Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η επερχόμενη Nvidia GeForce RTX 4090 θα διαθέτει TGP… 600W


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται ρε παιδιά μια τέτοια κάρτα για gaming. Αυτή η κάρτα είναι για 4κ/8κ σε καμιά μεγάλη οθόνη. δλδ το 0,0001% των gamers. Ή για rendering/game devs όπου εκεί είναι για επαγγελματική χρήση και δεν ξέρω αν τους πολύ νοιάζει τι καίει αν προσφέρει τρελές επιδόσεις.

Μην είμαστε της υπερβολής. Είτε παίξεις COD με 200fps είτε με 300fps είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, NotAliki177 said:

Μην είμαστε της υπερβολής. Είτε παίξεις COD με 200fps είτε με 300fps είναι το ίδιο.

RTX enabled θα σου πει κάποιος. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο την πλάκα και τα χαχαχουχα , μιλάμε για οπισθοδρομική τεχνολογία και το ευλογο ερώτημα είναι σε ποιους απευθύνεται μια τέτοια κάρτα . Με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω στον συγκεκριμένο τομέα είναι ευκολο για τους κατασκευαστείς AMD & nVidia να φτιαξουν ενα τέρας επιδόσεων που συγχρόνως να καταναλώνει τα αντερά του . Εχουν υπάρξει στο παρελθόν τέτοιες απόπειρες που πήγαν άπατες . 

Οπότε γιατι η nVidia την συγκεκριμένη χρονική στιγμή επιλέγει κάτι τέτοιο ; 

Αν ισχύει φυσικά η συγκεκριμένη ¨διαρροή¨ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το laptop gaming, που κάποτε κοροίδευαν οι hardcore gamers, έχει αρχίσει να βγάζει νόημα. Αν είναι να καίς 2000 watt για ενα desktop, με τις τωρινές τιμές του ρεύματος, συμφέρει να πάρεις ένα τουμπανο laptop με την mobile version της κάρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fragma είπε

Νομίζω οτι το laptop gaming, που κάποτε κοροίδευαν οι hardcore gamers, έχει αρχίσει να βγάζει νόημα. Αν είναι να καίς 2000 watt για ενα desktop, με τις τωρινές τιμές του ρεύματος, συμφέρει να πάρεις ένα τουμπανο laptop με την mobile version της κάρτας. 

Πολύ φοβάμαι ότι το laptop με την mobile έκδοση της κάρτας θα μετατραπεί σε portable desktop. Δεν θα βγάζει 10 λεπτά gaming λειτουργίας χωρίς πρίζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atheatos είπε

Πολύ φοβάμαι ότι το laptop με την mobile έκδοση της κάρτας θα μετατραπεί σε portable desktop. Δεν θα βγάζει 10 λεπτά gaming λειτουργίας χωρίς πρίζα.

Και στην πρίζα τραβάει πολύ λιγότερο ρεύμα. Ενα allienware που εχω με ι7 και 2080 τραβάει μέσο όρο 250W και κάνει peak στα 330.  Εντάξει, πιο αδύναμη κάρτα , απλά στο λέω για να καταλαβείς στο περίπου για τί μεγέθη μιλάμε. Καμία σχεση με τα watt που τραβάει ενα ίδιων χαρακτηριστικών desktop 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fragma είπε

Και στην πρίζα τραβάει πολύ λιγότερο ρεύμα. Ενα allienware που εχω με ι7 και 2080 τραβάει μέσο όρο 250W και κάνει peak στα 330.  Εντάξει, πιο αδύναμη κάρτα , απλά στο λέω για να καταλαβείς στο περίπου για τί μεγέθη μιλάμε. Καμία σχεση με τα watt που τραβάει ενα ίδιων χαρακτηριστικών desktop 

Ίδιων χαρακτηριστικών desktop? Θα καιει περισσότερα ? Γιατί? Αν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά πως θα καίει περισσότερα? 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο? Υπονοείς ότι οι mobile είναι πιο energy efficient? Αποδίδουν το ίδιο με desktop αλλά με μικρότερη κατανάλωση? Πάλι δεν βγάζει νόημα....Σαν να λέμε τα κορόιδα με τα desktop και οι έξυπνοι με τα laptop... Sorry αλλά νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος. Ίσως θες να υπερασπιστείς την αγορά σου αλλά κάποια πράγματα που γράφεις δεν ισχύουν. Άλλο desktop άλλο laptop. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ίδιων χαρακτηριστικών desktop? Θα και περισσότερα ? Γιατί? Αν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά πως θα καίει περισσότερα? 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο? Υπονοείς ότι οι mobile είναι πιο energy efficient? Αποδίδουν το ίδιο με desktop αλλά με μικρότερη κατανάλωση? Πάλι δεν βγάζει νόημα....Σαν να λέμε τα κορόιδα με τα desktop και οι έξυπνοι με τα laptop... Sorry αλλά νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος. Ίσως θες να υπερασπιστείς την αγορά σου αλλά κάποια πράγματα που γράφεις δεν ισχύουν. Άλλο desktop άλλο laptop. 

Οταν λεμε "ίδια χαρακτηριστικά" , εννοούμε με τις mobile version των ίδιων περιφερειακών. Δεν ειπα ποτέ οτι είναι ίδια ή εχουν την ίδια αποδοση.  Δεν φταίω αν δυσκολεύσαι να καταλάβεις απλά Ελληνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, fragma είπε

Οταν λεμε "ίδια χαρακτηριστικά" , εννοούμε με τις mobile version των ίδιων περιφερειακών. Δεν ειπα ποτέ οτι είναι ίδια ή εχουν την ίδια αποδοση.  Δεν φταίω αν δυσκολεύσαι να καταλάβεις απλά Ελληνικά. 

Φίλε μου συγνώμη για τα Ελληνικά μου αλλά έγραψες αυτό:

Καμία σχεση με τα watt που τραβάει ενα ίδιων χαρακτηριστικών desktop

Επισης αν γίνεται να εξηγήσεις λίγο τα bold.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατί να μην πάρεις άλλη κάρτα για το Desktop? αφήστε που δεν τρέχουν όλες στο 100% όλη την ώρα για να καταναλώνουν το maximum τους. Λύσεις υπάρχουν.

RTX 3060 wattage consumption at peak: 170 watts / RTX 3070 200. Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι παίζουν LOL/Fortnite... ούτε 100W δεν θα καίει.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ κανατε τις πραξεις? Ακομα και 600watt να καιει και πχ το υπολοιπο συστημα αλλα 200watt ειμαστε στα 0.800 watt την ωρα. Δηλαδη για ενα 10ωρο gaming session ειμαστε στις 8KW. Mε 0.15 λεπτα η KW βγαινει 1.2 ευρω το 10ωρο. Τα θεωρειτε πολλα οταν για ενα μισαωρο καφε χρειαζεται ενα 5ευρω? Και μιλατε για top gaming με 4K 100+fps ultra στα πιο βαρια ΑΑΑ παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Στο μεταξυ κανατε τις πραξεις? Ακομα και 600watt να καιει και πχ το υπολοιπο συστημα αλλα 200watt ειμαστε στα 0.800 watt την ωρα. Δηλαδη για ενα 10ωρο gaming session ειμαστε στις 8KW. Mε 0.15 λεπτα η KW βγαινει 1.2 ευρω το 10ωρο. Τα θεωρειτε πολλα οταν για ενα μισαωρο καφε χρειαζεται ενα 5ευρω? Και μιλατε για top gaming με 4K 100+fps ultra στα πιο βαρια ΑΑΑ παιχνιδια.

το 0,15 που το είδες γραμμένο???

Από την στιγμή που θα δώσεις τόσα λεφτά για 4090 δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει και η κατανάλωση, να αγοράσω ferrari και να κοιτάξω πόσα λίτρα καίει στα 100χλμ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill987 είπε

το 0,15 που το είδες γραμμένο???

Από την στιγμή που θα δώσεις τόσα λεφτά για 4090 δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει και η κατανάλωση, να αγοράσω ferrari και να κοιτάξω πόσα λίτρα καίει στα 100χλμ ...

0.15 λεπτα μου βγαινει η KW με το home enter που εχω εδω και πανω απο 1 χρονο ακομα και 2000+kw το τετραμηνο. Εννοειται δεν σε ενδιαφερει η καταναλωση το μηνυμα μου παει σε οσους κανουν χαμο εξαιτιας της καταναλωσης λες και θα παρουν την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...