! Και από τα 50 να στο πάει τζάμπα στα 60 καλά είναι. Μάζευε κι ας είναι ρόγες. Το αστείο είναι πως γκρινιάζουν πολλοί που με διαμονή σε σπίτια με καλωδιώσεις που δεν τις φρόντισε κανείς, λες και είναι και αυτό ευθύνη του παρόχου.

Δεν υπάρχει αυτό που λες.

Είναι η 50 η 100.

Ενδιάμεσα δεν σε κλειδώνουν για κανένα απολύτως λόγο.

Ήμουν σταθερός στα 70 και στα 100 είχα αποσυνδέσεις με cosmote.

Ζήτησα να με κλειδώσουν 65 και δν γινόταν ούτε από τα κεντρικά ούτε και ο τεχνικός που ερχόταν να κάνει κάτι τέτοιο.

Επίσης ρούτερ τύπου fritzbox που ρυθμίζουν το snr δν έχει σημασία αν τα κλειδώσεις 60-70 η 80, αν η γραμμή σου ειναι 100 θα έχεις αποσυνδέσεις δν έχει να κάνει με το snr αλλά με το εύρος των συχνοτήτων που ο χαλκός δν μπορεί να "σηκώσει" μετά από κάποια απόσταση.

Στην δική μου περίπτωση 120m. 

Μην πανηγυρίζετε ακόμη, γτ κατά την άποψη μου ούτε ένα 20% δεν θα ωφεληθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/03/2022 at 10:15, BeSt_ said:

Στην οπτική δεν υπάρχουν απώλειες στο bandwidth με 100ρα κατεβάζεις 12,5mb/sec. Επίσης επειδή υπάρχει σύγχυση με το τι ισχύει θα αναβαθμιστούν και οι fiber to the home γραμμές ενημέρωση από ανώτατο στέλεχος του ΟΤΕ φίλος.

Σταμάτα να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν.

20 hours ago, Mac Anthropos said:

Εγω παντως τους εκανα μια ωραιοτατη καταγγελια στην ΕΕΤΤ, καθως μονο που δεν με ειπαν μ@λ@κ@ στα μουτρα μου μεσα, στην εξυπηρετηση. Καθως αυτοι που εχουμε 200αρα με χαλκο και την πληρωνουμε ενα ωραιοτατο στρογυλο 52ευρω το μηνα δεν δικαιουνται κανενα προνομιο (εκπτωση ή αναβαθμιση)..... Ευτυχως μου απαντησαν εγγραφως με κατι γενικολογα αλλα με τηλεφωνα υπευθυνων. Μιλησα μαζι τους και ειπαμε οτι οταν γινει η αναβαθμιση στην περιοχη μου να ξαναμιλησουμε σε δευτερο χρονο να δουμε τι θα γινει με το παγιο.....

Το τι θα γίνει με εσάς δεν έχει αποφασιστεί ακόμη αν και υπάρχουν κάποιες επιλογές στο τραπέζι.

20 hours ago, Mac Anthropos said:

Μεχρι και οι τοπικοι τεχνικοι, τμηματαρχες και εξ. συνεργατες εχουν φρικαρει με την απυθμενα κακη εξυπηρετηση των κεντρικων.

Είναι αστεία όσα γράφεις, συγνώμη. Και μόνο που συνδέεις βασικά τις αποφάσεις του Στράτου (και των υπολοίπων) με κάτι που αφορά τα "κεντρικά" δείχνει σύγχυση και άγνοια το λιγότερο.

On 17/03/2022 at 12:14, ASFE said:

Ρωτα και το ανωτατο στελεχος αν θα δωσουν μεγαλυτερα πακετα στις FTTH συνδεσεις πλζ

Εντελώς ανεπίσημα, ναι, μελλοντικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...